Sektörde birincil çözüm nakit yaratma gücünü korumak

  Danışman Yönetici Feti Kuyucu
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Turizm sektöründe son dönemlerde gerek kamu gerekse STK‘lar ve sektör örgütlerince, yaşanan olağanüstü durum için çözüm arayışları devam etmektedir. Ancak şu ana kadar somut bir ekonomik çözümleme metodu ortaya konulmuş değil ve maalesef, bu konuda geç kalmamak gerekiyor. İşletmeler için nakit yaratmak 'varoluş nedenidir'.

  Özellikle nakit akışının çok yavaşladığı ve (sektörün mevsimsel ticari döngü özelliğinden dolayı) ikame pazarlardan da nakit ikamesinin transfer edilemediği şu günlerde, sektör için nakit yaratmak var olmak demek ve sürdürebilirliğin en önemli güvencesi.

  Şu an Avrupa dâhil olmak üzere, tüm pazarlarda durgunluk, büyüyememe gibi ekonomik baş faktör etkenler mevcut. Rusya Federasyonu, Bağımsız Devletler Topluluğu ve diğer MENA bölgesi pazarlarda da siyasi/jeopolitik değişkenlikler ve belirsizlikler hakim. Bunların yanında, Avrupa tarafında büyüyememe, durgunluk; RF VE BDT ülkelerinde küçülen ekonomiler, işsizlik, yüksek devalüasyonlar ve tüketim alışkanlıklarında sert değişiklikler; MENA bölgesinde kaotik ortam ve ülkemizle olan siyasi ilişkiler 2016 yılında da önemli sosyo-ekonomik riskleri oluşturmaya devam edecektir. Diğer taraftan, dışsal değişkenlerde ise Orta Doğu politikaları ve güvenlik endişeleri artık günlük hesapların ayrılmaz parçası olmaya devam edecek gibi gözükmektedir. En önemli parametre artık güvenlik konusu olmuştur.

  2016 turizm yılının özellikle kitle turizmi ve özellikle Antalya bölgesi için zorluklar içerdiği herkesçe kabul edilmiş durumdadır. Bugün öncelikli iş, sektörün ve işletmelerin devamlılığını sağlamak için finansal ve mali çözümlerin zaman kaybetmeden hayata geçirilmesidir.

  Sektörün nakit akışına ihtiyacı vardır. Antalya‘nın şu an itibarıyla yaklaşık 4 milyar dolar dolayında turizm kredi stoku vardır. Bu rakam son on yıldaki yatırımların etkisi ile oluşan bir rakamdır. Bu rakamın en az  yüzde 45- 50 kadarının da Rusya ve BDT pazarına yönelik yatırımların finansmanında kullanılan O/U vadeli krediler olduğunu öngörmekteyiz. Son yıllarda bölgede yapılan konaklama tesislerine baktığımızda, tesislerin yapı olarak bu pazara hitap eden tesisler olması bu öngörüyü desteklemektedir. Yaşanan ve devam kriz nedeniyle en çok bu işletmeler ve bu işletmelere nakit yaratamayan kaynak sağlayıcılar likidite krizine doğru gidebilir.

  Bir kez daha hatırlatmakta yarar var;

  Oluşabilecek finansal darboğazı önlemek için, katma değer yaratan tüm işletmelerin ve tesislerin faaliyetlerine mali açıdan sağlıklı bir şekilde devam etmelerinin sağlanması, rasyonel bir şekilde faaliyetlerini sürdürebilmeleri ve özellikle istihdam kaybının önlenebilmesi için finansal borçlarının yeniden yapılandırılması gerekmektedir.

  Finansal krizler ve darboğazlar sonucu 2002 ve 2006 yıllarında uygulanan Finansal Yeniden Yapılandırma Anlaşması ( İSTANBUL YAKLAŞIM diye anılır) ve KOBİ’lerin mali sektöre olan borçlarının yeniden yapılandırılması ile birçok işletme faaliyetlerini normalleştirdi, donuk ve tahsil kabiliyeti zora girmiş finansal borçlarını yapılandırarak ödeme/tahsil edilme imkânına kavuştu. Ancak bu tür toplu finansal çözümlemeler yasa gerektirmektedir. Bu yasa ya da benzer bir yasa, bankacılık sektörünü de bir çok açıdan (mevzuat vb.)  rahatlatacak ve karar almada yasal bir desteğe kavuşulmuş olacaktır.

  Burada zaman aleyhimize işlemektedir. Birincil öncelik sektöre can suyu nakit desteğidir. Nakit akışı desteği olmadan bu darboğazdan çıkmak zor gözüküyor. Akabinde iş yapma metotlarına bakıp yapısal sorunları palyatif tedbirlerle değil, kalıcı ve geleceğin turizmini yaratacak şekilde ele almalıyız. Nakit yaratma potansiyeli ve gelecek riski olmayan çok güçlü, dirençli hale gelen sektörün bugün içinde bulunduğu geçici durum ilk öncelik olarak finansal destek ile aşılabilir.

  Nakit yaratma gücü sektörün, işletmelerin değeri ve geleceği açısından en belirleyici değişkenlerin başında gelmektedir. Bu gücü koruyalım, destekleyelim, kaybetmeyelim.

  Danışman Yönetici
  Feti Kuyucu
  fetikuyucu@gmail.com

  Kullanıcı Yorumları

  hırsızın hiç mi suçu yok - 11.01.2016 13:38:19
  Fethi Bey son iki yazınızda da turizm sektörü ile ilgili özellikle de konaklama sektörüne yönelik İstanbul yaklaşımı benzer bir yeniden yapılandırmayı gündeme getirmektesiniz. Bu noktada özellikle Antalya bölgesinde son 10 yıldaki bol para döneminde yapılan " özkaynak " dahi konmayan ve neredeyse tamamen banka kredisi , acenta ödemesi ve satıcı finansmanı ile finanse edilen fizıbl olup olmadığı tartışmalı çok sayıda tesis yapıldı.Side evrenseki bölgesinde ve son dönemde Kundu bölgesinde 2. ve 3. bandı geçin 4. hatta 5. bantta yapılan otel yatırımları mevcut ...Yani hem bankalar hem otel yatırımcıları biraz kendileri etti kendileri buldu durumundayız diye düşünüyorum.


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Rusya Federasyonu'nda bahar havası
  2018 yılı beklentileri, ekonomi ve turizm endüstrisi eilişkileri
  Kur, faiz, parite, enflasyon ilişkisi ve yüksek sezonda yabancı giriş sayıları
  Turizmde şu anki durumu anlayarak geleceğe odaklanmalıyız
  Matruşka
  Kitle turizminde yüksek sezon, yabancı giriş sayıları ve kur-faiz-parite-enflasyon ilişkisi: 2010 - 2014
  2015 ‘de bizi neler bekliyor?
  Neler oluyor turizmde?
  2013 sonrası Rusya'sını iyi okumak, beklenti ve stratejiyi buna göre oluşturmak gerekir
  Turizm sektöründe 2017 yılı: Hoş mu geliyor, boş mu geliyor?
  Rusya pazarında oyunun yeni kuralları ve yeni düzen
  Rusya pazarında 2016 beklentileri
  Turizm sektörü ve kurumsal yönetişim
  Sosyo ekonomik krizler / olaylar ve turizm endüstrisi
  Sıcak günler!!!!
  Sıcak günler - 2
  Antalya'nın finansal borçluluğu artıyor
  Gerçek nedir?
  Gelişmeler ve yansımalar
  Güven veren yönetimler ve kurumlar
  Antalya turizminde yüksek sezon yabancı giriş sayıları ve gelir, kur, faiz, parite, enflasyon ilişkisi
  Rusya pazarı üzerine finansal ve yönetsel öneriler
  Sektörde birincil çözüm nakit yaratma gücünü korumak
  2002 İstanbul yaklaşımı, 2006 Anadolu yaklaşımı ve 2016 turizm yaklaşımı finansal yeniden yapılandırma
  Krizlerde başarı için 'başarılı kriz yönetişimi'
  Sosyo ekonomik krizler, olaylar ve turizm endüstrisi II
  Tahsislerin süresi uzatılmalı, finansal destek artırılmalı
  Bankacılık ve turizm sektörü ilişkileri üzerine
  Şimdi tahsisleri uzatma zamanıdır
  Turizm sektörü ve kurumsal yönetim
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun