Eğer bir sorunu iyi tespit edebilirseniz çözüm bu maddelerinizin arasındadır. Dünyadaki düzen tamdan parçalara ayırma, parçalardan tama ulaşma şeklinde sürekli devinim halindedir. Buradaki sırayı takip edebilirseniz mutlu bir hayat sürdürmeniz olasıdır. Evrensel kural teker teker oluşan sorunları aynı şekilde çözebileceğinizi öğretir.

  İfade ettiğimiz görüşü çeşitli konulara uygulayalım.

  Önce turizmi ele alalım. Turizm suni olarak patlatıldığı 1980 den beri sorunları genişleyen ve üzerine yük bindirilen bir yapıya sahiptir. Yukarıdaki paragrafta özü anlatılan davranış şekli uygulanmakta ve çözüm yerine kaçamak yaparak tozlar ve pisler bir taraflara yığılmaktadır. Çözüm zor mu? Bugün bile içinde olunan derin kriz çok kolaylıkla atlatılabilir. Nasıl mı? Yapılacak bir kaç temel düzenleme sadece ve uygulama zamanı. Gerisi kolaylıkla gelecektir.

  Turist sayısı, tesis ve devlet arasına sıkışmış olan turizm kendini bu kıskaçtan kurtarabilir. Bunun tersi uygulama olan ve her yıl ballandırılarak ortaya atılan ama sadece politik nemalanma haline getirilen teşvikler ve indirimler ile sadece herkes birbirini kandırmaktadır. Her şeyi devletten bekleyen ve sırtını devlete dayamış bir sistem ancak politikacının mezesi olur. Çünkü o isterse biraz ulufe verilir, istemezse her şey kısılır. Bunun ne ilerleme ne de sürdürülebilir bir politika olmadığını turizm paydaşlarının anlaması gerekir. Anlarsa belki düzelme için adım atabilir. Sisteme bakıldığında kamunun tüm kararlarına şakşak tutan 5-6 adet STÖ turizmi anlamak, sorunları tespit etmek ve karşı öneriler, projeler geliştirecek yapıda değildir. Tek hesap yeniden başkan seçilmek ve hükümdarlığı sürdürmektir. Bu özellik bize tüm sistemin nasıl işlediği hakkında çok net bir resim göstermektedir.

  Turizm sadece tesis değildir ama endüstriyel tesis planlaması konusunda da ileri ülkeler ile mukayese edilirse çok geride olduğumuz ispatlanmaktadır. Yani tesislerin imalatında da sorunlar mevcuttur. Kamu ise belirleyici ve yön gösterici işlevini turizm konusunda yerine getirmemektedir. Endüstriyel anlamda projelendirme ve cihaz üretimi konularında çok fazla gayret göstermek ve yenilikleri takip etmek gereklidir. Tesislerde kullanılacak ürünlerin ve malzeme çeşitlerinin kamu tarafından tarif edilmesi ve denetlenmesi önemlidir. Ancak bu asla Bayındırlık poz ve tarifleri anlamına gelmiyor. Çünkü o sistem tamamen yanlış uygulanmaktadır. Batıdaki çözümler belki ışık tutabilir. Orada tüm sistem STÖ olan mühendis birlikleri tarafından kontrol ve denetlemeye tabidir. Bunun tek nedeni ise kamunun yeterli bilgiye sahip olamayacağının bilinci ve işleri bağımsız bir şekilde yönetme arzularıdır. Çünkü ancak bunun sonunda kamu hesap verecek niteliğe sahip olmaktadır. Bilmediği bir sistemden sorumlu olmak yerine sorumluluğu işi bilen profesyonellere bırakarak denetleme yapmaktadır. Bu sistemi uygulama için bize uyumlu hale getirmek zor mu?     

  Bireysel yaşam ve turizm için en önemli olan üç faktör hava, su ve gıdadır. Bunlar olmadan yaşamı sürdürmek ve nesilleri devam ettirmek olası değildir. O halde herkes kendine sorsun, bu üç temel öge temiz mi? Farklı olarak soralım. Temiz olması için ne yapılmalı? İşte bu noktada mühendislik mutlaka en üst seviyede işin içinde olmalıdır. Havayı kirleten endüstriyel tesislerin tasarımı ve işletmesi önem kazanmaktadır. Temiz işletme olanağı yok mu? Tabi ki var. Yeter ki proje sahibi tesislerini bu tema üzerine yapmaya karar versin. Diğer yandan otel ve hastanelerde devletin su, elektrik gibi teşvikleri son derece hatalıdır. Çünkü işletme her an kullandığı bu değerlere para kendinden çıkmadığı için önem vermemekte ve kayıplar artmaktadır.

  Hava kirli olursa su temiz olabilir m? Bugün turizm ve ağırlama sektöründe ileri devletler musluk suyunu içebilir ve masaya servis olarak içme suyunu cam sürahilerde vermektedir. Pet şişe kullanımı sıfırlanma çalışmaları süratle ilerlemektedir. Bizdeki boyut ise, HES yapan firmalar suyun sahibi oldukları için her ay yeni markalar ortaya çıkmaktadır. Nereye kadar? Dünya suyun önemini anlamış durumda ama biz henüz farkında değiliz. Farkındayız diyen var ise, neden şehirlerin toz toprak içinde olduğu ve yollardaki araçların ne az haftada bir kez yıkanması ile sarf edilen suyu hesaplamalarını öneririm. Basit bir matematiktir. Bir araç 200-250 lt su ile yıkansa, deterjan kullanımı ile harcanan su miktarı ile şehirlerdeki araç sayılarını çarparsanız atılan suyun devasa boyutunu algılayabilirsiniz. O halde boşa harcanan suyun geleceği bizleri düşündürmeli ve kesin önlem almaya itmelidir.

  Gıda maddelerinin üretilmesinde gerekli olan hava ve su kirli olursa o gıdanın temiz olduğu düşünülür mü? Ama bunun yanında tohum ve tohum iyileştirilmesi da oldukça önemlidir. Henüz turizm paydaşları bu konulara gelememişlerdir. İleri ülkelerde tarladan çatala programları başarı ile uygulanırken bizde depolama konusunda bile büyük açık mevcuttur. Ürün haline gelmiş gıdayı saklayamazsanız gereksiz bir masraf yapmış olursunuz. Kayıp oranlarının %45 seviyelerinde olduğu bilinmektedir. Bu rakam bile ivedi önlem alınması için yeterli uyarı olmalıdır. Diğer bir önemli etken, gıdanın beslenme katkısı ve metodudur. Bugün obezite nedense sınırlı olarak bahis konusu edilmektedir. Ancak gerçek durum bu işi ciddi ele alma zamanının geçmekte olduğudur.

  Buradan okul beslenmesi konusuna geçmek fayda sağlayabilir. İyi beslenmeyen bir nesil yetişmekte ve dolayısıyla beyin faaliyetleri bu açıktan olumsuz etkilenmektedir. Okullarda kantin yerine yemek uygulamasına geçilmeli ve projelendirme konusunda mühendis bilgisinin mutlaka olması gereklidir.

  Yaşlı bakımı ve yemeği henüz radarımıza takılmamıştır. Sağlık turizmi diye çeşitli farklı uygulanması olanaksız önermeler sunulmakta ancak ülkemizdeki yaşlı nüfusun beslenme sorunlarına ilişkin bir çözüm ve proje ortaya konamamaktadır.

  Gıda zehirlenmesi aslında çok ciddi bir sorundur. Her toplu yemek sisteminde hatta hastanelerde sıkça rastlanan ve bize bir şey olmaz mantığı ile ölüm olmadıkça dikkate alınmayan bir konudur. Asıl çarpıcı olan soru ise, bir hastanede gıdadan zehirlenen kişilerin raporlarının olup olmadığıdır. 

  Hastane yemeği yukarıdaki paragrafla ilintilidir ve pişirme, saklama, servis hizmetlerinin dünyadaki ileri ülke seviyelerine getirilmesi zorundadır. Aksi takdirde çok pahalı yemekleri üretir amacına göre hastaya veremez ve kaçınılmaz kaybı sineye çekmek zorunda kalınır.

  Bu maddelerin hepsi de turizmle yakından ilintilidir.  

  Turistik Tesisler Proje Danışmanı
  Serdar Sağlamtunç / FCSI

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Modus Operandi – İş yapma tarzı
  Vatandaş
  İşler tıkırında
  Mı, mi, mu , mü????
  Ütopik bir deneyim: Sinerji
  İletişim bir aldatmaca mı?
  Depreme karşı ne yapmalıyız?
  Kısa bir fiyat ve değer analizi:
  Nedir bu dilden çektiğimiz?
  Turizmin geldiği nokta
  Savurganlık adına
  Çalışmak
  Turizmi bilmemek
  Turistik tesislerdeki yenileme çalışmalarına bakış
  Yatırımların optimizasyonu
  Ekonomi bilmeyenlerin ekonomi dünyası
  Bir yatırım aracı olarak turizm
  B planı
  Çözüm nedir?
  Gıda zehirlenmesi mi, insan canının ucuzluğu mu?
  Nedeni sorgulamak
  Dayanılmaz hafiflik
  Hayır! Ticaret bu değil
  Hayır! Turizm bu değil!
  Savurganlık adına
  Hava-su-gıda
  Aynı dili konuşarak anlaşamamak
  FCSI Nedir?
  Turizm ve Ötesi
  Yatırımcı projeye başlarken nelere dikkat etmeli?
  TESİSLER İÇİN KARAR VERME SÜRECİ
  FUARLAR VE SERGİLENEN UMUTLAR
  TABİAT VE İNSAN
  Bir tesis kaç yıldız olmalı?
  BİR FELAKETİN ARDINDAN
  Yatırımcı neyin farkında olmalı?
  TURİSTİK TESİSLERDEKİ TEMEL SORUNLAR
  İSTANBUL’ U İZLİYORUM GÖZLERİM AÇIK
  TURİSTİK TESİSLERDE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ: 1
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ-2
  OTELDEN BİR KESİT: BİNANIZIN RUHSAL DURUMU NASIL?
  Yeşil proje ne anlama geliyor?
  Yatırım için görüşler...
  Otel ve endüstriyel tesis projelendirmesinde inovasyon
  Fiyat - değer ilişkisine devam
  Turizm, yollar, kazalar...
  Yatırım ve kazanç ekseni
  Deprem felaket mi, yoksa yaradanın verdiği ceza mı?
  Danışman bir projeye ne kazandırır?
  Anlattıklarınız karşınızdaki kişinin algı seviyesiyle sınırlıdır
  Sürdürülebilirlik sürdürülebilir model
  Turizmde danışmanlık
  Ne anlıyoruz, ne anlatmaya çalışıyoruz
  Yine bir felaket mi?
  Okul sütü
  Olimpiyat oyunları: Spor mu finans mı?
  Toz duman
  Toz duman - 2: İnsan sağlığına ne zaman duyarlı olacağız?
  Turizmde arayışlar - Teknik Boyut
  Bir tesis için para kazanmanın yolları
  Akıl iş yapma becerisini sağlar mı?
  2013 Yılı için düşünceler – 1. Kısım
  Yüzde 5 ödeyerek yüzde 95 kazanım elde etmek nasıl bir yatırım modelidir?
  2013 Yılı için düşünceler – 2. Kısım
  İllüzyon - Maji
  Rekabet
  Takım oyunu
  Kıyı alanları raporuna bakış
  Turizmde farklı çözümler
  Yeşile batmak
  Gezi ve turizm
  Başarı - başarısızlık
  TMMOB: Görülen lüzum üzerine
  Hataların bize anlattıkları
  Köprü, birbirine uzak iki yakayı birleştiren bir yapı elemanıdır
  Kazan kazan
  Tutumluluk
  Kolaycılık ve basite indirgeme
  Bireysel çözüm
  Kaos ve düzensizlik
  İstanbul 2090
  Girişimci - Entrepreneur
  Dersler
  Hukuk ne için gerekli?
  Çalışma, verimlilik ve kalite üzerine
  Enerji tasarrufu yapmak bu kadar kolay
  Turizm yapıları için geliştirilen bir çalışma modeli
  Seçimlerinize dikkat edin, hayatınızı şekillendirir
  Turizmde değişim ama nasıl?
  Turizmde işler güçler
  Sistemlerin düşünce öğretileri
  Farklı bir proje önerisi
  Geometri
  Düşünen sistemler
  Farkındalık, çözüme yol gösteren pusuladır
  Made In Turkey /Turkish Style - Türk yapımı/Türk usulü
  Yaratıcılık, zekanın işlenmiş biçimidir
  Turizmde kafa karışıklığı
  Pilavın lezzeti nereden gelir?
  Potansiyel ile iktidarsızlık arasındaki çizginin sınırı
  Altyapı sözünden ne anlıyoruz?
  Plan yapmaya gerek var mı?
  Algı yönetimi ile 'sorun' nedir, nasıl algılıyoruz?
  Yeni bir yıl 2015
  Değer nedir?
  Turizmde gerçekçi olabilir miyiz?
  Her şeyi bilen insanlar topluluğu
  Önce
  Kelimelerle kitleler aldatılabilir mi?
  Kimin eli kimin cebinde?
  Ne olsa yaparız ağabey
  Sen dedin, ben dedim, kim ne dedi?
  Turizmde sorunun bir parçası olmak mı, olmamak mı? İşte sorun bu
  Lezzet kültürel bir inceliktir
  Sağlık bilgileri
  Fıtrat mı?
  Hastane proje ve inşaatlarında neredeyiz?
  Sadece üretmek yetmez, kalite olgusunun geliştirilmesi gereklidir
  Pazarlama
  Turizm ve ticaret
  İş planı
  Ustalık nedir?
  Vasat olma çünkü…
  İş modeli geliştirme çalışması - Turizm
  Sağlıklı mutfaklar ve turizm etkisi
  Türkiye turizmden bir kazanım elde etti mi?
  Pazarla
  Kriz
  Çözüm her yerde
  Turizm nasıl kalkınabilir?
  Bilgi, deneyim ve liyakat üçlemesi
  Daha iyisi nasıl olabilir?
  Yeniden yapmak veya tadilat: hangisi daha uygun?
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun