Sıcak günler!!!!

  Danışman Yönetici Feti Kuyucu
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Turizm sektöründe sıcak günler, bahar sonrası Mayıs ayı itibarıyla başlar, Haziran ayı ile birlikte dinlence ve eğlencenin ön planda olduğu yaz ayları aile tatili başlar. Yaz tatili dönemi olarak adlandırdığımız Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında sektörün doğası gereği oldukça hareketli günler yaşanmaktadır. Bu dönemde satış hacimlerimizin ve karlılıklarımızın büyük bölümü oluşur. Sektörümüzün önemli nakit akışı ve faaliyet dönemidir. (Bu arada dikkat etmek lazım, nakit akışının tamamı sizin değildir. Bir dönem için emanet edilen geçici likiditedir.)
   
  Bir önceki yazımda sosyo-ekonomik olaylardan genel anlamda bahsederek turizm sektörüne yansımalarını açıklamaya çalışmıştım. Yazımın hemen akabinde Irak ‘da son yaşanan olaylar meydana gelmiş ve Irak genelinde istikrarsız ortam biraz daha kaotik bir sürece dönüşmüştür. Zaten Suriye, Mısır da devam eden istikrarsız ve belirsiz düzen ortamına Irak olaylarının da ilave olması tüm Dünya Ülkelerinin dikkatlerini ekonomik ve jeopolitik hassasiyetle bölgeye çevirmiştir.

  Hemen ortaya risk algısı çıkmış hesaplar yeniden gözden geçirilmeye başlanılmıştır. Bir taraf da FED (ABD merkez bankası politikaları ) diğer bir taraf da ECB ( Avrupa Merkez Bankası ) para politikaları yansımaları gündemde iken ilave riskler ortaya çıkmaya başlamıştı. Bu konjonktürden ilk etkilenen petrol fiyatları oldu, fiyatlar yukarıya doğru ivmelendi akabinde kredi kanalları, risk iştahı algısı bekle gör vb algılara dönüştü. Ancak FED ve ECB ` nin son kararları biraz ortamı rahatlattı. Yine risk algısı göz ardı edilmeye başladı. Ancak gözle görülür bazı veriler de vardı.

  Avrupa büyüyemiyor, negatif faiz bile kredi kanallarına akışkanlık sağlamıyordu. Şu ana kadar iç siyasetten hiç bahsetmedim dikkat ederseniz bu konuyu yorum yapmadan sizlerin değerlendirmelerine bırakıyorum.
   
  İşte bu gerekçelerle ekonomik ,jeopolitik ve sektörün kendi dinamikleriyle en sıcak günleri yaşıyoruz bu yaz. Genelde tüm dünya ülkelerinde yaz ayları rehavet ve tatil anlayışında olur, ekonomilerde bu ortama uyarlar. Ancak bu yıl sosyo-ekonomik olaylar son yıllardaki en hareketli ve en sıcak yaz aylarını yaşayacağımıza işaret ediyor.

  Bu arada sektörümüzdeki durum nasıl diye baktığımızda önemli yaz tatili destinasyonumuz olan Antalya ve Muğla Bölgelerimizde tatminkâr (belki beklentiler üzerinde) büyümeler devam etmektedir. Potansiyel açıdan son derece önemli veriler moralite olarak sektöre olumlu yansımaktadır. Ben genelde pozitif düşünlerden ve verilere dayalı potansiyele inananlardanım. Türkiye ve özelikle ANTALYA’NIN dünya yaz destinasyonunda oldukça tanınır, bilinir ve çok güçlü bir marka konumunda oluşu en önemli güçlü yanımızdır.

  Büyüme Rusya ve BDT pazarlarından gelmektedir. Kuzey Avrupa ve Doğu Avrupa’ nın da büyümeyi desteklediğini gözlemlemekteyiz. Ancak Alman pazarını dikkatle izlemekte fayda var. Durağanlık ve kayıp son yıllarda verilere yansımaktadır. (uzun süreli kalışlarda ve tatil destinasyonlarında dünya ortalamasının altında ve durağana yakın bir gelişme)
   
  Dünya turizmin önemli kaynak sağlayıcı ve bizimde ülke olarak son derece tecrübeli/güçlü olduğumuz pazarda etkinliğimiz durağana dönmek üzere, bu gelişmelerde Türk sermayeli tur operatörlerin etkinliğinin bu pazarda neredeyse yok olmasının büyük etken olduğunu düşünmekteyim. Gerçi yeni oyuncular geliyor ama hemen sonuç almak eski rakamlara ulaşmak zaman alacak. Alman pazarı için makro düzeyde kamu ve özel sektör işbirliği ile yeni stratejiler geliştirmek ajandamızın en önemli öncelikleri arasında olmalıdır düşüncesindeyim.  
   
  Peki, bu tespitlerden yola çıkarsak bu gündemle, makro ekonomik ve jeopolitik açıdan sıcak, yoğun ve risklerle dolu bir yaz dönemi yaşayacağımız açıktır. Turizm sektörü ana bileşenlerinden tur operatörü, ulaşım ve konaklama sektörü üçgenine olan ekonomik yansımalara baktığımızda şu başlıkları/birikimleri görebiliyoruz. 
   
  ·          Döviz kurlarındaki öngörülemeyen aşağı yukarı yönlü hareketlenme, petrol fiyat baskısı,
  ·          Enflasyon yüksekliği ve fiyatlardaki düzeltme, maliyet baskısı,
  ·          Yüksek borçlanma ve bilançolara olumsuz yansıma (2013 yılında kur farkı nedeniyle yüksek zararlar)
  ·          Kur farklarının bilanço ve gelir tablolarına yansıması ve mali bünyeyi bozucu etkisi (ayrıca sanal karlar !!!)
  ·          Bütçe gerçekleştirme ve takibi zorlukları ( dinamik bütçe yönetimi tercih edilebilir)
  ·          Karlılık oranlarının düşmesi,,,,,,      gibi özetleyebiliriz.
   
   
  Ayrıca biz ülke ve sektör olarak son 5-6 yılda bol para, düşük faiz ortamından oldukça iyi yönde yararlanmış konumdayız. Son 5-6 yılda bu konjonktür ile sektör , finansal piyasaların / kreditörlerin destekleri ile yatırımcı lehine müthiş bir fırsat ve sermaye birikimi yaratmıştır. Yine son 5-6 yılda yüksek borçlanmalar oluşmuş iyimserlik ortamı, bol para ve düşük faiz dönemi yatırımcının birçok mali gerçekleri görmesine (yüksek risk algısı ve borçlanma, aşırı/kontrolsüz büyüme isteği) engel oluşturmuştur.

  Bu dönem likiditeyi çok iyi yönetme ve kışa hazırlıklı olma dönemidir.
   
   
  “NAKİT YARATMAK VAROLUŞ NEDENİDİR”

  Danışman Yönetici
  Feti Kuyucu
  fetikuyucu@gmail.com

  Kullanıcı Yorumları

  Ekmel Ozluk - 8.07.2014 21:42:47
  Sn.Kuyucu yazılarınızı ilgiyle takip ediyorumbu arada bu yıla özel Bezilya gibi bizim ana pazarlarımız olan Avrupa ve Rusya pazarları için bile uzak, ulaşımı pahalı,tur paketleri pahalı bir organizasyona kanalize olan potansiyel müşteri ve bunları ikame edebilecek geliri yaratamamaktan kaynaklanan gelir kaybımız,sezonun en karlı sayılabilecek dönemine denk gelen Ramazan bu sezonun zorlu geçmekte olduğu düşüncesini uyandırıyor bilmem katılırmısınız???


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Rusya Federasyonu'nda bahar havası
  2018 yılı beklentileri, ekonomi ve turizm endüstrisi eilişkileri
  Kur, faiz, parite, enflasyon ilişkisi ve yüksek sezonda yabancı giriş sayıları
  Turizmde şu anki durumu anlayarak geleceğe odaklanmalıyız
  Matruşka
  Kitle turizminde yüksek sezon, yabancı giriş sayıları ve kur-faiz-parite-enflasyon ilişkisi: 2010 - 2014
  2015 ‘de bizi neler bekliyor?
  Neler oluyor turizmde?
  2013 sonrası Rusya'sını iyi okumak, beklenti ve stratejiyi buna göre oluşturmak gerekir
  Turizm sektöründe 2017 yılı: Hoş mu geliyor, boş mu geliyor?
  Rusya pazarında oyunun yeni kuralları ve yeni düzen
  Rusya pazarında 2016 beklentileri
  Turizm sektörü ve kurumsal yönetişim
  Sosyo ekonomik krizler / olaylar ve turizm endüstrisi
  Sıcak günler!!!!
  Sıcak günler - 2
  Antalya'nın finansal borçluluğu artıyor
  Gerçek nedir?
  Gelişmeler ve yansımalar
  Güven veren yönetimler ve kurumlar
  Antalya turizminde yüksek sezon yabancı giriş sayıları ve gelir, kur, faiz, parite, enflasyon ilişkisi
  Rusya pazarı üzerine finansal ve yönetsel öneriler
  Sektörde birincil çözüm nakit yaratma gücünü korumak
  2002 İstanbul yaklaşımı, 2006 Anadolu yaklaşımı ve 2016 turizm yaklaşımı finansal yeniden yapılandırma
  Krizlerde başarı için 'başarılı kriz yönetişimi'
  Sosyo ekonomik krizler, olaylar ve turizm endüstrisi II
  Tahsislerin süresi uzatılmalı, finansal destek artırılmalı
  Bankacılık ve turizm sektörü ilişkileri üzerine
  Şimdi tahsisleri uzatma zamanıdır
  Turizm sektörü ve kurumsal yönetim
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun