Benzer Haberler:
  Başaran Ulusoy için yargı yolu mu açılıyor?
  TÜRSAB'dan flaş hamle: 20'ye yakın portala daha 'Booking' davası
  Bayram tatilinin 9 gün olması turizmi nasıl etkileyecek?
  Bağlıkaya 6 aylık verileri değerlendirdi: Esas umut verici olan...
  'TÜRSAB eski başkanının yaptığı girişim içinden çıkılmaz bir hal aldı'
  CNR Expo Fuar Merkezinde 5 ayda ikinci yangın
  Fuar ve tanıtım desteklerinde önemli değişiklik: Kapsam genişledi
  Mehmet Ersoy her hafta sektörle toplantı yapacak
  İzmir'de yapılacak iki fuar için Validen 'acil' kodlu çalışma çağrısı
  Bakanlık tanıtım ve pazarlama çalışmalarına ne kadar destek verecek?

  TÜRSAB'dan iki büyük turizm pazarına ilişkin rapor, işte beklentiler

  27.03.2018 - 09:29:11  Türkiye Seyahat Acentaları Birliği, Türkiye'nin en büyük iki turizm pazarındaki fuarlara ilişkin (ITB Berlin, MITT Moskova) birer rapor hazırladı.  Almanya'da GSYH'nin 3 trilyon 265 milyar euro olduğu belirtilen ITB Berlin raporunda, ülkenin 244 milyar euro dış ticaret fazladı verdiğine dikkat çekildi.  2004 yılında 58 milyar euro olan Alman turistin yurt dışı harcamasının 2017 yılında 73 milyar euroya yükseldiği belirtiln raporda, ''Yıl içinde farklı dönemlerde farklı sürelerde tatile çıkma alışkanlığı olan Alman vatandaşlarının ana tatillerinde (5 günden uzun süreli tatiller) ağırlığı yurtdışı turları oluşturuyor. Almanvatandaşları 2017 yılında  toplamda  148 milyon seyahat gerçekleştirdi. Bu seyahatlerin  78,4 milyonluk kısmını 2-5 gün süreli kısa tatiller oluştururken 2017 yılında  Almanların  gerçekleştirdikleri 5 günden uzun süreli tatil sayısı 69,6 milyon oldu.'' ifadelerine yer verildi.  Raporun sonuç bölümünde Almanya pazarı ile ilgili şu değerlendirmeler yapılıyor:

  *Türk turizminin ilk yıllarından itibaren en önemli kaynak pazar konumunda bulunan ve gönderdiği turist sayısı bakımından ilk sıradaki yerini 2017 yılı başına kadar koruyan Almanya ilk sıradaki yerini 2017 yılında Rusya’ya kaptırdı. 2016 ve 2017 yıllarında Alman turist sayısında yaşanan düşüşün 2018 yılı itibariyle yerini yeniden hızlı bir yükselişe bırakması bekleniyor.

  *Tatil ve Seyahat Araştırmaları Şirketi FUR (Die Forschungsgemeinschaft Urlaub und Reisen) tarafından sonuçları açıklanan araştırmaya göre Alman vatandaşlarının yaklaşık 4’te 1’lik kısmının (%24) 2018 yılında geçtiğimiz yıla göre daha çok tatile çıkacağı belirtilmektedir.

  *Araştırmaya göre; Alman vatandaşlarının %42’si daha önce tercih etmedikleri destinasyonlara gitmeyi planlarken bu kitlenin %83’ü yakın destinasyonları, %17’lik kısmı ise uzak mesafeli destinasyonları tercih edecekler.

  *Alman ekonomisindeki pozitif seyrin turizm hareketlerini de olumlu yönde etkilemesi beklenirken Türkiye’nin Alman seyahat ve turizm endüstrisinden aldığı payı arttırması bekleniyor.

  *Alman Seyahat Birliği (DRV) tarafından ITB Berlin Fuarı öncesinden TÜRSAB ile paylaşılan verilere göre Almanya’dan Türkiye’ye yönelik 2018 yılı satışları 2017 yılına göre %60 oranında artış göstermiş durumda.

  *Alman pazarında faaliyet gösteren DER Touristik, TUI, Bentour, Öger Tours, FTI başta olmak üzere birçok tur operatörü Türkiye’ye yönelik kapasitelerini artan talep nedeniyle yükseltmiş durumda.  RUSYA'DAN 6 MİLYON TURİST BEKLENİYOR

  TÜRSAB'ın hazırladığı MITT Moskova Fuarı raporunda ise, petrol fiyatlarındaki grileme ile birlikte, daha önce 2 trilyon dolar GSYY'nin 2016 yılı itibariyle 1 trilyon 283 milyar dolara gerilediği belirtiliyor.

  2017 yılına Rusya ekonomisinin toparlanmaya başladığı ve yüzde 1.5 büyüdüğü kaydedilen raporda, ülkede kişi başına düşen gelirin 10 bin 200 dolar, ortalama işsizlik oranının ise yüzde 5.1 olduğu ifade eidldi.

  2014 sonrasında dolar karşısında ciddi dğer kaybı yaşayan rublenin 2016'nın son ayları ile birlikte yükselişe geçtiği ve 2017 yılında 1 dolar 56 ruble bandına oturduğuna işaret edildi. 

  MITT Moskova Fuarı raporunun sonuç ve değerlendirme kısmında ise şu tespitlere yer veriliyor:

  *Rusya ekonomisindeki pozitif görünüm devam ediyor.  Ekonomideki  toparlanma  ve refah seviyesindeki yükselişin tatil talebine olumlu yönde etki etmesi bekleniyor.

  •Rusya 2017 yılında yakaladığı büyüme ile Almanya’yı geride bırakarak Türk turizmi için en önemli kaynak pazar durumuna yükselmiş durumda. Rusya’nın bu unvanını 2018 yılında da sürdürmesini öngörüyoruz.

  •Hem Türkiye hem de Rusya merkezli havayolu şirketleri iki ülke arasındaki uçuşlarındabahar dönemi itibariyle artışa gitmeyi planlıyor.

  •Pazar dinamikleri ve tüketici alışkanlıkları itibariyle “son dakika” rezervasyonların ön plana çıktığı Rusya pazarında 2018 yılında erken rezervasyon taleplerinin yüksek seyretmesi beklentileri de arttırıyor.

  •Rusya  pazarında  faaliyet  gösteren  birçok  tur  operatörü  (operatörden  operatöre değişmek kaydı ile) Türkiye’ye yönelik erken rezervasyonlarda %25-50 aralığında artş yakalamış durumda.

  •Bu çerçevede beklentimiz2018 yılında Rusya’dan Türkiye’ye gelecek ziyaretçi sayısının % 30 seviyelerinde bir artış kaydetmesi ve  6  milyon civarında Rus turistin ülkemizi ziyaret etmesi yönünde.

  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 27.03.2018 - 09:29:11 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Ne Calista Tur'a ne otellere ulaşılabiliyor, yüzlerce tatilci mağdur
  Alman turizm portalı böyle yazdı: Türk otelcinin başına talih kuşu kondu
  Calista Tur mağdurlarına ilişkin TÜRSAB'dan açıklama: Yasa yetersiz
  THY, İstanbul-Birmingham seferlerini iki katına çıkarıyor
  Bursa'da tur otobüsü kazası: Bir ölü, 3'ü ağır 38 yaralı var
  AKTOB'dan Antalyaspor için destek kampanyası
  Antalya-Kepez'de bulunan tesisler 10 yıllığına kiraya verilecek
  Antalyalı turizmciler her şey dahilde standartları belirledi, işte detaylar
  Türkiye'ye gelen turistin masrafı neredeyse yarı yarıya düştü
  47 milyon liraya icradan aldığı oteli 225 milyon liraya sattı
  Türkiye, turizmin milli gelire oranında rakiplerinin gerisinde kaldı
  'Rubledeki değer kaybı Rusya'da Türkiye tatili fiyatlarını arttırabilir'
  ATAV: Avrupa ülkelerinde de ‘Türkiye Festivali’ yapılmalı
  İki patron örgütünden döviz krizi açıklaması: İnancımız tam!
  Bir döviz açıklaması da Türkiye Otelciler Birliği'nden
  Hayri İçli'nin Antalya'daki dev oteli icradan satışa çıkarıldı
  Çin'in online devi Ctrip, TL ile ödemeleri durdurdu
  Bentour Reisen'in kapak mankeni finalistleri belli oldu
  Amadeus 1.5 milyar dolara TravelClick'i satın aldı
  'Bir bütün olarak ele alınmadıktan sonra turizmde gidilecek yol yok'
  SWAP işlemlerine sınırlama, MB'den iki önemli açıklama
  Bugün Almanya'ya gitseniz, hangi ürünü kaç liraya satın alırsınız?
  Ersoy: Hedefimize gidecek planı adım adım hazırlıyoruz
  Emin Çakmak'tan İlham Aliyev gafı: Eger Ameriqan dolarisi...
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun