İngiltere krizi tırmandırıyor, Heathrow'da Rus yolcu uçağına arama

İngiltere krizi tırmandırıyor, Heathrow'da Rus yolcu uçağına arama
Eski ajan Aleksey Skripal ve kızının zehirlenmesini gerekçe göstererek adeta Rusya'ya diplomatik savaş ilan eden İngiltere, son olarak Rus yolcu uçağında yolcuları indirerek uçakta arama yaptı. Rusya ise, olayla ilgili olarak ingiltere'den açıklamada istedi.


İngiliz yetkililerin, Heathrow Havalimanında Rus havayolu şirketi Aeroflot’a ait bir uçakta herhangi bir gerekçe göstermeden arama yaptıkları bildirildi. Sputnik'e konuyla ilgili açıklamalarda bulunan bir Aeroflot yetkilisi, "İngiliz yetkililer, hava aracının aranmasıyla ilgili herhangi bir gerekçe sunmadı" diye konuştu.Yetkili, "Uçağın İngiliz yetkililer tarafından denetlenmesinden sonra mürettebatın ve yerel temsilcilik çalışanlarımızın uçağı ek olarak bir kez daha kontrol etme kararı alındı, zira aramanın yapıldığı sırada İngilizler, mürettebatın tüm üyelerine uçağı terk ettirdi" ifadelerini kullandı.

‘İNGİLTERE İTİBARINI KORUMAYA ÇALIŞIYOR OLABİLİR'

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, İngiltere'nin Londra'daki Rus uçağında ani arama yaparak ‘Skripal davası' ile ilgili itibarını kurtarmaya çalışıyor olabileceğini söyledi.

Rossiya 24 televizyonuna konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Zaharova, "İngiliz polisinin tutumu, uçakta bazı işlemleri tanıksız olarak yapmak istediğini açıkça gösteriyor" diye konuştu.

Zaharova, "İngiliz yetkililerin, sıradaki bu provokasyona sözüm ona ‘Skripal Davası' ile ilgili olarak tamamen baltalanan itibarlarını her türlü yöntemle kurtarmak için başvurmuş olabilecekleri ihtimalini dışlamıyoruz" dedi.

'TEHLİKELİ VE SORUMSUZ TUTUM'

Rusya'nın İngiltere Büyükelçiliği yetkililerinin olay yerine hareket ettiklerini, Rusya Büyükelçisi'ninse gerekli temasları gerçekleştirdiğini belirten Zaharova, "İngiliz makamlarının durumu yasalara uygun hale getirmesini ve kışkırtıcı eylemlerden vazgeçmelerini talep ediyoruz, dünya toplumunun dikkatini Londra'nın kabul edilemez, tehlikeli ve sorumsuz tutumuna çekiyoruz" dedi.
Bu Haber 31.03.2018 - 12:18:56 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.