İstanbul’a ihanet de laf mı, tüm Türkiye’ye ihanet ettik. Ülkenin her yerinde, yeşili betona yenik düşürdük. Hatta yarıştık yeşil düşmanlığında…


  Havayı, suyu, denizi alabildiğine kirlettik. Cepleri dolduracağız diye, yeşilin üstüne kara çizgiler çektik. Ormanları kestik, yetmedi yaktık. Bir dala dokunmanın ağır cezalık olduğu şu güzelim memleketimizde, ağaçları devirmekten korkmadık. Ormanlarımızı kele çevirmekten ürkmedik, imara açmak için çevirmedik dolap bırakmadık. Daha ne yapalım yani?

  Biz çevrecinin daniskasıyız diyerek akarsuları HES’lere, dağlarımızı ve yaylalarımızı RES’lere, en güzel yerlerimizi Yes’lere kurban ettik. Enerjiyi dışarıdan dövizle  alıyoruz, buna büyük paralar ödüyoruz, ülkemizde imkan varken bunları kullanmayalım mı yani? Elbette kullanalım ama, çevreyi tahrip etmeden, doğal güzelliklerimize zarar vermeden de yapabilirdik bunu..Neyse..

   Maden çıkaracağız diye ormanları kevgire döndürdük. Fotoğraf gibi yeşil örtümüzün en değerli yerlerine taş ocakları açtık. Önümüze gelene ruhsat dağıttık, izin verdik. Öylesine ki, bu izinler elden ele dolaştı ve büyük paralarla, ceplerini kolay yoldan doldurmak isteyenlere devredildi. Bütün bunlar, hepimizin gözleri önünde oldu. Hiçbir şeyden korkmadık, çekinmedik, itirazlara aldırmadık bile.

    SİT kararlarını kuşa çevirdik. SİT’le korunan tabiat varlıklarımızı, tarihi değerlerimizi, turizm alanlarımızı imara açarken, gözlerimizi bile kırpmadık. Birinci derece SİT’i, ikinci hatta üçüncüye kolayca çevirdik. Belediyeler istediği kadar dirensin, halk istediği kadar yırtınsın, medya avazı çıktığı kadar bağırsın, kılımızı bile kıpırdatmadık. Bildiğimizi okumaya devam ettik.

   Dedim ya, biz çevrecinin daniskasıyız. Üç-beş ağacı koruyacağız, derelere kimseyi sokmayacağız, denizleri kirlettirmeyeceğiz diye, halkımızın buralardan yararlanmasına mani mi olalım yani? Türkiye koskoca bir ülke. Yeşile de, maviye de, hepimize de yer var burada. Ne olmuş yani, birkaç yeri imara açtıysak? Koskoca 8 milyonluk Istanbul’da, insanları ağaç altında mı barındıracağız? Tarzan hayatı mı yaşatacağız millete? Elbette ki gerekiyorsa ormanları da keseceğiz, Kanal Istanbul projesi için boğazın güzergahını bile değiştireceğiz, üçüncü hava alanı için Istanbul’un ciğerleri sayılan ormanları da dümdüz edeceğiz. Hepsini kesmedik ki ağaçların, gidin bakın yüzbinden fazla kesilmiş mi? Üstelik geride hayli ağaç da bıraktık.

  Evet,Istanbul’a da ihanet ettik, ülkenin çok yerine de… Nüfus çok artıyor doğru, bunların ihtiyaçlarını da karşılamamız lazım. Bilseydik (üç çocuktan aşağı doğurmayın) demezdik. Ama oldu bir kere. Bazıları hızlarını alamayıp, dörde-beşe çıkardılar aile nüfuslarını.Durduramadık bunları işte.Üstelik 4 milyon Suriye’liyi de aldık içimize.Öyle olunca artan nüfus,artan ihtiyacı tetikledi,mevcut alanlar yetmeyince de,biz de yeşil alanları imara açmak zorunda kaldık.İtiraf ediyoruz işte,herşey mecburiyetten oldu.

   Denizler kirlendi, balık neslini kuruttuk, bütün bunlar da doğru. Kanalizasyonu ne yapacaktık yani, fabrikaların sanayi atıklarını nereye dökecektik? Yer vardı da, biz mi göstermedik? Ege ve Akdeniz’de koyları yatırıma peşkeş çekiyormuşuz, şu söylediklerine bakın. Ne yapacaktık, turşusunu mu kuracaktık bu koyların? Turizm için yeni tahsisler yapmak suç mu, bu koyları yatırımcılara vermek yanlış mı? Turizm bugün kötü,oteller batmak üzere ama yarın her şey düzelecek ve mevcut otellerimiz ihtiyaca yetmeyecek. Uzağı görmek, vizyon sahibi olmak neredeyse suç sayılacak bu ülkede.

  Sırf bizi eleştirmek için, her şeye bahane buluyorlar. SİT’lerin derecelerini düşürüyormuşuz. Düşürmeyecektik de ne yapacaktık yani? Türkiye’nin her yeri SİT. Koskoca araziler, cennet koylar bomboş duruyor. Buralardan üç-beş komprador yararlanacak diye, sokmayalım mı milleti oralara, yararlanmasın mı insanımız doğal güzelliklerden? Entellerden dantellerden rahat yok bizlere. Çevreci etiketiyle meydanlara çıkıp, ortalığı velveleye veriyorlar. Televizyon ekranlarından inmiyorlar, her fırsatta bize verip veriştiriyorlar. İnsaf yahu…

  Onlar mı çevreci biz mi? Şehirleri birbirine bağlayan modern yollar, köprüler, barajlar, tüneller, alt-üst geçitler yaptık. Gökdelenler diktik, hızlı trenleri devreye soktuk, bulduğumuz her düzlüğe havaalanı yaptık, yine de yaranamıyoruz işte. Bunları göreceklerine kestiğimiz birkaç ağaca, enerji sağlamaya çalıştığımız derelere, rüzgardan yararlandığımız direklere kafayı takmışlar. Bunlar münafık, aziz milletimiz bunları tanır, bunlara aldırmaz bile. Kimin çevreci olduğunu en iyi aziz milletimiz bilir. Onun için bize oy verip, devamlı iktidarda tutuyorlar. Bizim çevrecinin daniskası olduğumuzu biliyor hepsi.

  Fazla lafa gerek yok. Konuyu uzatarak vakit de kaybetmeyelim.Tüm olanların hesabını soracaksanız eğer, işte ben buradayım. Bana sorun rahatlayın. Tüm sorumluluğu üzerime alıyorum. Lafla değil gerçekten alıyorum ve bedeli neyse ödemeye hazırım.Çevrecinin daniskasına da bu yakışır işte…


  Cumhurbaşkanlığı Emekli Turizm ve Çevre Başdanışmanı
  Can Pulak

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Yeni bakan, Kisebükü, sorunlar
  Gerçekleri bilelim!
  Araplar ve Türk turizmi
  Cep Herkülü'nün ardından
  Denizciler dertli ama...
  Turizm bölgelerinde vali değişiklikleri
  Sakız'da yılbaşı
  Yine Bodrum, yine Bodrum
  Turizmin olmazsa olmazları
  Göbeklitepe, Harran ve ötesi...
  Türkiye'ye çevre ihaneti
  Biten sezonun ardından
  Bodrum'a düşmanlık hastalığı
  Yeni sezona merhaba
  Şaka gibi önlemler yerine...
  THY'de neler oluyor?
  Milas'ın müthiş serveti
  Çevre ve turizmde reform gereği
  Ege'de turizm mukayesesi
  Demokrasi nöbeti bitti, şiimdi denizlerde nöbet vakti...
  Telafisi mümkün olmayan yanlışlar
  13 yıllık hatada ısrar
  Turizmle dolu bir hafta
  Kış turizmi gözlem turu
  Yeni bakan ve turizm değirmeni
  Sezon öncesi Bodrum
  Ekonomi ve turizme dikkat!
  Bodrum'a yapılan haksızlık
  Uçaksız kış turizmi
  Suyun öteki yakası
  Durdurun bu rezaleti
  Değirmenler- Karaada ve ötesi
  Bir turistik mucize
  Suyun hikayesi
  Bodrum önemli yatırımlarla giderek büyüyor
  Deniz cezaları ve kaçaklar
  Komşu Turizmi
  Kisebükü için çözüm önerisi
  Bodrum'dan Mersin'e
  Fethiye ve ötesi
  Kaş Havaalanı ve turizm
  Antalya ve kış turizmi
  Muz ve sera kentleri
  Nükleer santral ve mağara
  Bodrum Bodrum olalı!
  Turizm raydan çıkıyor
  Muğla Belediye Başkanı’ndan turizm bölgelerinin sorunları için öneriler
  Büyükşehir yasası Muğla’yı perişan etti
  Dubai notları-I
  Yapı Fuarı ve biz Türkler
  Erzurum ve Palandöken mucizesi
  Kos'ta Noel ve mülteciler
  Turizme can simidi ve öneriler
  Turizmde yeni ufuklar
  Çevre ve orman katliamı
  Krizi hafifletme planı
  Türklüğü soluma fırsatı
  Berlin'den izlenimler- THY ve havaalanları
  Tam bir yemek cenneti
  Viyana'da birkaç gün
  Ateşkesi olmayan bir mücadele
  Vücudu sağlam tutmanın yolu
  Geri dönüşü olmayan işler
  Cumhurbaşkanlığı: Okluk ve gerisi
  Ankara’dan eli boş dönmek…
  İşin doğrusunu yapma gereği
  İstanbul'un son fotoğrafı
  TYD siyasetten kurtuldu
  Sadun Boro'suz iki yıl
  Kalemize müzemize dokunmayın
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun