Fiyat mı, hizmet mi? İngiliz turist neden Türkiye'ye geri dönüyor?

Fiyat mı, hizmet mi? İngiliz turist neden Türkiye'ye geri dönüyor?
İngiltere'nin en büyük online tur operatörlerinden On The Beach'in kontrat müdürü Nigel Robinson, İngiltere pazarındaki Türkiye tatil talebi ve şirketin Türkiye planlamalarını TurizmGüncel'e anlattı.


TurizmGüncel - Özel

2018 için Türkiye'de pozitif bir potansiyel gördüğünü anlatan On The Beach Kontrat Müdürü Nigel Robinson, ''Türkiye şu anda stabil bir durumda, ürün kalitesi yüksek ve ucuz. Bu nedenle İngiliz turistler Türkiye'ye gelmek istiyorlar.'' dedi.''YÜZDE 55 FİYAT, YÜZDE 45 KALİTE''

İngiliz müşterinin Türkiye'ye dönmek istemesinde kalitenin mi yoksa fiyatın mı temel rol oynadığı şeklindeki sorumuza Nigel Robinson, ''Aslına bakarsanız ikisi birden. Bundan 20 sene önce tercih nedeninin yüzde 70'ini fiyat, yüzde 30'unu ise kalite oluşturuyordu. Ancak günümüzde bu durum değişti. Teknolojinin gelişmesi, fiyat ve kalitenin daha kıyaslanabilir olmasıyla birlikte bu oran günümüzde yüzde 55 fiyat, yüzde 45 kalite oranına dönüştü.'' dedi.

''İNGİLİZLER YENİDEN DOĞU AKDENİZ'E DÖNÜYOR''

Birkaç yıl önce Akdeniz çanağında dengeli bir turizm dağılımı olduğunu ancak Türkiye, Mısır ve Tunus gibi ülkelerde yaşanan olaylar nedeniyle İspanya'ya bir turist akını olduğunu hatırlatan Robinson, ''Ancak kalite, istikrar ve uygun fiyat nedeniyle şimdi Doğu Akdeniz'e yeniden dönüyor.'' ifadelerini konuştu.

''SADECE MÜŞTERİ DEĞİL, OPERATÖRLER DE TÜRKİYE'DE FIRSAT GÖRÜYOR''

İspanya'da fiyatların Türkiye'dekinin iki katı olduğunun söylenemeyeceğini belirten Nigel Robinson, ''İspanya elbette belli oranda daha pahalı. Bu nedenle sadece müşteriler değil, İngiliz seyahat endüstrisi de Türkiye'de büyük fırsat görüyor. Bu sadece Türkiye'deki fiyat-kalite dengesi ile ilgili değil. Bildiğiniz gibi İngiltere Avrupa Birliği'nden ayrılıyor. Bu nedenle biz de şirket olarak yatırımlarımızı Avrupa dışı ülkelere yapıyoruz. Türkiye, Mısır, Tunus, Fas... platformumuza eklediğimiz yeni destinasyonların içinde Avrupa'dan hiçbir yer yok.'' şeklinde konuştu.

2018 HEDEFİ EN AZ 100 BİN TURİST

Geçtiğimiz yıl Türkiye'ye 80 bin ziyaretçi getirdiklerini kaydeden Robinson, 2018 yılı için hedefledikleri minimum sayının 100 bin olduğu ama büyük oranda bu seviyenin üzerine çıkabileceklerini kaydetti. Turistin bir destinasyona gidebilmesinin ilk koşulunun uçak olduğunu ifade eden Nigel Robinson, şu anda İngiltere'den Türkiye'ye dönük 2018 koltuk kapasitesinin 2015 seviyesinde olduğunu söyledi.

2017 yılında On The Beach'in 1.5 milyon yolcu taşıdığını açıklayan Robinson, bu yılki hedeflerinin yüzde 15 büyüme olduğunu kaydetti.
Bu Haber 07.02.2018 - 21:02:35 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.