Benzer Haberler:
  AB İlerleme Raporunda bu da var: Sıfırlayın!
  AB'den Türkiye raporu: Türkiye birlikten hızla uzaklaşıyor
  Türkiye Çin'de bu video ile tanıtılıyor
  Jolly Tur'dan Bağlıkaya'ya nezaket ziyareti
  Tebligatlar Başaran Ulusoy'a ulaştırılamıyor mu, Ulusoy ne diyor?
  Erkan Yağcı: Turizmde mevsimsellik kısır döngüsünü kırmamız gerekiyor
  Turizm profesyonelleri anlattı: İşte bu yılki Ukrayna hedefi ve pazarın durumu
  İbra olamayan eski TÜRSAB yönetimine tazminat davası açıldı
  AKTOB'dan ITB değerlendirmesi: Pazar ne durumda, neler yapılmalı?
  Ulusoy anlatıyor: Borçlar, biletler, çekler, senetler, binalar, alacaklar...

  TÜRSAB'dan iki büyük turizm pazarına ilişkin rapor, işte beklentiler

  27.03.2018 - 09:29:11  Türkiye Seyahat Acentaları Birliği, Türkiye'nin en büyük iki turizm pazarındaki fuarlara ilişkin (ITB Berlin, MITT Moskova) birer rapor hazırladı.  Almanya'da GSYH'nin 3 trilyon 265 milyar euro olduğu belirtilen ITB Berlin raporunda, ülkenin 244 milyar euro dış ticaret fazladı verdiğine dikkat çekildi.  2004 yılında 58 milyar euro olan Alman turistin yurt dışı harcamasının 2017 yılında 73 milyar euroya yükseldiği belirtiln raporda, ''Yıl içinde farklı dönemlerde farklı sürelerde tatile çıkma alışkanlığı olan Alman vatandaşlarının ana tatillerinde (5 günden uzun süreli tatiller) ağırlığı yurtdışı turları oluşturuyor. Almanvatandaşları 2017 yılında  toplamda  148 milyon seyahat gerçekleştirdi. Bu seyahatlerin  78,4 milyonluk kısmını 2-5 gün süreli kısa tatiller oluştururken 2017 yılında  Almanların  gerçekleştirdikleri 5 günden uzun süreli tatil sayısı 69,6 milyon oldu.'' ifadelerine yer verildi.  Raporun sonuç bölümünde Almanya pazarı ile ilgili şu değerlendirmeler yapılıyor:

  *Türk turizminin ilk yıllarından itibaren en önemli kaynak pazar konumunda bulunan ve gönderdiği turist sayısı bakımından ilk sıradaki yerini 2017 yılı başına kadar koruyan Almanya ilk sıradaki yerini 2017 yılında Rusya’ya kaptırdı. 2016 ve 2017 yıllarında Alman turist sayısında yaşanan düşüşün 2018 yılı itibariyle yerini yeniden hızlı bir yükselişe bırakması bekleniyor.

  *Tatil ve Seyahat Araştırmaları Şirketi FUR (Die Forschungsgemeinschaft Urlaub und Reisen) tarafından sonuçları açıklanan araştırmaya göre Alman vatandaşlarının yaklaşık 4’te 1’lik kısmının (%24) 2018 yılında geçtiğimiz yıla göre daha çok tatile çıkacağı belirtilmektedir.

  *Araştırmaya göre; Alman vatandaşlarının %42’si daha önce tercih etmedikleri destinasyonlara gitmeyi planlarken bu kitlenin %83’ü yakın destinasyonları, %17’lik kısmı ise uzak mesafeli destinasyonları tercih edecekler.

  *Alman ekonomisindeki pozitif seyrin turizm hareketlerini de olumlu yönde etkilemesi beklenirken Türkiye’nin Alman seyahat ve turizm endüstrisinden aldığı payı arttırması bekleniyor.

  *Alman Seyahat Birliği (DRV) tarafından ITB Berlin Fuarı öncesinden TÜRSAB ile paylaşılan verilere göre Almanya’dan Türkiye’ye yönelik 2018 yılı satışları 2017 yılına göre %60 oranında artış göstermiş durumda.

  *Alman pazarında faaliyet gösteren DER Touristik, TUI, Bentour, Öger Tours, FTI başta olmak üzere birçok tur operatörü Türkiye’ye yönelik kapasitelerini artan talep nedeniyle yükseltmiş durumda.  RUSYA'DAN 6 MİLYON TURİST BEKLENİYOR

  TÜRSAB'ın hazırladığı MITT Moskova Fuarı raporunda ise, petrol fiyatlarındaki grileme ile birlikte, daha önce 2 trilyon dolar GSYY'nin 2016 yılı itibariyle 1 trilyon 283 milyar dolara gerilediği belirtiliyor.

  2017 yılına Rusya ekonomisinin toparlanmaya başladığı ve yüzde 1.5 büyüdüğü kaydedilen raporda, ülkede kişi başına düşen gelirin 10 bin 200 dolar, ortalama işsizlik oranının ise yüzde 5.1 olduğu ifade eidldi.

  2014 sonrasında dolar karşısında ciddi dğer kaybı yaşayan rublenin 2016'nın son ayları ile birlikte yükselişe geçtiği ve 2017 yılında 1 dolar 56 ruble bandına oturduğuna işaret edildi. 

  MITT Moskova Fuarı raporunun sonuç ve değerlendirme kısmında ise şu tespitlere yer veriliyor:

  *Rusya ekonomisindeki pozitif görünüm devam ediyor.  Ekonomideki  toparlanma  ve refah seviyesindeki yükselişin tatil talebine olumlu yönde etki etmesi bekleniyor.

  •Rusya 2017 yılında yakaladığı büyüme ile Almanya’yı geride bırakarak Türk turizmi için en önemli kaynak pazar durumuna yükselmiş durumda. Rusya’nın bu unvanını 2018 yılında da sürdürmesini öngörüyoruz.

  •Hem Türkiye hem de Rusya merkezli havayolu şirketleri iki ülke arasındaki uçuşlarındabahar dönemi itibariyle artışa gitmeyi planlıyor.

  •Pazar dinamikleri ve tüketici alışkanlıkları itibariyle “son dakika” rezervasyonların ön plana çıktığı Rusya pazarında 2018 yılında erken rezervasyon taleplerinin yüksek seyretmesi beklentileri de arttırıyor.

  •Rusya  pazarında  faaliyet  gösteren  birçok  tur  operatörü  (operatörden  operatöre değişmek kaydı ile) Türkiye’ye yönelik erken rezervasyonlarda %25-50 aralığında artş yakalamış durumda.

  •Bu çerçevede beklentimiz2018 yılında Rusya’dan Türkiye’ye gelecek ziyaretçi sayısının % 30 seviyelerinde bir artış kaydetmesi ve  6  milyon civarında Rus turistin ülkemizi ziyaret etmesi yönünde.

  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 27.03.2018 - 09:29:11 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Çeşme-Alaçatı havalimanı ihalesini kazanan şirket belli oldu
  Dorak'ın patronundan Ulusoy'a şok suçlama: 3 milyon dolarımı...
  Bakan açıkladı: 1 milyar dolar yatırımla Mersin'e ikinci Belek kurulacak
  Mehmet İşler: Yunanistan'a 1.5 milyon turist gönderdik, 200 bin turist aldık
  İşte Türkiye'nin yeni Moskova Kültür ve Turizm Müşaviri
  Antalya'da bu zamana kadarki en büyük Hint düğünü yapıldı
  TUSİAD'dan seçim açıklaması: İstikrarı bocazak uygulamalardan kaçının
  Ali Koç Bodrum'da gövde gösterisi yaptı
  Hakan Bakar: Türk otelciler bu yıl çok iyi paralar kazanacak
  Oteller Rus turiste yer kalması için Avrupa'ya 'stop' çekiyor
  İngiliz Yotel, 3. havalimanına yapacağı 451 odalı otelle Türkiye pazarına giriyor
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  Kruvaziyerle turist getiren acentelere toplam ne kadar para verilecek?
  Jet2 bu sefer de Manchester kapasitesini arttırdı, Türkiye de listede
  Merkez Bankası yıl sonu dolar tahminini açıkladı
  Yabancılara satılan konutta Irak Suudi Arabistan ve İran lider
  İspanya 3 ayda 16.4 milyon turist aldı, işte pazar pazar son durum
  Thomas Cook, Cook's Club'la 'Motel One' tarzını sahillere getirecek
  Almanya seyahat pazarında sezon yavaş yavaş netleşiyor
  AB İlerleme Raporunda bu da var: Sıfırlayın!
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  Halil Korkmaz: İstanbul'a gelen turistten şehir vergisi alınmalı
  İstanbul Valiliğinden terör alarmı: Turizm bölgeleri ve sağlık turizmi...
  Corendon, 23 Nisan öncesi çocukları sevindirdi
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun