Oteller gelirlerinden ödün vererek turizmin büyümesine katkı sağladı

  28.09.2017 - 09:42:31  Dünya Turizm Günü kutlamasına denk gelen Akdeniz Turistik Otelciler Birliği'nin eylül ayı yemekli toplantısı, kamu ve özel sektör temsilcilerini bir araya getirdi. Toplantıda konuşan AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, 2018'in Avrupa Yılı ilan edilmesi gerektiğini ifade etti. Yağcı ayrıca, konaklama sektörünün gelirlerinden taviz vererek turizmin büyümesine katkı sağladığını dile getirdi.  Antalya Valisi Mnür Karaloğlu, Antalya İl Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya, TÜROFED Onursal Başkanı Ahmet Barut, Antalya Tanıtım AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Hacısüleyman, Almanya Konsolosu Martin Vetter ve ilçe kaymakamlarının yanı sıra çok sayıda turizmcinin katıldığı yemekte konuşan Erkan Yağcı, Dünya Turizm Günü'nün kutladı. Turizmin özellikle gelişmekte olan ülkelerin kalkınmasında önemli rol oynadığına dikkat çeken Yağcı, ''Turizmi iyi yönetmeliyiz.'' dedi.

  ''KONAKLAMA SEKTÖRÜ GELİRLEİRNDEN ÖDÜN VEREREK BÜYÜMEYE KATKI SAĞLADI''

  Turizm sektörünün koordineli yönetilmesi durumunda faydalarının tüm kesimlere yayıldığına işaret eden Yağcı, ''Bu zor dönemde turizmin her bir bileşeni çalıştı, fedakarlıklarda bulundu. Konaklama sektörünün artan maliyetlere rağmen, gelirlerinden ödün vererek büyümeye katkı sağlaması hayatidir.'' ifadelerini kullandı.  ''BALARI ÇITASI 40 MİLYONDUR''

  ''Önce ayakta kaldık sıra esas konulara geliyo; Başarı çıtası 40 milyondur'' diyen Erkan Yağcı, Türkiye turizminin 2017’de gösterdiği gelişmenin, sayısal temelden öteye geçebilmesinin ve eski trandine kavuşmasının önemli olduğuna vurgu yaptı. Sayısal bazda çıtanın 40 milyon turist olduğunu belirten Yağcı, ''Önce kaybettiğimiz hacmi yakalamalıyız, fiyatları toparlamalıyız ki, birkaç yıldır geri planda bırakmak durumunda olduğumuz yapısal sorunları ele alalım, gelecek için planlarımızı sağlamlaştıralım.'' şeklinde konuştu.

  ''2018’İN ÖNEMİ BÜYÜK''

  Turizmde 2018 yılının bir çok açıdan önemi olduğunu ifade eden Erkan Yağcı şunları söyledi:

  ''Öncelikle son krizde ciddi turist kaybettiğimiz merkez Avrupa pazarlarını yeniden canlandırmalı, bu yılı adeta “Avrupa Yılı” ilan etmeliyiz. Ancak bunu yaparken, olgunlaşma eğiliminde olan pazarları ve yeni pazarları da içine alan pazar çeşitlendirme çalışmalarına hız vermek zorundayız. Şunu da biliyoruz ki, pazarlara yenilerini eklemek 4-5 yıl gibi bir zaman alır ama olgunlaşmaya yakın olan yeni pazarları ilk hedef olarak önümüze koyabiliriz.''

  ''DÜNYADAKİ BÜYÜMEDE BİZ DE OLACAĞIZ''

  BM Dünya Turizm Örgütü’nün Çin’deki genel kurulunda ortaya konan ve yüzde 6-7 bandındaki büyümede, Türkiye’nin de olacağına işaret eden Yağcı, ''Dünyada son 20-30 yılın rekoru olan bu büyüme beklentisi çok önemli. Çünkü turizm en başta ekonomik ve sosyal gelişme, ülke imajını güçlendirme, iş yaratma ve yoksulluğu azaltma rolleri ile çok hayati önemde. Herkes bunun farkında. Ülkemiz de bu nedenle bu gelişme içinden pay alacaktır. 2018 ve 2019 çok önemli dönem olacak. Hazırlanmalıyız.'' dedi.

  KARALOĞLU: EVET, KAYIPLARIMIZ OLDU ANCAK...''

  Toplantıda konuşan Antalya Valisi Münir Karaloğlu ise Antalya'yı 2016'da yaşanan krizden çıkaran şeylerin kentin turizm ve insan yapısı olduğunu belirtti.Karaloğlu, ''Hiçbir zaman ümitsiz olmamalıyız, olmadık da. İşte bu gerçek bizi tünelden çıkarmıştır. Evet kayıplarımız oldu. Ancak başta Avrupa olmak üzere bazı pazarlarda geri dönüş daha kolay. Yeni pazarlar gerçeğini de unutmamalıyız. Var olanlarla yetinmemeli ama gelişmeleri, pazardaki sonuçları doğru analiz etmeli, doğru okumalıyız.'' dedi.

  HACISÜLEYMAN: POLONYA'YA AĞIRLIK VERECEĞİZ

  Yemekte söz alan Antalya Tanıtım A.Ş. Yönetim kurulu Başkanı Yusuf Hacısüleyman kurumun çalışmalarına ilişkin bir sunum yaptı. Hacısüleyman sunumunda, Antalya P&R çalışmaları için BAKA ile işbirliği yapılarak; Almanya, Hollanda, İsrail, Polonya, İsrail ve  Birleşik Krallık’ta medya tanıtım çalışmaları gerçekleştirildi. Önemli basın ve medya kuruluşları ziyaret edilerek, Türkiye ve turizm potansiyeline ilişkin bilgilendirmeler yapıldı. Ziyaretlerde bu ülkelerden medya mensupları Antalya’ya davet edilerek basın gezileri organizasyonları yapıldı. Pazar yapılarına da değinen Hacısüleyman Polonya’nın dikkat çekici şekilde krizlerden etkilenmeyen bir Avrupa Pazarı olduğunu ve bu pazara yönelik çalışmalara ağırlık vereceklerini” ifade etti.


  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 28.09.2017 - 09:42:31 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Avrupa'nın Türkiye konusunda kafası karışık: Şimdi de İsviçre modeli
  Intercontinental Hotel'e silahlı saldırı, ölü ve yaralılar var
  Eskişehir'de tur otobüsü faciası: 11 ölü 44 yaralı
  VİDEO: Pilottan yürekleri ağızlara getiren iniş
  Valilik, alkol satışı olmayan şenliği 'alkolü özendiriyor' deyip yasakladı
  Mersin'de 6 alan 'kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesi' ilan edildi
  Emirates'ten 16 milyar dolarlık uçak siparişi
  TURYİD, İstanbul'da 'Global Gastronomi Zirvesi' düzenliyor
  Facebook'un yeni algoritması ne anlama geliyor, oteller ne yapmalı?
  Küresel otelcilik piyasasında 1.95 milyar dolarlık dev satın alma
  'Helal turizm' kavramı diğer otelleri itibarsızlaştırıp zor duruma düşürüyor'
  Meeting Point'in yeni markasıyla açacağı iki otelden biri Türkiye'de
  Türkiye'de en çok konut alan yabacı ülke vatandaşları belli oldu
  İnşaat şirketleri Kanal İstanbul arazilerini Araplara pazarlamaya başladı
  Tarihi Yarımada'nın silüetini bozan kuleler yasal hale geldi
  2017'de en çok hangi müzeler ziyaret edildi?
  2018'de Rusya manzarası: Türkiye paket turu uçak biletinden ucuz
  Rus hava yolu şirketi Pobeda paket tur pazarına mı giriyor?
  'Turizmcinin krizde aldığı ilk 'önlem' personel kıyımı'
  Azur Air Almanya filosundaki uçak sayısını arttırıyor
  Hamdi Güvenç açıkladı: Tataristan-Dalaman uçuşları başlıyor
  Pegasus'un Trabzon'da kaza yapan uçağı bulunduğu yerden çıkarıldı
  Otel sayısını 15'e çıkardı, 2018’i kaliteli hizmet ve marka yılı ilan etti
  Ukrayna'da tur operatörlerinin yükümlülükleri arttırılıyor
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun