‘Seçilen Belediye Başkanlarına Açık Mektup’

  HTL Consultants Danışman-Eğitmen- Mehmet Mülayim
  Köşe yazısını paylaş : | Yazıcı Dostu Gösterim | Arkadaşına Gönder
  Değerli Belediye Başkanımız: Ve yerel seçimler bitti. Çok şükür! Tüm kırıcılığı, şiddet, hakaret ve ayak oyunları geride kaldı ve sizin için geride kalmalı.
  Türkiye Cumhuriyeti tarihinin belki de en zorlu yerel seçimi yapıldı. Bu seçimler Türk milletinde ayrıştırılmanın, ötekileştirilmenin siyaset uğruna en uç noktalara kadar taşındığı çok acı görünümler sergiledi. Siyasi çıkar ve oy uğruna millet birbirine düşman edilmeye çalışıldı. Becerilemedi. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları kamplara bölünsün de siyasi çıkar sağlansın diye her türlü kırıcı ifade ve aşağılama miting meydanlarında çınladı. Oysaki biz birbirimizi biliriz. Kimin çıkarları uğruna her zaman rüzgârı arkasına alacağını, ya da kimlerin ilkelerinden asla taviz vermeden yürüyeceğini çok iyi biliriz. Birbirimizi de kendimizi de biliriz…
   
   
  Sakın ola ki kazandım da artık bu koltuk benim, ailemin ve yakın çevremin zannetmeyin. O devirler geçti. Artık ne yolsuzlukların, ne de hukuksuzlukların üstü örtülü kalamayacak. Halk sizi oyu ile getirdiği gibi, göndermeyi de çok iyi bilir. Sizi seçerken önemli beklentiler ile seçtik. O beldeyi, şehri onlar adına, onlardan aldığınız yetki ile onların istediği gibi yönetmekle mükellefsiniz. Dürüstlükten ödün vermeden, temiz ellerle o şehri yönetin diye seçildiniz. Gece yatağa başınızı koyarken vicdanınız rahat olsun. Sabah aynaya bakarken gözleriniz içine yüreğiniz temiz korkmadan bakabiliyor olun. Kimse kendini soysun, adaletsiz sistem kursun diye birisine oy vermez, unutmayın. Beceremezseniz belediye binasında bir fotoğraf olarak hatıranız ya kalır, ya kalmaz. Becerirseniz o şehrin tarihine geçer, her siyasi akım için her zaman örnek olur ve gururla isminizi o şehrin tarihine yazdırırsınız.
   
   KAPINIZ SONUNA KADAR AÇIK OLSUN

  Bu ateşten gömleği giymek hiç de kolay değil. Onunda farkındayız. Sizi bekleyenler arasında; geçmiş belediyenin dağlar gibi yığılmış borçları, hukuksuz verilmiş imar kararları, denetlenmemiş inşaatlar, çöp yığınları, işletme maliyeti düşünülmeden yapılmış atıl tesisler, sadece yandaşların yoğun yaşadığı yerlerin kayırılmışlığı, şişirilmiş kadrolar, personel ve işçi maliyetleri, katledilmiş doğa, gözü kara betonlaştırılmış yaşam alanları, susuzluk, kültürsüzleştirilmiş sosyal yaşam, 3 paraya peşkeş çekilmiş gelir kapılarının ihale edilmişliği, banka borçları ve işçi borçları bekliyor olabilir. Ya da sizden önceki Belediye başkanı çok başarılı bir başkan olabilir. Bu durumda vizyonunuzu zorlamanız ve sizden önceki başkanın yukarı taşıdığı çıtayı aşağı düşürmeden, halkınız ve beldeniz/şehriniz için daha da yukarıya taşımanız, halkınıza daha da iyi hizmet vermeniz gerekiyor. Her zaman halka, yatırımcıya, esnafa, işçinize ve memurunuza kapınız sonuna kadar açık olsun. Onları dinleyin ve onların sorun ve ihtiyaçlarına çözüm önerileri sunun. Asla insanların görüşleri ve inançları nedeni ile önlerine set çekmeyin.
   
   
  Atatürk İlke ve Devrimlerinden vaz geçmeyin ve asla ödün vermeyin. Atatürk İlke ve Devrimleri bir toplumun gelişerek yeşermesi, çiçek açması için takip edilecek en başarılı yoldur. Atamız bu ülkeyi bize gelecek kuşaklara yücelterek taşımamız için emanet etti. Bizler bu vatanın gelecek nesiller için emanetçisiyiz. Atamızın ‘Yurtta Sulh, cihanda sulh’ sözünü asla unutmadan her zaman uzlaşmacı, çözüm odaklı, barışçıl tavır ve politikalar sergileyin. Kavga etmeyin, ettirmeyin.
   
   
  Sanat’tan asla korkmayın. Halkı sanata teşvik edin. Sanat bir halkın huzuruna katkıda bulunur. Sanat karın doyurmaz ama zihin doyurur. Toplumun kültürel ve zihinsel gelişimine yardımcı olur, üretkenliğini arttırır. Halkın sanata bakışı yaşadıkları yerin görsel güzelliğine yansır. Sanat; yaşama, şehrinize, beldenize renk katar.
   
   
  Halkınızın Fikir Hürriyetine asla gem vurmayın. Fikirden, konuşan insanlardan korkmayın. Fikir Hürriyetine gem vurmanın tek sorumlusu yalnız hükumet değil, aynı zamanda da yerel yönetimlerdir.  Fikirler insanları öldürmez, kör etmez, beyin sarsıntısı geçirtmez, zarar vermez, can yakmaz, can almaz. Fikir şiddet değildir, düşünce şiddet değildir. Farklı fikir ve düşünceler toplumu geliştirir, yüceltir. Eksikleri, gelişmesi için ortaya çıkarır, en doğru ve güzeli bulmak için tartışmaya açar. Sizin gibi düşünmeyenlerin fikirleri ve söylemleri sizin için büyük bir şanstır, fırsattır. Toplumun sizden beklentilerini ortaya çıkarır, size bedavadan danışmanlık yapar. Fikri hür olan toplumlar hızlı gelişen toplumlardır. Yalnız meydanlarda, kürsülerde siz konuşmayın, konuşanları da büyük dikkatle dinleyin. Fikir Hürriyeti; şehrinizi, beldenizi aydınlatır.
   
   
  Çevremize öylesine acımasızca ve hunharca zarar verdik ki. Ağaçları, akarsuları, gölleri ve hatta bataklıkları bile yok ettik. Doğadaki en vahşi yaratıktan bile daha vahşi ve acımasız davrandık. Düşüncesizce ağacı, yeşili, doğayı yok ettik. Suçluyuz, suçlusunuz, suçlular. Bırakın gelecek nesilleri, şu anda yaşayan nesilleri bile çok kısacık bir zamanda doğaya, yeşile aç ve muhtaç hale getirdik. Binalar, AVM’ler, çirkin beton yapılar. Şehirlerde yağmur suyunun toprakla tekrar buluşabileceği bahçeler, yeşil alanlar kalmadı. Hepsini betonlaştırdık, izole ettik, asfaltladık. Su toprakla buluşamazsa, bizde su ile buluşamayız, bunu unuttuk. Cahillik ettik. Belediye sadece betonlardan değil, sınırlarının içindeki ve komşu bölgelerdeki yeşillikten, doğal kaynaklardan, sayısı parmakla sayılacak kadar azalmış olan vahşi hayvanlarımızın sağlıklı ortamlarında yaşamasından da sorumlu. Kontrolsüz çöp dağlarının azaltılması, geri dönüşüm kültürünün topluma yayılması, bilinçlendirilmesi, yenilebilir enerji imkânları yaratılarak beldenizin havasının, suyunun, doğasının korunarak sanayi ve yaşam gerekliliği olan enerji imkânlarını yaratmak sizin göreviniz.
   
   
  Anadolu’nun güzel topraklarında kadınlar en az erkekler kadar hak sahibi. Ekiplerinizi seçerken bunu göz ardı etmeden onlara da 50% oranında yer verin. Belediye yöneticilerini bıyıklı, tespihli erkek egemen koltuklar haline getirmeyin. Bu sizin, toplumun her bireyine ulaşmanıza da yardımcı olacak. Kadınlarında eşit katılımda olduğu belediyelerin halkı için koruyucu, kollayıcı, hizmet götürücü yerel yönetim olduğu bilinci toplum zihninde parlayacaktır. Aynı zamanda belediye hizmetlerinde de ‘Kadın eli değmişlik’ hissini topluma estetik ve barışçıl bir tutumla yansıtacaktır.
   
   
  Gençleri asla ‘Onlar daha genç, anlamaz’ mantığı ile geri plana atma veya hakir görme gibi bir hataya düşmeyin. Çok yanılırsınız. Artık o gençler bizim gençliğimizden çok daha farklı. Onlar sizden ve bizden daha bilgili, bilinçli ve ilkeli. Damarlarına bastınız mı durmak bilmiyor, haklarını sonuna kadar takip ediyorlar. Sadece 2 park, 2 basketbol sahası yapmakla gönülleri alınıp çeneleri kapatılmıyor. Eski günler geride, hem de çok geride kaldı. Artık daha fazlasını istiyorlar, haklarını istiyorlar, toplum yönetiminde fiilen fikirlerinin alınmasını ve onlara görev verilmesini istiyorlar. Onlar yukarıda saydığım fikir hürriyetini, sanatı, çevre bilincini, özgülükleri koruyor ve kolluyorlar. Onlar Mustafa Kemal Atatürk’ün gençliği. İyi yetişmiş, teknolojilerle donatılmış, hızlı bilgi ve iletişim hizmetlerini en iyi kullanan toplumun en değerli bireyleri. Cahil değiller.
   
   
  Oy veren, vermeyen tüm halkınızı sevin. Onları kucaklayın. Unutmayın ki; siyasi partiniz sizi aday göstermiş olabilir, sizin seçilmeniz için yatırım yapmış olabilir. Ancak sizi seçen halk, onlar sizi en iyi hizmeti vereceğinize inandıkları için seçtiler. Onların güvenine layık olun. Görevinizi tamamlayıp, gitme zamanınız geldiğinde arkanızda unutulmaz eserler bırakarak başınız dik, elleriniz ve vicdanınız temiz olarak gidebilin.
   
   
  Bu ülkenin gelişimi yerel yönetimlerin çabası ve başarısı üzerine kuruludur. Size yeni görevinizde kalpten başarılar diliyorum.
   
   
   
  Sevgi ve Saygılarımla,
   
   
  Mehmet Mülayim

  HTL Consultants Danışman-Eğitmen-
  Mehmet Mülayim

  Kullanıcı Yorumları

  mehmet celik - 1.04.2014 21:26:56
  Sayın Mehmet bey cok güzel kaleme dökmüşşünüz teşekkürler Mehmet celik


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Yazarın diğer yazıları :
  Turizmde farklılık fark yaratır
  Nerede Türk misafirperverliği?
  Erciyes ve Kayseri turizmi
  Her şey dahil öcü mü?
  Zehir zemberek Kıbrıs turizmi - 1
  Zehir Zemberek, Kıbrıs Turizm’i 2 - Kıbrıs’ta otel yöneticisi olmak.
  Zehir Zemberek, Kıbrıs Turizm’i 3 - Kıbrıs’ta personel.
  Zehir Zemberek Kıbrıs Turizmi 4 - Kıbrıs’a yatırımcıların bakışı ve bazı çözüm önerileri
  Zehir zemberek, terör-savaş ve kriz yönetimi
  Dan Brown, ‘Cehennem’, İstanbul…
  Katliam
  Yurtta barış, dünyada barış istiyorum
  İstanbul’un dayanılmaz cazibesi
  Nerede Sultanahmet’in bitli turistleri?
  Turizmcinin yerel seçimlerdeki gücü
  ‘Devlet Ana’ ve kadın
  EMITT başarısız mı?
  Kıbrıs’da turizmi patlatma planı
  ITB Berlin fuarından ilk dakikalar
  Genel müdür olmanın dayanılmaz cazibesi
  ‘Seçilen Belediye Başkanlarına Açık Mektup’
  İyi bir personeli nasıl elinizde tutarsınız?
  Satışçı doğulur mu, olunur mu?
  Alaylı mı okullu mu?
  Oteller için marka olmak tesadüf mü?
  Kendini satma sanatı
  Stratejisiz oteller, stratejisiz turizm…
  Bugün bir otel açtık
  Genç satış profesyonellerine başarılı fuar katılım rehberi
  Savaş kapıda, oteller krizle başa çıkma savaşında
  Yerli malı Türk’ün malı, her Türk onu kullanmalı
  Turizm satırlarına geri dönüş…
  Eğitmen ve eğitim
  Dik durun, daha savaş yeni başlıyor
  Avrupa Birliği 500 milyon
  Krizle doğal seleksiyon
  Makale Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun