Her yeni yıl belli umutları içine taşırken bir önceki yıl ve yıllardan elde edilmiş derslerin sentezini de üzerinde taşır. Eğer dersler alınmamışsa akılcı bazı ileri görüşler fikir geliştirici olabilir. Aslında bir türlü anlamakta zorluk çekilen konu toplum olarak aynı bağlarla birbirimize bağlı olduğumuz gerçeğidir. Buradan çıkartılacak ders, kötü bir işin kişisel değil toplumsal sonuçlarına tüm bireylerin katlanması gerçeğidir. Acaba bunun farkında mıyız?

    2018 turizm açısından daha zor bir yıl olacağını söylemek için Nostradamus olmak gerekiyor mu? Ama iyileşmenin 2023 yılında bile gerçekleşmeyeceği olgusunu önümüze koyup akılcı politikalar üretmek gerekli. Nedense bunun ipuçları ne yazık ki mevcut değil. Halen betona yatırım çılgınlığı devam etmekte, yatırımlar çok pahalı yapılmaktadır. Yeni tesisler eski çarpıklıkları kopyala yapıştır yöntemi ile artırmaktadır. Diğer yandan çevre ve enerji konularında dünya 2020 ve %20 sistemine geçmiş olmasına rağmen biz inatla fosil yakıt ve nükleer üzerine para ve zaman kaybetmekteyiz.

    Savurganlık kişisel ve toplumsal anlamda başa beladır. Kişi kendinden geçer ve ayrık otu gibi hiçbir ortamda tutunamaz, toplum ise yapması gerekenler yerine dışarıdan dikta ettirilen kurallar sarmalında debelenir durur. Enerji konusu açılınca akla hemen elektrik gelir. Ama enerji formu her yerde vardır ve ancak bunun iyi kullanılması ile kalkınma söz konusudur.

    Elektriği ele alalım. Önümüzü görmek, elimizdeki kitabı keyifle okumak, çalışmalarımızı yapmak, gıda üretimi ve beslenme için elzemdir. Elektrik kullanarak çok fazla işi yapmaktayız ve kesildiği zaman sanki dünya durmuş gibi algılarız. Peki, elektrik kullanımında belirli bir bilince sahip olduğumuz söylenebilir mi? Ya da onu çok abartılı veya çok sönük kullanarak amacı dışında sadece sarf etmekte olduğumuzun farkında olan var mı? 

    Fosil yakıt olarak doğal kaynağı olmayan ancak temiz enerji olarak güneş, rüzgâr, biyogaz, jeotermal kaynakları çok büyük olan ülkemizde dışa bağımlı olarak elde dilen dünyanın en pahalı yakıtını verimsiz yakıp havaya atmak konusunda hiç düşündünüz mü? Tüm kamu kurumları, toplu taşıma araçları ve evler nedense yakıt hovardalığı yapmaktadır. Mühendislikte 1°C %5 enerjiye karşı gelir. Yani, bugün daireler ve evlerde ortam sıcaklığı 25-26°C dir. Eğer bunu 22°C yaparsak %15 enerji tasarrufu yapılacağını bilecek bir kamu görevlisi yok mudur?

    Kamu araçlarında da aynı sistem geçerlidir ve iç ortam sıcaklığı çoğu zaman, Ankara için 27-28°C dir. İyi hoş da kış ayının özelliği farklıdır ve kışın yaz gibi yakıtı boşa havaya atmaya dur diyecek bir kişi yok mu? Ancak işin diğer sakıncalı yanı binalardan veya araçlardan soğuk dış hava ortamına çıkan kişilerin aradaki büyük sıcaklık farkından dolayı sık hasta olmalarıdır. Zaten yetersiz hastane ortamına bu yöntem ile daha fazla hasta taşındığının farkında mıyız?

    Dış ortamda yakılan ısıtıcılara ne demeli? Bunların ortaya çıkardığı karbon ayak izi o kadar büyük ki buna karşı önlem neden alınmaz anlaşılır gibi değil. Her çarpıklık diğer bir yanlış uygulamayı beraberinde getirir. Bugün Ankara’da yemek yenen yerler sokaklara uzamış ve ilave alınan alanlar yüzey ısıtıcılarla donatılarak daha fazla yakıt ve sarfiyat yapılmaktadır. Kış mevsiminde havayı ısıtarak bahar veya yaz havasına çevirmek gibi bir gayret ne kadar doğrudur tartışılmalıdır. Ha bir de bunun sigara içenler boyutu var ki, tam traji komik.

    Belki de enerji korunması ve tasarrufu için ülkemizde henüz keşfedilmemiş ancak ileri tüm dünya ülkelerinde yaygın kullanılan enerji kullanırken cihazın özelliğine göre yüksek çıkışları önleyerek dengeleyen ve dalgalanmaları kontrol ederek %35-55 arası tasarruf sağlayıcı sistemler hakkında biraz kafa patlatmak gerekebilir. Bu tarz sistem ve uygulamaların yerli üretimi için destek olunursa büyük tasarruflar söz konusu olacaktır. Benzer şekilde atık ısının veya buharın tekrar kullanımı konusunda çok çalışma yapılmasında fayda vardır. Özellikle su ve enerji yoğun çalışan endüstriyel tesislerde örneğin mutfak ve çamaşırhanelerde su geri kullanımı ve kazanımı sistemleri üzerine eğilmekte fayda vardır. Suyu ve enerjiyi kullan at değil verimli kullan ve tekrar dönüştür kafasına sahip olmak gerekir.

    GURME VE TURİZME ETKİSİ

    Sınırsız ama içi kof ve anlamsız bir özgüven ve girişimci ruhu ile etraf şeflerle dolu ve TV lerde, gazetelerde sürekli bir yemek pişirme programları sürdürülmekte. Güzel ama hangi yemek? Gastronomi akademileri, gastronomi turizmi gibi uç adlandırmalar da iyi, hatta yeni yeni çoğalan aynı konudaki STK lar, toplantılar, geziler de iyi ama altı boş. Neden diye sorarsanız, adı Michelin olan, restoran sınıfı belirten sıralama ölçütü aynı ambleme sahip olması nedeniyle sıradan lastik markası olarak algılanabiliyor. Bu gafı turizmde anlı şanlı bir STK başkanı yapabiliyor. Ama ne gam, işler tıkırında.

    Sorgulanması gereken önemli konu, bu kadar şefin olduğu bir ortamdan neden bir Michelin çıkartamıyoruz? Geçen ay bir proje için gittiğim Bilbao’da 7 adet 1* ve bir adet 3* Michelin restoran var. Daha da dramatik olan, Bask bölgesinde 40 tane Michelin restoran var. Sadece bu bile bir ilginç ölçüt olarak alınarak neyi hedeflemek gerekir onu algılamada rehber olabilir. Kısa bir bilgi vermek gerekirse, sıralama aşağıdaki gibi ve en fazla 3* söz konusu.      

    1*-Kendi sınıfında çok iyi bir restoran.
    2*-Mükemmel yemek ve türünün birinci sınıf mutfağına sahip.
    3*-Olağanüstü mutfağı ve özel lezzetlere ilave geniş bir şarap listesi.

    Maddi olarak ele alınırsa, 1* 45-60 EUR, 3* 100-200 EUR kişi başı ödenecek hesaptır. Aslında bu bile çok ciddi bir eşik olarak ele alınıp sıçrama tahtası yapılabilir. Nedense biz kendimizi dev aynasında görmek gibi bir yanılsama ile vakit kaybederken konaklama sektörünün neden para kazanamadığı konusunu ıska geçmekteyiz. Aman parasal değere bakıp bizdeki restoranlarla mukayese yapmayın çünkü bu restoranlarda yenilen yemek kalitesi mutlaka denenmesi ve sonrasında fikir belirtilmesi gereken ciddi bir husustur.

    Tüm bu olumsuzluklara rağmen eğer akılcı bir planlama ve eğitim ortaya konursa Türk mutfağı dışarıya açılabilir. Sadece bu yapılsa kazanım büyük olacaktır ancak bu iş ciddidir ve söyleme kolay gelse de profesyonel çalışma ve beceri geliştirme gerekecektir. Pişirme yöntemleri, cihazlar, planlama ve yeni tatlar ortaya konabilir. Bunların bilimsel çalışmaları yapılarak dünya ile paylaşılabilir. Yani yapılacak çok ciddi bir planlama söz konusu. İşte asıl sorun da burada. Bilgi-deneyim-liyakat üçlüsü olmadan yola çıkılırsa yine yalancı pehlivan gibi peşrev çekilir ve sonuç hüsran olur. 

    Ne diyelim, eldeki kumaş bu, bununla daha iyisini yapmaya gayret ederken her yönde iyileştirme çalışmalarına önem ve özen göstermeliyiz. Başka ülke değil bu memlekete sevdamız artmalı ve birlikte daha iyilerini yapabilme azmi ve el birliğine ulaşmalıyız.

    2018 her şeyi ile yeniden güneşin parlayarak tepeye çıkacağı yıl olsun.    Turistik Tesisler Proje Danışmanı
    Serdar Sağlamtunç / FCSI

    Kullanıcı Yorumları

    Kayıtlı yorum bulunamadı...

    Yorum ekleyin    Adınız :  

     

    Güvenlik Kodu :
    Yenile


     
    Yazarın diğer yazıları :
    Veriler
    Vatandaş
    İşler tıkırında
    Mı, mi, mu , mü????
    Ütopik bir deneyim: Sinerji
    İletişim bir aldatmaca mı?
    Depreme karşı ne yapmalıyız?
    Kısa bir fiyat ve değer analizi:
    Modus Operandi – İş yapma tarzı
    Nedir bu dilden çektiğimiz?
    Turizmin geldiği nokta
    Savurganlık adına
    Çalışmak
    Turizmi bilmemek
    Turistik tesislerdeki yenileme çalışmalarına bakış
    Yatırımların optimizasyonu
    Ekonomi bilmeyenlerin ekonomi dünyası
    Bir yatırım aracı olarak turizm
    B planı
    Çözüm nedir?
    Gıda zehirlenmesi mi, insan canının ucuzluğu mu?
    Nedeni sorgulamak
    Dayanılmaz hafiflik
    Hayır! Ticaret bu değil
    Hayır! Turizm bu değil!
    Savurganlık adına
    Hava-su-gıda
    Aynı dili konuşarak anlaşamamak
    FCSI Nedir?
    Turizm ve Ötesi
    Yatırımcı projeye başlarken nelere dikkat etmeli?
    TESİSLER İÇİN KARAR VERME SÜRECİ
    FUARLAR VE SERGİLENEN UMUTLAR
    TABİAT VE İNSAN
    Bir tesis kaç yıldız olmalı?
    BİR FELAKETİN ARDINDAN
    Yatırımcı neyin farkında olmalı?
    TURİSTİK TESİSLERDEKİ TEMEL SORUNLAR
    İSTANBUL’ U İZLİYORUM GÖZLERİM AÇIK
    TURİSTİK TESİSLERDE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ
    MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ: 1
    MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ-2
    OTELDEN BİR KESİT: BİNANIZIN RUHSAL DURUMU NASIL?
    Yeşil proje ne anlama geliyor?
    Yatırım için görüşler...
    Otel ve endüstriyel tesis projelendirmesinde inovasyon
    Fiyat - değer ilişkisine devam
    Turizm, yollar, kazalar...
    Yatırım ve kazanç ekseni
    Deprem felaket mi, yoksa yaradanın verdiği ceza mı?
    Danışman bir projeye ne kazandırır?
    Anlattıklarınız karşınızdaki kişinin algı seviyesiyle sınırlıdır
    Sürdürülebilirlik sürdürülebilir model
    Turizmde danışmanlık
    Ne anlıyoruz, ne anlatmaya çalışıyoruz
    Yine bir felaket mi?
    Okul sütü
    Olimpiyat oyunları: Spor mu finans mı?
    Toz duman
    Toz duman - 2: İnsan sağlığına ne zaman duyarlı olacağız?
    Turizmde arayışlar - Teknik Boyut
    Bir tesis için para kazanmanın yolları
    Akıl iş yapma becerisini sağlar mı?
    2013 Yılı için düşünceler – 1. Kısım
    Yüzde 5 ödeyerek yüzde 95 kazanım elde etmek nasıl bir yatırım modelidir?
    2013 Yılı için düşünceler – 2. Kısım
    İllüzyon - Maji
    Rekabet
    Takım oyunu
    Kıyı alanları raporuna bakış
    Turizmde farklı çözümler
    Yeşile batmak
    Gezi ve turizm
    Başarı - başarısızlık
    TMMOB: Görülen lüzum üzerine
    Hataların bize anlattıkları
    Köprü, birbirine uzak iki yakayı birleştiren bir yapı elemanıdır
    Kazan kazan
    Tutumluluk
    Kolaycılık ve basite indirgeme
    Bireysel çözüm
    Kaos ve düzensizlik
    İstanbul 2090
    Girişimci - Entrepreneur
    Dersler
    Hukuk ne için gerekli?
    Çalışma, verimlilik ve kalite üzerine
    Enerji tasarrufu yapmak bu kadar kolay
    Turizm yapıları için geliştirilen bir çalışma modeli
    Seçimlerinize dikkat edin, hayatınızı şekillendirir
    Turizmde değişim ama nasıl?
    Turizmde işler güçler
    Sistemlerin düşünce öğretileri
    Farklı bir proje önerisi
    Geometri
    Düşünen sistemler
    Farkındalık, çözüme yol gösteren pusuladır
    Made In Turkey /Turkish Style - Türk yapımı/Türk usulü
    Yaratıcılık, zekanın işlenmiş biçimidir
    Turizmde kafa karışıklığı
    Pilavın lezzeti nereden gelir?
    Potansiyel ile iktidarsızlık arasındaki çizginin sınırı
    Altyapı sözünden ne anlıyoruz?
    Plan yapmaya gerek var mı?
    Algı yönetimi ile 'sorun' nedir, nasıl algılıyoruz?
    Yeni bir yıl 2015
    Değer nedir?
    Turizmde gerçekçi olabilir miyiz?
    Her şeyi bilen insanlar topluluğu
    Önce
    Kelimelerle kitleler aldatılabilir mi?
    Kimin eli kimin cebinde?
    Ne olsa yaparız ağabey
    Sen dedin, ben dedim, kim ne dedi?
    Turizmde sorunun bir parçası olmak mı, olmamak mı? İşte sorun bu
    Lezzet kültürel bir inceliktir
    Sağlık bilgileri
    Fıtrat mı?
    Hastane proje ve inşaatlarında neredeyiz?
    Sadece üretmek yetmez, kalite olgusunun geliştirilmesi gereklidir
    Pazarlama
    Turizm ve ticaret
    İş planı
    Ustalık nedir?
    Vasat olma çünkü…
    İş modeli geliştirme çalışması - Turizm
    Sağlıklı mutfaklar ve turizm etkisi
    Türkiye turizmden bir kazanım elde etti mi?
    Pazarla
    Kriz
    Çözüm her yerde
    Turizm nasıl kalkınabilir?
    Bilgi, deneyim ve liyakat üçlemesi
    Daha iyisi nasıl olabilir?
    Yeniden yapmak veya tadilat: hangisi daha uygun?
    Makale Arşivi
    Bizi Takip Edin
    Facebook Twitter
    Turizm'den PORTRELER
    Turizm'den Portreler
    Ahmet Zeki Apalı kimdir?
    HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
    Anket
    Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

    Evet, yüzde 20
    Evet, yüzde 10
    Evet, yüzde 5
    Fiyatlar değişmez
    Ücretsiz Abone Olun