emirhepoglu@yahoo.com

DOMINIQUE STRASUSS KAHN IMF BAŞKANI DEĞİLDE ROOM MAID OLSA İDİ…!

Komedi, dram ya da aşk filmi olsun fark etmez.
 
 
Komedi, dram ya da aşk filmi olsun fark etmez. Sinema’da otel sahnesi söz konusu olduğunda tiplemeler aşağı yukarı birbirinin aynıdır. Bir İngiliz lordu edasında soğuk ve sevimsiz resepsiyonist, üç kağıtçı, bahşiş canavarı bellboy, kadın avcısı yakışıklı barmen, sempatik garson, şişman ve sevimli mutfak şefi ve en nihayet seksi kat görevlisi, maid.
 
Zaman zaman bazı filmlerin içinde sadece bir sahne, kimi zamanda tüm filmin üzerine kurgulandığı mekanlardır oteller. Hollywood filmlerinde çok kullanıldığı gibi, ülkemizde de senaryosu itibari ile sadece otelde çekilen film ve diziler de vardır elbette. Hemen hepsinde de filmin doğası gereği oyuncular, senaristin tecrübesi ve otelcilik hakkındaki bilgisi dahilinde!  otel çalışanlarını en iyi şekilde canlandırmaya çalışırlar.

 
Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn'ın geçtiğimiz günlerde başına gelen olaylar her ne kadar komplo teorisi olarak değerlendirilse de, otel odalarında hizmet veren room maid’ler için kemikleşmiş bu şekilde bir betimleme maalesef tüm dünyada mevcuttur. Karikatürize edildiği zaman ise yandaki resim ve benzerleri genel görüşü ifade etmektedir. KAHN ‘ın benzer olaylar ile bezeli geçmişini saymazsak bu olayın yakında Fransa’da gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi zekice hazırlanmış bir tuzak olduğu birçok komplo teorisyeninin ortak görüşüdür.
 
Bu benzetmelerden dolayı, bir Housekeeping departmanı mensubu olarak her ne kadar rahatsız olsam da, mevcut genel kanıyı yıkmak için tek başıma mücadele etmem yetersiz olacaktır. Birkaç çılgın senaristin sapkın fantezilerinin ürünü olan bu ve benzeri betimlemeler, eminim mesleğini alnının akı ile icra etmeye çalışan birçok meslektaşımı da derinden üzmektedir. Yakıştırma toplumsal hastalıklarımızın başında gelmektedir. Bu ve benzeri yakıştırmalarda hemen her şeyimizde olduğu gibi batı kökenli ve toplumumuza uzaktır. Buna rağmen okumayan bir toplum olmamızın verdiği rahatlıktan da olsa gerek, sadece gördüklerimizden yola çıkarak tüm dünyayı anlamaya çalışmaktayız.
 
KAHN’ın olayı sonrasında karşılaştığım birkaç yersiz esprinin üzerine kaleme aldığım bu yazının bir ana fikri de var elbette. Üç kuruş para için akşama kadar onlarca oda temizleyen, her türlü sağlık riskini göze alan ve üstüne üstük türlü çirkinlikleri görmezden gelen turizm emekçilerinin yanlış değerlendirilmelerine bir son verilmesi gerekiyor artık. Strauss KAHN’a ise ceza olarak aynı otel odasında odayı temizleyen maid’in kıyafeti giydirilip, yaklaşık 30 check out oda temizletildikten sonra aynı odada, görevlendirilmişi FBI ajanları tarafından tacize uğraması sağlanıp sonrada savcılar vasıtası ile ne düşündüğünün öğrenilmesi, ifadesinin alınması ve dünya kamuoyu ile paylaşılması adil olacaktır.
 
Emir HEPOGLU www.emirhepoglu.com 

Bu Makale 14.06.2011 - 12:08:42 tarihinde eklendi.

Yorum Yaz

Kayıtlı yorum bulunamadı...
En Çok Okunanlar
Bunları Okudunuz Mu?
Yazarlar
Tüm Yazarlar
GÜNCEL HABERLER
SEKTÖREL HABERLER

Turizm gündemine ilişkin haberlerin her gün mail adresinize gelmesi için abone olun.