Arkiparc ‘11’de “Kentsel Kalite İçerisinde Otel Yatırımları”

  Bozatlı International Yönetim Kurulu Üyesi Zeynep Nili Bozatlı Bakır
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  30-31 Mart 2011 tarihleri arasında Arkitera Mimarlık Merkezi’nin organizasyonu ile Istanbul’da gerçekleştirilen “Değişen Dünya Düzeninde Kentsel Kalite” konulu Arkiparc ’11 etkinlikleri kapsamında iki gün boyunca farklı paneller vardı. Hepsine katılma fırsatı buldum ve en keyiflilerinden bir tanesi özellikle de sektörümüzle ilgili olan “Kentsel Kalite İçerisinde Otel Yatırımları” konulu panel idi.


  Turizm Sektörünün duayenlerinden Sn. Tavit Köletavitoğlu moderatörlüğünde gerçekleştirilen panel katılımcıları arasında Anemon Oteller Zinciri Onursal Başkanı Sn. İsmail Akçura, Hilton Otelleri İş Geliştirme Sorumlusu Sn. Poğda Demircan, Metex Design Group Sn. Sinan Kafadar, BDO Turizm Danışmanlığı Sn. Mehmet Önkal mevcuttu.

  Panel’deki konular arasında bulunan; “Tatil herkesin hakkıdır” mottosuyla yoluna devam eden otelcilik sektörü, kentsel kaliteyi nasıl tanımlamakta ve yorumlamaktadır? Konaklama sektörü büyürken, bu büyümenin arkasındaki dinamikler gelişmeye mi yoksa dönüşüme mi yöneliktir? Dünyada ve Türkiye'de konaklama sektörü nereye doğru gitmektedir? Yolları paralel mi yoksa zıt yönde midir? Konaklama sektörünün İstanbul'daki yeni mekan tercihleri nerelerdir? , gibi sorular, panel katılımcıları tarafından görüşüldü, tartışıldı.

  Sn. Tavitoğlu; "Türkiye'de son 20 yılda dünya ile yarışan oteller yapmaya başladık. Bunda “mimarlarımızın büyük payı var" dedi. Otel yapılması kentin gelişmesine katkı sağlar mı, yoksa gelişmiş kentlere mi, otel yatırımı yapılmalıdır? Sorusuna tüm katılımcıların ortak görüşü doğru yere, doğru yatırımların yapılması gerektiği yönündeydi.

  Türkiye’nin, her bir yanı kültürel ve/veya ticari yüksek bir konaklama potansiyeline sahip. Birçok bölgede bu konaklama potansiyelinin, ancak yeni otellerin açılmasıyla oluştuğunu görüyoruz. Hem Istanbul’un birçok bölgesinde, hem de birçok Anadolu şehrinde, bunu çok net olarak görüyoruz. Ben, otel yatırımcılarının kesinlikle birer kentsel dönüşüm elçisi olduğuna inanıyorum.

  Özellikle Anadolu şehirlerinde yapılan yatırımların, bölgelere “Kentsel Kalite Arttırımı” yönünde ciddi katkı sağladığını ve bölgelerin pazarlanması konusunda, geliştirici faktörler olduğu panelde vurgulandı. Sn. İsmail Akçura, "Eskişehir'de birkaç yıl önce otel yokken, biz buğday tarlasının ortasında 5 yıldızlı otel yaptık" dedi. Yörede, kentsel gelişimi sağlayan önemli bir proje olduğunu vurguladı. Anadolu şehirlerinde yerel yönetim ve devlet desteğinin, otellerin kentlere katkılarını arttırmada çok önemli bir faktör olduğu, görüşülen konular arasındaydı.

  Sn. Sinan Kafadar “Şehrin sosyal hayatıyla entegre olmamış oteller yaşayamaz” görüşüyle, özellikle yeni otel projelerinin mimarisinin, şehrin ve özellikle bulunduğu bölgenin dokusuyla uyumlu olması gerektiğini belirtti.

  Grupları bünyesinde bulunan Hilton Istanbul otelinin 56 yıldır faaliyette olduğunu ve açılışından bu yana bulunduğu bölgenin, kentsel gelişimine ciddi katkılar sağladığını vurgulayan Sn. Demircan; özellikle yeni projelerinde yerel yönetimlerin ve devlet’in bölgeye ne gibi katkı ve destekleri olduğunu inceleyerek proje bölgesi seçtiklerini belirtti. Sn. Önkal “Bundan 25 yıl önce 'Maslak'ta otel projem var' diyen bir yatırımcıya 'aklınızı mı kaçırdınız?' dediğini belirtti. Ancak şimdi İstanbul’un iş merkezi haline gelen bu bölgesinde bulunan otelin, kent ile ne kadar entegre olduğunu ve bölgenin çok önemli bir parçası haline geldiğini dile getirdi.

  Özellikle Istanbul’a baktığımızda, Kentsel Kalite’de değişim gösteren birçok bölgeyi takip ettiğimizde; kent’lerin değişimi ve modernleşmesinde öncülüğü, otellerin yaptığını görüyoruz. Yeni otel açılışlarının ardından; bölgelerin hızla geliştiğini ve değer kazandığını görüyoruz. Bölgelerin mimarisinin ve yeni yatırımlar için otellerin, belirleyici alanlar olduğunu görüyoruz. Bunun en önemli örnekleri; Bağcılar/Havaalanı bölgesi, Pendik bölgesi, Dolapdere bölgesi ve Laleli bölgesi.

  Sosyal, kültürel ve ticari gelişimin sağlanmasında çok önemli bir faktör olan otellerin yatırımcılarının kesinlikle konuya Kentsel bir katkı olarak baktığı aşikar, ama aynı zamanda otel personellerinin ve bölgelerin yerel yönetimlerin de aynı anlayışta olması lazım !


  Bozatlı International Yönetim Kurulu Üyesi
  Zeynep Nili Bozatlı Bakır

  Kullanıcı Yorumları

  Nuri İnce - 6.04.2011 09:57:45
  Çok beğendim. Benzer fikirleri 1984 yılında İspanya'daki (Marbella) konferansta dinlemiştim. Kutlarım
  Canan Budak AK - 18.04.2011 12:26:34
  Zeynep Hanım siz ve sizin gibi vizyon sahibi yatırımcı kuşağın Türk turizmine çok olumlu katkıları olacağını düşünüyorum Tebrikler


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Turizm sektör temsilcileri buluşması
  Milyonların İstanbul’a akın etmesini sağlayacak yeni bir konsept
  Yeni trend: Toplantı tasarlamak
  Turizmde sürdürülebilir başarı insana olan yatırım ile olur
  Reklam ajanslarını sektörümüzün pazarlamasını canlandırmaya davet ediyorum!
  Zirve geldi geçti, ya sonra ?
  İstanbul’daki Yatak Enflasyonu!
  Dünya Türkiye Masalı’nı Konuşuyor …
  Arkiparc ‘11’de “Kentsel Kalite İçerisinde Otel Yatırımları”
  Müze müze gezip görmeye vesile …
  Bana websiteni söyle, sana otelini anlatayım …
  Oteller artık internette 3 boyutlu !
  Pazarlama Sanatı
  Türkiye Berlin’i misafirperverliği ile ısıttı
  Sosyal Medya Furyası !
  Yat turizmine bakış
  Seyahat için Mobil Çözümler
  Antalya’nın Türkiye turizmine etkileri
  Travel Turkey Izmir Fuarından Akılda Kalanlar
  ITB Berlin'de akılda kalanlar
  ABD Günlüğü !
  Şeffaflık günümüzde başarının kilidi !
  WTM'nin ardından: Yeni fuarlarda neler yapmalıyız?
  Türkiye'nin ABD Büyükelçisi Tan ile turizm sohbeti
  Yenilikçi pazarlama yöntemi: Seyahat blogları
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun