ITB Berlin fuarından ilk dakikalar

  HTL Consultants Danışman-Eğitmen- Mehmet Mülayim
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  1966 yılında 580 m2 alanda 9 stant ve 5 ülkenin katılımı ile başlayan ITB uluslararası turizm borsasına o günlerde sadece 250 turizm profesyoneli ziyaret etmiş.

  Katılımcı ülkeler ise günümüzün büyük oyuncularından çok farklıymış, örneğin biz yokmuşuz, Yunanistan ve İspanya gibi rakiplerimizde yokmuş. İlk ITB’ye katılan ülkeler Federal Almanya, Brezilya, Mısır, Irak ve Gine. Benimle yaşıt olan ITB için o günlerden, şu anki dünyanın en büyük turizm fuarı haline gelmek tam benim yaşım kadar yıl almış. İletişimin ve tanıtımın fiber optik kablolarla internete taşınması bile turizm profesyonellerinin bir araya gelme ve yüz, yüze ticaret yapma ihtiyaçlarını yok edememiş.

  Şimdi on binlerle ifade edilen turizm profesyonelini bir araya getiren ve yüzbinlerce ziyaretçiyi ağırlayan bu fuar Türkiye’nin yalnız turizm sektörü için değil, turizm tesislerine, sektöre ürün üreten, inşaat yapan, mal satan tüm diğer alt sektörler için en önemli fuar. O yıl turizmin nasıl geçeceği, inişte mi yoksa çıkışta mı olacağı bu fuarda hissedilir, hazırlıklar ona göre yapılır. Hatta eleman alınıp, alınmayacağına bile ITB göstergelerine göre karar verilir. Fiyatlarda oynama yapılıp, yapılmayacağı, satışların ve kontenjanların taktiksel hareketlendirilip, hareketlendirilmeyeceği burada tartışılır. Erken rezervasyon indirimleri hakkındaki kararlar bu fuardaki minicik görüşme odalarında 15’er dakikalık toplantılarda karara bağlanır.
   
   ITB diğer hiçbir fuara benzemez. Çünkü ITB yalnız Alman pazarı demek değildir. Türk turizm profesyoneli için ITB demek tüm Avrupa Tur Operatörleri, İç Pazar Tur Operatörleri, Incentive ve Kongre acenteleri, hızla gelişen Internet Seyahat portallarının profesyonelleri ile buluşmak ve dünyada gelişen turizm trendlerini takip etmek demektir. İletişim ağları burada genişler, yeni tur operatörleri yeni otellerle işbirliği kararlarını alır, yatırımcılar yeni profesyonelleri burada kurumlarına katar. Bu açıdan bakıldığında da yıllardır Türkiye Cumhuriyeti turizm camiası olarak ciddi bir özenle gayet güçlü katıldığımız ITB’nin Türk turizminin geldiği noktada katkısı çok büyüktür.
   
   2014 sezonu için ilk iyi haberleri ITB fuarından müjdeleyebiliriz. Herkesin yüzü gülüyor, otelcisinden, tur operatöründen, acentecisine kadar. Bu yıl kimse ‘KRİZ’ kelimesini telaffuz etmiyor, herkes bu rüzgarı nasıl arkasına alırda başarısını arttırır ona bakıyor. Türkiye’nin bacasız sanayisi olan turizm bir kez daha başarıya imza atacak gibi gözüküyor. Tur operatörlerinin bu güne değin olan rezervasyon akışlarında 8% ile 18% arası artışlar gözlemlediği söyleniyor. Her geçen yıl Türkiye’ye gelen turist kalitesi artıyor. Geçmişte büyük yoğunluğu olan ‘Shopping Tour’ tabir edilen ucuz operasyonların yerini bize daha çok yakışan sejour ve kültür turlarının artışı alıyor. Türkiye’de sürekli oda sayısı artışından yatırımcılar hep çekiniyor ve talebin bir yerde duracağı, doyacağını bekliyorken, oteller rezervasyon akışlarından ve büyümeden gayet memnun.
   
   Haziran ayında yaşanan ‘Gezi’ olayları, seçim telaşı, vurdusu, kırıdısı ile yaşanan siyasi depremler, miting alanlarındaki agresiflikler, darp edilen vekiller, sansür ve yanlış yapılan yargılamalardan turizm sektörünü hiç de etkilememiş gözüküyor. ‘Bu olaylar yurtdışı imajımızı zedeliyor’ diye korkmamıza gerek yokmuş. Hatta belki de şeffaflık ve çok seslilik Türkiye’ye olan ilgiyi olumlu şekilde arttırmış bile diyebiliriz. Görüşme fırsatı bulduğum yabancı acenteler, Türkiye’de yaşanan değişimin ve hareketliliğin hiç de zannedildiği gibi olumsuz algılanmadığını, tam tersi daha aydın, çok sesli bir ülke imajı verdiğini, tüm yaşanan olumsuzlukların ise kısa zamanda Türkiye ve Türk halkı lehine olumlu sonuçlar vereceğine inandıklarını söylediler. Bizde dileriz ki öyle olsun.
   
   Türkiye’yi kapalı bir toplum, muhafazakar bir ülke haline getirmek için çaba sarf edenlerin ve busöylemlere destek olanların bu gelişimi göz ardı etmemeleri gerekir. Bu ülke ne zaman ki kapalı bir toplum haline gelirse işte o zaman çok büyük bir sanayiyi, Turizm’i kaybedecektir.

  HTL Consultants Danışman-Eğitmen-
  Mehmet Mülayim

  Kullanıcı Yorumları

  Nadya Ünlüsoy - 7.03.2014 17:00:38
  Sayın Mehmet Bey yazılarınızın takipçisi olarak ve bir otelci olarak son derece memnuniyetle ve keyifle okudum yazınızı. Harika haberler demekki 2015 de daha da güzel geçecek. Bu bacasız sanayinin ülkemiz için önemi ve tuttuğu aynayı bir kez daha gözlemleriniz ile ispatladığınızı düşünüyorum. Ellinize sağlık
  Hüseyin Deniz - 7.03.2014 17:22:35
  Like
  Serdar M. BAS - 9.03.2014 07:11:03
  Cok guzel bir yazi olmus ITB nedir sorusuna dolu bir cevap. Avrupalilik demokrasi refleksi ile tikanikliklari acmaktir, o refleksi bu sefer kullanabilirsek baska bir kategoriye tasinabiliriz yoksa yoksasi uzun...


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Turizmde farklılık fark yaratır
  Nerede Türk misafirperverliği?
  Erciyes ve Kayseri turizmi
  Her şey dahil öcü mü?
  Zehir zemberek Kıbrıs turizmi - 1
  Zehir Zemberek, Kıbrıs Turizm’i 2 - Kıbrıs’ta otel yöneticisi olmak.
  Zehir Zemberek, Kıbrıs Turizm’i 3 - Kıbrıs’ta personel.
  Zehir Zemberek Kıbrıs Turizmi 4 - Kıbrıs’a yatırımcıların bakışı ve bazı çözüm önerileri
  Zehir zemberek, terör-savaş ve kriz yönetimi
  Dan Brown, ‘Cehennem’, İstanbul…
  Katliam
  Yurtta barış, dünyada barış istiyorum
  İstanbul’un dayanılmaz cazibesi
  Nerede Sultanahmet’in bitli turistleri?
  Turizmcinin yerel seçimlerdeki gücü
  ‘Devlet Ana’ ve kadın
  EMITT başarısız mı?
  Kıbrıs’da turizmi patlatma planı
  ITB Berlin fuarından ilk dakikalar
  Genel müdür olmanın dayanılmaz cazibesi
  ‘Seçilen Belediye Başkanlarına Açık Mektup’
  İyi bir personeli nasıl elinizde tutarsınız?
  Satışçı doğulur mu, olunur mu?
  Alaylı mı okullu mu?
  Oteller için marka olmak tesadüf mü?
  Kendini satma sanatı
  Stratejisiz oteller, stratejisiz turizm…
  Bugün bir otel açtık
  Genç satış profesyonellerine başarılı fuar katılım rehberi
  Savaş kapıda, oteller krizle başa çıkma savaşında
  Yerli malı Türk’ün malı, her Türk onu kullanmalı
  Turizm satırlarına geri dönüş…
  Eğitmen ve eğitim
  Dik durun, daha savaş yeni başlıyor
  Avrupa Birliği 500 milyon
  Krizle doğal seleksiyon
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun