Benzer Haberler:
  3 milyar $ cirosu bulunan Çinli acente Kapadokya'da otelcilerle buluştu
  Turizmciler anlatıyor: 2018'i yarılarken sektörde son durum ne?
  2018'in en ucuz 'her şey dahil' destinasyonları belli oldu
  Bir tur otobüsü kazası daha, 9 kişi yaralandı
  Nihat Çimen ve Gökhan Kanat Kapadokya'da otel açtı
  Belediye belgeli oteller neden denetlenmiyor?
  Yakup Dinler: Müşavirliklere işinin ehli insanların atanması şart!
  KAPTİD Yakup Dinler'le yola devam dedi
  Rusya'nın ünlü turizm bölgesindeki oteller HD'ye geçiyor, fiyatları indiriyor
  Numan Kurtulmuş: Bu yıl 6 milyon Rus bekliyoruz, her şey dahile devam

  Yeni Şafak'tan 'sıra dışı' her şey dahil haberi: Kapadokya pilot bölge olsun

  27.09.2017 - 15:22:59  Turizm sektöründe yıllardır tartışma konusu olan her şay dahil sistemi, Yeni Şafak gazetesine haber oldu. Gazetenin haberinde, her şey dahil sisteminin kaldırılması için, bu sistemin kullanılmadığı, Kapadokya'nın pilot bölge olarak işaret edilmesi dikkat çekti.  Yeni Şafak gazetesinde Ayşe Begüm Çelikkol imzası ile yayınlanan ''Turizmciler işaret etti: Pilot bölge Kapadokya olsun'' başlıklı haberde, pek çok turizmcinin şikayet ettiği (kiminin de savunduğu) her şey dahil sisteminin kaldırılması için bu sistemin uygulanmadığı Kapadokya'nın pilot bölge olarak işaret edilmesi dikkat çekti.

  ''BU SİSTEMLE ESNAF DA KAZANMIYOR''

  Kapadokyalı otelci Ahmet Küçükyıldız'ın görüşlerine yer verilen haberde, ''Her şey dahil sistemin" kalkmasını talep etti. Türkiye'nin birçok güzelliğinin olduğunu dile getiren turizmciler, turistlerin gittikleri şehirleri tanımadan ülkelerine geri döndüklerine dikkatleri çekti. Kapadokya bölgesinin pilot bölge seçilmesini talep ettiklerini söyleyen turizmciler, "Misafirler otel ve rehberlerin alışveriş yaptırdıkları yerlerden başka yerleri görmüyorlar. Bu sistemle esnaf da kazanmıyor" ifadelerine yer verildi.  ''BU ŞEKİLDE KİMSE PARA KAZANAMIYOR''

  Haberde görüşlerine yer verilen bir başka turizmci ise Murat Çoban oldu. Çoban ise değerlendirmesinde, "Bazı zamanlarda otellerde kalacak yer olmuyor ama çarşıda bir tane turist olmuyor. Turist otelden çıkmıyor. Bir de alışveriş üzerine gruplar getirildiği için biraz da turistlerin otelde kalmaları teşvik ediliyor. Gidip kendi başlarına alışveriş yapmasınlar, kendi başlarına bir yerlere gitmesinler isteniyor. Bu şekilde kimse para kazanamıyor. Misafir çarşıda yemek yediği zaman acenteci "Ben turumdan kazanıyorum" der. Yani turunu yapar, parasını kazanır bundan. Acentacı müşteriyi zararına da olsa getireyim, ne kadar çok kişi getirirsem otel düşük fiyat çeker. Beni kara müşterinin yaptığı alışveriş getirir diye düşünür. Müşteri alışveriş yapmazsa acentacı da, işletmeciler de kazanmaz. Otele gittim rezalet, yemek yedim kötü denecek. Herşey dahil denendi, sonuçlar ortada. Bir de her şey dahil olmayan konsept denensin görülsün. Her şey dahil kapatılırsa pek çok dükkan açılır. En az beş bin kişi işe girer ve para kazanır. Oteller şimdiki sistemle eleman çıkarmak zorunda kalıyor. Misafirler memnun olmuyor. En büyük sıkıntı bu" dedi.

  Haberde ayrıca, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken ve bazı vatandaşların her şey dahil sisteminin zararlarına ilişkin görüşlerine yer verildi.

  ''KAPADOKYA'DA HER ŞEY DAHİL OTEL YOK''

  Konuyla ilgili olarak değerlendirme yapan Kapadokya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği Başkanı Yakup Dinler ise habere tepki gösteren bir açıklama yaptı. Kapadokya'da her şey dahil sistemle çalışan hiçbir otel bulunmadığına dikkat çeken Dinler, şunları söyledi:

  ''Bugün Yeni Şafak Gazetesi’nde Ayşe Begüm Çelikkol imzalı bir haber yayınlandı. Aynı haberi Sabah Gazetesi de paylaşmış, haberin başlığı şu: Turizmciler işaret etti - Pilot bölge Kapadokya olsun.

  Başlık ve vurgu pek güzel – pek havalı, peki Kapadokya ne için “Pilot Bölge” olsun? Yazının devamı aynen şöyle: Turizmcilerin “Her şey dahil sistemi kalksın” taleplerinin ardından gözler pilot bölge olması istenen Kapadokya'ya çevrildi. Yani Kapadokya Her Şey Dahil (HD) Sistemi’nin kaldırılması için pilot bölge olsun diye bazı turizmci dostlar talepte bulunmuş.

  ''KAPADOKYA'DA HD OTEL VAR MI? HAYIR''

  Pilot Bölge nedir? Kısa ve özet olarak şu şekilde tanımlanabilir: Yeni geçilmesi istenen bir uygulamanın / sistemin (bu durumda HD Sisteminin) deneme alanı, bir nevi kobay bölgesi. Peki Kapadokya’da HD Turizm uygulanıyor mu? Hayır! Hiç uygulandı mı? Hayır! Uygulanması düşünülüyor mu? Hayır!

  ''PİLOT BÖLGENİN NE OLDUĞUNU BİLMEYENLER DEMEÇ VERMESİN''

  Pilot Bölge’nin ne olduğunu bile bilmeyenler lütfen demeç verip, turizm noktasında editörlük yapıp haber yayınlamaya kalmasınlar, çok komik duruma düşebiliyorlar. HD sisteminin uygulanmadığı bölgeyi nasıl pilot bölge olarak seçeceksiniz? Örnek olarak HD sisteminin kaldırılması noktasında Alanya pilot bölge olarak seçildi diye başlık atılsa ve buna göre Alanyalı turizmcilerden demeç alınsaydı hiç bir şekilde konu başlığı veya içerik adına itirazım olmazdı, ama Kapadokya ve HD sistemi çok uzak 2 başlık.

  ''HER ŞEY DAHİL SİSTEMİNİ EN ÇOK UYGULAYAN ÜLKE TÜRKİYE''

  Gel gelelim yazının içeriğinde yapılan HD turizme yapılan eleştirilere, ki ben şahsen HD’yi dünyada en iyi uygulayan ülkenin Türkiye olduğunu düşünüyorum, bu sebeple çok tercih ediliyoruz, tabi bu denklemde fiyat / kalite dengesi çok önem teşkil ediyor. Öncelikle şu bilinmelidir ki Türkiye tam anlamıyla bir turizm ülkesi. Ülkemizde sahil turizmi, kültür turizmi, inanç turizmi, kayak turizmi, yayla turizmi vs. vs. say say bitmeyecek şekilde turizm çeşitlendirmesi mevcut ve insanlar kendi tercihlerine göre bu turizm seçeneklerinden birisini tercih ediyor, zaman zaman da kombine edebiliyorlar. Yani örnek verecek olursak 5 gün Belek - Antalya’da HD tatil yapan bir turist, bu tatili 2 günlük Kapadokya’da lüks bir mağara otelde Oda + kahvaltı şeklinde taçlandırarak tamamlayabiliyor.

  ''POPÜLİST SÖYLEMLER''

  Yani yukarıda verilen örnekte misafir tamamen kendi hür iradesiyle tatil hakkında kararını veriyor. Yine aynı yazıda belirtilen ”Misafirler otel ve rehberlerin alışveriş yaptırdıkları yerlerden başka yerleri görmüyorlar. Bu sistemle esnaf da kazanmıyor" tezine de kesinlikle katılmıyorum. Yani misafir Kapadokya’ya geldiğinde hiç mi bir müze veya ören yerini görmüyor? Hiç mi bir yeri gezmiyor? Bunlar gerçeklikten uzak ve popülist söylemler maalesef. Müze veya ören yeri görmeden giden bir tane turist bile gösteremezsiniz.

  ''...TURİZM KATİLLERİ VAR AMA...''

  “Ucuz etin yahnisi” durumu maalesef her sektörde olduğu gibi turizm sektöründe de var, özellikle de Kapadokya’da. Günlük Kapadokya turunu maliyetinin altında satıp, alışverişten gelir bekleyen acentacılar yok mu? Var. Peki balon turunu 1 saat olarak satıp, gaz parasından yırtmak için 30 dakika uçup sonra da sürekli ”hava şartları uygun değildi” diye söyleyip uçuşunu yarıda kesen var mı? Var. Bu şekilde davranan turizm katilleri var ama Kapadokya’da her şey dahil turizmi yok. Bu sebeple yazıda belirtildiği üzere Kapadokya’da her şey dahil tatil yapan Mediha Korkmaz ve Çiğdem Köçken hangi otellerde tatil yaptılar çok merak ediyorum, ya da bu insanlar gerçekten var mı?''

  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 27.09.2017 - 15:22:59 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  SAVAS - 28.09.2017 11:27:48
  Kapadokya de HD tabiki olamaz, Kapadokya ya insanlar otel disiıda turlara katılamak için geliyorlar . Sejur otelleri ile kapadokya otellerini bir tutacak kadar turizm konusunda bu kadar amatör olunabilir ancak .....
  kerem - 28.09.2017 11:53:22
  Gülelim mi ağlayalım mı şu hallerimize...


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  TÜRSAB heyetinin Bakan Ersoy'a yaptığı ziyarette hangi konu konuşuldu?
  Mehmet Ersoy'un yardımcıları belli oldu
  Rus büyükelçi vizeler için umutsuz konuştu: Rusya hazır değil
  16 yaşındaki stajyerin otelde ölümüyle ilgili dava sonuçlandı
  TÜRSAB'da 4 Yöre Temsil Kurulunun seçimleri daha tamamlandı
  Rusya'da bir seyahat şirketi iflası daha: Çıkış yolu bulamadık!
  Erdoğan bakanlık için Mehmet Ersoy'a ETS şartı mı koştu?
  Mehmet Ersoy her hafta sektörle toplantı yapacak
  İzmir turizmi ilk 6 ayda yüzde 20 büyüdü
  Fuar ve tanıtım desteklerinde önemli değişiklik: Kapsam genişledi
  Antik kentin üzerine yapılan AVM, imar barışı için başvuru yaptı
  CNR Expo Fuar Merkezinde 5 ayda ikinci yangın
  Rus tatil sitesi: Türkiye tatili fiyatları %2 düştü, satışlar %42 arttı
  Alman tur operatörü İzmir'de otel açacağını duyurdu
  Uyanık İngiliz turistler, bunlar olmadan reklamasyon davası açamayacak
  Türk Hava Yolları, Singapurlu şirketle yaptığı anlaşmadan çekildi
  Haziranda Türkiye'de hangi ülke vatandaşı kaç konut aldı?
  Sağlık turizmi torba yasaya girdi, USHAŞ adında şirket kuruluyor
  Numan Kurtulmuş'un yeni görevi belli oldu
  Iventum Global bu yıl 15 Hint düğünü yapmayı hedefliyor
  Rosati: Türk otelci fiyat arttırırken temkinli olmalı!
  Dünyanın en iyi hava yolu şirketleri açıklandı, THY 6 sıra birden geriledi
  Besa Group'un Bodrum'a yapacağı 50 milyon $'lık otel için imzalar atıldı
  'Henüz Türkiye'ye gelmemiş milyonlarca Rus turist var'
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun