Sıcak günler - 2

  Danışman Yönetici Feti Kuyucu
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Gerek dünya genelinde gerekse ülkemiz genelinde ekonomik ve politik gündem anlık değişimlerle baş döndürücü bir şekilde devam etmekte. Biraz iyi şeyler duyar mıyız hava değişir mi derken sosyo-ekonomik ve jeopolitik olumsuzlukların üst üste devam ettiğini ve stresin arttığını gözlemliyoruz.

  İçerde politik seçim gündemi, çevre ülkelerdeki kaotik ve sosyal hareketler/çatışmalar ayrıca Dünya ekonomisindeki ABD ve AB kaynaklı hareketler tüm aktörlerin davranışsal hareketlerini ve karar alma süreçlerini iyice daraltmıştır. Mali piyasalar bu hareketlere anlık tepkiler vermekte ülkemize de anlık yansımalar sermaye hareketleri / döviz kurlarındaki volalite olarak görülmektedir.

  Dünya ekonomisi genelinde ülkeler ABD ve AB kaynaklı mali davranışlarına göre aksiyon ve strateji geliştirmeye çalışırken sürprizler hiç bitmiyordu.  Arjantin iflas etti haberleri bir anda gündemi etkiledi. Arkasından biraz duruldu denilen Ukrayna – Rusya ihtilafı uçak olayı ile alevlendi. AB ve ABD Rusya’ya yeni sert ekonomik yaptırımlara başladı. Irak ’da gerilim üst seviyeye çıkmaya başladı. Ardından Gazze olayları vb….. gerçekten bu yaz çok sıcak geçmeye başladı. Böylede devam edecek gibi görünüyor.

  Bu arada sektöre baktığımızda sektör dışı jeopolitik etkilerin gölgesinde başlayan bir faaliyet yılında dönem dönem moraliteler bozulsa da büyümede  % 7 gibi oran ile sezon devam etmektedir.(Ocak – Temmuz aylarında bir önceki yıla oranla Antalya geneli ). Benim tahminlerime uygun bir trendin devam ettiğini görüyorum yılsonunda da 7-8 lik büyüme rakamı ile kapatacağımızı düşünmekteyim. Sektörde de hareketlilik oldukça yüksek en büyük ve önemli kaynak pazarlarımızda sosyo-ekonomik hareketler ciddi risk oluşturmaktadır. Rus pazarında  % 17 oranında büyüme oldukça iyi ancak son dönemde Rusya ve BDT ülkelerindeki tur operatörleri iflasları düşünülmesi gereken riskler. Ancak yine toplamda potansiyel kaybımızın olmaması da çok önemli bir direnç noktamızdır.

  Dikkat sırtımızı tek pazara dayayamayız. Bu pazarın da bir taşıma direnci var. Ayrıca diğer destinasyonlardan (Kuzey Afrika diyelim ) ödünç aldığınız potansiyel elbet bir gün geri döner. Daha önceki yazımda belirtmiştim. Almanya kilit pazar düşüşü bir şekilde önlemeliyiz. Diğer pazarlarda da proaktif olmalıyız. Pazarlama bir süreçtir ve kesintisiz olmalıdır.

  Ancak krizlere ve streslere de hazırlıklı olmalıyız. Önümüzdeki aylarda veya 2015 ilk yarısında ABD ve AB kaynaklı mali ve sosyal riskler tüm şirketlerin, yatırımcıların ve kreditörlerin davranışlarını değiştirmeye, yeni stratejiler belirlemeye zorlayabilir. Bol para, düşük faiz ve risk algısının zayıf olduğu bir 7-8 yıllık süreç den geliyoruz.

  ABD ve AB politika faizleri neredeyse sıfır ancak hiç unutmayalım ki; 2005 de başlayan faiz yükselişi 2007 yılında (FED faizi)  % 5.25 ‘ ler civarına gelmişti. Bugün gelinen noktada ABD tarafında gevşek para politikası yerini yavaş yavaş sıkılaştırmaya bırakacak.(faizler artış trendine girecek)  Bu ne demek biraz basite indirelim bugün özellikle turizm yatırımcısı bir yatırımında uzun vadeli kredi kullanıyor olsun libor endeksli değişken faizli (altı ay) libor + 5-6 civarında bir fiyatlama ile. Altı aylık libor 0.40 diyelim toplam yatırımcıya maliyet  6.4 olacaktır. Yukarıdaki ABD kaynaklı mali hareketlerin sonucu belirli sürece yayılsa da 2005 – 2007 yılındaki hareketi yaptığını varsayalım. Libor 4-5 civarında olursa yatırımcının ödeyeceği finansal maliyet yıl bazlı % 70 – 80 civarında artmış olacaktır.

  Yatırımlarının finansmanı için 50 mio $ kredi kullanan bir yatırımcı  bugünkü koşullarda yıllık 3 mio $ faiz ödeyecekken yeni finansal koşullarda en az 5 mio $ faiz ödemeye başlayacak. Karlılığın konjonktürel olarak düşüş gösterdiği dönemde ilave 2 mio $  gelir yaratmak kolay değildir.

  Bunun için yatırımcılara önerim; bu belirsizlik ortamında aşırı riskten kaçınmaları, etkin maliyet yönetimi ile tasarruf yoluyla sermaye birikimi yapmaları, (operasyonel kaliteden taviz vermeden) borç riskini, iyi ve profesyonelce yönetmeleri, riskten korunmak ilave maliyete katlanmamak için zaman varken finansal korunma araçlarını kullanmalarıdır.

  Güçlü işletme sermayesi ancak iyi dönemlerde etkin maliyet bilinci ve rasyonel yatırım anlayışı ile elde edilebilinir. Bu hazırlıkları yapmayan şirketlerin neler yaşadığını hep birlikte gördük maalesef tesisler, varlıklar haraç mezat satılabiliyor. Normal konjonktürde bir milyon eden varlık kriz ortamında 500 bin liraya zor alıcı buluyor. Güçlü sermaye birikimi ve işletme sermayesi olan kurumlar fırsatlar çıktığı zaman yatırımcısını öne çıkarmaktadır.

  Önümüzdeki dönemde en önemli konu borç riskini yönetebilmek olacaktır. Güçlü mali yapı yatırımcı için sürdürülebilirliğin en önemli güvencesi konumundadır.

  BORÇ YİĞİDİN KAMÇISI DEĞİLDİR.


  Danışman Yönetici
  Feti Kuyucu
  fetikuyucu@gmail.com

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Rusya Federasyonu'nda bahar havası
  2018 yılı beklentileri, ekonomi ve turizm endüstrisi eilişkileri
  Kur, faiz, parite, enflasyon ilişkisi ve yüksek sezonda yabancı giriş sayıları
  Turizmde şu anki durumu anlayarak geleceğe odaklanmalıyız
  Matruşka
  Kitle turizminde yüksek sezon, yabancı giriş sayıları ve kur-faiz-parite-enflasyon ilişkisi: 2010 - 2014
  2015 ‘de bizi neler bekliyor?
  Neler oluyor turizmde?
  2013 sonrası Rusya'sını iyi okumak, beklenti ve stratejiyi buna göre oluşturmak gerekir
  Turizm sektöründe 2017 yılı: Hoş mu geliyor, boş mu geliyor?
  Rusya pazarında oyunun yeni kuralları ve yeni düzen
  Rusya pazarında 2016 beklentileri
  Turizm sektörü ve kurumsal yönetişim
  Sosyo ekonomik krizler / olaylar ve turizm endüstrisi
  Sıcak günler!!!!
  Sıcak günler - 2
  Antalya'nın finansal borçluluğu artıyor
  Gerçek nedir?
  Gelişmeler ve yansımalar
  Güven veren yönetimler ve kurumlar
  Antalya turizminde yüksek sezon yabancı giriş sayıları ve gelir, kur, faiz, parite, enflasyon ilişkisi
  Rusya pazarı üzerine finansal ve yönetsel öneriler
  Sektörde birincil çözüm nakit yaratma gücünü korumak
  2002 İstanbul yaklaşımı, 2006 Anadolu yaklaşımı ve 2016 turizm yaklaşımı finansal yeniden yapılandırma
  Krizlerde başarı için 'başarılı kriz yönetişimi'
  Sosyo ekonomik krizler, olaylar ve turizm endüstrisi II
  Tahsislerin süresi uzatılmalı, finansal destek artırılmalı
  Bankacılık ve turizm sektörü ilişkileri üzerine
  Şimdi tahsisleri uzatma zamanıdır
  Turizm sektörü ve kurumsal yönetim
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun