Ertuğrul Günay'dan sonra ilk defa turizm sorunlarına akılla yaklaşan bir bakan görüyoruz.

  Aradakileri hiç saymamak, hatta yok saymak daha doğru olur. Prof. Numan Kurtulmuş da işe başlarken,turizmden hiç anlamıyor, sorunlarını hiç bilmiyordu. Ama bilenleri dinlemeyi ve bilgiyle yürümeyi tercih etti. Aklını kullandı yani...

  Kurtulmuş'un ilgili 8 Bakanı toplaması, ardından üçüncü turizm şürasını devreye sokması, kim ne derse desin alkışlanacak bir harekettir. Turizmi dinamitleyen bir iktidarın, yerdeki sektörü ayağa kaldırma görevini Prof. Kurtulmuş'a vermesi isabetli bir karar olmuştur. Ancak, eldeki verileri değerlendirmek zorunda kalacak Prof. Kurtulmuş'un şanssızlığını da görmezden gelemeyiz. Çünkü, onu göreve getiren iktidarın genel yapısı ve turizme bakışındaki sığlığı hepimizin malümudur.

  İlgili bakanların toplantısı ile turizm şürasından çıkacak kararların, kanayan yaramıza merhem olacağına inanmamız mümkün değil. İnanabilmemiz için, turizmin olmazsa olmazlarını peşin peşin kabul etmemiz gerekir. Bu da yetmez, siyasi ve yerel yöneticilerin de turizme zarar verecek hareket ve söylemlerden kaçınmaları şart.

  Turizm huzur içinde gelişir. Terör, kavga, siyasi istikrarsızlık ve kargaşa, turizmin başbelasıdır. Ülkeyi yönetenlerin ağzından çıkacak ve gerginlik yaratacak her laf, turizme büyük zararlar verir. Nitekim verdiği içindir ki, bir dönemin yıldız ülkesi Türkiye'nin turizmi dev adımlarla gerilemiş, yere serilmiş, hatta boksör terimiyle nakavt olmuştur.

  Ben bizim resmi istatistiklere pek güvenmem. Hele turizm istatistiklerimize ötedenberi inanmam. Çünkü sağlıklı bir istatistiğimiz yoktur. Sınırdan girip çıkması bir olan TIR şöförlerini bile turist sayan bir anlayışa sahibiz. Gürcü, Türkmen ,Özbek, Moldavyalı hizmet erbabı da, bizden para kazanmalarına rağmen, turist sayılıyor. Hapisteki yabancılar bile turist bize göre. Böyle bir anlayışın, 2017 sezonunda ülkemize 25 milyon turistin geldiğini ilan etmesi, inandırıcı mı sizce? Bana göre kargaları bile güldürecek bir kehanet. Turizm bölgesinde yaşıyorum, çok sık turizm bölgelerimizi geziyorum, bu yıl yabancı turiste (Araplar ve Güneyde Ruslar hariç) çok nadir rastladım.

  Batı'dan uzaklaşan ve giderek Araplaşan bir turizm politikası, Türkiye'ye bir şey kazandırmaz. Hele turizme dini bulaştırmak, dini turizmden medet ummak ve müslüman turistlerin zararımızı karşılayacağına inanmak, kendimizi kandırmaktan başka bir işe yaramaz. Turizmin genel kuralları vardır. Müslümanı da Hristiyanı da, ateisti de sevgiyle kucaklar turizm. Onları birbirinden ayırmaz, dinlerine göre hizmet vermez. Ülkemize gelen hangi dine mensup olursa olsun, tüm turistler hepimizin misafiridir.

  Açık konuşmak gerekirse, bugün Türkiye'de turizmi çok zorlayan ve adeta nefessiz bırakan bir yönetim anlayışı hüküm sürüyor. Örneğin içki yasağından başlayabiliriz. Ülkemizin turizm bölgelerinin çoğunda içki bulabilmek, içki içebilmek adeta şansa kalmıştır. Açıkça bir yasak yoktur ama, mahalle baskısı ve kraldan fazla kralcıların tutumu, içkiyi masalardan ve dükkanların vitrinlerinden uzaklaştırmıştır. Bunu Cumhurbaşkanının, Başbakan'ın, Bakanların ve turizm bakanlarının farketmesi, görmesi mümkün değildir. Batılı bir turistin içki içilmeyen, verilmeyen, satılmayan bir yere gitmesi düşünülemez. Örneğin Fransızlar şarabı suyun yerine, Almanlar birayı su niyetine, İngilizler viskiyi çay gibi içerler.

  Turizm bölgelerinde, Müslüman turistleri dahi rahatsız eden bir ezan problemi vardır. Ezanın sesini ne kadar çok açarsak, hoparlörleri patlatacak seviyeye ne kadar fazla çıkarırsak, o kadar fazla müslüman olduğumuza inanıyoruz. Hocalar birbirleriyle yarışıyorlar her yerde. Allah ezanı memleketimizden eksik etmesin. Ama her şeyin bir ölçüsü vardır. Ezan bize huzur veriyor, o İlahi çağrıyı duymak hepimizi mutlu ediyor ama sabahın köründe yabancı turisti yatağından fırlatmak, hastaları ve çocukları uyandırmak doğru mu acaba? İhtiyaç var mı yok mu aldırmadan her yere cami yapıyoruz. Bir caddede 4 cami görüyoruz artık. Bu camilerden aynı anda yapılan yayınlara dikkat etmek lazım. Meyhanelerin, barların dibinde camiler var, buralarda okunan ezanlarla günaha giriyoruz. O nedenle ezan işine daha dikkatli ve akılcı yaklaşmalıyız.

  Son yıllarda doğamızı feci şekilde tahrip ettik. Ormanlarımızı kestik, deniz ve akarsularımızı kirlettik, bir ülkenin doğal güzelliklerini berbat etmek için ne mümkünse yaptık. Oysa turizmle çevre içiçe yaşamak zorundadır. Bir yandan turizmimizi geliştirmeye çalışırken, diğer yandan yeşil örtümüzü mahvetmemeliyiz. Güzelim koylarımızı imara açmak, her yere otel izni vermek, çok yanlış bir politikadır. Türkiye'nin ihtiyacından çok fazla oteli vardır. Bunların çoğunu, yılın üç ayından fazla dolduramıyoruz. O nedenle, tüm otellerimizde doluluğu yakalamadan artık yeni otel izni ve ruhsatı vermemeliyiz. Bakanlık hala yeni oteller için, devlet arazilerinden yeni tahsisler yapmaktadır. Buna artık bir son vermek lazım.

  Turizmin olmazsa olmazlarını sıralamaya kalkarsak, buna zaman yetişmez. Ancak en önemlileri üzerinde durursak, kimsenin söylemeye cesaret edemediği gerçekleri korkusuzca anlatırsak, turizme şüradan ve 8 bakanın toplantısından daha fazla hizmet etmiş oluruz. Önce sayın AKP liderinin, sözlerine ve üslubuna çok dikkat etmesi,  gücendirdiği tüm ülkelerin yönetici ve halklarının gönlünü alması ve yaptığı turizme de zarar veren yanlışlarını tekrarlamaması şart. Ayrıca kendisine oy veren kesimle, tüm devlet yönetim kadrolarına dinle siyaseti turizme bulaştırmamaları, daha doğrusu turizmi rahat bırakmaları talimatını da vermesi gerekiyor. Olmazsa olmazlardan bir başka önemli husus da, içerde huzuru ve güvenliği mutlaka sağlamamızdır. Turist terörün bırakın yaşanılanına, kokusuna bile gelmez. Bunu iyi bilelim.

  Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, tıpkı ilgili bakanları ve turizm şürasını toplaması gibi, bir de siyasi parti liderlerini bir araya getirerek turizmin sorunlarında onlardan da destek isterse, iyi ve faydalı bir iş daha yapmış olur. Ayrıca eski turizm bakanlarını, müsteşarları ve genel müdürleri de toplar, onların bilgi, donanım ve tecrübelerinden yararlanırsa, akılcı yürüyüşünü daha da sağlamlaştırır.

  Turizmin olmazsa olmazlarını yok sayan ve değer vermeyen bir anlayışın başarıyı yakalayabilmesi mümkün değildir. Bunu böyle bilmemizde yarar var.

  Cumhurbaşkanlığı Emekli Turizm ve Çevre Başdanışmanı
  Can Pulak

  Kullanıcı Yorumları

  Serdar Sağlamtunç, FCSI - 8.11.2017 16:16:46
  Çok doğru ve dikkate alınması gereken tespitler yapılmış ama bakana verilen prim yanlış. Bu ülkede bir bakan diğer bakanları topladıysa iş sulandı demektir. Bu tecrübe ile sabit! Zaten öne çıkan 5 madde hiç bir şeyin anlaşılmadığını gösteriyor. 15 yıldır iktidar olanları her işe "yeni" lakırdısı artık bıktırdı.
  Genç Turizmci - 9.11.2017 10:03:08
  Sn. Pulak a öncelikle kaleme aldığı yazısı için teşekkür ederim. Fakat camilerin yanına bar açmak günah olmuyor da, camilerden ezan okumakla mı günaha giriyoruz, Sn. Pulak... Ayrıca Sn. Sağlamtunç, turizm için bir adım atılmasa bu hükümet hiçbir şey yapmadı söylemi ortaya çıkıyor, bir turizm bakanı ilgili tüm bakanları bir araya toplayıp, turizm şurası oluşturduğunda işin suyunun çıktığını söylüyorsunuz.!!!!!!!!!!!!!!!!
  Serdar Sağlamtunç, FCSI - 9.11.2017 22:14:47
  Sn. Genç Turizmci, isim ve soyadınız ilginç! Kimliksiz biri için ne yorum yapmalı ki? Ama 15 yılda bu konuda tek bir düzelme yoksa ve hep kurul kuralım, toplantı yapalım, diğer bakanlarla koordinasyon denirse, halen hedef, hedefe odaklanma, yasal düzenleme, koordinasyon lafları söylenirse ve bunlar tarafınızdan normal gelişme olarak kabul edilirse, PES!


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Araplar ve Türk turizmi
  Cep Herkülü'nün ardından
  Denizciler dertli ama...
  Turizm bölgelerinde vali değişiklikleri
  Sakız'da yılbaşı
  Turizmin olmazsa olmazları
  Göbeklitepe, Harran ve ötesi...
  Türkiye'ye çevre ihaneti
  Biten sezonun ardından
  Bodrum'a düşmanlık hastalığı
  Yeni sezona merhaba
  Şaka gibi önlemler yerine...
  THY'de neler oluyor?
  Milas'ın müthiş serveti
  Çevre ve turizmde reform gereği
  Ege'de turizm mukayesesi
  Demokrasi nöbeti bitti, şiimdi denizlerde nöbet vakti...
  Telafisi mümkün olmayan yanlışlar
  13 yıllık hatada ısrar
  Turizmle dolu bir hafta
  Kış turizmi gözlem turu
  Yeni bakan ve turizm değirmeni
  Sezon öncesi Bodrum
  Ekonomi ve turizme dikkat!
  Bodrum'a yapılan haksızlık
  Uçaksız kış turizmi
  Suyun öteki yakası
  Durdurun bu rezaleti
  Değirmenler- Karaada ve ötesi
  Bir turistik mucize
  Suyun hikayesi
  Bodrum önemli yatırımlarla giderek büyüyor
  Deniz cezaları ve kaçaklar
  Komşu Turizmi
  Kisebükü için çözüm önerisi
  Bodrum'dan Mersin'e
  Fethiye ve ötesi
  Kaş Havaalanı ve turizm
  Antalya ve kış turizmi
  Muz ve sera kentleri
  Nükleer santral ve mağara
  Bodrum Bodrum olalı!
  Turizm raydan çıkıyor
  Muğla Belediye Başkanı’ndan turizm bölgelerinin sorunları için öneriler
  Büyükşehir yasası Muğla’yı perişan etti
  Dubai notları-I
  Yapı Fuarı ve biz Türkler
  Erzurum ve Palandöken mucizesi
  Kos'ta Noel ve mülteciler
  Turizme can simidi ve öneriler
  Turizmde yeni ufuklar
  Çevre ve orman katliamı
  Krizi hafifletme planı
  Türklüğü soluma fırsatı
  Berlin'den izlenimler- THY ve havaalanları
  Tam bir yemek cenneti
  Viyana'da birkaç gün
  Ateşkesi olmayan bir mücadele
  Vücudu sağlam tutmanın yolu
  Geri dönüşü olmayan işler
  Cumhurbaşkanlığı: Okluk ve gerisi
  Ankara’dan eli boş dönmek…
  İşin doğrusunu yapma gereği
  İstanbul'un son fotoğrafı
  TYD siyasetten kurtuldu
  Sadun Boro'suz iki yıl
  Kalemize müzemize dokunmayın
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  İzi Madem kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun