Dünya Türkiye Masalı’nı Konuşuyor …

  Bozatlı International Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Nili Bozatlı Bakır
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Hep derim; hiçbir şey tesadüf değildir diye; yine söylüyorum … !

  Hep derim; hiçbir şey tesadüf değildir diye; yine söylüyorum … ! Türkiye genelinde 2010 ve 2011 yıllarında yaşadığımız ve yaşamaya devam ettiğimiz “keyifli” doluluklar da zira aynı şekilde, tesadüf değil.  Dünya fuarlarını çok gezerim; iş peşinde, yenilik peşinde, stratejiler, vizyonlar peşinde koşarım – yerimde duramam heyecanlandırır beni o “turizmvari” kalabalıklar! O kalabalıklarda görüşmeler yaparken profesyonel turizm dünyasının dört bir yandan ülkemizin reklam kampanyalarını bilmesi ve nihai tüketicinin de bunları bildiğini ve Türkiye’de oda / konferans/düğün/balayı talep ettiğini duymak beni her zaman ayrı bir keyiflendirir. 

  Hani demiştim ya; hiç bir şey tesadüf değil diye … Dünya genelinde şu anda tam 40 adet * Kültür ve Tanıtma Müşavirliği var. Bu müşavirliklerin hepsi yoğun bir şekilde Destinasyon Pazarlaması için çalışıyor. Stratejik olarak seçilmiş Ateşe lokasyonları bulundukları ülkenin yerel trend’lerini ve alışkanlıklarını öyle iyi araştırıyor ki; tüm “Türkiye” kampanyaları yerel havaya uygun hazırlanıyor. Tabii sadece yerel kitleler düşünülmüyor, bu bölgelere gelen turist’lere de hitap edebilmek çok önemli.

  Kültür ve Turizm Bakanlığı 2011 Pazarlama İletişim Hedefini şöyle belirlemiştir* ; “Dünya Turizm pazarında ülke imajını geniş bir turizm çeşidi sunan Türkiye’yi eşsiz kültürel mirasları ve doğal güzellikleriyle modern bir ülke olarak pozisyonlamak. “ Faaliyetlerine baktığımızda iletişim hedeflerini tutturuyorlar gibi … !

  En yeni kampanyalar’dan duyduk duymadık demeyin…

  Türkiye Destinasyon pazarlamasında en stratejik bulduğum çalışmalarından bir tanesi New York Kültür ve Tanıtma Ateşeliğinin; ABD’nin en önemli turistik merkezi olan ve günde 2 milyon ziyaretçi alanTimes Square’de dev Led ekranlarda yayınlanan Türkiye reklamıdır.  Bu sadece bütçe meselesi değil, vizyon ve planlama meselesi ! Kampanya tasarımları tamamen ABD pazarının tasarım kalitesi ve detay’a verdiği önem göz önünde bulundurularak hazırlanmış.  Herkes bilir ABD turistinin bilinçli ve Turizm Pazarına en çok ciro bırakan pazarlardan bir tanesi olduğunu … Bu kampanya sonrası ABD’den Türkiye’ye gelen turist sayısı 100.000’den 130.000 ‘e çıkarak*, bir önceki yıla oranla %30 artmıştır.

  Roma Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşavirliğinin yürüttüğü en yeni Türkiye Kampanyası ; İtalya sokaklarındaki taksi ve tramvaylarda Türkiye’yi tanıtan reklamlar. “Hiç Bitmeyen Masal” sloganıyla Kız Kulesi, Pamukkale ve deniz konsept’li fotoğraflarla tasarlanan kampanya kreatifleri sizi Masal’ın içine çeken cinsten ! Floransa, Bologna ve Torino şu anda Italya sokaklarında göreceğiniz kampanya destinasyonları.

  Kahire Kültür ve Tanıtım Müşavirliği’nin Mısır’da başlattığı yeni kampanyansının direk amacı Mısır’dan Türkiye’ye gelen turist sayısını arttırmak. Tahrir Meydanı’ndaki billboard’ların yanı sıra gazete, dergi, TV ve radyo’da dönen reklamlar 2011 Ocak – Nisan aylarında 16.490 turist ile bir önceki yılın aynı dönemine oranla 14.5% artış göstermiştir.

  Dünyanın dört bir yanında yapılan güncel Türkiye Pazarlama kampanyalarını takip ederek Turizm Profesyonelleri kendi markaları için daha fazla nasıl faydalanabilir ? 

  -    Ülkelere veya şehirlere odaklanmış pazarlama faaliyetleri yapılabilir. Bu faaliyetler direk pazarlama veya daha mass internet pazarlaması olabilir.

  -    Eğer bir otel veya acenta iseniz; bu pazarlardan turist artışını bekleyebilirsiniz; bu pazarların alışkanlıklarına göre özel satış paketleri oluşturabilirsiniz.

  -    Yerel basını ile ilişkiler kurup ürünlerinizin yerel medya’da yer alması için bültenlerinizi yayınlayabilirsiniz.

  -    Dijital pazarlama yaparak; yerel internet sitelerinde banner, google adwords gibi faaliyetlerde bulunabilirsiniz.


  Bozatlı International Yönetim Kurulu Üyesi
  Zeynep Nili Bozatlı Bakır

  Kullanıcı Yorumları

  Bohem - 17.06.2011 12:32:51
  Merhaba Zeynep Hanım, Yazdıklarınızı okuduktan sonra, aslında, Türkiye tanıtımı konusunda ön yargılı bir düşünceye sahip olduğumu gördüm. Cidden bahsettiğiniz gibi bir tanıtım yelpazesi var ise, neden turizm yeterince hareket kazanmadı bu tarihe gelinmesine rağmen diye düşünmeden de edemedim açıkçası. Gerçi turizm ile birebir ilgili değilim, fakat turizm sektöründe çalışanlarla iş yapan ve onlarla sürekli içli dışlı olan birisi olarak, acaba benim çalıştığım insanlar mı, durduk yere şikayetçiler diye de düşünmeden edemiyorum. Yani şu an Kuşadası, Didim, Bodrum bile buna dahil, birazcık Çeşme'yi buralardan ayrı tutabiliriz, henüz yaz sezonu hareketine kavuşmuş değil. Şu durumda, ya yapılan tanıtım kampanyaları ters tepiyor, yada bizim turizm sektörü pastadan yemesini bilmiyor. Bazen yapılan tanıtım kampanyaları başarılı gibi görünse de, aslında başarısız sonuçlara ulaşıldığı görülebilir. Sanırım bahsettiğiniz tanıtım kampanyaları da bu türden olsa gerek. Yazınızı yine keyifli ve güzeldi, biz okuyucularınıza yaptığınız katkılar tartışılmaz derecede güzel, gerekli ve yerindeydi, teşekkür ederim. Hoşça kalın...


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Turizm sektör temsilcileri buluşması
  Milyonların İstanbul’a akın etmesini sağlayacak yeni bir konsept
  Yeni trend: Toplantı tasarlamak
  Turizmde sürdürülebilir başarı insana olan yatırım ile olur
  Reklam ajanslarını sektörümüzün pazarlamasını canlandırmaya davet ediyorum!
  Zirve geldi geçti, ya sonra ?
  İstanbul’daki Yatak Enflasyonu!
  Dünya Türkiye Masalı’nı Konuşuyor …
  Arkiparc ‘11’de “Kentsel Kalite İçerisinde Otel Yatırımları”
  Müze müze gezip görmeye vesile …
  Bana websiteni söyle, sana otelini anlatayım …
  Oteller artık internette 3 boyutlu !
  Pazarlama Sanatı
  Türkiye Berlin’i misafirperverliği ile ısıttı
  Sosyal Medya Furyası !
  Yat turizmine bakış
  Seyahat için Mobil Çözümler
  Antalya’nın Türkiye turizmine etkileri
  Travel Turkey Izmir Fuarından Akılda Kalanlar
  ITB Berlin'de akılda kalanlar
  ABD Günlüğü !
  Şeffaflık günümüzde başarının kilidi !
  WTM'nin ardından: Yeni fuarlarda neler yapmalıyız?
  Türkiye'nin ABD Büyükelçisi Tan ile turizm sohbeti
  Yenilikçi pazarlama yöntemi: Seyahat blogları
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun