Thomas Cook İspanya'dan Türkiye ve Mısır'a kapasite kaydıracak

Thomas Cook İspanya'dan Türkiye ve Mısır'a kapasite kaydıracak
Tur operatörü Thomas Cook, 31 Eylül - 31 Aalık arasındaki dönemi kapsayan 2018'in ilk finansal dönemine ilişkin bilançosunu açıkladı.


TurizmGüncel - Dış Haberler

Açıklanan verilere göre, Thomas Cook'un I. çeyrek gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7 oranında artarak 1 milyar 749 milyon pound oldu. Şirketin operasyon kayıpları ise 10 milyon pound gerileyerek 42 milyon pounda düştü. Şirketin net borcu ise 71 milyon pound artışla 1 milyar 296 milyon pounda ulaştı. Thomas Cook Grubu, borçlardaki yükselişi şirketin İngiltere'deki ortak girişimi olan Co-operative için yapılan ödemelere bağladı.GELİR ARTIŞINDA EN BÜYÜK ROL CONDOR'UN

İlk çeyrek finansal sonuçları değerlendiren Thomas Cook'un CEO'su Peter Fankhauser, ''Satış döngüsünün henüz başında olsak da güzel bir yıl bizi bekliyor. Almanya ve İngiltere havacılık sektörlerinde yaşanan aksamalardan iyi istifade eden hava yolu şirketimizin yüksek performansı, gelirlerimizin yüzde 7 artmasında ve operasyonel kayıplarımızın 10 milyon pound azalmasında temel rol oynadı.'' dedi.

''DOĞU AKDENİZ TALEBİNİ KARŞILAMAK İÇİN ERKENDEN HAREKETE GEÇTİK''

İngiltere pazarında halkın yurt dışında tatil yapma iştahında bir azalma görülmediğine işaret eden Fankhauser, ''Doğu Akdeniz (Mısır, Türkiye, Tunus) destinasyonlarına dönük güçlü talebi karşılamak için erkenden harekete geçtik. Bu, geçen kar marjı anlamında büyük baskı oluşan İspanya'daki kapasitemizin bir bölümünü başka destinasyonlara kaydırma olanağı sağladı.'' ifadelerini kullandı.

''ODANI KENDİN SEÇ''TEN SONRA ''ŞEZLONGUNU KENDİN SEÇ'' UYGULAMASI

Müşterilerin tatilde daha fazla keyif almalarını sağlamaya dönük çalışmalara geçtiğimiz hafta hayata geçirdikleri ''Chhose your favourite sunbad'' (kendi şezlongunu seç) uygulamasıyla devam etiklerini kaydeden Peter Fankhauser, bu uygulamayı hayata geçirmelerinin nedeninin ''Choose your room'' (kendi odanı seç) uygulamasında yaşanan başarıdan sonra geldiğine dikkat çekti.

CONDOR'UN KAPASİTESİ YÜZDE 10 ARTTI

2018 yılında hava yolu şirketi Condor'u güçlendirdiklerini ve müşteri talebini karşılamak için hava yolunun kapasitesini yüzde 10 arttırdıklarını ifade eden Fankhauser, açıklamasının devamında şu noktaların altını çizdi:

KARLILIĞI AMAÇLAYAN MÜŞTERİ ODAKLI STRATEJİ

''Havacılık sektörü yüksek rekabette öngörülemez olmaya devam ediyor. Biz ise karlılığı amaçlayan müşteri odaklı bir stratejiyle çalışmaya devam ediyoruz. Hava yolu şirketimizin beklentilerimize uygun bir performans göstereceğini umuyoruz.

KIŞ PROGRAMININ YÜZDE 80'İ SATILDI

Kış dönemi satışları beklentilerimiz doğrultusunda devam ediyor. Şu ana kdar kış programımızın yüzde 80'ini sattık. Kış dönemi toplam rezervasyonları yüzde 8 oranında arttı.

2018 yaz sezonu programının yüzde 34'ü satılmış durumda. Müşteri sayısında yüzde 3, satış fiyatlarında ise yüzde 6 artış var.

İSPANYA'DAN MISIR'A VE TÜRKİYE'YE KAPASİTE KAYDIRACAK

Artan uçak kapasiteleri ve yükselen otel fiyatları nedeniyle en büyük destinasyonumuz İspanya'daki ciddi marjı baskısı devam ediyor. Bu baskıyı hafifletmek ve dengeyi sağlamak için programımızın bir kısmını Türkiye ve Mısır gibi yüksek marjlı destinasyonlara kaydırıyoruz.

Bu Haber 08.02.2018 - 15:17:11 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.