Rusya'da TUI gerçeği ve Türk tur operatörlerinin durumu

  TurizmGüncel Yayın Danışmanı Eda Özsoy
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Rus pazarının nabzını ölçen fuarlardan ilki 17 Mart'ta (Intourmarket) ikincisi de 21 Mart'ta (MITT) Moskova'da kapılarını açtı.

  Bu yıl Intourmarket'i takip edemedik ama fuarda bulunanlar fena geçmediğini belirtiyorlar. MITT'te bizzat gözlemlediğim kadarıyla fuarların ikiye bölünmesi, her iki organizasyonu da kötü etkilemiş. İki fuarda da geçen yıllardaki yoğun katılımdan eser yoktu.

  Rus pazarında erken rezervasyon alışkanlığının başlaması fuarları da etkilemeye başladı. Eskiden acenteler fuara gelip 'Hangi operatörde hangi ürün var?' diye merakla takip ederdi. Ancak şimdi ürünler zaten neredeyse sene başında lanse edilmeye başlandı. Yani acentenin 'Acaba hangi operatörde ne ürün var?' dediği nokta artık fuarlar olmamaya başladı.

  DESTİNASYON ODAKLI TANITIM MODELİ

  Türkiye standı bana göre geçmiş yıllara göre hazırlanmış en iyi stantlardan biriydi. Dışardan girildiğinde hemen göze çarpıyordu. Türkiye bu yıl ilk kez Moskova'da destinasyon odaklı tanıtım yaptı. Ana stant dört ayrı bölgeye ayrıldı, bölgelerin etrafına oteller ve acenteler yerleştirildi. Gerçi dört bölgenin dışında kaldıklarını iddia eden iller oldu ama yıllardır telaffuz edilen İspanya modelini uygulamak için ilk adımı atmış olduk. Türkiye stantları amaçlanan destinasyon odaklı tanıtıma son derece uygun bir şekilde tasarlanmışlardı. Ülke stantlarımızın bu kadar başarılı olduğunu görmek bizi çok sevindirdi. Bu konuda Moskova Kültür ve Tanıtma Müşavirliği'ni tebrik ediyorum.  Bunun yanında Müsteşar Özgür Özaslan'ın hayıflandığı bir konu vardı  oldukça dikkatimi çekti ve kendisine katılmadan edemedim. 

  GAZETE KAĞITLARINI MASAYA SERİP DÜRÜM YİYENLER...

  "Stantlar ne kadar güzel olursa olsun, stantları güzelleştiren insanlardır" dedi Özgür Bey... Türkiye standına şöyle bir baktığınızda etrafta paltolarıyla dolaşanlardan, gazete kağıtlarını masaya serip dürüm yiyenlere kadar farklı insanları gördük. Tabii burada profesyonelce işini yapanları tenzih ediyoruz. Bu nedenle Özgür Bey'in de dediği gibi herkes fuarların buluşma yeri değil, iş yapma ve Türkiye'yi tanıtma yeri olduğunu bir kez daha hatırlamalı...

  RUS PAZARINDAKİ SON DURUM

  Şimdi gelelim Rus pazarıyla ilgili son duruma... Rusya'da online seyahat pazarı geçen yıl yüzde 40 dolayında gelişerek 4,2 milyar dolarlık hacme ulaştı. Yani büyüme hızında Ruslar Avrupa'nın bile önüne geçmiş.
   
  Mısır şu anda kendini toparlıyor, satışlar düzeldi. Yunanistan büyük bir vize kolaylığı sağlıyor. İspanya keza öyle. Tayland, Mısır'ın bütün pazarını kaptı. Geçen yıl yüzde 95 oranında artış sağladı. Ülkede İspanya yüzde 58, Yunanistan yüzde 59 pazar payını artırmış durumda.

  Son dönemde Türkiye'nin Rusya pazarında Avrupa'daki kriz nedeniyle dezavantajlı duruma düştüğü konuşulanlar arasında. Yunanistan agresif fiyat indirimini sürdürüyor. İspanya'da öyle. Her iki ülkedeki otellerin yaşlı olmasını ve İspanya'ya ulaşımın biraz daha pahalı olmasını bir yana bırakırsak Türkiye iki pazardan da pahalı durumda. Ayrıca 12 saatlik uçuşa rağmen Dominik
  Cumhuriyeti Rus turiste 'ultra her şey dahil' servisi Türkiye'den daha ucuza sunuyor. Bu sıkı rekabete dikkat çekmek gerekiyor. 

  4 MİLYON EŞİĞİ GEÇİLİR

  Peki Türkiye'de 2012 yılı nasıl geçer? Öncelikle görüştüğüm turizmcilerin ortak kanısı Rus pazarında bu yıl 4 milyon eşiğinin aşılacağı yönündeydi. Genel olarak ortalama yüzde 10'luk bir artış olacağı hakimdi. Ancak yüzde 4 ila 5 arasında büyüme yaşanacağını belirten turizmciler de vardı.

  TUI'NİN VERDİĞİ MESAJ

  Zaten aşağı yukarı pazarında nasıl geçeceğini herkes tahmin ediyor. Bundan sonraki süreçte neler yapılmalı? Bir kere Rusya'daki Türk tur operatörleri artık çok iyi bir konumda. Ancak TUI'nin pazara girmesiyle birlikte görüştüğüm tüm tur operatörlerinde bir tedirginlik vardı. TUI yetkilileri, bu pazara çok önem verdiklerini ve Türk tur operatörleri arasında sıyrılıp uzun vadede pazarın lideri olacaklarını belirttiler. Yani TUI 'Biz Avrupa'nın lideriyiz, artık Ruslar karşılarında hata yapan tur operatörleri görmek istemiyor. Güçlü bir markayı tercih edecekler' mesajı verdi.

  BÜYÜME BİTİYOR, RİSKLER ARTIYOR

  Haklı olabilirler. Çünkü zamanında Türk tur operatörleri hatalarıyla günahlarıyla bu pazarda yüksek oranlı artışlar yakalayarak iyi para kazandılar. Ancak pazar artık doygunluk noktasına ulaştı. Yani eskiden yanlışlar yapılsa da pazar büyüdüğü için yanlışlarla yaşamaya devam ediliyordu. Şimdi büyüme bitiyor, riskler de artıyor.

  NEDEN BİRLİKTE HAREKET EDİLMİYOR?

  İşte bu noktada artık yeni bir bakış açısıyla iş yapmak gerekiyor. Türk tur operatörlerinin hemen hepsi en büyük sorunlarının haksız rekabet olduğunu dile getiriyorlar.'Biz A malını 10 liraya satarken diğer firma 5 liraya pazarlıyor. Dolayısıyla para kazanamıyoruz' diyorlar. Herkes aynı şeyi düşünüyorsa ve ortada artık bir TUI gerçeği varsa bu operatörler neden birlikte hareket etme yolunu seçmiyorlar?

  ORTAK AKIL FİNANSAN YAPIYI GÜÇLENDİRİR

  Tur operatörleri mutlaka bir araya gelip ortak strateji geliştirmek zorunda. Ayrıca büyüklerle rekabet edebilmek için Avrupa pazarına da açılmak zorunda. Bu süreçte belki Antalya'ya daha az pax gelebilir ama ortak akıl onların finansal yapılarını güçlendireceği için sonuçta kazanan yine Türkiye turizmi olacaktır.
   
  TurizmGüncel Yayın Danışmanı
  Eda Özsoy
  edaozsoy@turizmguncel.com

  Kullanıcı Yorumları

  bravo - 27.03.2012 19:55:34
  Tespitleriniz yerinde ama TÜrk tur operatörlerinin bir araya gelip ortak strateji belirleyebileceklerine inanmak hayli zor.
  HIKMET ATILLA - 28.03.2012 10:54:39
  Destination odaklı fuar, MITT fuarın da biz Didim olarak kenimizi göremedik, yani destinationlar arasında boğulduk, bilmiyorum Didim standını gördünüz mü? Didim, Aydın, Denizli,bu illerin diğer ilçeleri olsaydı hepsi o deskte tanıtılacaktı ve bir sıkışma sözkonusu olacaktı, Muğla standında olduğu gibi, halbu ki, görüştüğüm bütün turizmciler, tanıtım nokta atışlarla olmalı, yani her turizm kenti kenini keni standında tanıtmalı. MITTe bu olmadı ve dolayısıyla eleştirildi. Doğru bellirtiğiniz gibi iki ayrı fuarın ard arda yapılması ziyaretçi kapasitesini ikiye böldü, ayreten katılımcıları ve ziyaretçileri yordu. Selamlarımla. HIKMET ATILLA


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Dünyadaki islam karşıtlığını turizm sektörü yumuşatacak
  Bu şehrin hikayesi var!
  Boşuna mı kürek çekiyoruz?
  WTM’den çıkarılması gereken dersler
  Başbakan'dan turizmcilere mesaj var
  Güney Kore'de Türk turizmcisi için yeni fırsatlar
  FITUR’da yaşanan ilklerde gelecek için önemli ipuçları gizli
  Yeni TTK ve turizm sektörü
  Türk turist neden Yunan Adaları’nda tatil yapmak istiyor?
  Çözümü uzaklarda arama!
  Tayvan’dan bir milyon turist hayal değil!
  EMITT’in ardından...
  Almanya’da otel açtı, staj günlerine döndü
  TÜROB’un başkanı kendi otelini kapatmak zorunda kalırsa…
  Türkiye, İspanya’da ‘canlı canlı’ iki milyon kişiye ulaştı
  İstanbul’a yeni bir turizm müdürlüğü geliyor
  Japonya Türkiye için neden ana destinasyonlardan biri olmasın!
  Tüketici danışsın, acenteci rahatlasın
  WTM, Kurban Bayramı’na kurban gitti
  Travel Turkey'in ardından ve 2012 beklentileri
  Hollanda pazarı ve KDV uygulaması
  EMITT Fuarı'nda gördüklerim
  'Alternatif Polonya' ana pazar olabilir mi?
  Rusya'da TUI gerçeği ve Türk tur operatörlerinin durumu
  Bir festivalle oda fiyatlarını üç katına çıkardılar
  Teşvikte sadece Antalya'da 5 ayrı fırsat var
  Rus pazarında işler kızıştı: Türk tur operatörleri Biblio Globus’a cephe alıyor
  Türk ve Yunan turizmciler bir araya gelecek, yeni yol haritası çizilecek
  Çin'de Türkiye'yi temsil ettik
  Çin izlenimleri (1) Güneşi En Erken Gören Yer: Narat
  Çin izlenimleri (2) Bulutlarla Yeşilin Dans Ettiği Kent: Kanas
  TAV: Gazipaşa için elimizde sihirli değnek yok!
  Antalya’da servisin hakkını veren en kötü sezonda bile kazanır
  İki bin dönümlük arazi üzerinde iki odalı otel!
  ITB, Adana, Diyarbakır Government ve Türk turizmi
  Turizmin yeni bir anayasaya ihtiyacı var
  Bentour'da ikinci Uğur Dönemi
  İngiltere turizm pazarı için son dakika tehlikesi
  Fettah Tamince’den sektöre mesaj var
  Tanıtımda yeni strateji; sıcak pazarlama
  Turizmde hat değiştirme zamanı mı geldi?
  Türkiye Rusya’da 5 milyon hedefini tutturur mu?
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun