emirhepoglu@yahoo.com

OTELLERİMİZ NE KADAR GÜVENLİ…!

Güven, dünyada ve ülkemizde beklide son yılların en fazla tüketilen sözcüğü.

Güven, dünyada ve ülkemizde beklide son yılların en fazla tüketilen sözcüğü. Güvenli sürüş, Güvenli sex, Güvenli bina, Güvenilir adam v.s., dilimize pelesenk oldu desek yeridir. Bu sözcüğü Turizmin içine yedirmeye çalıştığımız vakit ise bir çok farklı done çıkıyor karşımıza. Güvenilir gıda, güvenilir tesis, güvenilir sahil, deniz, havuz, Spa v.b. . Çoğu iyi örneklerin yanı sıra, kötüler yüzünden bir doluda güvenilmez örneğimiz var ne yazık. Güven sorunu yaşadığımız konuları sayacak olursak, açık büfe yüzünden gıda zehirlenmesi, kaçak içkiden ölüme sebebiyet verme, animasyon esnasında elektrik kaçağı yüzünden can kayıplarının yaşanması, kontrolsüzlük nedeni ile su sporlarında gerçekleşen kazalar vesaire. İş yoğunluğu ve birazda para kazanma hırsının yükselttiği adrenalin vesilesi ile kontrol altına alınması gerekli bazı şeyleri ya gözden kaçırıyor ya da bilakis görmezden geliyoruz.

HIRSIZLIK OLAYLARI

Başka güvenlik gerektiren konularda var elbette. Örneğin otellerde sıklıkla karşılaştığımız hırsızlık olayları. Bunca senelik meslek hayatım boyunca çok ilginç ve yaratıcılığı çok yüksek hırsızlık olayları ile karşılaştım. Antalya’da çalıştığım yeni açılmış bir tesiste, üst katlarda çalan yangın alarmının ardından canını kurtarmak isteyen misafirlerin odalarını boşaltmasını fırsat bilen bir grup hırsız ki gayet organize çalışmışlardı, oda kapılarını levye ile kırarak ne var ne yok boşaltmışlardı. Güvenlik amirinin işsiz kalmasına sebebiyet veren bu olay basına yansımadan kapatılmıştı otel yönetimince. Sonra inşaat sırasında kiraladığı balıkçı motoruyla otelden birkaç televizyon çalan inşaat işçisi, televizyon tüpünü söküp memleketine götürmeye çalışan İsrailli turist, mini bar arabasını her defasında tırtıklayan kazak hanımlar, son model BMW marka otomobili resepsiyon görevlileri ve güvenlik personelinin gözü önünde çalıp götüren şık giyimli ve güzel hanım, ki aracın anahtarını bizzat bellboy kardeşimiz teslim etmişti kendisine.

BAYAN GÜVENLİKÇİLER

Bilhassa otel girişlerinde çalıştırılan bayan güvenlik görevlilerinin estetik açıdan ön planda olmaları tesis için elzem görülür. Burada asıl amaç otelin genel atmosferini tamamlar nitelikte olduklarının düşünülmesidir. Buraya kadar herhangi bir mantık hatası yok. Sonuçta turizm yapıyoruz. Misafir otel kapısında güzel ve sevimli bayan güvenlikçiyi gördüğünde ‘’hımm bu sevimli kız sayesinde güvenli ve huzurlu bir tatil yapabileceğim, ne mutlu bana’’ demesi beklenir. Asli görevleri araç giriş, çıkışlarını takip etmek, misafirlere otel kartlarını sormak, randevu sahiplerine misafirinin geldiğini bildirmek, plakaları kaydetmek, personel giriş çıkışını takip etmek, mesai bitimlerinde üst ve çanta araması yapmak ve tüm bunlardan vakit bulduğunda ise mesai arkadaşları için çay yapmaktır. Sertifikalı, belgeli olmaları işe alınmaları için tercih sebebi olsa da, diğer kriterlerde sırası ile 1.70cm boyunda, prezantabl görünümlü ve kilolu olmamalarıdır. Ancak çoğu zaman otel girişlerindeki güvenlik ofislerinde vardiyası sebebi ile yalnız olarak çalışmak zorunda kalan bu turizm emekçisi hanımları,  yaşanacak olağandışı bir güvenlik probleminde ne şekilde bir savunma mekanizması harekete geçireceği de su götürmez bir tartışma konusudur. İtirazlar olabileceği gibi bu konuda farklı düşünenlerden tepkide alabilirim, fakat bu konunun tesislerdeki güvenlik sisteminin yumuşak karnı olduğunu düşünmekteyim. Çoğu estetik kaygı ile görevlendirilen bu hanımlarında bu sistem dahilinde başkaları tarafından korunması icap etmektedir.


BİNA GÜVENLİĞİ

Çoğu bir yıldan az bir sürede tamamlanan, çok katlı, ihtişamlı otel binalarının deprem konusundaki güvenilirlikleri ne ölçüde merak etmekteyim doğrusu. Birçoğu bataklık kurutularak, ya da gevşek kum zemin üzerine oturtuluyor bu devasa tesisler. Son yıllarda dünyada ve ülkemizde yaşanan doğal felaketler karşısında ne ölçüde kontrol edilmekteler ve ne tür önlemler alınmakta bu binalarda üzerinde hassasiyet ile durmak lazım.


Bu Makale 05.06.2011 - 10:38:48 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kullanıcı Yorumları
  • Yılgör Demirtaş - 30.05.2011 - 04:53

    Bravo. Katılıyorum. Otel güvenliği başka bir konu. Umumi açık alanlar gibi de değil. Hizmet verilen bir yer. Yani içeride rahatlık ve özgürlük satıyorsun. Peki ya güvenlik?

En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.