TÜRSAB'dan iki büyük turizm pazarına ilişkin rapor, işte beklentiler

TÜRSAB'dan iki büyük turizm pazarına ilişkin rapor, işte beklentiler
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği, Türkiye'nin en büyük iki turizm pazarındaki fuarlara ilişkin (ITB Berlin, MITT Moskova) birer rapor hazırladı.


Almanya'da GSYH'nin 3 trilyon 265 milyar euro olduğu belirtilen ITB Berlin raporunda, ülkenin 244 milyar euro dış ticaret fazladı verdiğine dikkat çekildi.2004 yılında 58 milyar euro olan Alman turistin yurt dışı harcamasının 2017 yılında 73 milyar euroya yükseldiği belirtiln raporda, ''Yıl içinde farklı dönemlerde farklı sürelerde tatile çıkma alışkanlığı olan Alman vatandaşlarının ana tatillerinde (5 günden uzun süreli tatiller) ağırlığı yurtdışı turları oluşturuyor. Almanvatandaşları 2017 yılında  toplamda  148 milyon seyahat gerçekleştirdi. Bu seyahatlerin  78,4 milyonluk kısmını 2-5 gün süreli kısa tatiller oluştururken 2017 yılında  Almanların  gerçekleştirdikleri 5 günden uzun süreli tatil sayısı 69,6 milyon oldu.'' ifadelerine yer verildi.Raporun sonuç bölümünde Almanya pazarı ile ilgili şu değerlendirmeler yapılıyor:

*Türk turizminin ilk yıllarından itibaren en önemli kaynak pazar konumunda bulunan ve gönderdiği turist sayısı bakımından ilk sıradaki yerini 2017 yılı başına kadar koruyan Almanya ilk sıradaki yerini 2017 yılında Rusya’ya kaptırdı. 2016 ve 2017 yıllarında Alman turist sayısında yaşanan düşüşün 2018 yılı itibariyle yerini yeniden hızlı bir yükselişe bırakması bekleniyor.

*Tatil ve Seyahat Araştırmaları Şirketi FUR (Die Forschungsgemeinschaft Urlaub und Reisen) tarafından sonuçları açıklanan araştırmaya göre Alman vatandaşlarının yaklaşık 4’te 1’lik kısmının (%24) 2018 yılında geçtiğimiz yıla göre daha çok tatile çıkacağı belirtilmektedir.

*Araştırmaya göre; Alman vatandaşlarının %42’si daha önce tercih etmedikleri destinasyonlara gitmeyi planlarken bu kitlenin %83’ü yakın destinasyonları, %17’lik kısmı ise uzak mesafeli destinasyonları tercih edecekler.

*Alman ekonomisindeki pozitif seyrin turizm hareketlerini de olumlu yönde etkilemesi beklenirken Türkiye’nin Alman seyahat ve turizm endüstrisinden aldığı payı arttırması bekleniyor.

*Alman Seyahat Birliği (DRV) tarafından ITB Berlin Fuarı öncesinden TÜRSAB ile paylaşılan verilere göre Almanya’dan Türkiye’ye yönelik 2018 yılı satışları 2017 yılına göre %60 oranında artış göstermiş durumda.

*Alman pazarında faaliyet gösteren DER Touristik, TUI, Bentour, Öger Tours, FTI başta olmak üzere birçok tur operatörü Türkiye’ye yönelik kapasitelerini artan talep nedeniyle yükseltmiş durumda.RUSYA'DAN 6 MİLYON TURİST BEKLENİYOR

TÜRSAB'ın hazırladığı MITT Moskova Fuarı raporunda ise, petrol fiyatlarındaki grileme ile birlikte, daha önce 2 trilyon dolar GSYY'nin 2016 yılı itibariyle 1 trilyon 283 milyar dolara gerilediği belirtiliyor.

2017 yılına Rusya ekonomisinin toparlanmaya başladığı ve yüzde 1.5 büyüdüğü kaydedilen raporda, ülkede kişi başına düşen gelirin 10 bin 200 dolar, ortalama işsizlik oranının ise yüzde 5.1 olduğu ifade eidldi.

2014 sonrasında dolar karşısında ciddi dğer kaybı yaşayan rublenin 2016'nın son ayları ile birlikte yükselişe geçtiği ve 2017 yılında 1 dolar 56 ruble bandına oturduğuna işaret edildi. 

MITT Moskova Fuarı raporunun sonuç ve değerlendirme kısmında ise şu tespitlere yer veriliyor:

*Rusya ekonomisindeki pozitif görünüm devam ediyor.  Ekonomideki  toparlanma  ve refah seviyesindeki yükselişin tatil talebine olumlu yönde etki etmesi bekleniyor.

•Rusya 2017 yılında yakaladığı büyüme ile Almanya’yı geride bırakarak Türk turizmi için en önemli kaynak pazar durumuna yükselmiş durumda. Rusya’nın bu unvanını 2018 yılında da sürdürmesini öngörüyoruz.

•Hem Türkiye hem de Rusya merkezli havayolu şirketleri iki ülke arasındaki uçuşlarındabahar dönemi itibariyle artışa gitmeyi planlıyor.

•Pazar dinamikleri ve tüketici alışkanlıkları itibariyle “son dakika” rezervasyonların ön plana çıktığı Rusya pazarında 2018 yılında erken rezervasyon taleplerinin yüksek seyretmesi beklentileri de arttırıyor.

•Rusya  pazarında  faaliyet  gösteren  birçok  tur  operatörü  (operatörden  operatöre değişmek kaydı ile) Türkiye’ye yönelik erken rezervasyonlarda %25-50 aralığında artş yakalamış durumda.

•Bu çerçevede beklentimiz2018 yılında Rusya’dan Türkiye’ye gelecek ziyaretçi sayısının % 30 seviyelerinde bir artış kaydetmesi ve  6  milyon civarında Rus turistin ülkemizi ziyaret etmesi yönünde.

Bu Haber 27.03.2018 - 09:29:11 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.