Intourist Rusya'da devlerin arasına girdi, işte bu yılki Türkiye hedefi

Intourist Rusya'da devlerin arasına girdi, işte bu yılki Türkiye hedefi
Intourist Ticaret Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı İsmail Bölükbaşı, şirketin 2018 planlamaları, Rusya'da sektörün durumu ve kuracakları hava yolu şirketine ilişkin açıklamalarda bulundu. Intourist'in Rusya'dan Türkiye'ye en çok turist getiren dördüncü tur operatörü olduğuna dikkat çeken Bölükbaşı, sektörde dillendirilen 'Bu yıl 6 milyon Rus turist gelir' söylemleri ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu.


TurizmGüncel - Moskova

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'un Rusya'da tur operatörleri ile yaptığı toplantıda 6 milyon Rus turist rakamının dile getirildiğini belirten Bölükbaşı, bu rakamın mümkün olmadığını ifade etti. Bunun iki temel nedeninin olduğunu kaydeden Bölükbaşı, ''Bunlardan birincisi Rusya’da halkın ekonomik durumunun kötü olması. Rusya’da çalışanlar üç yıldır zam alamıyor. İnsanların geliri artması lazım ki tatile gidebilsin. İkinci olarak ise piyasada yeterli sayıda uçak koltuğu yok. Bundan birkaç yıl önce Transaero, geçtiğimiz yıl ise Vim Avia battı. Büyük sayıda uçağı olan hava yolu şirketleri piyasadan çekiliyor ve bunların yerini dolduran yok. Vim Avia battı ve 25 uçak bir anda piyasadan çekildi. Bunu neyle telafi edeceksiniz?'' şeklinde konuştu.''TÜRK HAVA YOLU ŞİRKETLERİNE KOLAY KOLAY İZİN VERİLMİYOR''

Rusya’ya uçmak isteyen Türkiye merkezli hava yolu şirketlerinin önünde ise çok sayıda bürokratik sorun olduğuna işaret eden İsmail Blükbaşı, ''Mesela Moskova’ya, St Petersburg’a kimsenin girmesine kolay kolay izin vermiyorlar. Ama başka şehirlere izin verirken bu iki şehirde tekelin kırılmasını istemiyorlar.'' dedi.

''OTELCİLER BÜYÜK İNDİRİMLER VERDİĞİ İÇİN RUSLAR GELDİ''

Geçen yıl Türkiye'ye 3.7 milyon Rus turistin gitmesinin otellerin verdiği ciddi indirimler ve devletin verdiği desteklerden kaynaklandığının altını çizen Bölükbaşı, ''Yani ortada bir turist patlaması durumu yok. Mart sonuna kadar otelleri yüzde 50 indirimlerle sattık. İkincisi ise devletin operatöre verdiği yolcu başına 35 dolara yaklaşan katkı vardı. Bunların tamamı paket fiyatlarını düşüren unsurlardı.'' sözlerini dile getirdi.

''AVRUPA'DAN TALEP VAR, OTELCİ HAKLI OLARAK...''

Bu yıl Türkiye'ye Avrupa’dan ciddi bir talep olduğunun altını çizen Bölükbaşı, ''Almanya daha da düşecek diye beklerken birden tırmanışa geçti. İngiltere için de benzer bir durum söz konusu. Dolayısıyla otelci de haklı olarak ‘Rusya’ya şundan daha fazla kapasite ayıramam, indirim de bu kadar’ diyor.'' dedi.

''STOP SALE'E DEĞİL, ADİL OLMAYAN PAZAR DAĞILIMINA KIZIYORUZ''

Bölükbaşı, otelcinin ‘stop sale’ çekmesine tur operatörlerinin neden kızdığı şeklindeki bir soruya ise ‘Otelcilerin pazar-kontenjan dağılımını adil bir şekilde yapması lazım. İngiltere nisan-mayısta iyi satılıyor diye bana stop çekersen, Rusya’nın yüksek olduğu haziran-temmuzda seni satmamı nasıl isteyeceksin. Otellerin çoğu da buna uyuyor zaten. Stop’lar erken rezervasyon indirimleri ile ilgili olduğunda ise buna saygı duyuyoruz. Çünkü herkesin farklı bütçesi ve planlaması var. ‘Bundan sonra yüzde 40 indirimle satmıyorum’ diyen otelciye bir şey söyleyemeyiz’ şeklinde yanıt verdi.

''BU YILKİ TÜRKİYE PLANLAMAMIZ 750 BİN''

Geçen yıl Türkiye’ye 450-500 bin turist götürmeyi planladıklarını ve yılı 462 bin paksla kapattıklarını kaydeden İsmail Bölükbaşı, ‘Bu yıl ise 600 bini Antalya’ya, 150 bini ise Dalaman’a olmak üzere toplam 750 bin turisti Türkiye’ye götüreceğiz. Hava yolu ulaşımı ile ilgili sorun çıkmaz, iki ülke arasında sıkıntı yaşanmazsa bu rakamlar gerçekleşir. Biz kontenjanımızın yüzde 90’ının uçak koltuğunu garanti altına aldık’ dedi.

''TUR OPERATÖRLERİNİN PLANLAMALARI 4 MİLYON''

Tur operatörlerinin planladığı koltuk sayısının 4 milyon civarında olduğunu ifade eden Bölükbaşı, ''Bu uçakların bir kısmı henüz yok. Biz de mesela eylül ayında satışlara başlarken uçak anlaşmalarımız yoktu. Önce satışa açıyor, sonra da otel ve uçak anlaşmalarını yapıyoruz. Çünkü nereden ne fiyat alacağımızı aşağı yukarı biliyoruz. Erken rezervasyonu özendirmek amacıyla, bir miktar zararına da olsa satışa erkenden başlıyoruz.'' şeklinde konuştu.

''TÜRKİYE PAHALI BİR ÜLKE''

Türkiye'nin ucuz bir ülke olmadığının altını çizen Bölükbaşı, ''Türkiye pahalı bir destinasyon. Ortalama paket fiyatlarına bakılırsa Türkiye lider ülkelerden biri. Ucuz destinasyonlar var. Mesela Bulgaristan ucuz bir destinasyon. Bulgaristan paket fiyatları 200-250 dolarken, Türkiye paketleri 700 dolar civarıda. Tunus, İtalya... bunlar ucuz destinasyonlar. İspanya ve Yunanistan'da son dönemde fiyatlar arttı. Ama Belek, Kundu bölgelerindeki ciddi yatak kapasitesine sahip oteller yüksek fiyatlara satılıyor. İşin ilginç tarafı bunun alıcısı da var.'' ifadelerini kullandı.

''RUSYA'NIN İÇ TURİZMİ GELİŞTİRME ÇABALARI BAŞARISIZ OLDU DENEMEZ''

Rusya'nın iç turizmi geliştirme çabalarının başarısız olduğunun söylenemeyeceğini kaydeden İsmail Bölükbaşı, Soçi ve Kırım'a yaklaşık 11 milyon Rus gidiyor. Öte taraftan devlet ne kadar destek de verse bu destinasyonların daha fazla büyüme şansı yok. Çünkü buralarda sezon çok kısa. Diğer taraftan Soçi ve Kırım'daki kalite Antalya ile kıyaslanamaz. Fiyat olarak aynı ama Türkiye'deki hizmeti buralarda alamıyor Ruslar.

''SON BİRKAÇ YILDA KÜÇÜK TUR OPERATÖRLERİNİN HEPSİ PİYASADAN SİLİNDİ''

İsmail Bölükbaşı, Intourist'in artık Rusya'da büyük tur operatörleri arasına girip girmediği şeklindeki sorumuza ise, ''Biz geçen yıl yaptığımız paksla Türkiye'de dördüncü sıraya oturduk. Birinci sırada Pegas, ikinci sırada ODEON üçüncü sırada Anex ve dördüncü sırada biz vardık. Liste Tez Tour ve Biblio Globus şeklinde devam ediyor. Zaten Rusya'da 7-8 tane tur operatörü kaldı. Eskiden 20-30 bin paks kapasiteli çok tur operatörü vardı ancak son birkaç yılda hepsi silindiler. Burada büyüklerin ayakta kalmasının bir mantığı var. Büyüklerin ciddi finansal güçleri var.'' yanıtını verdi.

HAVA YOLU ŞİRKETİ: SATIN ALMA VEYA KUMA DEĞİL, ORTAKLIK

İsmail Bölükbaşı'na Intourist'in kurmayı planladığı uçak şirketini de sorduk. Bölükbaşı, planlamaya ilişkin şu bilgileri verdi:

Bu konuda ciddi adımlar attık. Hava yolu şirketi satın almayacağız. Öte yandan yeni bir firma kurmak da çok zahmetli bir şey. Bir uçak firmasıyla ortak olup kendi uçaklarımızı getireceğiz. Büyük ihtimalle haziran ayında uçaklarımız gelecek. Ancak bu uçakları Rusya içinde kullanacağız. Çünkü biz Türkiye'ye çok önem verip bütün uçaklarımızı oraya çevirdik ve şu anda içeride boşluk doğdu.Bizim Rusya içinde de çok ciddi sayılarımız var. Soçi ve Kırım'a 400 bine yakın sayılarımız var. Kırım'da bir numarayız, Soçi'de ise ikinci sıradayız.

Intourist'in 72 destinasyona operasyon yaptığı bilgisini veren İsmail Bölükbaşı, şirketin Rusya'daki toplam yolcu sayısının ise 1.5 milyon olduğunu açıkladı. Bu Haber 16.03.2018 - 15:08:23 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • kessier - 17.03.2018 - 03:50

    ""Bundan sonra yüzde 40 indirimle satmıyorum’ diyen otelciye bir şey söyleyemeyiz" demiş . Ama aslında " BİZ KENDİMİZ KENDİ KAFAMIZDAN FİYAT BASIP SATIŞ YAPMAYA DEVAM EDERİZ, OTELLERİN BİZİ CİDDİ CİDDİ İKAZ ETMESİ FİLAN DA ÖNEMLİ DEĞİL ZATEN"demek istemiş bence

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.