Firuz Bağlıkaya: TÜRSAB'da Başaran Ulusoy dönemi kapandı

Firuz Bağlıkaya: TÜRSAB'da Başaran Ulusoy dönemi kapandı
TÜRSAB başkan adayı Firuz Bağlıkaya turizm yazarlarına verdiği video-röportajın dördüncü bölmünde, sektörün çatı örgütü ihtiyacı, birlik genel kurulunun neden ertelendiği ve genel kurulda nasıl bir sonucun çıkacağını değerlendirdi. Başkan Ulusoy'u gerginlik yaratmakla suçlayan Bağlıkaya, TÜRSAB'da Ulusoy döneminin kapandığını iddia etti.


Ulusoy'un ''turizmde çatı örgütüne ihtiyaç yok. Acentenin, otelin, uçak şirketinin sorunları birbirinden farklı'' şeklindeki açıklamalarına yenıt veren Bağlıkaya, ''Sorunları ancak aynı masanın etrafında oturarak çözebiliriz. Üstte başka bir örgüt yapısı olmadığı zaman birbiriyle çelişen bir takım yasal düzenlemeler ortaya çıkıyor. Mesela; rehberlerle ilgili yasal düzenleme var, benim menfaatlerimle çelişiyor, benimle ilgili yasal düzenlemeler var, rehberlerinkiyle veya otelcilerin menfaatiyle çelişiyor. Otelcilerle ilgili düzenlemeler var, bizim menfaatlerimizle tamamen çelişiyor. Sorunları ancak aynı masanın etrafında oturarak çözebiliriz. Bizler aynı geminin içindeyiz. Bir masanın etrafında oturup, sorunlarımızı tartışamıyorsak eğer hiçbir şeyi çözemeyiz. Alıyor bunu seçim malzemesi yapıyor. Bu seçim malzemesi yapılacak bir şey değil. İşte senin izlediğin yolla hiçbir şey çözülemedi.'' dedi.''TÜRSAB'I KOLTUKTAN İBARET GÖRÜYOR''

Ulusoy'un ''Çok istiyorsa gelsin 23 Nisan'da onu TÜRSAB'da bir koltuğa oturtalım'' açıklamasına da yant veren Bağlıkaya, Ulusoy'u TÜRSAB'ı koltuktan ibaret görmekle suçladı. Bağlıkaya, ''23 Nisan ‘da gelsin koltuğa oturtalım demiş. Çok güzel bir şey söylemiş aslında. Orayı o koltukta ibaret görüyor. Ben ikici başkandım. Koltukla ilgili derdim olsa ayrılmazdım. Güzel fikir verdi aslında. 23 Nisan’da çocukları getirip oturtmak lazım oraya. O kişi biz değiliz. Koltuğu korumadaki hırsı, çabası, becerisi ve uyanıklığının yüzde ellisini bizim hak ve menfaatlerimizi korumak için kullansaydı birçok şey yapmıştık biz zaten.” şeklinde konuştu.

''SEÇİMİ NEDEN ERTELEDİN?''

“Kazanacak taraf gerginlik yapmaz, kaybedecek taraf yapar.'' diyen Bağlıkaya, ''Seçimi niye ertelediğini anlatsın önce bize. ‘Yok ederim, asarım, keserim’ diyorsun. Kazanacak taraf gerginlik yapmaz, kaybedecek taraf yapar. Gerginliği sen yapıyorsun. ”

Bağlıkaya, Ankara ile ilişkilerinin nasıl olduğu şeklindeki bir soruya ise “Sayın Bakanımızla bir kaç kez görüştük, seçim süreci ile ilgili duyarlılıklarımızı ve görüşlerimizi aktardım. Bir sıkıntı yaşamadık. ‘Aday olmamızı istemiyorsanız bilmek isterim’ dedim. Böyle bir şey olmadığını söylediler.” şeklinde yanıt verdi.Bağlıkaya, röportajın devamında şu noktaların altını çizdi:

''ADAYSAN ÇIK ORTAYA''

“Bir kez daha soruyorum, kongreyi neden üç ay ertelediniz? Bu üç ayda ne yaptınız? Neyi temizlediniz, neyi düzenlediniz? Biz Acentalar olarak bunları bilmek istiyoruz. Aday mısın değil misin? Değilsen ne karışıyorsun, çekilsene! Adam olan aday olsun diyorum. Bence aday olmasında hiçbir sakınca yok. Adaysan çık, değilsen gölge etme! Başka bir şey istemiyoruz biz.”

''BAŞARAN ULUSOY DÖNEMİ KAPANDI''

 “Başaran Ulusoy’un dönemi kapanmıştır. Bizim seçimi kazanma konusunda herhangi bir endişemiz yok.  Kongre ile ilgili endişelerimiz var.  Şimdi bu kongreyi nasıl erteleyecek diye bakıyoruz. Bunu da ertelemeye çalışacaktır. Ancak ben Değişimin gerçekleşeceğine yüzde yüz inanıyorum.”

“ULUSOY'LA ÜÇ SENE ÇALIŞIP İSTİFA ETTİM”

“Ben onu yetiştirdim diyor. Ben iki dönem Genel Sekreterlik bir buçuk dönemde ikinci Başkanlık yaptım. Toplam yedi sene. Bunun dört senesinde zaten Antalya’daydım. Kendisiyle yakın çalışmam üç sene, o da istifa ile sonuçlandı. Anladım ki o göründüğü gibi birisi değil. Kim kimi yetiştirmiş anlamadım. Onun hayalinde dahi olmayacak çapta işler yapıyorum. Yaşına ve tecrübesine saygım var ancak mesleki olarak onun bizden öğreneceği çok şey var.”


Bu Haber 15.02.2018 - 10:30:47 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Mehmet Yurt - 16.02.2018 - 10:07

    Diyorsun:))))

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.