Şeffaflık günümüzde başarının kilidi !

  Bozatlı International Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Nili Bozatlı Bakır
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Tüm sektörlere baktığımızda belki de en şeffafı turizm sektörüdür! Ürünlerimiz, fiyatlarımız, hizmetlerimiz internet dünyasında tamamen şeffaf bir şekilde açıkta. Hizmet sektörü olduğumuz için de eleştiri ve övgü fazlasıyla bizim işimizin birer parçası!

  İstanbul’da gerçekleşen, “Yeni Dünya Düzeni : Tam Şeffaflık” konulu Digitalage 2011 konferansına katılma fırsatı buldum. Medya’nın kraliçesi olarak tanımlanan Arianna Huffington konferansın baş konuşmacısı idi ve anlattıkları tamamen şeffaflık üzerineydi! 

  Sosyal medya ve dijital medya’nın günümüzdeki konumunun bu denli şeffaf olması, “hikaye”’lerin hızla ilerlemesini sağlıyor. Bazen bu hikayeler negatif bazen de pozitif olabiliyor. Huffington otelcilik sektörüyle ilgili bir örnek de verdi konuşması esnasında. Çok ünlü bir otel zinciri (ismini belirtmedi) sosyal medya’ya (twitter, facebook) açılma kararı almış – açıldıkları andan itibaren de marka hakkında çok negatif yorumlar yağmaya başlamış. “Yorumları dinlemeyip tüm sosyal mecraları kapatıp gidebilirlerdi, ama onlar kalmayı ve insanların aklındaki negatif imajı düzeltmeyi tercih ettiler ve sonunda kazanan onlar oldu” dedi Huffington.
   
  Sosyal olmak için bilgisayarlarımızı bile açmamıza gerek yok artık; elimizdeki cep telefonu ne marka olursa olsun artık internete erişim sağlayabiliyor. Yolda, trafikde, evde, gezmede – her yerde her şeye saniye saniye, yorum yapabilir aklımızdakini rahatlıkla internet boşluğuna atabilir olduk. Dijital Sosyal Medya’da bir yorum’un bir çığ gibi büyüyebildiği günümüzde, siz kendi markanızla ne zaman yorumları takip edip aktif olursanız, işte o anda markanızın sosyal gücü elinizde demektir! 
   
  Tüm Dünya’daki turizm sektöründe negatif veya pozitif yorumların rezervasyon alışkanlıklarını tamamen etkilediği bir gerçek. Bir ülke, bir destinasyon, bir havayolu şirketi, bir otel, bir acenta, bir rehber, bir restoran hakkında yapılan bir yorum bile rezervasyon alışkanlıklarını yönlendirmede etkili olabiliyor. Turizm’in hangi dalında olursanız olun, sosyal medyanın şeffaflığında olmak ve markanızı oralarda temsil etmenin - kısa, orta, uzun ve çok uzun vadede size faydası olur. Hangi Pazar’a ve demografik’e hitap ediyorsanız mutlaka onların dijital sosyal dünyada nerede olduğunu bulun ve siz de orada olun ! Pozitif övgüleri nezaketle karşılayın ve negatif eleştirileri de yapıcılıkla ciddiye alın ! Kazanan siz olursunuz inanın ! 
   
  Huffington’ın vermiş olduğu istatistiklere istinaden Türkiye dünyanın en sosyal 4'üncü ülkesiymiş. Bu istatistikden görüyoruz ki biz yorum yapmayı ve “hikaye” anlatmayı çok seviyoruz ! 
   
  Bozatlı International Yönetim Kurulu Üyesi
  Zeynep Nili Bozatlı Bakır

  Kullanıcı Yorumları

  Bohem - 31.10.2011 11:16:56
  Zeynep Hanım, yazınızı yine keyifle okudum. Samimiyet ve karşılıklı bir sohbet havasındaydı. Okurken keyif aldım, belki çoğumuzun görmezden geldiği, basit bulduğu, inandırıcılığına inanmadığı, sosyal medyanın önemini gayet güzel anlatmışsınız. Tebrik ediyorum Ulusal işletmelerimizin veya yerel işletmelerimizin konuya daha duyarlı ve ılımlı yaklaşmaları gerektiğine inanan bir insan olarak, geleceğin yatırımı, sosyal medyadır diyorum... Teşekkürler...


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Turizm sektör temsilcileri buluşması
  Milyonların İstanbul’a akın etmesini sağlayacak yeni bir konsept
  Yeni trend: Toplantı tasarlamak
  Turizmde sürdürülebilir başarı insana olan yatırım ile olur
  Reklam ajanslarını sektörümüzün pazarlamasını canlandırmaya davet ediyorum!
  Zirve geldi geçti, ya sonra ?
  İstanbul’daki Yatak Enflasyonu!
  Dünya Türkiye Masalı’nı Konuşuyor …
  Arkiparc ‘11’de “Kentsel Kalite İçerisinde Otel Yatırımları”
  Müze müze gezip görmeye vesile …
  Bana websiteni söyle, sana otelini anlatayım …
  Oteller artık internette 3 boyutlu !
  Pazarlama Sanatı
  Türkiye Berlin’i misafirperverliği ile ısıttı
  Sosyal Medya Furyası !
  Yat turizmine bakış
  Seyahat için Mobil Çözümler
  Antalya’nın Türkiye turizmine etkileri
  Travel Turkey Izmir Fuarından Akılda Kalanlar
  ITB Berlin'de akılda kalanlar
  ABD Günlüğü !
  Şeffaflık günümüzde başarının kilidi !
  WTM'nin ardından: Yeni fuarlarda neler yapmalıyız?
  Türkiye'nin ABD Büyükelçisi Tan ile turizm sohbeti
  Yenilikçi pazarlama yöntemi: Seyahat blogları
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun