Savaş kapıda, oteller krizle başa çıkma savaşında

  HTL Consultants Danışman-Eğitmen- Mehmet Mülayim
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Türk turizm sektörü yaklaşık 30 yıldır topraklarında fiili çatışmanın olduğu bir ülkede dünya rakiplerinin agresif pazarlama ve karalama kampanyalarına rağmen hızla büyüdü. Ah! bir de terör, savaş, çatışma ve bombalamalar olmasaydı ne durumda olurduk siz hayal edin. Ancak herhalde silah ticaretinin neması turizminkinden daha fazla ki, tüm ülkelerde yatırımlar barışa değil, savaşa daha yoğun.

  Hizmet sektöründe yirmi yılın üstünde deneyime sahip profesyonellerin çoğunun cebinde kendilerine göre bir ‘Kriz formülü’ muhakkak ki vardır. Ancak sektörün son 20-25 yıl içindeki gelişim hızını düşününce bu tip siyasetçi, bürokrat, profesyonel ve yatırımcının ne kadar az olduğu da ortadadır. O zaman bencillik etmeden benim ufak ‘Kriz’ dosyamda ne varsa paylaşayım.

  Her kriz kapıyı çaldığında aldığım önlemler, yenileri eklenerek artsa da listem çoğunluk aynı.

  Kullanım alanlarını hızla küçült: Eğer otel yapılırken birileri düşünüp, binayı veya tesisi parçalara bölünebilecek şekilde tasarladıysa hızla tesis içinde küçülerek, operasyonları noktalarda birleştirerek işe başlarım. Misafir hizmetlerini olumsuz etkilemeyecek şekilde outletleri azaltmak gider kontrolüne yardımcı olur. Blokların, katların kesin kararlar ile kapatılması temizlik giderleri, personel giderleri ve enerji maliyeti açısından her zaman faydalı olur. Olan misafir için konforunu bozmadan yeterli alan bırakmak işin özü.

  Personel giderleri: Personeli işten çıkarmak asla yapılmaması gereken hatadır. Personele karşı çok açık olmak, piyasanın, sektörün ve işletmenin içinde bulunduğu durumu açık yüreklilik ile onlara anlatmak özellikle işletmeyi sahiplenmiş personel için duyarlılık sağlayacaktır. Yıllık izinlerin birikmemiş olduğu otel yok gibidir. Birikmiş izinleri eritmek alınacak ilk önlemdir. Personelin yüksek performansla çalışma fırsatı olmaması bile maliyettir. Kıyafetlerin yıkanması, yemekleri ve kullandıkları enerji önemli masraf kalemi oluşturur. Personelin yıllık izin dışında ücretsiz izin isteyenleri varsa ikiletmeden izin formlarını imzalayarak onlarında yoğun tempolu zamanlarda yapamadıkları özel ihtiyaçlarını gidermelerine yardımcı oluruz.

  Departman Yöneticileri ve Personel motivasyonu: Departman yöneticilerinizin ve personelinizin en son görmek istediği şey olumsuzluklara teslim olmuş, kabullenmiş ve savaşı bırakmış üst yönetim ve yatırımcısının olması. Ülkede savaş tamtamları çalınır, gazetelerin manşetleri boy, boy savaş naraları atarken sizler hala otelinizin başarısı, krizi atlatması için savaş veriyorsanız size olan güvenleri asla kırılmayacağı gibi işletmeniz için verdiğiniz savaş ile saygı ve sadakat kazanacaksınız. Her personel kriz sırasında alınan önlemler ile ilgili sorumluluk almalı. Onlara güvenin ve cephelerde onlara da sorumluluk verin.

  Yöneticilerin Tümünün Eli Taşın Altında mı?: Kriz dönemleri özellikle banka borçları olan yatırımcılar ve onların güvenerek tesislerini teslim ettikleri üst düzey yöneticiler için çok stresli dönemlerdir. Bu dönemlerde sorumluluk paylaşılmalı, yönetim ekibinin tümü kriz farkındalılığını hissederek çözüm ve çaba noktalarında bireysel ve ekip olarak katkılarda bulunmalı. Hızla tüm departman müdürlerinin bulunacağı bir ‘kriz kurulu’ oluşturulmalı. Bu kurul öncelikle ciro arttırıcı, sonrasındaysa maliyet azaltıcı önlemler konusunda işlev, fikir ve yenilikler ile işletmeye hızla katkıda bulunacak önlemlerde yer almalıdır. Kriz kurulu tam bir ekip yapıcılığı, enerjisi ve sorumluluğu ile çalışmalı.
   
  Pazarlama: Hemen makası vurmayın… Krizi atlatmak için iş lazım, iş için pazarlama lazım. Eğer siz buna inanmıyorsanız zaten pes edenlerdensiniz. Kapatın oteli gitsin. İşletmelerin büyük çoğunluğunun en ufak kriz sinyalinde ilk kestiği giderlerden birisi pazarlama. Oysa ciddi şekilde pazarların ve pazarlarda kullanılan taktiksel stratejilerin gözden geçirilerek agresifleştirilmesi gereken zaman işte bu zamandır. Kolları kavuşturup ‘kriz geçsin, gelen gelsin’ mantığı yerine kolları sıvayıp ‘krizde neymiş?’ diyerek pazar yelpazenizi pazarlama çalışmaları ile genişletmek için tam zamanı. Size gelecekte Bonus da kalacak. Krizde kazandığınız yeni pazarlar ve segmentler krizden sonrada sizin için katma değer oluşturacak.

  Satış: Şüphesiz ilk yapılacak olan tesiste farklı doluluk senaryolarına göre maliyet hesaplamalarını Finans departmanınıza yaptırmak. Finans departmanınızın bulacağı başabaş (breakeven) noktası satış departmanınızın en önemli yol göstericisi olacak. Satış departmanının başabaş noktasından +1 olarak satacağı her oda sizin karınızdır ve en azından şu kriz döneminde maliyetlerinizin eksi hanenize yazmasının önüne geçecektir.

  Satışın her zamankinden daha çok sokaklarda kapı, kapı dolaşması gereken en önemli zamandır. Bu dönemde bütün otel personeli izne çıkabilir ama satış ise tam tersi fazla mesaide olmalıdır. Unutmayın boş otelin satışa ve satışçıya ihtiyacı, dolu olan otelin ihtiyacının beş katıdır. Satış kriz zamanlarında, minicik damlalardan koca gölleri doldurmaktır. Satış ekiplerine hedefler ve ödüller koyun, onların hedeflerine ulaşabilmeleri içinde tüm imkanları seferber edin ve onları ‘kriz kurulu’ ile birlikte destekleyin. Asla pişman olmazsınız.

  Sektörümüz çok kırılgan. Neme de gelmez, sallantıya da. Sektöre gönül verenler tüm bu hassaslığına karşın ömürlerini turizme vakfetmekten çekinmiyor. Evet, bu dönemde öyle bir kriz dönemi, ancak emin olun çok değil iki üç yıl içinde hatırlayamayacağız bile. Tıpkı unutulan Kapalıçarşı, HSBC bombaları, Kuveyt savaşı, Kardak krizi, depremler, Irak savaşı gibi bu dönem de geçecek. Oysa bizler, oteller ve acenteler nasıl o zamanlar vardıysak yine çoğumuz bu kötü günler geçtiğinde de var olacağız.

  HTL Consultants Danışman-Eğitmen-
  Mehmet Mülayim

  Kullanıcı Yorumları

  Hayrani Ayan - 18.10.2014 00:27:55
  Ustad selamlar dokturmussunuz yine. Soylemiş oldugunuz ve orneklerle anlatmıs oldugunuz kriz donemlerine aynen katılıyorum..En icten sevgi ve Selamlarımla
  Amanullah yıldırım - 20.10.2014 18:47:16
  birikimlerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz
  Mithat SUAKAR Tez Tur Mes. ve Tek anadolu lisesi müd. - 31.10.2014 14:45:52
  Sayın Mehmet MÜLAYİM düşüncelerinize aynen katılıyorum, kaçmaktansa savaşmak gerekir. Krizler geçicidir, kurumlar ise kalıcıdır. Böyle bir zamanda doğru bir yazıyı kaleme almışsınız. tebrik ederim.
  Hikmet Cangümüş - 1.11.2014 07:53:30
  Teşekkürler. Emeğinize sağlık.
  İbrahim TUNUSLU - 6.11.2014 19:55:36
  Mehmet bey Deneyimlerinizi paylaşmanız çok güzel kırız döneminde yöneticiler değil maalesef sadece emekçiler zarar görüyor bu Türkiyenin gercegi Satış konusunda da kimse bir şey üretmiyor sadece fiyat kırarak otelleri doldurmak günü kurtarmak ve gelecegi sıkıntıya sokmak olur kanısındayım Maalesef ülkemizde önde gelen gurup otelleri bile doğru düzgün satış tekniklerine sahip değil Teşekkürler


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Turizmde farklılık fark yaratır
  Nerede Türk misafirperverliği?
  Erciyes ve Kayseri turizmi
  Her şey dahil öcü mü?
  Zehir zemberek Kıbrıs turizmi - 1
  Zehir Zemberek, Kıbrıs Turizm’i 2 - Kıbrıs’ta otel yöneticisi olmak.
  Zehir Zemberek, Kıbrıs Turizm’i 3 - Kıbrıs’ta personel.
  Zehir Zemberek Kıbrıs Turizmi 4 - Kıbrıs’a yatırımcıların bakışı ve bazı çözüm önerileri
  Zehir zemberek, terör-savaş ve kriz yönetimi
  Dan Brown, ‘Cehennem’, İstanbul…
  Katliam
  Yurtta barış, dünyada barış istiyorum
  İstanbul’un dayanılmaz cazibesi
  Nerede Sultanahmet’in bitli turistleri?
  Turizmcinin yerel seçimlerdeki gücü
  ‘Devlet Ana’ ve kadın
  EMITT başarısız mı?
  Kıbrıs’da turizmi patlatma planı
  ITB Berlin fuarından ilk dakikalar
  Genel müdür olmanın dayanılmaz cazibesi
  ‘Seçilen Belediye Başkanlarına Açık Mektup’
  İyi bir personeli nasıl elinizde tutarsınız?
  Satışçı doğulur mu, olunur mu?
  Alaylı mı okullu mu?
  Oteller için marka olmak tesadüf mü?
  Kendini satma sanatı
  Stratejisiz oteller, stratejisiz turizm…
  Bugün bir otel açtık
  Genç satış profesyonellerine başarılı fuar katılım rehberi
  Savaş kapıda, oteller krizle başa çıkma savaşında
  Yerli malı Türk’ün malı, her Türk onu kullanmalı
  Turizm satırlarına geri dönüş…
  Eğitmen ve eğitim
  Dik durun, daha savaş yeni başlıyor
  Avrupa Birliği 500 milyon
  Krizle doğal seleksiyon
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun