Nerede Sultanahmet’in bitli turistleri?

  HTL Consultants Danışman-Eğitmen- Mehmet Mülayim
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  İstanbul’a her geldiğimde özellikle Taksim bölgesi otelleri tercih ederim. Hem ulaşım ağının ortası olmasının rahatlığı, hem de akşam yapacak hiçbir işim yoksa Beyoğlu’nu gezebilecek olmanın garantisi…

  Bazen arkadaşlarımla Taksim, Kadıköy, Moda veya Etiler’de buluşur zaman geçiririm. Bu kez hedef şaşırttım ve Beyazıt’da kaldım. Otellerin hizmeti çok güzel, personeli ise beklentilerimin oldukça üstünde. Rekabetin tatlı yüzü de işte bu, herkes hizmetini ve ürününü en iyi şekilde sunmak zorunda. Gündüz programlarım oldukça yoğundu o nedenle de akşamlarımı dinlenmek ve enerji toplamak için kendime ayırdım. Meğersem bu bölge için ne kadar da ön yargılıymışım, meğersem neler kaçırıyormuşum.

  Bundan yıllar önce Sultanahmet bölgesi ‘bitli turistleri’ ile nam salmıştı. Gerçi o ‘bitli turist’ kavramı da yine bizim kendimizden farklı olan her şeye bulduğumuz yakıştırmalardan birisiydi. O bitli turist dediklerimiz eğitim seviyeleri yüksek genç turistlerdi ve biz farkında olmadan bizim reklamımızı yapan ayaklı gazetelerdi. Biryandan biz onlara ‘bitli turist’ derken Türk çocukları bitten kırılıyor, saçları sıfıra vuruluyordu.

  O yıllarda Sultanahmet bölgesi İstanbul turizminin alt sınıf ürünü olarak görülür, Sultanahmet acentesi, Sultanahmet oteli, Sultanahmet turisti gibi kavramlar sayıklanırdı. Değişimi hızlandıran etkenlerin arasında şüphesiz Four Seasons otelinin bölgeye girmesi de vardır, ancak bölge çok değişti ve güzelleşti. O değişimi yabancı acenteler fark etti, turist fark etti, biz yerliler ne kadar fark ettik? Etmiş olsaydık şimdi Sultanahmet sokakları yabancı turist istilasında olmaz yerli turist ve İstanbullularda bu bölgenin keyfini çıkarıyor olurdu.
  Ey İstanbul’da yaşayanlar ve ey İstanbul’a gezmeye gelen yerli turist, büyük şey kaçırıyorsunuz….

  Bu bizim eski ‘bitli turist’ mekânı Sultanahmet Meydanı akşamları cıvıl, cıvıl. Biliyorsunuz kendi değerlerimizin ve güzelliklerimizin kıymetini hep EL bizden iyi bilir. Önce onlar keşfeder, sonra biz peşine düşeriz. Ara sokaklarda restore edilmiş güzelim evler, AVM’lerden bıkanlara harika el işi eşyalar satan minik dükkânlar ve ne güzel ki o dükkânlarda Çin işi olmayan gerçek Türk el sanatları. Çin işi de hiç yok mu? Elbette var. Ama her ikisi de ayrı dükkânlarda. Bütçeye göre. 

  Birbirinden güzel restoranlar, barlar, coffeler ara sokaklarda ve ana caddede serpişmiş. Bazı otellerin tepesinde öyle inanılmaz restoranlar var ki İstanbul manzarası nefesinizi keser. Her bütçeye, her lezzete göre yelpaze çok geniş. Günümüzde derecelendirme kurumlarından bile daha çok itimat edilen TripAdvisor.com’da takdir toplamış onlarca yer lokanta hizmetinizde. Sitenin İstanbul’daki en iyi ilk 20 restoranının içinde en az yedi, sekiz restoran Sultanahmet bölgesinin yemek mekânları. Üstelik pidecisinden gurme mekanlarına kadar.

  Akşam arka sokaklar Beyoğlu’nun arka sokaklarından çok daha güvenli, temiz ve huzurlu. Yolum kesilecek kaygısını hiç yaşamadan dolaşıyorsunuz. Alın elinize fotoğraf makinenizi düşün sokaklara. Benim gibi nargile severseniz, oturun bir coffe’ye nargilenizi de tüttürün.

  Bölgede dolaşırken etrafımdan devamlı İtalyanca, İspanyolca, İngilizce, Arapça, Japonca ne dil ararsanız o kulağınıza geliyor. Renk, renk insanlar, koşturmadan, acelesiz, mutlu. Üstelik baktım hiçbirisi de bitli filan değil. Hatta şehrin birçok yerindekinden daha kaliteli, kültür düzeyi yüksek turist Sultanahmet’te var. O güzelim restore edilmiş eski evler şık birer pansiyon, otel olmuş. Dev otellerin ışıltısındansa daha zarif, sofistike zevkleri olan, bu ihtiyar şehrin tarihini solumak isteyen kaliteli turist buralarda kalıyor.

  İstanbul’da yaşayanlar genelde ürkek olur. Bu karmaşanın içinde alışkanlıklarından çıkmamak, alıştıkları yerleri değiştirmemek için ısrar ederler. Bence bu yazıyı okuduysanız deneyin. Trafik konusunu da mevzu etmeyin. İsterseniz arabanızı Karaköy otoparka park edip Tramvayla 10 dakika’da Sultanahmet desiniz. Biraz Tripadvisor.com daki restoranları karıştırın keyfinize göre yere rezervasyonunuzu yaptırıp gidin, ya da sokaklarda keyfini çıkara, çıkara dolaşıp kapılardaki menüleri, fiyatları inceleyerek gideceğiniz yeri seçin. Biraz fotoğraf çekin. Hatta turistlerle sohbet edip kaynaşın. İnanın pişman olmayacağınız keyifli bir akşam olacak. 

  =Hayat farklılıkları fark ettikçe daha da güzel…
   


  HTL Consultants Danışman-Eğitmen-
  Mehmet Mülayim

  Kullanıcı Yorumları

  Nadya Ünlüsoy Solagan - 15.08.2013 14:35:51
  Mehmet Bey yine harika bir yazı olmuş. Bir çok yazınızdaki gözlemleriniz şaşırtıyor beni. Sultanahmet yazısıda aynen öyle oldu. Şu anda orada olup keyfini çıkartasım geldi. Tekrar doğru tespit ve paylaşımız için teşekkür ederim. Yeni gözlemlerinizi alabilmek dileği ile Nadya
  Seval Emekli - 15.08.2013 14:43:27
  Valla öyle keyifli yazmışsın ki kalkıp gidiveresim geldi.
  Rengin Güzel - 16.08.2013 16:15:16
  Sultanahmette bir akşam geçirmek artık kaçınılmaz oldu
  RAMER PARTNERS Ramazan EROGLU - 19.08.2013 18:03:35
  Sayın MÜLAYİM, Soyadınız gibi SULTANAHMETin Ruhundan çok Mülayiminden bahsetmişsiniz..Bölgenin Ruhuna has FİLOZOFça yazılarınızı bekliyoruz...
  ibrahim tunuslu - 27.08.2013 09:15:47
  uzun zamandır sultanahmet ile ilgili böyle güzel yazı okumamıştım kalemine sağlık Mehmet bey.
  Ruşen Uludağ - 27.08.2013 11:58:36
  Güne Yerebatan Sarnıcında bir Türk Kahvesi eşliğinde gazetenizi okuyarak başlamak Öğle yemeği Sultanahmet Köftecisinde Sonrası Gülhane Çay Bahçesinde, Boğaza karşı demlikte çay Biraz Kapalı Çarşı ve Tahtakale gezisi Akşam, Medusa Restaurantta bir yemek Geceyi Sultan Pub Roofta bitirmek SULTANAHMET
  levent yusuf akgul - 27.10.2013 19:49:18
  ben sultanahmette yaşıyorum...


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Turizmde farklılık fark yaratır
  Nerede Türk misafirperverliği?
  Erciyes ve Kayseri turizmi
  Her şey dahil öcü mü?
  Zehir zemberek Kıbrıs turizmi - 1
  Zehir Zemberek, Kıbrıs Turizm’i 2 - Kıbrıs’ta otel yöneticisi olmak.
  Zehir Zemberek, Kıbrıs Turizm’i 3 - Kıbrıs’ta personel.
  Zehir Zemberek Kıbrıs Turizmi 4 - Kıbrıs’a yatırımcıların bakışı ve bazı çözüm önerileri
  Zehir zemberek, terör-savaş ve kriz yönetimi
  Dan Brown, ‘Cehennem’, İstanbul…
  Katliam
  Yurtta barış, dünyada barış istiyorum
  İstanbul’un dayanılmaz cazibesi
  Nerede Sultanahmet’in bitli turistleri?
  Turizmcinin yerel seçimlerdeki gücü
  ‘Devlet Ana’ ve kadın
  EMITT başarısız mı?
  Kıbrıs’da turizmi patlatma planı
  ITB Berlin fuarından ilk dakikalar
  Genel müdür olmanın dayanılmaz cazibesi
  ‘Seçilen Belediye Başkanlarına Açık Mektup’
  İyi bir personeli nasıl elinizde tutarsınız?
  Satışçı doğulur mu, olunur mu?
  Alaylı mı okullu mu?
  Oteller için marka olmak tesadüf mü?
  Kendini satma sanatı
  Stratejisiz oteller, stratejisiz turizm…
  Bugün bir otel açtık
  Genç satış profesyonellerine başarılı fuar katılım rehberi
  Savaş kapıda, oteller krizle başa çıkma savaşında
  Yerli malı Türk’ün malı, her Türk onu kullanmalı
  Turizm satırlarına geri dönüş…
  Eğitmen ve eğitim
  Dik durun, daha savaş yeni başlıyor
  Avrupa Birliği 500 milyon
  Krizle doğal seleksiyon
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun