Benzer Haberler:
  Air Berlin iflasında Almanya ve Lufthansa'ya ağır suçlama
  DATİ Holding'in dev projesinde ruhsatlar iptal
  Booking.com Türkiye ile en üst seviyede görüşmek istiyor
  İngiliz küçük otelcileri de Booking.com’a savaş açtı: İstismarın sınırında bir ilişki
  Yeşim Silahtaroğlu: Harman'ın hukuksuzluğu tescillendi
  Vadi Karatopraklı'dan Silkar Turizm'e yanıt: Batık bir şirket!
  Antalya'daki ünlü otelin işletmecisine 'işgal' ve 'haksız kazanç' suçlaması
  Thomas Cook'tan sonra TUI de 'uyanık' İngiliz turistlere savaş açtı
  Zeybekçi'den Booking.com açıklaması: Biz gerekeni söyledik, karar onların
  Thomas Cook davayı kazandı, 'Sahtekarlarla mücadele edeceğiz' dedi

  Mahkemeden 13 bin oteli ilgilendiren önemli karar

  26.05.2017 - 13:08:22  TÜRSAB'ın Rekabet Kurumu'na açtığı dava sonrası, kurum tarafından haksız rekabete yol açtığına karar verilen ve bunun üzerüne Türkiye içindeki faaiyetlerini durduran Booking.com'un yaptığı itiraza ilişkin dava sonuçlandı. Mahkeme, site için verilen ihtiyati tedbir kararının kaldırılmasına ilişkin itirazı reddetti.
  Booking.com'un Türkiye içindeki faaliyetlerine getirilen ihtiyti tedbir kararına yapılan itiraz mahkemece reddedildi. Şirketin faaliyetlerinin durdurulmasına, Booking'in yanı sıra, TÜROB, BODER ve bazı oteller de itiraz etmişti.

  Booking.com tarafından konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada, mahkemenin aldığı kararın kendilerinde hayal kırıklığı yarattığı ifade edildi. Karara itiraz edileceği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

  ''İTİRAZ EDECEĞİZ''

  ''Mahkemenin ihtiyati tedbir kararının kaldırılmasına yönelik yaptığımız itirazın reddine karar vermesi tarafımızda hayal kırıklığı yaratmıştır. Gerekçeli kararın her bir tarafa tebliğini takiben 2 haftalık yasal süre içinde karara itiraz edeceğimizi bildiririz. Türkiye yasalarına ve hukukuna her zaman bağlı kalacağımızı bu vesileyle yinelemek isteriz. Dolayısıyla itirazımızın değerlendirileceği süre içerisinde Türkiye'den Türkiye içerisine yapılan işlemlere erişim mümkün olmayacaktır.

  ''13 BİNDEN FAZLA OTEL İÇİN KATMA DEĞER YARATIYORUZ''

  Ancak Türkiye'den yurt dışına ve yurt dışından Türkiye'ye yapılacak rezervasyon hizmetlerimiz kesintisiz devam edecektir. Hizmetlerimizin, Türk turizmine katkıda bulunmak adına bizimle iş birliği yapan 13 binden fazla otel için hatırı sayılır bir konaklama potansiyeli ve katma değer yarattığına inanıyoruz. Birçok otel, ihtiyati tedbir kararının yol açtığı hizmet kesintisinden telafisi çok zor olan ölçekte zarar gördüğünü beyan etmiş ve davaya müdahil olmuştur. Dolayısıyla dava ile ilgili haklılığımıza dair inancımız devam etmektedir.''


  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 26.05.2017 - 13:08:22 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Mesut OK - Booking Faturalaı ne olacak? - 26.05.2017 13:16:00
  Görevimiz gereği bir çok tesisin hesaplarını kontrol etme imkanı buluyoruz, channel manger hizmeti veriyorsanız? kaçınılmaz bir durum çünkü, her iki tarafın mapping işlemlerini yapmadan önce oda ve fiyat kategorileri kontrollerini yapmanız gerekiyor ve sonrasında bağlı kalıp kalmadığını kontrol etmeniz gerekiyor, eskiden sisteme id ve şifre ile giriliyorken şimdi mutlaka kendi mailinizi cep telefonunuzu eklemelisiniz. nitekim booking"ten gelen uyarı maillerini de görmeden edemiyorsunuz. Geçen sene başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum, uçak krizi dolayısıyla özellikle rus pazarı çalışan bir tesisimiz ödemesi gereken 93 bin TL yerine muhasebe 30 bin ödeme yapmış, eksik ödeme için otel bir kaç defa aranmış fakat kimseye ulaşamayınca benim telefon çaldı durumu satış müdürüne aktardım personel ödemesi için eksik ödeme yapıldığı bilgisini verdi. yapacak bir şey yok personeli zor ödedik dedi. Otel 1 mil €"dan fazla yıllık ciro yapıyor dememe gerek yok sanırım, ödenmeyen faturalar peşi sıra gelmeye başladı her geçen ay tesis kapalı olduğu için bir fatura üstüne eklendi çünkü ileri tarihli satışlar iptal edilmiyordu. bir kıyas yaptığınızda Antalya"da booking kaç oteli kapalı tahmin ediyorum 500 buna karşın expedia"nın ise ödeme yüzünden en fazla 5 oteldir. neyse son 1 aydır bana yine fatura mailleri gelmeye başladı ve kapatım bildirimleri. şunu söylemeliyim ne booking ne otel bu yaşadığı özeli kimseyle paylaşmayacak tabii ki biz de fakat turizme zarar verenin sadece hükümet olmadığının altını çizmeden edemeyeceğim. ödeme sistemini değiştirmediği sürece booking aynı şartlarda tekrardan aktif edilmesi durumunda yaşanacakları ben söyleyim; 1- faturalarını ödemeyen otel sihirli ödeme değneği yok ödeyemeyecek. 2- booking her geçen gün yeni onlarca tesisi satışa kapatacak. 3- satışa kapanan oteller her ay daha fazla fatura yükünün altından kalkamayacak. Mesut planı: Ödemeyi booking alsın, her rezervasyondan %30 komisyon alsın ve %10 komisyonu mevcut bakiyelerden düşsün. 1 yıla kalmaz bir çok otelin irili ufaklı borcu kapanır. Mesut"un hükümete önerisi; Ödemeyi yine booking amsterdam"da tahsil etsin ve otelcilerin IBAN hesabına parayı havale yapsın. Bu sayede otelci virtual card"tan çektiği parayı mail order komisyonunu veya şu kadar gün bloke vb gibi olaylardan bankacıya komisyon yedirmemiş olur. Otel hesabına kılçıksız %70 ödemeyi alır siz de vergilendirirsiniz. Booking zaten kendi ülkesinde vergisini ödüyor. Bu durumda ülkeye milyonlarca € giriş yapar. finansçı değilim ama doğru olduğunu düşündüğüm sistem budur. aksi taktirde her yabancı firmaya burada ofis açacaksın demek zorunda kalırsınız şikayetlerin ardı arkası kesilmez.
  zafer - 26.05.2017 18:59:03
  Oturduğumuz dalı kesmeyi ne kadar seviyoruz arkadaş. Valla bizden adam olmaz.


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Türkiye’deki otelde konaklayan müşteri Thomas Cook’u yerden yere vurdu
  'Varlıklı yabancı turist beklerken ucuzcu yerli peşine düştük'
  'Eskiden 3 yıldızlı otelde konaklayan turist artık 5 yıldızı sorgular hale geldi'
  Barselona'nın ardından: İşte terörün Avrupa ve Türkiye'deki kanlı bilançosu
  Almanya'dan Türkiye'ye 100 milyar euroluk 'şantaj'
  Rusya, Türkiye'den dönen turistlerin ateşini ölçmeye başladı
  Terör İspanya'yı vurdu: 13 ölü, en az 100 yaralı
  Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliği değişti, artık sorumlu asıl işveren
  Türk müşteriler otel seçerken en çok nelere önem veriyor?
  Alman turist nereye gitti? İşte Almanya'dan en çok turist alan 20 ülke
  Alman turizmciler anlatıyor: Geleceğin turistleri nasıl olacak?
  İspanya'da 46 havalimanı 25 günlük büyük grevlere hazırlanıyor
  Meeting Point Turkey 5’inci kez Capital 500 listesinde
  'Tatilin uzatılması sanayiciye yaramadı ama biz de bacasız sanayiyiz'
  İşte değişen Çinli turist profili: Nereye gidiyorlar, ne istiyorlar?
  İşte dünyanın en çok turizm geliri elde eden ve en çok turist ağırlayan 10 ülkesi
  'Her şey dahili eleştirmek moda oldu, bu sistemi en iyi uygulayan ülkeyiz'
  Ruslar bu sefer işin suyunu çıkardı: Koksaki salgını rüzgarla gelir mi?
  Kırım’daki vaka sayısı kat kat fazlayken Rusya neden Türkiye’ye yükleniyor?
  AtlasGlobal Irak'ta bir kente daha uçuş başlatıyor
  ATAV'dan 'Şanlıurfa’da Tarih Yeniden Canlanıyor Projesi'ne destek
  'İlişkilerimiz zor bir dönemden geçiyor, turistlere uyarı yapmak zorundaydık'
  Metro kazısında İstanbul'un tarihine ışık tutacak antik keşif
  Tayland’da Türkiye temalı turizm çalıştayı
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2017  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Otelinizin satış fiyatı geçen yıla göre nasıl değişti?

  Yüzde 20 daha düşük
  Yüzde 10 daha düşük
  Geçen yılla aynı
  Yüzde 20 daha yüksek
  Yüzde 10 daha yüksek
  Ücretsiz Abone Olun