Erkan Yağcı'dan fiyat uyarısı: Zamanı geldi!

Erkan Yağcı'dan fiyat uyarısı: Zamanı geldi!
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği AKTOB’un Ocak ayı yemekli toplantısı Antalya Lara’da bulunan Aska Lara Otel’de yapıldı. Yemekte konuşan AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı, Türkiye turizminin sayısal anlamda önemli bir toparlanma yaadığını kaydederek ''Artık fiyatlar konusunda daha hassas olma zamanı geldi'' ifadelerini kullandı.


Konuşmasında turizmde yaşanan 2016 krizi ile 2017 sezonunda sektörün yaşadıklarını analiz eden AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı, ciddi bir sınavdan başarı ile geçildiğini, Türkiye turizminin krizlere dayanıklılık derecesinin bir kez daha test edildiğini söyledi.

''TÜRKİYE'NİN 30-40, ANTALYA'NIN 12 MİLYON ZİYARETÇİYE ULAŞMASI ÖNEMLİ''

2017’de yalnız Türkiye'nin değil dünya turizminin de rekor gelişme gösterdiğinin altını çizen Dr. Yağcı, “Türkiye’nin krizin ardından yeniden 30-40 milyonlara, Antalya’nın da 12 milyonlara ulaşması çok önemlidir. Bu sayısal başarı 2018’de de sürecektir.”dedi.Turizmde sağlanan sayısal gelişmenin ardından sektörün, bazı yapısal gerçeklere bakmada daha moralli olduğunu da vurgulayan Yağcı şunları söyledi:

''SADECE ALMANYA VE RUSYA'YA DAYANMAK YERİNE...''

''2017’de Rusya’nın önderlik ettiği hızlı bir gelişme yaşadık. BDT pazarlarının dışında; Ortadoğu pazarlarında da hatırı sayılır iyileşme gördük. Şimdi sıra gelişmeyi, Almanya ve İskandinavya başta olmak üzere, tüm Avrupa’ya yaymaya geldi. Turizmi yalnız Rusya ve Almanya gibi ülkelere dayamak yerine, pazar çeşitliğini sağlamamız, bu, ülkelerin yanına 3. ve 4. pazarları da kazanmamız gerekiyor.

''ŞİMDİ FİYATLAR KONUSUNDA DAHA HASSAS OLMA VAKTİ''

Diğer yandan 2016 krizinden çıkarken özellikle fiyatlarda önemli oranda fedakarlıklarda bulunduk. Kriz döneminde de söylediğimiz gibi amaç önce ayakta kalabilmek, talebi tutabilmekti. Fiyat artışları sonra gelecekti. 2017’de bunu başardık. Şimdi fiyatlar konusunda daha hassas olma vakti.

''TUR OPERATÖRLERİNİN DE SORUMLUKUKLARI VAR''

Burada otelcilerin olduğu kadar tur operatörlerinin de sorumlulukları var. Pazarda rekabetin bozulmaması adına, operatörlerin anlaşılan fiyatlardan sapmaması ve vaatlerini yerine getirmesi gerekiyor.

''SÜREKLİ ARTAN MALİYETLERİN BU FİYATLARLA TAŞINABİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL''

Çünkü biz otelciler biliyoruz ki, sürekli artan maliyetlerin bu fiyatlarla taşınabilmesi mümkün değildir. Evet fiyatlarımızı artırmak durumundayız ama bu yavaş yavaş gerçekleşecektir. Pazarın gerçeği de budur.

''ANA REKABET UNSURUMUZ FİYAT/KALİTE DENGESİ''

2014 yılı fiyatlarımızı yeniden yakalama yoluna girdik. Burada özellikle Rusya pazarında fiyat/kalite dengesine dikkat etmeliyiz. Çünkü Türkiye turizminin ana rekabet unsuru fiyat/kalite oranı, dengesidir. Krizde fiyatlardan uğranan kaybın, kaliteyi de düşürmemesi için fiyatların toparlanmasına olanak sağlamak şarttır.Peki 2018’de ne yapacağız?

Erken rezervasyonlarda ilk verilere göre 2018’de Rusya’da büyüme sürecek. Bu yalnız Rusya’da değil, Avrupa pazarlarının önemli bir kısmında böyle: Almanya, Hollanda, İngiltere vb... Öte yandan İskandinavya gibi önemli pazarlarda talebi yeniden canlandırma çalışmalarımızı da ihmal etmeden devam ettiriyoruz.

''HOLLANDA FUARINDA SON 3 YILDIR İLK DEFA BÖYLE BİR İLGİ VARDI''

Yapabileceklerimiz konusunda, Hollanda fuarında yaptığımız kamu-özel sektör işbirliği ve destinasyon merkezli tanıtım başarılı bir örnektir. Devamını diğer Avrupa ülkelerinde de yapacağız. Bu çalışma sonrasında son 3 yıldır bu fuarda Türkiye ilgisinin bu kadar canlı olduğuna şahit olduk.

''EB SATIŞLARINDA YÜZDE 25-80 ATIŞLAR VAR''

Halen erken rezervasyonlar (EB) sürüyor ve bulgular turizmde 2014 seviyesini yakalayabileceğimizi gösteriyor. EB satışlarındaki artışlar yüzde 25’lerden başlayıp pazara göre yüzde 70-80’leri bulabiliyor. Özetle Almanya gibi pazarlar geri dönüyor, ki bu tam olarak gerçekleşirse, rekor bir sayısal iyileşme de yaşayacağız.

''BUNU YAPMAYA GÜCÜMÜZ VAR''

Turizmciler olarak gelişmeye yalnız sayısal bakmıyoruz. Uzun zamandır bakanlığımızın da üzerinde durduğu pazar ve ürün çeşitlendirme de bu sayısal gelişime eşlik etmelidir. Çünkü turizmde 30 yılı aşan bir tecrübesi olan ve dünyanın en büyük 10 destinasyonu içinde yer alan ülkemizin bunu yapmaya gücü var.

Tekrar etmek gerekirse; talep güçlü olur, sayılar artmaya devam ederse, ürün ve pazar çeşitliliğinde varyasyonlar yapma olanağımız da olacaktır.

Diğer yandan tarihi ve doğal değerlerimizi de turizmde öne çıkarmak amaçlı çalışmalara devam etmeliyiz. Mesela Antalya için 2018 yılını Perge Yılı ilan ediyoruz. Amaç hem değerimizi tanıtmak hem de gelen üç turistten birini Perge’yi ziyarete motive etmek.

Özetle 2018’de ne olursa olsun, Türkiye’nin bir turizm ülkesi olduğunu unutmamalı, deneyimlerimize güvenmeli ve işbirliği içinde çalışmaya devam etmeliyiz.”

KARALOĞLU: ANTALYA 14 MİLYONU AŞABİLİR

AKTOB yemeğinde konuşan Antalya Valisi Münir Karaloğlu da 2017’de sağlanan gelişmenin içeriğinin ne olduğunun farkında olduklarını vurgulayarak şunları söyledi:

“2017’d Antalya ve Türkiye olarak gerçekten çok iyi bir seviye yakaladık. Başta gelir olmak üzere bazı alanlarda eksiklikler oldu ama şu gerçeği unutmamalıyız; artık 2016 koşullarında değiliz, çok şey değişti. İyi çalışırsak Antalya 14 milyonu aşabilir.

Artık ümitsizlikle hareket edemeyiz. Bunu yaşamamak için herkesin görevini, sorumluluğunu yerine getirmesi lazım. Turizmin, barışın dilini konuşmaya devam etmeliyiz. Çünkü dünyanın turizme ihtiyacı var. Yenilerle yeniliklerle yolumuz devam etmeliyiz.”

Yemekte Tour Of Antalya Koordinatörü Abdurrahman Açıkalın da bu yıl yapılacak olan etkinlik hakkında detaylı bir sunum gerçekleştirdi. Şubat ayında gerçekleşecek olan etkinliğe 19 ülkeden 25 Bisiklet takımı gelecekBu Haber 17.01.2018 - 08:41:25 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Kelin ilacı olsa !! - 18.01.2018 - 03:31

    Yorumculardan birisi sanat demiş, birisi müze demiş. Film misiniz? Kelin ilacı olsa önce kendi başına sürerdi. Neredeyse hepsinin otelinde tenis kortu var. Duydunuz mu herhangi bir Antalya Open diye dünyaca ünlü tenis organizasyonu? THY sponsor olmasa Golf"te düzenleyemezler bunlar. Sağa sola operatör reklamı diye bunca para vereceklerine, hepsi bir spor vakfı kurup usd 100.000 ortalama yıllık bağış verse, 50 milyon dolar para toplanır. Bu parayla müzede yapılır, Antalya Open"da, Antalyaspor şampiyonda. Aslında bilimsel olarak kanıtlanmış bir durum var; keller diğer insanlara göre daha zeki diye ama neyse.... Şehir marka olunca ne devlete bağımlı kalınır ne de operatöre ama anlayan kim?

  • Gercekler - 18.01.2018 - 12:53

    Bir dost adlı yorumcunun yorumuna çok güldüm.Okurken ülen kardeşim deli misin; ne sanatı ne arkelojisi paragözlerin arasında diye düşünürken sonunda yazmış ben de gerizekalımıyım neyim diye. Hahaaa. İyiydi. Kardeşim adamlar bir araya gelip bunca zamandır, British ya da Louvre Müzesi gibi bir müzeyi bile hayal edemiyor Antalya"da sen gelmiş sanat grubu vs diyorsun. Bunların işi gücü devletten beklemek. Otele 50 mio usd"yi gömerler ama 400 otelci bir araya gelip 20 mio usd"lik güzel bir müzeyi devlete bağışlamak akıllarına gelmez. Otel başı usd 50.000 anlayacağın. Hep bana hep bana anlayacağım.

  • bir dost - 17.01.2018 - 12:18

    Ben onu bunu anlamam. Avrupanun demiyom, sadece AB"nin toplam nüfusu 511 mio insan. Sizin sadece oradan 15 mio turist almanız lazım, alamıyorsanız zaten sizde bir problem var. AKTOB olarak şimdiye kadar üye otellerden ne kadar para topladınız ve Akdeniz çanağındaki arkelojik kalıntıların gün yüzüne çıkarılması ve çıkarıldıktan sonra korunması için ne kadar para harcadınız? Akdeniz çanağındaki arkelojik kalıntıların tarihi ve önemi hakkında kaç tane kaliteli kitapçıklar hazırlattınız ve otelinizdeki müşterinin diline göre onlara hediye ettiniz. Aktob olarak hangi sanat grubunu kurdunuz ve maaşlarını ödüyor ve bir yandan da gelir sağlıyorsunuz. Yani var mı turiste görsel show sunacak bir sanat grubunuz. Bir zamanlar NEY diye bir grup vardı, gösterisi 10 numaraydı ya Anadolu ateşi vs gibi. Hem Antalya"ya hem Taylanda turist yollayan Türk kökenli büyük operatörler var onlarla konuştuzmu turiste oralarda nasıl bir görsel show sunuyorlar diye.Yani kardeşim birlikten kuvvet doğar oysa sizin işiniz gücünüz herşeyi devletten ve operatörden beklemek.Bende gerizekalımıyım neyim anlamadım. Sanat diyom, arkeloji vs diyom deniz, kum, güneş varken. Tövbe tövbe...

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.