Bağlıkaya'dan sert eleştiriler: Başaran Ulusoy 9 artı 1'in peşinde

Bağlıkaya'dan sert eleştiriler: Başaran Ulusoy 9 artı 1'in peşinde
Ertelenen TÜRSAB genel kurulunun 24-25 Şubat'ta yapılacağının belli olmasının ardından başkan adaylarından Firuz Bağlıkaya sürece ve neler yapacaklarına ilişkin açıklamalarda bulundu. TÜSAB'ın mevcut yönetimini sert bir dille eleştiren Bağlıkaya, Ulusoy'un TÜRSAB'da 9+1 şeklinde bir yapı kurmaya çalıştığını söyledi.


Seçimin doğal sürecinin bilinçli olarak bozulduğunu belirten Firuz Bağlıkaya, ''2-3 Aralık’ta yapılması gereken seçim yeni adayların çıkmasına fırsat yaratılması, bizim lehimize biteceği neredeyse kesinleşen sonuçları değiştirmek için ertelendi. Yani o günkü mevcut adayın hiçbir şansının olmadığı ve bu yüzden son hafta adaylıktan çekildiği çok net ortaya çıktı.'' ifadelerini kullandı.

''MAALESEF TÜM YÖNETİM ALET OLDU''

Mevcut yönetimin kartları yeniden karmak istediğini ve bu nedenle seçimleri ertelediğini savunan Bağlıkaya ''Birliğin tarihinde olmamış bir şeyi denedi ve güvenlik sebebiyle kongreyi iptal etmeye kalktı ama olmadı. Bakanlık böyle bir şeye cevap dahi vermedi. Ondan sonra döndü 'ben bu kongreyi yapmıyorum' dedi. Dolayısıyla akla hayale gelmeyecek bir yöntemle kongrenin ertelenmesini sağladı. Maalesef, bu oyuna tüm yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımızı alet oldu. Hırsı yeteneğinden yüksek olan insanlar, başarmak için hileye baş vururlar.'' dedi.

''MUHALEFETİ BÖLMEYİ AMAÇLADILAR''
 
Konuşmasına, ''Burada amaç neydi? Yeni adaylar çıksın, muhalefet  bölünsün, bu kazanılan sürede muhalefet eden BYK’lardan intikam alınsın, mevcut yönetim biraz daha güçlensin, ya tutarsa'' şeklinde devam eden Bağlıkaya şunları söyledi:

''KEŞKE DAHA ÖNCE ÇIKMA CESARETİNİ GÖSTERSELERDİ''

''Gerçekte hiç bir işe yaramayacak bu haksız süreci herkese yaşattılar. Yeni adayların çıkmasını amaçladılar ama, bizim tarafımızdan baktığınızda değişen hiçbir şey yok. Bizim karşımızda bir aday da olsa, on bir aday da olsa, seçim stratejimiz, söylemlerimiz, amacımız, hedefimiz,  mesleğimizin geleceği için kurduğumuz hayallerimiz devam ediyor. Bizim karşımızdaki aday sayısı hiç bir şeyi değiştiremez. Tam tersine, ne kadar çok aday olursa ben o kadar sevinirim. Keşke daha önce çıkma cesaretini gösterselerdi. Keşke mevcut başkan adaylığına devam etseydi. Ben aslında onun da aday olmasını çok isterim.

Daha önceki seçimlerde sahte imza kampanyaları yapardı, bakarsınız bizi mutlu eder bu sefer de böyle bir imza kampanyasını organize eder.. Eğer öyle bir şey yaparsa ilk imzayı ben atarım.''

Bağlıkaya, Başaran Ulusoy'un destekleyeceği bir adayın çıkacağına dair söylentiler bulunduğu ve çıkacak adayın şansının olup olmadığı konusunda ise şu ifadeleri kullandı:

''BAŞKAN 9+1 DİYE BİR MODEL GELİŞTİRMİŞ''

''Sektörümüz yeni bir şey öğrendi. Bu güne kadar , Seyahat Acentacılığı dışında bir sürü şeyi mevcut başkanımızdan öğrendik. Şimdi yeni bir şey daha öğrendi sektörümüz, 9+1 diye bir model geliştirmiş başkan. Yani en üst katta kendisi +1 olarak oturacakmış, altta adına yönetim kurulu diyeceği 9 tane tuzluk arıyor.Seyahat Acentaları'nın hepsi birer iş adamı. Ben naylon adaylığı kimsenin kabul edeceğini düşünmüyorum. Hatta yeni yeni şeyler duyuyoruz. 9 tane isim yazacakmış, başkanı da söylemeyecekmiş, seçimden sonra kimin başkan olacağına Başaran bey karar verecekmiş.. Böylece adayların kendine seçim sonuna kadar biat etmelerini sağlayacak.

''KATILIM LİSTESİ HAFTALAR ÖNCESİNDEN NETLEŞMİŞTİ''
 
Müze biletini indirimli veriyoruz dedi, acentaların  % 5 ini cebe indirdi; Kongre merkezi yapıyorum dedi, aslında inşaat operasyonları yaptı, milyonlarca dolar zarar etti ne yapacaklarını bilemiyorlar ; İnfo trip yapıyorum dedi, aslında sadece yandaşlarını gezdirdi yedirdi içirdi, bir sonraki seçime yatırım yaptı ; Kongrede 30 milyon dolarlık sigorta şirketimiz var dedi, döndü 10 milyona Araplara sattı ; Bize büyüklerin tur operatörlerinin temsilcisi dedi, mevcut bütün büyük Acentalar onun döneminde büyüdü ; Biz küçük Acentaları koruyoruz biz olmasak mahvolursunuz dedi, küçük Acentalar ne bilet satabiliyor ne transfer yapabiliyor ;  Acentaların haklarını koruyorum dedi , AtlasGlobal ile ortak şirket kurup Hac Umre biletleri sattı , Irak vizesi sattı;  Umre’ye gidip sosyal medyada resimler paylaştı, 15 Temmuz şehit vizelerini satarken yakalandı; Kaçak Acenta ile etkin mücadele sözü verdi, alt katında kaçak acente olduğunu gazetelerden öğrendi ; Akıllı TÜRSAB merkez binası yapıyoruz dedi, binanın müteahhiti daha akıllı çıktı, daha en son olaylarda güvenlik sorunu var yapamayız kongreyi dedi, sonra video yayınladı, son gün 1.200 kiş müracaat etti otel bulamadık ondan kongreyi erteledik diye, halbuki kongreye katılacak olanları listesinin haftalar öncesinden kesinleştiğini hepimiz biliyoruz.. Örneklerin sonu gelmez..

''KAMUYU TURİZMİ KENDİSİNİN YÖNETTİĞİNE İNANDIRMIŞ''

Bunların tamamını TÜRSAB tabelasının arkasına sığınarak ve yapılan her şeyi turizm için yaptığına kamuyu ikna ederek yaptı. Ayrıca turizmi kendinin idare ettiğine kamuyu inandırdı.

Ana akım medyayı bile , tüm turizm ilanlarını kendinin yönettiğine ikna etmiş; Başaran bey ile  ilgili negatif bir şey yazarlarsa ilanlarının kesileceğine inanan medya grubu var, iyi mi? TÜRSAB'ın son dört yıllık dönemini; Tüccarlık, Kurnazlık ve Yağma dönemi olarak adlandırıyoruz.''

''ANLAŞILAN BYK BAŞKANLARINDAN DA YÜZ BULAMIYORLAR''

Ulusoy'un bazı BYK başkanlarını ancak, ''aman muhakkak gelin çok önemli şeyler söyleyeceğim'' diyerek toplantıya getirebildiğini iddia eden Firuz Bağlıkaya, ''Anlaşılan BYK başkanlarından da yüz bulamıyorlar ki toplantılar bir türlü sonuçlanmıyor. Geçen seçimde destek vereceği için imza atan BYK başkanları modelinden istiyor. 'Başkanım sen ne dersen öyle olsun', 'Nasıl uygun bulursan başkanım', 'Emrin olur başkanım...' Bu modelden arıyor ama yeteri sayıda bulamıyor, öyle BYK başkanı nerdeyse yok artık.'' ifadelerini kullandı.''BİZİM CAMİADAN DÜŞÜK PROFİLLİ KUKLA ADAY ÇIKMAZ''

Başkan Ulusoy'un TÜRSAB için bir şey yapamayacağını son 3-4 yılda gösterdiğini savunan Firuz Bağlıkaya, kendi camiaları içinden profili düşük kukla aday çıkmayacağını, bu modelde insanların mevcut BYK başkanlarından ve yönetimden de çıkmayacağını söyledi.

''BU PARALARI KİM ÖDÜYOR?''

Ulusoy'un BYK başkanları ile toplantılar yapmasını da eleştiren Bağlıkaya, ''BYK toplantılarına devam ediyor olması da yasal değil aslında. BYK toplantısını sen hangi vasıfla yapıyorsun? Sen Başkan mısın şu anda? 2 Aralık günü başkanlığı bitti. Öyle yönetim kurulu kararı alıp, kendi kendine süre uzatma yetkisi olur mu  Kim ödüyor bu insanların masraflarını, otellerini, yemeklerini? Sen hangi vasıfla BYK’ları toplantıya çağırıyorsun? Hadi BYK’ları çağırıyorsun , bizi destekleyen BYK’ları niye çağırmıyorsun?'' sözlerini dile getirdi.

''ADAYSAN ÇIK ORTAYA''

Ulusoy'a seslenerek, ''Adaysan çık ortaya, aday değilsen sen TÜRSAB’da neyi dizayn etmeye çalışıyorsun?'' diye seslenen Bağlıkaya, ''Yani sen bir yönetim seçtireceksin ve bu yönetim senin emir erin olacak, sen de üst katta oturacaksın. Ya böyle komik bir model olabilir mi? Hangi çağda yaşıyorsun ? Bunu kim kabul eder? Hadi buldun 9 tane tuzluk diyelim, bunu sektör kabul eder mi Özetle; 'Yakarım bu binayı gene gitmem' diyor. Bu çok çirkin bir tavır.'' ifadelerini kullandı.

''TEKLİFLERİNİ KABUL ETMEDİK''

Mevcut yönetim tarafından kendilerine 5+4, 5+2+2 gibi modeller önerildiğini ancak sektöre fayda sağlamayacağı için kabul etmediğini açıklayan Firuz Bağlıkaya, ''Burada bir ego savaşı falan yok. İlla koltuğu kapayım  mevzusu yok. Önerilen modeller sektöre hayır getirecek, bizim ideallerimizi ve hedeflerimizi gerçekleştirebileceğimiz modeller değil. Bu modellerle biz ne yapacağız? Ben yönetim kuruluna girmek için oturup pazarlık mı yapacağım? Ben 2. Başkandım orada zaten, öyle bir derdim olsa istifa etmezdim. Biz üyeye ihanet edemeyiz. Bize güvendiler, arkamızdan geldiler. Ben hiç kimseyle böyle pazarlıkların içerisine girmem.'' dedi.

''SAHTE MUHALEFETE KARŞI DA MÜCADELE EDERİZ'
 
Başkan adayı olarak ortaya çıkan diğer isimlerin mevcut yönetim yerine muhalefeti eleştirdiğini ve bunun iyi niyetli bir tavır olmadığını kaydeden Bağlıkaya, ''Mevcut yönetimi eleştirmeyip ya da sadece göstermelik eleştirip esas oyununu muhalefetteki aday üstüne kuruyorsan, o demektir ki sen mevcut yönetimin adamısın, mevcut yönetimin maşasısın, mevcut yönetimin değişmeyen maaşlı muhalefetisin. Muhalefet, muhalefete, muhalefet etmez.. Bizim için gerçekten muhalefet yapan herkes değerlidir. Muhalefet laf cambazlığı ile olmaz, projelerin yarışmasını tercih ederim. Mevcut yönetime karşı nasıl mücadele ediyorsak, sahte muhalefete karşı da aynı mücadeleyi yürütürüz'' değerlendirmesini yaptı. 

Eskiden farklı kulvarlarda muhalefet yapan kişilerin son iki yıldır kendileriyle hareket etmesi konusunda ise Bağlıkaya, ''Herkes hata yapabilir, belli dönemlerde biz de hata yaptık. Bizim de olmamamız gereken insanların yanında olduğumuz dönemler oldu. O arkadaşlarımız da geçen dönem olmamaları gereken birinin yanında olmuş olabilirler, niyetleri önemli, ganimet paylaşmaya mı yola çıkmışlar yoksa derde çare olacağına mı inanmışlar?'' dedi. 

''YOL VE KONAKLAMAYI ÖDEMEZSEK GELMEZLER DİYE PLANLIYORLAR''

Genel kurula katılacak acentelerin yol ve konaklama giderlerinin karşılanmaması konusuna da açıklama yapan Bağlıkaya, ''Yapılanların tamamına baktığımız zaman seçimin erteleniş amacının aslında acente masraflarını ödemeyerek, seçime katılımı düşürmek olduğunu görüyoruz. Anlamak için zeki olmaya gerek yok, bunların hepsi planlanmış. 'Seçimi ertelersek bakanlık müdahale etmek zorunda kalır. Bakanlık müdahale ederse zaten Bakanlık kimsenin yol parasını, uçak parasını vermemize yasal olarak müsaade edemez. Ben kendi seçmenimi arkadan dolaşır getiririm, muhalefetteki kimsenin parasını ödemeyiz, onlar da gelemez, bu seçimi benim tuzluklar kazanır.' Seçimi kazanmayı seçmen iradesinin sandığa yansımasını engelleyerek sağlamaya çalışan bir başkan ve buna çanak tutan bir yönetim.''ACENTELERE TLEFON EDİP 'SİZİN YOL VE KONAKLAMAYI KARŞILAYCAĞIZ' DİYORLR''

Bu dönemin yönetim kurulunu seyahat acentelerinin hiçbir zaman affetmeyeceğini ve üzerilerinde kara bir leke olarak kalacağını dile getiren Bağlıkaya kendileriyle birlikte hareket eden acentelerin içinden maddi imkanları nedeniyle genel kurula gelmeyenlerin masraflarının maddi imkanı iyi olanlar tarafından karşılanacağını kaydetti. Başkan Ulusoy'un aday olmamasına rağmen acentelere telefon ettirerek 'Kimseninkini  ödemiyoruz ama sizin yol ve konaklamanızı organize ediyoruz merak etmeyin' dediğini iddia eden Bağlıkaya, ''Onların gizli yaptığı şeyi biz açıktan yapıyoruz. Değişim Hareketine gönül vermiş tüm arkadaşlarımız bu operasyonu hep birlikte yapacağız.'' dedi.

''HASAN ERDEM'LE HEDEFLERİMİZDE BİR AYRILIK YOK''

Hasan Erdem'le yaptıkları ittifakın devam ettiği bilgisini veren Bağlıkaya, Hasan beyle görüşüyoruz. Yani hedeflerimizde bir ayrılık yok, o da bir değişim istiyor ben de onun iyi niyetine inanıyorum. Dolayısıyla ittifakımızın devam etmemesi diye bir şey söz konusu değil. Birileri aday olmak için onlar ayrıldılar gibi bahaneler uyduruyor. Biz senin neden aday olduğunu biliyoruz boş ver sağa sola bulaşma. Ben adayım de çık. Sen aday olmadığında şüpheleniyoruz zaten.'' şeklinde konuştu.

''BU KİFAYETSİZLER, BU KURNAZLAR...''

Yapılacak genel kurulun bu olan olaylara itiraz için bir şans olduğunu savunan Firuz Bağlıkaya, ''Bu kifayetsizler, bu kurnazlar, yönetiminin daha fazla bizi temsil etmesine müsaade mi edeceğiz, yoksa dur yeter artık mı diyeceğiz? Kazandığımız bir seçimi sandığı kaçırarak, hukuksuz işler yaparak ve buna bir sürü insanı alet ederek becerdiler, yaptılar.'' şeklinde sert ifadeler kullandı. 

Bağlıkaya, açıklamalarının devamında şu noktaların altını çizdi:

''BİZ SADECE PROJEKTÖR TUTTUK''

Bizi kuyunun dibine indirdi. Bundan sonra yapması gereken şey daha fazla kazmayı bırakmaktır, sektörü rahat bırakmaktır. Yolun sonu geldi. Bu saatten sonra işlerinin zor olduğunu düşünüyorum.
Bizim bu seçim süresince , yaptığımız tek şey onların olduğu yere projektör tutmak oldu. Böylece insanların görmesini sağladık ve gördüler. Bundan sonra mevcut yönetimin ya da olursa kukla adayının bu seçimde şansı olacağını düşünmüyorum.

''LİSTESİNİ SEÇİM SABAHI GÖSTERENLER BİZE LİSTE SORUYOR''

Mevcut başkan dahil, bizim listemizi soruyor. Yeni adet mi getirdiniz? Son 10 kongrede , kongre günü bile değil seçim sabahı listesini gösteren bir başkan söylüyor bunları. Trajikomik değil mi?  Bundan ne medet umuyorsa.

''LİSTEDE KİMİN OLDUĞUNDAN ÇOK KİMİN OLMADIĞINI MERAK EDİYORLAR...''

Tek başına liste yapmak gibi bir şey yok. Geçen sefer de listemizi çok kalabalık bir arkadaş grubu ile yaptık ve yine aynı şekilde yapacağız. Bu arkadaşların kafasının ne olduğunu bu söylemleri çok açık ortaya koyuyor. Listeye mesela ne kadar önem veriyorlar. Listende kim var? Aslında listede kimin olduğundan çok kimin olmadığını merak ediyorlar. Listede olmayanlar üzerinden bir fitne yaratabilir miyiz, buradan bir huzursuzluk çıkartabilir miyiz diye bakıyorlar.

Bu yönetimin programı, ilk 100 günde yapacakları, kısa orta uzun vadedeki projeleri nedir? Asıl olan ne vaat ederek yönetime talip olduğumuzdur, bunu hangi kadrolarla gerçekleştireceğimiz ben dahil detaydır. Bir fikri, bir bakış açısını bir vizyonu, bundan sonrası için bir geleneği,  yönetime taşımaktan bahsediyoruz, yönetim anlayışında bir değişimden bahsediyoruz.

70-80 tane toplantı yaptık projelerimizi hedeflerimizi anlattık. Bir kişi çıkıp bu proje ve vaatlerle ilgili somut bir eleştiri getirmedi.

Ben her zaman fikirleri projeleri tartışmayı tercih ederim.

Liste her adayın kendi ekibi ile tartışıp, bu işe zaman ayırabilecek arkadaşları mutabakatla yapacağı bir iştir. Herkes kendi işine baksın.. Bizim ekibimizde liste kavgası yapan yok, buradan onlara bir şey çıkmaz.
Bu Haber 11.01.2018 - 16:45:44 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • MURAT KURŞUN - 15.01.2018 - 12:17

    Türsab"ın ve Türk turizminin tek kurtarıcısı Firuz Bağlıkaya"dır. Gelin oyuzu kullanın.

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.