Neler oluyor turizmde?

  Danışman Yönetici Feti Kuyucu
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Kitle turizminin başkenti, Akdeniz çanağının en önemli yaz tatili konaklama merkezi ve piyasa belirleyicisi olan (son birkaç yıl dış etkenlere maruz kalmış olsa da) Antalya 2017 yılına tedirginlik ve belirsizlikle başlamıştı.

  Beklentiler temkinli iyimserlik içerisindeydi. Şu bir gerçek ki, en önemli kaynak pazar olan Rusya Federasyonu ve BDT pazarlarında güçlü dönüş yaşandı. Ancak Ruaya ve BDT özellikle de Avrupa pazarlarında ileriye dönük riskler devam etmektedir.

  Sektör olarak yorgun ve yıpranmış olarak zorlu bir yılı daha tamamlıyoruz. Son iki yılın dinamikleri baş döndürücü bir şekilde yaşandı, şaşkınlık ve çaresizlik üst düzeyde idi. Olaylar ve yaşananlara sosyo-ekonomik açıdan bakarsak içsel ve dışsal faktörlerin etkin olduğu gerilim, belirsizlik ve beklentilerin zor yönetildiği bir süreçten geçiyoruz.  Bu olağanüstü denebilecek koşullar ve gelişmeler altında yine de kötünün iyisi bir yılı tamamlıyoruz Antalya olarak. Eylül 2017'yi tamamlıyoruz, birçok konaklama tesisi için yüksek sezon erken bitiyor. En önemli geri dönüşü Rusya pazarında yaşıyoruz ancak bu, ciddi oranlarda indirim ve iskontolarla gerçekleşmektedir. Bu bir diğer gerçeğimiz bununla birkaç yıl yaşamayı öğrenmek zorunda kalabiliriz. 2018 yılına dönük olumlu beklentiler sektörde hakim ancak en çok baskı konaklama sektörünün gelir tarafında hissedilecek önümüzdeki birkaç yıl.

  En önemlisi ise ülkemizde bir tatil döneminde en az iki kez tatil yapan veya yaz tatilinin bir bölümü ülkemizde yapmayı gelenek haline getirmiş ve dünya turizm harcamalarının yaklaşık % 40 - 45 gerçekleştiren Avrupalı misafirlerimizi kaybediyoruz. Avrupalı misafirlerimiz Türk turizminin gelişmesinde ve bu noktalara gelmesinde en önemli kilometre taşıdır. İkame pazarlarda da misafir profillerindeki değişim gözle görünür yöndedir. Bu tehditler/riskler çok iyi yönetilmelidir. Geçmiş yıllarda, Rus misafirlerle ile Avrupalı misafirlerin aynı tesislerde kalmak istemediği ve bölgeleri paylaştığı dönemleri de yaşadık. Değişen misafir profilindeki bu risklerin  de dikkatle izlenilmesi gereğine inanıyorum.

  Şu bir gerçek ki, Suriye krizi ile başlayan, gelişen, farklı kanallar açan dış siyaset ve uluslararası ilişkilerdeki bozulma sektör performansına, gelişimine ciddi kayıplar yaşattı.  Önümüzdeki süreçte de iç siyasi gelişmeler seçim süreci, özellikle AB, Rusya ve yakın coğrafya ülkeleri ile ilişkiler önemli çıpa olarak turizm sektörünün en belirleyici parametresi olacaktır.

  Tüketici alışkanlıkları ve davranışları yeni düzende ve kurallarda ülkeler, toplumlar, kurallar, yasalar, doğa, çevre, iklim, salgın hastalıklar, yaşamsal-kültürel davranışlar, içsel / bölgesel siyası istikrarsızlar, etnik hareketler ve sosyal medya yönlendirmeleriyle çok hızlı değiştirmektedir. Bahsetmiş olduğum ve birçok ilaveler yapabileceğimiz  olası yaşanabilecek sosyo-ekonomik olaylar özelikle turizm sektörü için önümüzdeki süreçte ve gelecekte yönetilmesi gereken en önemli riskler olacaktır. Global arenada riskler ve fırsatlar devamlı olarak var olmaya devam edecektir. Tüketici trendleri dijitalleşme ile birlikte çok alternatifli bir modele dönüşmektedir. Bu trenleri iyi okuyabilen işletmeler / kurumlar geleceği kurgulayabileceklerdir.

  Eğer gelecek  hakkında düşünmezseniz, asIa bir geIeceğiniz oImaz.*

  *Henry Ford

  Danışman Yönetici
  Feti Kuyucu
  fetikuyucu@gmail.com

  Kullanıcı Yorumları

  Etem Esendemir - 15.09.2017 09:20:16
  Cok guzel bir yazi. Feti bey e tesekkur ederim. Tum Turk turizm kuruluslari birlik saglayarak dijital bir yol haritasi olusturmak zorundadir. Bu konuda uzman yerli ve yabanci kaynaklar mevcuttur.
  Turizmci - 17.09.2017 21:31:56
  Bu kadar bilgili ve iyi bir kalemin başlıkta neden düşük cümle kullandığını anlayamadım doğrusu. Turizmde neler oluyor başlığı daha uygun düşerdi kanımca.


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Rusya Federasyonu'nda bahar havası
  2018 yılı beklentileri, ekonomi ve turizm endüstrisi eilişkileri
  Kur, faiz, parite, enflasyon ilişkisi ve yüksek sezonda yabancı giriş sayıları
  Turizmde şu anki durumu anlayarak geleceğe odaklanmalıyız
  Matruşka
  Kitle turizminde yüksek sezon, yabancı giriş sayıları ve kur-faiz-parite-enflasyon ilişkisi: 2010 - 2014
  2015 ‘de bizi neler bekliyor?
  Neler oluyor turizmde?
  2013 sonrası Rusya'sını iyi okumak, beklenti ve stratejiyi buna göre oluşturmak gerekir
  Turizm sektöründe 2017 yılı: Hoş mu geliyor, boş mu geliyor?
  Rusya pazarında oyunun yeni kuralları ve yeni düzen
  Rusya pazarında 2016 beklentileri
  Turizm sektörü ve kurumsal yönetişim
  Sosyo ekonomik krizler / olaylar ve turizm endüstrisi
  Sıcak günler!!!!
  Sıcak günler - 2
  Antalya'nın finansal borçluluğu artıyor
  Gerçek nedir?
  Gelişmeler ve yansımalar
  Güven veren yönetimler ve kurumlar
  Antalya turizminde yüksek sezon yabancı giriş sayıları ve gelir, kur, faiz, parite, enflasyon ilişkisi
  Rusya pazarı üzerine finansal ve yönetsel öneriler
  Sektörde birincil çözüm nakit yaratma gücünü korumak
  2002 İstanbul yaklaşımı, 2006 Anadolu yaklaşımı ve 2016 turizm yaklaşımı finansal yeniden yapılandırma
  Krizlerde başarı için 'başarılı kriz yönetişimi'
  Sosyo ekonomik krizler, olaylar ve turizm endüstrisi II
  Tahsislerin süresi uzatılmalı, finansal destek artırılmalı
  Bankacılık ve turizm sektörü ilişkileri üzerine
  Şimdi tahsisleri uzatma zamanıdır
  Turizm sektörü ve kurumsal yönetim
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun