Rusya'ya turist vizesi ile gidip 'iş çevirene' 500 bin ruble ceza yolda

Rusya'ya turist vizesi ile gidip 'iş çevirene' 500 bin ruble ceza yolda
Rusya, turist vizesi ile ülkeye giriş yapıp iş görüşmesinde bulunanlara 4 bin ila 500 bin ruble arasında ceza verecek.


Türkiye Rusya'dan vizesiz rejime geri dönmesini beklerken Rusya vize rejimini daha da sıkılaştırma hazırlıklıları yapıyor. TürkRus'ta yer alan habere göre Rusya, ziyaretçilerin üzerindeki denetimi daha da sıkılaştıran bir yasa çalışması yapıyor.DAVET EDENLER SORUMLU OLACAK

Buna göre, şirket ve şahıslar davetiye çıkararak vize almalarına aracılık ettikleri yabancı ülke vatandaşlarının ziyaretleri sırasında amaç dışına çıkıp çıkmadığını kontrol etmekle yükümlü olacak.

TÜZEL KİŞİLERE 500 BİN RUBLEYE KADAR CEZA

Yabancıların amaç dışı davranışta bulunduğunun tespiti durumunda (örneğin turist vizesiyle gelip iş görüşmesi yapmak) gerçek kişilere 4 bin, tüzel kişilere 500 bin rubleye varan para cezaları verilebilecek.

Rus hükümeti, vize için davetiye gönderen tarafların alması gereken önlemlere dair bir liste hazırlayacak.

İlgili yasaların mevcut halinde davetiye gönderen tarafın bir sorumluluğu bulunmuyor, sorumluluk tek başına yabancı ülke vatandaşına ait.

Konuyu haberleştiren İzvestiya gazetesi İçişleri Bakanlığı verilerine göre, yabancı ülke vatandaşlarının 2017'de 136 bin ihlal gerçekleştirdiğini yazdı.

Gazete ayrıca Dışişleri Bakanlığı, FSB ve Başkanlık İdaresi'nin taslak metin üzerinde anlaştığını, ilgili komisyonun onaylaması durumunda teklifin Duma'nın önüne geleceğini aktarıyor.


Bu Haber 07.02.2018 - 09:33:15 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.