Benzer Haberler:
  İzmir turizmindeki toparlanma sürüyor
  Seyahat acentelerine 300 milyon liralık destek için imzalar atıldı
  Danıştay 'Türkçe rehberlik' ve 'rehberlik taban ücreti' ile ilgili kararını verdi
  İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu IMEX Fuarına katılacak
  AB Komisyonu istedi, Türkiye rakı ile viskinin vergisini eşitledi
  TÜRSAB dolandırılan Japon turistlere ulaştı, zararlarını giderdi
  8 turizm örgütü bakanlığın himayesinde Turizm İstişare Kurulu kuruyor
  Zafer Alkaya: ATM Dubai'de üst segment ürünlere yoğun ilgi var
  AB İlerleme Raporunda bu da var: Sıfırlayın!
  AB'den Türkiye raporu: Türkiye birlikten hızla uzaklaşıyor

  TÜRSAB'dan iki büyük turizm pazarına ilişkin rapor, işte beklentiler

  27.03.2018 - 09:29:11  Türkiye Seyahat Acentaları Birliği, Türkiye'nin en büyük iki turizm pazarındaki fuarlara ilişkin (ITB Berlin, MITT Moskova) birer rapor hazırladı.  Almanya'da GSYH'nin 3 trilyon 265 milyar euro olduğu belirtilen ITB Berlin raporunda, ülkenin 244 milyar euro dış ticaret fazladı verdiğine dikkat çekildi.  2004 yılında 58 milyar euro olan Alman turistin yurt dışı harcamasının 2017 yılında 73 milyar euroya yükseldiği belirtiln raporda, ''Yıl içinde farklı dönemlerde farklı sürelerde tatile çıkma alışkanlığı olan Alman vatandaşlarının ana tatillerinde (5 günden uzun süreli tatiller) ağırlığı yurtdışı turları oluşturuyor. Almanvatandaşları 2017 yılında  toplamda  148 milyon seyahat gerçekleştirdi. Bu seyahatlerin  78,4 milyonluk kısmını 2-5 gün süreli kısa tatiller oluştururken 2017 yılında  Almanların  gerçekleştirdikleri 5 günden uzun süreli tatil sayısı 69,6 milyon oldu.'' ifadelerine yer verildi.  Raporun sonuç bölümünde Almanya pazarı ile ilgili şu değerlendirmeler yapılıyor:

  *Türk turizminin ilk yıllarından itibaren en önemli kaynak pazar konumunda bulunan ve gönderdiği turist sayısı bakımından ilk sıradaki yerini 2017 yılı başına kadar koruyan Almanya ilk sıradaki yerini 2017 yılında Rusya’ya kaptırdı. 2016 ve 2017 yıllarında Alman turist sayısında yaşanan düşüşün 2018 yılı itibariyle yerini yeniden hızlı bir yükselişe bırakması bekleniyor.

  *Tatil ve Seyahat Araştırmaları Şirketi FUR (Die Forschungsgemeinschaft Urlaub und Reisen) tarafından sonuçları açıklanan araştırmaya göre Alman vatandaşlarının yaklaşık 4’te 1’lik kısmının (%24) 2018 yılında geçtiğimiz yıla göre daha çok tatile çıkacağı belirtilmektedir.

  *Araştırmaya göre; Alman vatandaşlarının %42’si daha önce tercih etmedikleri destinasyonlara gitmeyi planlarken bu kitlenin %83’ü yakın destinasyonları, %17’lik kısmı ise uzak mesafeli destinasyonları tercih edecekler.

  *Alman ekonomisindeki pozitif seyrin turizm hareketlerini de olumlu yönde etkilemesi beklenirken Türkiye’nin Alman seyahat ve turizm endüstrisinden aldığı payı arttırması bekleniyor.

  *Alman Seyahat Birliği (DRV) tarafından ITB Berlin Fuarı öncesinden TÜRSAB ile paylaşılan verilere göre Almanya’dan Türkiye’ye yönelik 2018 yılı satışları 2017 yılına göre %60 oranında artış göstermiş durumda.

  *Alman pazarında faaliyet gösteren DER Touristik, TUI, Bentour, Öger Tours, FTI başta olmak üzere birçok tur operatörü Türkiye’ye yönelik kapasitelerini artan talep nedeniyle yükseltmiş durumda.  RUSYA'DAN 6 MİLYON TURİST BEKLENİYOR

  TÜRSAB'ın hazırladığı MITT Moskova Fuarı raporunda ise, petrol fiyatlarındaki grileme ile birlikte, daha önce 2 trilyon dolar GSYY'nin 2016 yılı itibariyle 1 trilyon 283 milyar dolara gerilediği belirtiliyor.

  2017 yılına Rusya ekonomisinin toparlanmaya başladığı ve yüzde 1.5 büyüdüğü kaydedilen raporda, ülkede kişi başına düşen gelirin 10 bin 200 dolar, ortalama işsizlik oranının ise yüzde 5.1 olduğu ifade eidldi.

  2014 sonrasında dolar karşısında ciddi dğer kaybı yaşayan rublenin 2016'nın son ayları ile birlikte yükselişe geçtiği ve 2017 yılında 1 dolar 56 ruble bandına oturduğuna işaret edildi. 

  MITT Moskova Fuarı raporunun sonuç ve değerlendirme kısmında ise şu tespitlere yer veriliyor:

  *Rusya ekonomisindeki pozitif görünüm devam ediyor.  Ekonomideki  toparlanma  ve refah seviyesindeki yükselişin tatil talebine olumlu yönde etki etmesi bekleniyor.

  •Rusya 2017 yılında yakaladığı büyüme ile Almanya’yı geride bırakarak Türk turizmi için en önemli kaynak pazar durumuna yükselmiş durumda. Rusya’nın bu unvanını 2018 yılında da sürdürmesini öngörüyoruz.

  •Hem Türkiye hem de Rusya merkezli havayolu şirketleri iki ülke arasındaki uçuşlarındabahar dönemi itibariyle artışa gitmeyi planlıyor.

  •Pazar dinamikleri ve tüketici alışkanlıkları itibariyle “son dakika” rezervasyonların ön plana çıktığı Rusya pazarında 2018 yılında erken rezervasyon taleplerinin yüksek seyretmesi beklentileri de arttırıyor.

  •Rusya  pazarında  faaliyet  gösteren  birçok  tur  operatörü  (operatörden  operatöre değişmek kaydı ile) Türkiye’ye yönelik erken rezervasyonlarda %25-50 aralığında artş yakalamış durumda.

  •Bu çerçevede beklentimiz2018 yılında Rusya’dan Türkiye’ye gelecek ziyaretçi sayısının % 30 seviyelerinde bir artış kaydetmesi ve  6  milyon civarında Rus turistin ülkemizi ziyaret etmesi yönünde.

  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 27.03.2018 - 09:29:11 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  İngiltere'den Tunus turizmini rahatlatan karar
  Dijital dünyanın iki devi Marmaris'te
  Ferit Şahenk şimdi de otelini mi satıyor?
  SİT derecesi 1'den 3'e düşürülen MİT kampına otel mi yapılacak?
  İspanya 5 ayda 5 ülkeden 15 milyon turist aldı
  Can Pulak yazdı: Muğla ile ilgili gerçekleri bilelim
  İspanya'da bir bölge 'sarhoş turizmi'ne savaş açtı, kısıtlama gliyor
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  Beş otelin yatırım teşvik belgesi iptal edildi
  Konaklama sektörü 160 milyon liralık teşvik aldı, bin 900 yeni yatak geliyor
  Mayıstaki işe alımlarda en büyük artış turizm sektöründe yaşandı
  Adalar'daki faytonlar için düzenleme gündemde
  Almanya'da acente satışları 2015 seviyesine ulaştı ama...
  Kemer'de tur otobüsü kazası, 6 yaralı
  Thomas Cook o turistler için Türkiye'den 63 oteli programına aldı
  Kruvaziyer pazarında 1 milyar dolarlık dev satın alma
  Turist günde İstanbul'da 108, Antalya'da 45 dolar harcıyor
  Çin'de tanıtım için 'Dubai modeli' önerisi
  Turizm yöreleri yerli turiste bu sefer 'gelin' değil 'gidin' dedi
  Kültür ve Turizm Bakanlığın'da iki yeni atama
  Tatilde büyük vurguna hazırlanıyorlar, bu internet adreslerine dikkat!
  TÜRSAB'dan UKOME açıklaması: Tekrar etmemesini umuyoruz
  Qatar Airways Antalya uçuşlarına başladı
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun