İranlı turistin harcaması ortalamanın 370 dolar üzerinde

İranlı turistin harcaması ortalamanın 370 dolar üzerinde
Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, “İstanbul’da Taksim ve Sultanahmet otellerinde İranlı turistin etkisiyle yüksek doluluklar var. Van’da da oteller tamamen dolacak” dedi.


2017 yılında 2.5 milyon İranlı turisti ağırlayan Türkiye, İran’da 1 numaralı turizm pazarı haline gelirken, Nevruz Bayramı boyunca İstanbul ve Van başta olmak üzere Türkiye yine İranlı akınına sahne olacak.''İRANLI TURİST SAYISININ YÜZDE 10-15 ARTMASINI BEKLİYORUZ''

Nevruz döneminde hareketlenen İran turizm pazarıyla ilgili bir değerlendirme yapan Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, 21 Mart’ta başlayan Nevruz bayramının İranlı turist trafiğinin en fazla hızlandığı dönem olarak öne çıktığını, bu trafiğin bu yıl Mart ayında da artarak devam edeceğini söyledi. Geçen yıl Mart ayı genelinde Türkiye’ye 250 bin İranlı turistin geldiğini hatırlatan Bayındır, “Bunun üçte biri İstanbul’a, geri kalanı da başta Van olmak üzere diğer bölgelere geldi. İranlı tuist sayısının bu yıl bu sayının yüzde 10-15 civarında artmasını bekliyoruz” dedi. Şu anda yine İstanbul'a ve Van’a yüksek talep olduğuna işaret eden Bayındır, “İstanbul’a Taksim ve Sultanahmet bölgesi otellerinde İranlı turistin etkisiyle yüksek doluluklara ulaşılacak. Van’da da hemen hemen otel kapasitelerinin tamamı dolacak. Ancak Antalya ve kıyı bölgelere İranlı talebinde daralma söz konusu” diye konuştu.

KİŞİ BAŞI HARCAMALARI 1.000 DOLAR

İranlı turistlerin harcama düzeyinin yüksek olduğu ifade eden Bayındır, ülkemizi ziyaret İranlı turistlerin yaptıkları geceleme sayısının ortalama 6 ve kişi başı harcamasının ise 1.000 dolar olduğunu belirtti. Türkiye’yi ziyaret eden yabancıların ortalama harcamasının 630 dolar düzeyinde olduğuna işaret eden Bayındır, Türkiye'nin İran için öncelikli destinasyonlar arasında yer aldığına kaydetti. Özellikle İstanbul, Van ve Antalya'nın popüler olduğunu, alışveriş, iş ve tatil segmentlerinde öne çıktığını belirten Bayındır, pazarı olumsuz etkileyebilecek herhangi bir olumsuz gelişme yaşanmaması halinde yıl sonu itibariyle İranlı turist sayısında artış öngörüldüğünü ifade etti.

DAHA DA ARTABİLİR

İran turizm pazarının daha geliştirilebilmesi için önerilerde bulunan Bayındır, “İran’ın bankacılık sistemi Türkiye ile uyumlu değil. Bu durum İran’dan Türkiye’ye potansiyelin altında turist gelmesine neden oluyor. Kredi kartı kullanımı olmadığı için İranlı turistler yüklü bir nakitle yolculuk etmek zorunda kalıyor. Dolayısıyla gelenler de potansiyelinin altında harcama yapabiliyor. DEBİT adı verilen nakit para kartı sistemi hayata geçirilebilir. Bu sitemle DEBİT kartlarına para yükleyen İranlılar, Türkiye’deki harcamalarını bu kartla yapabilirler.  İran Riyali, İran dışında konvertibl bir para olmadığı ve İran’da kredi kartı kullanımı olmadığı için İranlı turistlerin seyahatlerini önceden satın almaları gerekiyor. Bu sebeple çoğunlukla yerel acentelere başvuruyorlar” diye konuştu.Bu Haber 21.03.2018 - 11:45:46 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.