Tamam, cümlemiz anladık. Rus gelmeyecek. Hem de öyle ‘az gelecek, ucundan gelecek, aktarmalı gelecek’ filan değil, düpedüz gelmeyecek. Üç, beş yolunu kaybetmiş Rus turist Antalya havalimanına ya düşecek ya da o bile düşmeyecek.

  Geçtiğimiz yıla kriz var filan demiştik, onu bir geçelim… O kriz bile eğer her işletme, tur operatörü acil kendi önlemlerini almazsa Lale Devri sayılacak….

  Saymayı bilmeyen bazı turizmciler ‘Rus açığını öyle kapatırız, böyle kapatırız’ diyor, o zaman 2015 sezonunda kapatsaydık. Beklenti eğer Rus açığını 15-20 euro otel fiyatlarına Avrupa’ya vermekse o da ticaret değil. Zararına sırf operatör uçağı dolsun, yabancı operatörler mutlu olsun diye, turist kellesini ‘iş yaptık’ diye sayarak turizm yapılmaz. Bu dev yatırımlar para ile yapıldı, hiç birisi söğüt gölgesi değil.

  İşletmesini düşünen tüm turizm, otel satış görevlilerinin, dil bilen (Rusça dışında) misafir ilişkileri, ön büro ekiplerinin ve yöneticilerinin şu anda dünyayı arşın arşın geziyor, kapı kapı dolaşıyor olması gerekir. Fuarları, tur operatörlerinin workshop’larını beklemeden. Konsantrasyonun rotasını tamamen yeni yönlere, pazarlara hızla çark ettirerek.

  Irkçılığı sevmem. İnsanları ayrıştıran, bölen, çarpan kişilikler haz etmediğim bireylerdir. Ancak ırkçılığı yapanın biz olmadığımızı, diğer ülkelerin vatandaşları olduğunu düşünürsek Rusların gelmemesi dev bir Avrupa kampanyasına dönüşebilir. Açın Trip Advisor’ı, inceleyin Rus ağırlıklı çalışan otellere yanlışlıkla düşen Avrupalıların Rus misafirlerimiz hakkında yaptıkları yorumları. Bugüne kadar belki de Avrupa’da daha da büyüyemememizin nedeni Ruslardı. Şimdi onlar kendileri gittiler. O zaman Rusların artık burada olmadığını, olmayacağını, olmama kararını kendilerinin verdiğini bas bas bağıra bağıra Avrupa’ya duyurmamız gerekir. Emin olun Avrupa pazarı sırf Ruslar yok diye ivme kazanacaktır. 

  Antalya’nın kimi bölgeleri bundan 10-15 sene önce ağzına kadar Avrupalıyla doluydu. Sonra çanta çanta dolarlar otellere geldi, oteller Rus misafirlerle doldu, Avrupalı hızla kaçtı. İşin kolayına kaçtık, tembelce dolarları saydık. Avrupalı ile Rus’un kültürleri, anlayışları, tabaklarını doldurma anlayışları, yemek yemeleri, içki içme şekilleri, dinledikleri müzikler, eğlence anlayışları ve hatta bikinileri bile birbirine uymadı. Şimdi Ruslar yok, o zaman Avrupalılar tekrar bu güzelim doğamıza dönebilir.

  Avrupa Birliği 500 milyon nüfusu olan dev bir pazar. Rusya ise topu, topu 140 milyoncuk. Avrupalının yaşam standartları Rusların oldukça üstünde; Ruslara göre tatil yapma, seyahat etme kültürü çok daha gelişmiş. Son zamanlarda artık Rus’un da gelir seviyesi en tabandaki insanı geliyordu, bırakalım Avrupalınınki gelsin.

  Ağlamanın faydası yok, rota Avrupa, ama hakkını alarak, peşkeş çekmeden, yalandan sözlere, aldatmacalara boyun eğmeden…
   


  HTL Consultants Danışman-Eğitmen-
  Mehmet Mülayim

  Kullanıcı Yorumları

  kadri aynar - 9.12.2015 15:43:56
  bu kafa ile gidildiği taktirde değil rus hiç bir avrupa lı dahil kimse gelmez hala bulutların üstünde olduğunu zanneden maalesef güya turizmci arkadaşlar kimi kandırıyorlar merak ettim.tüm sınırlarımız bir çatışma tehlikesi içinde iken güney doğuda bir sürü mahlleyi emniyet güçlerimiz günlerdir ele alamaz iken kim niye gelsin diye düşünenler acaba ne diyecekler merak ederim.acaba bu bulutların üzerindeki arkadaşlara suriye ye 1 hafta tatil hemde bedava desek giderlermi.bakanımız tedbir alacağız demiş beyler avrupalı tatil programlarını yapmaya başladı uyanalım saygılarımla
  dogrucu davurt - 9.12.2015 17:24:37
  biz alisigiz senelerdir ege de veriyoruz , kisi basi avrupaliya 25-30 euroya , antalya alisti kisi basi 50-70 euroya...simdi avrupali bu zayifligi gorurse , acentalar bastircak 15 euro kis basi diye ve butun oteller de atliycak ...


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Turizmde farklılık fark yaratır
  Nerede Türk misafirperverliği?
  Erciyes ve Kayseri turizmi
  Her şey dahil öcü mü?
  Zehir zemberek Kıbrıs turizmi - 1
  Zehir Zemberek, Kıbrıs Turizm’i 2 - Kıbrıs’ta otel yöneticisi olmak.
  Zehir Zemberek, Kıbrıs Turizm’i 3 - Kıbrıs’ta personel.
  Zehir Zemberek Kıbrıs Turizmi 4 - Kıbrıs’a yatırımcıların bakışı ve bazı çözüm önerileri
  Zehir zemberek, terör-savaş ve kriz yönetimi
  Dan Brown, ‘Cehennem’, İstanbul…
  Katliam
  Yurtta barış, dünyada barış istiyorum
  İstanbul’un dayanılmaz cazibesi
  Nerede Sultanahmet’in bitli turistleri?
  Turizmcinin yerel seçimlerdeki gücü
  ‘Devlet Ana’ ve kadın
  EMITT başarısız mı?
  Kıbrıs’da turizmi patlatma planı
  ITB Berlin fuarından ilk dakikalar
  Genel müdür olmanın dayanılmaz cazibesi
  ‘Seçilen Belediye Başkanlarına Açık Mektup’
  İyi bir personeli nasıl elinizde tutarsınız?
  Satışçı doğulur mu, olunur mu?
  Alaylı mı okullu mu?
  Oteller için marka olmak tesadüf mü?
  Kendini satma sanatı
  Stratejisiz oteller, stratejisiz turizm…
  Bugün bir otel açtık
  Genç satış profesyonellerine başarılı fuar katılım rehberi
  Savaş kapıda, oteller krizle başa çıkma savaşında
  Yerli malı Türk’ün malı, her Türk onu kullanmalı
  Turizm satırlarına geri dönüş…
  Eğitmen ve eğitim
  Dik durun, daha savaş yeni başlıyor
  Avrupa Birliği 500 milyon
  Krizle doğal seleksiyon
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun