Benzer Haberler:
  'İzmir'in dağlarında çiçekler açar, otellerin plajında develer yüzer'
  TUI Rusya'dan Türkiye hamlesi: O ürünlerin oranını %60'a çıkaracak
  Thomas Cook: Mısır ve Türkiye talebi, kar marjı baskısını hafifletti
  Gerilimde son perde: İsrail 'Türkiye'ye gitmeyin' uyarısı yaptı
  Almanya'dan 80 seyahat acentesi Bodrum'a geldi
  Almanya'da nisan ayının paket tur şampiyonu Antalya oldu
  Eurowings için büyük plan: Almanya'nın Jet2'su mu olacak?
  Mayıs tatilinde Rus turistin yüzde 53'ü Türkiye dedi
  Alman turist son iki haftada Türkiye'de en çok bu otelleri aradı
  Apollo, 2018'de Antalya'ya 20 bin turist getirecek

  TUI CEO'sundan Türkiye'yle ilgili önemli açıklamalar

  9.04.2017 - 19:11:02  Alman Berliner Morgenpost’a konuşan TUI CEO’su Friedrich Joussen, Türkiye ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Alman gazete, terör saldırılarının da etkisiyle değişen tatil alışkanlıkları ve öne çıkan destinasyonlar konusunda açıklamalarda bulunan TUI CEO’sunun söyleşisini ‘TUI’nin şefi Türkiye’yi öne çıkarıyor’ başlığıyla verdi.
  TurizmGüncel - Dış haberler

  Alman turistlerin paralarının karşılığını en iyi hangi destinasyonda alabileceği yönündeki soruyu yanıtlayan Joussen, ‘’Burası Türkiye’nin en fazla öne çıktığı nokta.’’ ifadelerini kullandı.

  Türkiye’nin Akdeniz kıyılarının doğal güzelliklerinden bahseden Joussen, tesis ve hizmet kalitesinin ise çok ünlü olduğunu belirtti.

  'TATİLİNİ TÜRKİYE'DE YAPANLAR ÇOK POZİTİF'

  Joussen ile yapılan söyleşi şu şekilde:

  Türkiye’de İslamcı terör saldırılarının yarattığı korkunun yanına şimdi de ciddi bir diplomatik  kriz de eklendi. Bu durum Türkiye’deki işlerinizi nasıl etkiliyor?

  Bu olumsuzlukların etkisini geçtiğimiz yıl hissetmeya başladık. Normal şartlarda Türkiye’ye 2 milyon turist taşırken, bu rakam 2016 yılında 1 milyon civarına düştü. 2017 yılının da 2016 yılına benzer geçmesini bekliyoruz. İlginç olan şu: Tatilini Türkiye’de geçiren insanların çok pozitif olduğunu görüyoruz. Şu anda Türkiye’de fiyatlar çok uygun ve fiyat kalite dengesi oldukça yüksek. Elbette misafirlerinin neredeyse yarısını kaybeden otelcilerin iki kat daha fazla zorlandığını da görüyoruz.

  Peki TUI terör saldırılarının etkisini nasıl hissediyor?

  TUI 100’den fazla ülkede aktif faaliyet yürüten uluslararası bir şirket. Müşterilerimize her zaman çekici seçenekler sunma imkanına sahibiz.

  Ama talepte bazı kaymaların olacağını söyleyebilirsiniz?

  Evet, geçtiğimiz yıldan beri böyle bir eğilim var. Bu durumu özellikle Doğu Akdeniz ülkelerine dönük talepte görebiliyoruz. Mısır, Türkiye ve Tunus’a dönük rezervasyonlarda önemli düşüşler oldu. Bu yıl, Mısır ve Tunus’un toparlanmaya başladığını görüyoruz. İstatistiki olarak konuşursak, bir seyahatin en tehlikeli kısmının arabanızla havalimanına giderkenki kısmı olduğunu söyleyebiliriz. Trafik kazası riski, gittiğiniz destinasyonda bir terör saldırısına maruz kalma ihtimalinizden çok daha yüksek.

  'DÖNEMİN KAZANANI AÇIK ARA İSPANYA AMA...'

  Peki, terör saldırılarının yaşandığı bu dönemin kazananları kim oldu?

  Açık ara ispanya. İspanya’ya dönük uçak dolulukları yüzde 70’lerde kaldı çünkü insanlar uçak bileti bulabilse bile otellerde yer bulamıyordu. Biz TUI olarak kendi otellerimiz ve hava yolu şirketlerimizle bu durumu elimizden geldiğince düzene sokmaya ve hem otelleri hem de uçakları maksimum dolulukla kullanmaya çalıştık.

  İspanya’da fiyatların önemli ölçüde yükseldiğini söyleyebilirim. İspanya’da 3 yıldızlı oda artı kahvaltılı konaklamanın fiyatı ile Türkiye’de 5 yıldızlı konaklamanın fiyatı neredeyse aynı. Benim her zaman söylediğim bir şey vardır:  İşini iyi bilen insanlar kaliteye odaklanmalı. Biz RIU otellimizde bunu yapmaya çalışıyoruz, ancak çoğu otelcinin kaliteye yatırım yaptığını söylemek çok güç.

  YUNANİSTAN GERÇEK BİR RÖNESANS YAŞADI, TÜRKİYE HALA FAVORİLER ARASINDA

  TUI ile tatil yapan müşterilerimizin favorisi açık ara İspanya. Ardından Yunan adaları Rodos Kos ve Girit geliyor. Mükemmel bir ülke olan Yunanistan bu sene gerçek bir rönesans yaşadı.

  Yunanistan’ın ardından Türkiye ve Meksika, Dominik Cumhuriyeti ve Jamaika gibi uzak mesafe destinasyonları geliyor.

  EN HIZLI NEREDE BÜYÜYOR?

  Peki en güçlü büyüyen pazarlar hangileri?

  TUI olarak en güçlü şekilde Jamaika’da büyüdük. Karayipler’e uçmanın biraz kolaylaşması sayesinde, adaların Kanarya Adaları ile kıyaslanabilir duruma geldiğini söyleyebilirim. Meksika da hızlı büyüyen pazarlardan. 2020 yılına kadar RIU markası altında 6 otel daha açacağız, bu, bölgenin potansiyelini gözle önüne sermesi açısından önemli bir veri.

  ‘KRUVAZİYER 10 YIL DAHA BÜYÜMEYE DEVAM EDECEK’

  Kruvaziyer alanında da önemli bir büyüme sergiliyorsunuz. Bu durum ne kadar devam eder?

  Biz her yıl yeni bir gemi alıyoruz. Kruvaziyer pazarının Avrupa’da önümüzdeki 10 yıl boyunca büyümeye devam edeceğini öngörüyoruz. Kruvaziyer gemileri basit anlamda deniz üzerinde bulunan oteller. 10 günde 5-6 ülke geziyor, odanızda konfor içinde dinlenebiliyorsunuz. Yeni gemilerde odaların yüzde 80’ininde balkon bulunuyor. Müşterilerimiz gemilerde spor ve fitness aktiviteleri olmasına da önem gösteriyor.

  Norveç Fiyortları’na geziye gittiğinizde oteliniz de sizinle birlikte seyahat ediyor. Bu durum sizi bir sürü ekstra yük ve yolculuktan kurtarıyor. Her geçen gün başta aileler olmak üzere çok sayıda yeni müşterimiz bu seyahat türünü tercih etmeye başladı. Kruvaziyer turu gençler arasında daha çok tercih edilmeye başladı ve talep artmaya devam edecek. Kaynak ülkeleri kıyaslarsak şu anda Amerikalıların en yüksek talebi gösterdiğini söyleyebilirim, ama Almanların da Amerikalılara yetişmesini bekliyoruz.

  ‘SADECE TİCARET YAPAN ŞİRKETLER DİJİTAL ÇAĞDA AYAKTA KALAMAZ’

  Pek çok sektör dijitalleşmeyle birlikte dramatik değişimler geçiriyor. Djitalleşme yolunda işinizi daha da zorlaştıran faktörler var mı?

  Çok sayıda faktör var. Ben 2013 yılında göreve başladığımda genel olarak tur operatörlüğü odaklı bir ticaret şirketiydik. Otel odaları satın alıp satıyorduk.

  Fakat saf bir ticaret şirketinin dijital dünyasında neredeyse hiçbir geleceği yoktur. Böylece kendimizi yeniden inşa ettik: Dikey olarak entegre olduk. Tur operatörümüzün temel işini, giderek daha fazla kendi otellerimizi ve gemilerimizi sunmak için bir pazarlama ve reklamcılık şirketi olarak kullanıyoruz. Artık otellerimiz ve gemilerimiz ile daha fazla para kazanıyoruz. Otel ve kruvaziyer gemilerinden kazandığımız para 2016'da grubun kazançlarının yüzde 50'sini oluşturdu.

  Booking.com gibi dijital platformların kazanamadığı yerlerden para kazanır durumdayız. Dijital dünyada ürününüz her zaman öne çıkmalı, sadece ticaret yapan bir şirket bunu başarmakta zorluk yaşar. 

  ‘RYANAIR’İN PAKET TUR HAMLESİ PR ÇALIŞMASI’

  İrlandalı düşük maliyetli hava yolu şirketi Ryanair gelecekte paket turlar da sunacak. Bu alanda güçlü bir rakip olur mu?

  Ben bunun bir PR çalışması olduğunu düşünüyorum. Ryanair basit bir yapı ve çok yalın bir maliyet yapısı üzerinde ayakta duruyor. Paket turların kompleks yapısının onların işi olmadığını düşünüyorum.

  ALMANYA’DA ESAS PROBLEM UÇAK KAPASİTESİ ARZI

  Ryanair ayrıca son derece standart ürünler de sunmak istiyor...

  Fakat bunun için de hepsi bir şeyler kazanmak isteyen çok sayıda girişimciye ihtiyaç duyulur ve bu ucuz bir girişim değil. Bizim açımızdan ciddi bir rekabet oluşturacağını düşünmüyorum. Almanya’daki esas problem yüksek uçak kapasitesi arzı. Burada örnek olarak Air Berlin, Lufthansa ve Eurowings’i gösterebiliriz.

  'UÇAK BİLETİ TAKSİ YOLCULUĞUYLA AYNI FİYATTAYSA BİR SORUN VAR DEMEKTİR'

  Müşteriler düşük fiyatlar istiyor…

  Eğer Düsseldorf ve Köln arasındaki bir taksi yolculuğu Düsseldorf-Mayorka arasındaki uçuştan daha ucuzsa burada bir şeyler yanlış gidiyor demektir. Bu sağlıklı bir pazar değil. Biz bu durumdan biraz daha az etkileniyoruz çünkü otelleri uçak biletlerini birlikte pazarlıyoruz. Mesela bu sebeple TUIfly’ın bazı uçaklarını Air Berlin’e kiraladık.

  ORTAK TATİL HAVA YOLUNDA SORUN MU VAR?

  Yakın gelecekte  TUIfly uçakları ile Air Berlin’in uçakları Niki markası altında birlikte uçacak. Bu uçuşlar ne zaman başlayacak?

  İki şirketin yönetim kurulları da alaşmayı imzaladı, şu anda detaylar tartışılıyor. Ben bu işe pragmatik yaklaşıyorum ve olduğu zaman olacaktır diyorum.

  İşin henüz garanti olmadığını mı söylüyorsunuz?

  Sözleşme görüşmelerinde, titizlik en önemli konudur. Ve bu çok karmaşık bir sözleşme.

  Onlar yaz sezonunda başlamak istemişlerdi?

  Bir ortak girişim için bir hava yolu şirketini grup dışına almak yapabileceğiniz en karmaşık şeylerden biridir. Bu sözleşmede işin içerisinde Etihad, TUI, Air Berlin ve Niki olmak üzere 4 şirket var ve işin paralel olarak devam etmesi bekleniyor.

  Şimdi regülatörün anlaşmayı kontrol etmesi ve kabul etmesi bekleniyor. Plan çok mantıklı gözüküyor. Ancak daha önce de çok mantıklı olup tekil sorunlar yüzünden gerçekleşmeyen anlaşmalar gördüm. Grup bünyesindeki hava yolu şirketlerimiz, TUIfly ve TUI Almanya bu anlaşmada bu sorunların yaşanmaması için yoğun mesai harcıyor. Bazı soruların zamana ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Çünkü kötü müzakere edilmiş kötü bir sözleşmeden daha kötüsü yoktur.

  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 9.04.2017 - 19:11:02 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Teyhan - 10.04.2017 11:31:07
  Cok komik, bir tarafdan Türkiyeyi övüyor diyer tarafdan tüm Türkiye ucuslarini iptal ediyor. Siz sunu anlamadiniz: adam kendisine Reklam yapiyor ve bunun icin Türkiyedeki sorunlari kullaniyor. Belesden gazete ilanindan baska bir istegi yoktur. Yani Türkiyeden giris yapiyor ve diyer destinasyonlari tanitiyor. Bu adamlara inanmicaksiniz. Önemli olan sonuc müsteriler, Türkiye direk satis yapmasi gerek. Aslinda burada cok iyi imkanlar var, fakat musteriler ile iliskilerin birebir baglanmasi basit degil, satis akisin kanalarini cok iyi anlamak gerek.


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Üçüncü havaalanı gelmeden zammı geldi, o bedel 20 euroya çıktı
  CHP'den turizmciye seçim vaadi: Ayrı bir Turizm Bakanlığı kuracağız
  Jet2, 270 bağımsız acenteyi Antalya'ya getiriyor
  İzmir-Foça’daki Fransız Tatil Köyü ihaleye çıkarıldı
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  'Genel müdürlük turizmin sorunlarının üstesinden gelemez'
  Firuz Bağlıkaya: Döviz getirme görevimiz 'misyona' dönüştü
  Jolly Tur, hava yolu şirketlerinin üst düzey yöneticileri ile bir araya geldi
  İşte Almanya'da son iki haftanın en çok talep gören Türk otelleri
  Kültür ve Turizm Bakanlığı kapatılıyor
  Türkiye bakanlığı kapatmayı tartışırken diğer turizm ülkelerinde durum ne?
  Danıştay 'Türkçe rehberlik' ve 'rehberlik taban ücreti' ile ilgili kararını verdi
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  'Beyaz yakalı turizm çalışanlarnı 'hissedar' gibi görmekten vazgeçin!'
  TÜSİAD 'vergi reformu' istiyor
  Bakandan bayram tatili açıklaması: Bu biraz kolay değil!
  Osman Ayık: Ülkeler turizm bakanlığı açarken bizim kapatmamız yanlış
  TUI yeni yapılanmaya gidiyor, daha büyük bir yapının temellerini atıyor
  Alman tur operatörü sanal hava yolu şirketi kuruyor
  2 bin 830 yataklı dev otel için devletten 367 milyon lira teşvik aldı
  VİDEO: Türkiye'nin ilk Boeing 737 MAX 8'i nasıl üretildi?
  2020 Avrupa Şampiyonlar Ligi Finali İstanbul'da yapılacak
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  İzmirli turizmciler sıçrama yapamamaktan rahatsız
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun