Turizmde farklılık fark yaratır

  HTL Consultants Danışman-Eğitmen- Mehmet Mülayim
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Farklı olmak, kopyacı değil yaratıcı olmak yapılan her işte sizi rakiplerinizin önüne taşıyor, başarınız için sürükleyici oluyor. Yaratıcı, günün trendlerini öteye taşıyan yenilikler ve tüketici odaklı yapılmamışı ilk yapmak ve bunu başarılı bir şekilde pazarlayabilmek ağırlama sektöründe işletmeleri öne çıkarıyor.

  90’ların başlarıydı, Hilton Oteli genel müdürü Klaus Martiensen otelin o yıl gösterdiği başarının ödülü olarak tüm yönetim kadrosunu Avusturya’ya kısa bir hafta sonu gezisine götürdü. Bu seyahatimizde o zamanlar gencecik olan bir havayolu ile uçtuk. ‘Virgin Air’ uçak iç dizaynı, ekiplerin üniformaları, verdiği hizmet ve ikramları ile o günler için hiç alışık olmadığımız farklılıkları ortaya koymuştu. Hayran kaldık ve üzerinden geçen neredeyse 25 seneye rağmen, zaman zaman bir araya geldiğim katılımcıların tümünün o geziden akıllarında kalan en önemli şey Virgin Air’de aldığımız hizmet ve farklılıklar olduğunu dinliyorum. Virgin Air o rüzgârı çok da iyi kullanamadı ve günümüzde yönetim anlayışının en önemli faktörü olan sürdürülebilirliği sağlayamadı. Yarattığınız farklar sizi evet öne çıkarıyor, ancak bunu doğru yöneterek sürdürülebilir başarıyı yakalamak gerekiyor.

  Genelleme yapmasak da ülkemiz turizm sektöründe genel teamülün ne olduğunu irdeleyelim. Yeni yatırımların büyük çoğunluğu, otel, acente, tur operatörü ve hatta hava yolu olsun pazardan nasıl pay alırız mantığı ile yapılır. Payını kapmaya niyetli olduğumuz ürünü nasıl kopyalarız? Oysa ilk soru, ‘kendimiz nasıl pazar yaratırız?’ olmalı. Pazardan pay alma yolu olarak görülen genelde ‘Kopyacılık’. Düşünce olarak eğer ben komşu otele benzer konseptlerde hatta aynı mimar, iç mimarların ve peyzaj mimarlarının elinden çıkmış, aynı konseptleri kopyalarsam tüketici için oraya veya buraya gitmek neyi değiştirir?

  Yeni konseptler ve buna bağlı yeni pazarlar yaratabilmek vizyon ve yaratıcılık ister. Fark yaratmanızı ister, farklı olmanızı ister. Aksi halde gelen turist sayını hep beraber paylaşır dururuz. Yeni açılanlar ise aynı çanaktan pay alır ve işletmeler güçleneceğine hep beraber zayıflar, daha düşük fiyatlara razı ve boynu bükük kalır.

  Sektörümüzde ilerleme, gerek destinasyonlarda gerekse tüketiciye hizmet vermekte olduğumuz tesislerde yapılmamışları yaparak fark ortaya koyarak, acente ve operatörler açısından da hizmet ve teknolojide aynı çabayı ortaya koyarak sağlanabilir.

  ‘Herkes gibi olan herkes gibi olur’ fark yaratmayı becerebilirseniz işte o zaman rekabet ortamından sıyrılır ve tüketicinin sadakat göstereceği işletmeler olursunuz.

  Şu an okuyucularımın bir kısmından ‘Peki farklılığı nasıl yaratacağım?’ sorusunu duyar gibi oluyorum. Cevabı bende değil sizde… İşletmelerinizde çalışan herkesin görüşlerine saygı duyarak yapacağınız hizmet ve gelişim odaklı beyin fırtınaları, o fırtınalardan çıkan sonuçları sahiplenmeniz, yeniye el uzatma cesaretiniz ve enerjiniz, denemek, sahiplenmek, vazgeçmemek ve sonra tekrar baştan aynı çabaları durmaksızın ortaya koymak.

  ‘Herkes gibi olursan, herkes gibi olursun’ sloganını sahiplenerek Türk turizmi ve başarısı için her birimizin farklı renkleri, farklı sesleri ve farklı çiçekleri olmalı.  HTL Consultants Danışman-Eğitmen-
  Mehmet Mülayim

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Turizmde farklılık fark yaratır
  Nerede Türk misafirperverliği?
  Erciyes ve Kayseri turizmi
  Her şey dahil öcü mü?
  Zehir zemberek Kıbrıs turizmi - 1
  Zehir Zemberek, Kıbrıs Turizm’i 2 - Kıbrıs’ta otel yöneticisi olmak.
  Zehir Zemberek, Kıbrıs Turizm’i 3 - Kıbrıs’ta personel.
  Zehir Zemberek Kıbrıs Turizmi 4 - Kıbrıs’a yatırımcıların bakışı ve bazı çözüm önerileri
  Zehir zemberek, terör-savaş ve kriz yönetimi
  Dan Brown, ‘Cehennem’, İstanbul…
  Katliam
  Yurtta barış, dünyada barış istiyorum
  İstanbul’un dayanılmaz cazibesi
  Nerede Sultanahmet’in bitli turistleri?
  Turizmcinin yerel seçimlerdeki gücü
  ‘Devlet Ana’ ve kadın
  EMITT başarısız mı?
  Kıbrıs’da turizmi patlatma planı
  ITB Berlin fuarından ilk dakikalar
  Genel müdür olmanın dayanılmaz cazibesi
  ‘Seçilen Belediye Başkanlarına Açık Mektup’
  İyi bir personeli nasıl elinizde tutarsınız?
  Satışçı doğulur mu, olunur mu?
  Alaylı mı okullu mu?
  Oteller için marka olmak tesadüf mü?
  Kendini satma sanatı
  Stratejisiz oteller, stratejisiz turizm…
  Bugün bir otel açtık
  Genç satış profesyonellerine başarılı fuar katılım rehberi
  Savaş kapıda, oteller krizle başa çıkma savaşında
  Yerli malı Türk’ün malı, her Türk onu kullanmalı
  Turizm satırlarına geri dönüş…
  Eğitmen ve eğitim
  Dik durun, daha savaş yeni başlıyor
  Avrupa Birliği 500 milyon
  Krizle doğal seleksiyon
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun