Genelde iş yaşamında büyük bir soru vardır. Bir yerlere gelen insanlar çok çalışarak mı yoksa miras olarak mı bulundukları seviyeleri elde etmişlerdir?

  Soru basit gibi görünse de aslında yanıt çetrefillidir ve yanıltıcı olabilir. Sayın Prof. Dr. Aziz Sancar, “Bizi birbirimizden ayıran emektir, ben çalışmaya inanıyorum” sözü özlüdür. Genel olarak insanlarda veya kurumlarda başarı seviyelerine bakılırsa çalışmanın çok önemli olduğu ortadadır. O zaman nasıl bir çalışma yapılması gerekliliği ikinci büyük bir sorudur. Çünkü yapılan çalışmaların karşılığını bulması için mutlak fayda sonucuna ulaşması gereklidir.

  Nedir mutlak fayda? Çalışmanın ruhuna uygun ve ona bağlı diğer fonksiyonların aynı potada eritilebilme becerisidir. Konumuz olan turizm konusunda çok fazla çalışmalar var ve halen yenileri yapılmaktadır ama sonucun neden istenilen hedefe varmadığı atlanmaktadır. Çünkü çalışmalar bir merdiven gibidir ve biri diğerine eşik oluşturarak ilerlemeyi sağlar. Yoksa aynı konuda bilinçsizce çok çalışma yapmak hiç bir sonuç elde ettirmez. Bu örnekten hareketle son 15 yıla bakarsak, çok farklı ve çeşitli konularda boşa vakit kaybedildiği ortadadır. Bunun nedeni de kör siyasetin hedef belirlemek yerine sadece yerinde kalmayı garanti edecek bir sistemi tercih etmesidir. İşin kolayı budur. Çalışma olsa çıktıları değerlendirip ileriye atılımın yolları açılırdı.

  Diğer yandan güncel siyasi jargon hükümetin her biriminin çok çalıştığını söyleyegelmektedir. Bunun tıpkısı örneğin Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından da yapılmıştır. Gece yarıları yapılan çalışmalar ve sanki büyük işler yapılıyormuş gibi bir algıdır bunun adı. Çünkü ortada başarılı bir çıktı bulunmamaktadır. Yollara, asfalt kaplamalara, kaldırımlara, su ve kanalizasyon sistemini biraz inceleyince söylenen çok çalışma olgusunun faydası ortada yoktur. Dolayısıyla uzun saatler çalışmalar yapmak, çalışanları fazla saatler ofislerde tutmak ürüne fayda değil tersine zarar getirmektedir. Bu nedenle “çalışma” tarzının yeni bir anlam kazanmaya gereksinimi vardır.

  Bu örnek ne yazık ki şantiyelerde de geçerlidir. Bir tesis inşa edilirken fırtınalar koparılarak ekipler aşırı çalışma tarzına sokulmaktadır. Hele toplantılar ayrı bir fasıldır. Yine çıktıya bakınca bu kadar stres ve çabanın altından kalitesiz inşaatlar ortaya çıkmaktadır. Çoğu kez toplantılarda asıl konu yerine farklı ve ilgisiz konular ortaya atılarak herkesin zamanı çalınmaktadır. Ne ki, buna kimse itiraz etmemekte ve bu bir çalışma tarzı olarak yerleşmektedir. Aynı işlem imalat sektöründe de geçerlidir. Sürekli bir yarış içinde ürünlerin ne kalite ne de doğru üretim tekniklerini uygulama konusunda ilerleme olasıdır!

  Burada aktarılan görüşler durumun farklı bir bakış açısı ile dıştan görülen resmidir. Peki, bu resmi her paydaş aynı şekilde görebiliyor mu? Bence sorun tam da burada. Çünkü herkes bir şeyler yaptığını sanarak kargaşa içinde hiç bir şey yapmamaktadır. İşte bu nedenle inşaat firmaları çok ve hızlı inşaat yaptıkları ile övünmektedirler. Yine turizm örneklemesi yaparsak, yeni yapılan bir otelde inşaat faaliyetleri bitmeden devam etmektedir. Tesisin bazı yerleri kapatılarak sözde çok çalışma sonucu ortaya çıkan hata ve yanlışlıklar düzeltilmeye çalışılmaktadır. Ama bu olası değildir. Hele ki özellikle alt yapıda oluşan sakıncalı durumların inşaat bittikten sonra düzletilme olanağı hemen hemen yoktur. Bir adım ilerleyip cihazlara bakarsak, benzer sakıncanın burada karşımıza çıktığını görürüz. Böylece tesise gerekli gereksiz fazladan bir sürü cihaz alınmış ve bunlar belki ileride kullanılır diye depolarda çürümeye bırakılmış olacaktır. Sadece bu iki kalemin maliyeti tesisin tüm maliyetinin %5 oranına karşı gelir ki çok büyüktür. Diğer yandan tesisin para getireceği odalar ve toplantı salonlarında oluşan büyük hataların telafi edilme yolu çok zahmetli olmaktadır.

  Burada sayılan tüm bu sakıncaları önlemek olası değil mi? Bunun tek bir çözümü vardır. Projelere bilgi-deneyim-liyakat unsurlarını profesyonel sevilerde katmak! Böylece projeler normal çalışma koşullarında ve diğer tüm ekiplerin koordinasyonu ile gelişecektir. Olgunlaşan projelerin uygulanması oldukça kolaydır. Uygulama sırasında ortaya çıkabilecek farklı disiplinler arasındaki uyum kolaylıkla giderilebilir. Projelerde tek merkezden yönetim becerisi geliştirilmelidir. Öyle ki her disiplinin ne zaman ne işi yapacağı yanında finansman tedbirleri de alınmış ve ödemeler dengesi de sağlanmış olacaktır. Planlama çerçevesinde tüm üretimlerin imalat detayları da inşaatın ilerlemesine göre uyum içinde sağlanabilir. Bu sürece işletme grubunu da dâhil ettiğiniz zaman tesisin en az 20 yıl herhangi bir ilave iş olmadan çalışmasını tein etmiş olabilirsiniz. Eğer kazanımları alt alta yazarsanız bugün karşılaşılan krizlerin çözümleri kendini gösterecektir.

  Çok kolay olan tedbirleri almak yerine ölümüne zaman tüketmek, çünkü buna “çalışma” denmez, her profesyonelin ilk dikkat etmesi gereken madde olmalıdır. Bunu hazmettiğimiz zaman işler kolaylaşacaktır. Çünkü çalışmanın süresi değil niteliği önemlidir.           

  BİR ÖRNEK

  Geçen hafta tercih edilen ve bilinen 5* otelde bir kokteyle gittim. Üç adet toplantı salonu birleştirilerek tek büyük bir alan yaratılmış. Her toplantı alanında farklı bir havalandırma etkisini hissediyorsunuz. Birinde sıcak hava üflerken diğeri soğuk üflemekteydi.

  Yemek servisinde mutfaktan gelen ve bekletilen gıdalar için sıcak tutma arabası var, yemekler için sıcak tutucu cihazlar var ancak et soğuk, garnitür sebzeler ılık idi. Bu durumu hatta görevli aşçıya ilettim. Bana cihazların mükemmel çalıştığını söyledi. Özgüven iyi ancak yapılan bir eleştiri karşısında en azından bir şahsi değerlendirme yapsa durumu anlayabilirdi. 

  Kadehler su kireç izleri taşımaktaydı. Buradan genel bir izlenim çıkartılırsa tesisin alt yapı eksiklileri açıkça ortada ve çözümler de nispeten basit fakat eksik olan bunları düzeltme iradesidir. Bu farkındalığa sahip olmayan tesisler ve işletme personeli tesislerin kazanımını sağlayabilir mi?      

  Turistik Tesisler Proje Danışmanı
  Serdar Sağlamtunç / FCSI

  Kullanıcı Yorumları

  Murat Tumbek - 26.01.2018 21:08:34
  Elestiriye hic tamammulumuz yoktur ve sevmeyiz. Bu hep Boyle oldu bence boyle de devam Eder. Degismeyiz degisimi sevmeyiz. Ha bi de herseyi Ben bilirim vardir. Malaseef bu boyle. Keske elestiriye biraz tahammul edip kulak versek. Saygilar


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Modus Operandi – İş yapma tarzı
  Vatandaş
  İşler tıkırında
  Mı, mi, mu , mü????
  Ütopik bir deneyim: Sinerji
  İletişim bir aldatmaca mı?
  Depreme karşı ne yapmalıyız?
  Kısa bir fiyat ve değer analizi:
  Nedir bu dilden çektiğimiz?
  Turizmin geldiği nokta
  Savurganlık adına
  Çalışmak
  Turizmi bilmemek
  Turistik tesislerdeki yenileme çalışmalarına bakış
  Yatırımların optimizasyonu
  Ekonomi bilmeyenlerin ekonomi dünyası
  Bir yatırım aracı olarak turizm
  B planı
  Çözüm nedir?
  Gıda zehirlenmesi mi, insan canının ucuzluğu mu?
  Nedeni sorgulamak
  Dayanılmaz hafiflik
  Hayır! Ticaret bu değil
  Hayır! Turizm bu değil!
  Savurganlık adına
  Hava-su-gıda
  Aynı dili konuşarak anlaşamamak
  FCSI Nedir?
  Turizm ve Ötesi
  Yatırımcı projeye başlarken nelere dikkat etmeli?
  TESİSLER İÇİN KARAR VERME SÜRECİ
  FUARLAR VE SERGİLENEN UMUTLAR
  TABİAT VE İNSAN
  Bir tesis kaç yıldız olmalı?
  BİR FELAKETİN ARDINDAN
  Yatırımcı neyin farkında olmalı?
  TURİSTİK TESİSLERDEKİ TEMEL SORUNLAR
  İSTANBUL’ U İZLİYORUM GÖZLERİM AÇIK
  TURİSTİK TESİSLERDE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ: 1
  MUTFAK VE ÇAMAŞIRHANE PROJELENDİRMESİ-2
  OTELDEN BİR KESİT: BİNANIZIN RUHSAL DURUMU NASIL?
  Yeşil proje ne anlama geliyor?
  Yatırım için görüşler...
  Otel ve endüstriyel tesis projelendirmesinde inovasyon
  Fiyat - değer ilişkisine devam
  Turizm, yollar, kazalar...
  Yatırım ve kazanç ekseni
  Deprem felaket mi, yoksa yaradanın verdiği ceza mı?
  Danışman bir projeye ne kazandırır?
  Anlattıklarınız karşınızdaki kişinin algı seviyesiyle sınırlıdır
  Sürdürülebilirlik sürdürülebilir model
  Turizmde danışmanlık
  Ne anlıyoruz, ne anlatmaya çalışıyoruz
  Yine bir felaket mi?
  Okul sütü
  Olimpiyat oyunları: Spor mu finans mı?
  Toz duman
  Toz duman - 2: İnsan sağlığına ne zaman duyarlı olacağız?
  Turizmde arayışlar - Teknik Boyut
  Bir tesis için para kazanmanın yolları
  Akıl iş yapma becerisini sağlar mı?
  2013 Yılı için düşünceler – 1. Kısım
  Yüzde 5 ödeyerek yüzde 95 kazanım elde etmek nasıl bir yatırım modelidir?
  2013 Yılı için düşünceler – 2. Kısım
  İllüzyon - Maji
  Rekabet
  Takım oyunu
  Kıyı alanları raporuna bakış
  Turizmde farklı çözümler
  Yeşile batmak
  Gezi ve turizm
  Başarı - başarısızlık
  TMMOB: Görülen lüzum üzerine
  Hataların bize anlattıkları
  Köprü, birbirine uzak iki yakayı birleştiren bir yapı elemanıdır
  Kazan kazan
  Tutumluluk
  Kolaycılık ve basite indirgeme
  Bireysel çözüm
  Kaos ve düzensizlik
  İstanbul 2090
  Girişimci - Entrepreneur
  Dersler
  Hukuk ne için gerekli?
  Çalışma, verimlilik ve kalite üzerine
  Enerji tasarrufu yapmak bu kadar kolay
  Turizm yapıları için geliştirilen bir çalışma modeli
  Seçimlerinize dikkat edin, hayatınızı şekillendirir
  Turizmde değişim ama nasıl?
  Turizmde işler güçler
  Sistemlerin düşünce öğretileri
  Farklı bir proje önerisi
  Geometri
  Düşünen sistemler
  Farkındalık, çözüme yol gösteren pusuladır
  Made In Turkey /Turkish Style - Türk yapımı/Türk usulü
  Yaratıcılık, zekanın işlenmiş biçimidir
  Turizmde kafa karışıklığı
  Pilavın lezzeti nereden gelir?
  Potansiyel ile iktidarsızlık arasındaki çizginin sınırı
  Altyapı sözünden ne anlıyoruz?
  Plan yapmaya gerek var mı?
  Algı yönetimi ile 'sorun' nedir, nasıl algılıyoruz?
  Yeni bir yıl 2015
  Değer nedir?
  Turizmde gerçekçi olabilir miyiz?
  Her şeyi bilen insanlar topluluğu
  Önce
  Kelimelerle kitleler aldatılabilir mi?
  Kimin eli kimin cebinde?
  Ne olsa yaparız ağabey
  Sen dedin, ben dedim, kim ne dedi?
  Turizmde sorunun bir parçası olmak mı, olmamak mı? İşte sorun bu
  Lezzet kültürel bir inceliktir
  Sağlık bilgileri
  Fıtrat mı?
  Hastane proje ve inşaatlarında neredeyiz?
  Sadece üretmek yetmez, kalite olgusunun geliştirilmesi gereklidir
  Pazarlama
  Turizm ve ticaret
  İş planı
  Ustalık nedir?
  Vasat olma çünkü…
  İş modeli geliştirme çalışması - Turizm
  Sağlıklı mutfaklar ve turizm etkisi
  Türkiye turizmden bir kazanım elde etti mi?
  Pazarla
  Kriz
  Çözüm her yerde
  Turizm nasıl kalkınabilir?
  Bilgi, deneyim ve liyakat üçlemesi
  Daha iyisi nasıl olabilir?
  Yeniden yapmak veya tadilat: hangisi daha uygun?
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun