Koçkar: Aynı odayı Ruslara 60 $'a Avrupalıya 30 €'ya satma devri bitti

  16.03.2017 - 17:36:30  TurizmGüncel, Rusya pazarının nabzını tutmaya devam ediyor. Anex Tour Yönetim Kurulu Başkanı Neşet Koçkar, Türkiye’nin Rusya pazarındaki durumuna, Avrupa pazarındaki gelişmelere, Anex Tour Almanya’ya ve Anex Tour’un 2017 yılındaki Türkiye planlarına dair sorularımızı yanıtladı…  Savaş Daş – TurizmGüncel – Moskova

  Avrupa pazarı genelinde bir daralma yaşayan Türkiye, 2017  yılında Rusya ve BDT pazarından çok ciddi beklentilere sahip. İlk olarak Avrupa’da yaşanan kaybın Rusya ve BDT pazarından kapatılmasının mümkün olup olmadığını sorduğumuz Neşet Koçkar, ‘’Bir pazar diğer pazarın yerini tutmaz.’’ yorumunu yaptı.

  ‘’5 MİLYON ZİYARETÇİYE ULAŞIRIZ, GELİRDE 2016’NIN BİRAZ ÜSTÜNE ÇIKARIZ’’

  ‘’Bu, bir sürü nedenden ötürü mümkün değildir.’’ diyen Koçkar, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

  ‘‘Her şeyden önce, tek bir pazara bağlı olmak stratejik olarak doğru bir yaklaşım değildir. Ben, şu andaki uygun fiyatların da etkisiyle bu yıl Rusya ve BDT ülkelerinde 2015 ve hatta 2014 rakamlarının üzerine çıkacağımıza inanıyorum. Sayı olarak 5 milyon gibi bir hedefe ulaşabiliriz, gelir anlamında ise 2016 yılının biraz üzerine çıkabiliriz diye düşünüyorum.

  ‘’RUSYA’DAKİ ARTIŞ AVRUPA’DAKİ KAYBI TELAFİ ETMEZ’’

  Ancak, Türkiye’deki ve Antalya’daki toplam yatak kapasitesini düşünürsek, Rusça konuşan ülkelerden gelecek turist sayısının yeterli olmayacağını görürüz. Şu anda, 25 Haziran’a kadar tablonun oldukça sıkıntılı olduğu görülüyor. Haziran Bayramı ve Kurban Bayramı arasında iç pazarın da desteğiyle doluluklar fena gitmez diye düşünüyorum. Ancak onun dışında kalan süreçte Rusya ve BDT pazarında yaşanan talep artışı otelcinin beklentisini karşılamaya yetmeyecektir. Biz Avrupa kaybının çok az bir miktarını telafi edebiliriz.’’

  ‘’TÜRKİYE’YE 1 MİLYON 200 BİN KİŞİ GETİRECEĞİZ’’

  Anex Tour’un 2017 yılındaki Türkiye plan ve hedeflerini de açıklayan Koçkar, ‘’Bizim şu ana kadar sadece Antalya için sisteme girilmiş koltuk miktarımız 970 bin. Dalaman kapasitemiz 140 bin civarında. Programımızda Bodrum da yer alıyor ancak tam rakamı bilmiyorum. Toplam kapasitemiz 1 milyon 200 bin civarında.’’ ifadelerini kullandı.

  ‘’KRİZ YAŞANIRKEN KRİZDİR, SONRA BİTER’’

  ‘’Türkiye turizminin Rusya’dan beklentileri çok yüksek. Peki, iki ülke arasında geçtiğimiz yıl yaşanan sorunlar Rus tatilciler üzerinde bir etki bıraktı mı? Rusya’nın ekonomik sorunları tatilcilerin tercihlerini ne kadar etkiliyor?’’ Koçkar, sorumuzu şu şekilde yanıtladı:

  ‘’Türkiye ile yaşanan sorunlar aşıldı, artık kimse hatırlamıyor bile... Geçtiğimiz yılın bu döneminde her gün Türkiye aleyhine haberler çıkıyordu, şu anda tam tersine her gün Türkiye ile ilgili olumlu haberler çıkıyor... Bizim gördüğümüz şu: İki yıldır kriz yaşayan Ruslar doğru düzgün tatile gidemediler ve bu yıl genel anlamda yurt dışına çıkışlarda bir artış söz konusu. Kriz yaşanırken krizdir, sonra biter. Biz de yaşadık bunlara. Zamanında, dolar bir anda o zamanın parasıyla 650 bin liradan 1 milyon 300 bin liraya çıkmıştı. Unuttuk gitti. Benim gördüğüm kadarıyla şu anda bütün destinasyonlara dönük talep artışı var.’’  ‘’MISIR’IN AÇILMASI EN ÇOK TÜRKİYE’YE ZARAR VERİR’’

  Uzun süredir kapalı olan Mısır destinasyonunun açılmamasının Türkiye’ye dönük talebi nasıl etkileyeceğini sorduğumuz Koçkar, şunları anlattı:

  Benim değerlendirmeme göre, Mısır’ın hala açılmamasının en büyük sebebi Kırım ve Soçi gibi iç destinasyonların dolaylı olarak desteklenmek istenmesi. Mısır’ın açılması en büyük zararı Türkiye’ye verecektir.  Ancak şu anda Mısır’ın yakın zamanda açılacağına dair bir veri yok, hatta eylül ayına kadar ertelenmesi gündemde. Bundan da en karlı çıkacak olan yine Türkiye olacaktır.’’

  ‘’MISIR ŞU ANDA AÇILSIN, YAZ SEZONUNDA TÜRKİYE’DEN 1 MİLYON KİŞİ ALIR’’

  ‘’İki ülkenin sezonlarının farklı olması sebebiyle Türkiye’nin o kadar çok etkilenmeyebileceği değerlendirmesini yapan turizmciler de var. Mısır’ın açılması Türkiye’den ne kadar turist eksilmesi anlamına gelir?’’ Koçkar, şunları söyledi:

  ‘’Mısır operasyonu son dönemlerde 12 ay yapılıyordu. Talep yazın biraz düşse de, operasyonlar devam ediyordu. Şunu net bir şekilde söyleyebilirim, Mısır şu anda açılsa, yaz sezonunda Türkiye’den 1 milyon kişi alır. Çünkü Mısır, pazarlamada daha agresif olacak ve piyasaya çok daha iyi fiyatlarla girecek.’’

  ‘’ARTIK OTELCİLER DE HAYALPEREST DAVRANMIYOR’’

  ‘’Rusya pazarında beklenti yüksek olduğundan, planlamalar da buna göre yapılıyor. Peki, yüksek sezonda talebin arzı karşılamaması durumunda, pazarda bir sıkışma-bir fiyat rekabeti söz konusu olabilir mi?’’ Koçkar, şu değerlendirmeyi yaptı:

  ‘’Belki bayram dönemlerinde iç pazara endeksli olarak böyle bir sorun olabilir, ancak onun dışında böyle bir sorun olacağını düşünmüyorum. En azından şu anlık görüntü o. Biz otelci arkadaşlarla da görüşüyoruz ve benim gördüğüm kadarıyla onlar da artık olaylara daha gerçekçi yaklaşıyor. Hayalperest yaklaşan yok. Hayalperest olanların da Avrupa’ya gidip geldikten sonra iyice gerçeğe dönmüş olduğunu düşünüyorum.’’

  ‘’BİZ RAKAMLARI BİLMEDEN KONUŞURUZ’’

  Neşet Koçkar, ‘’Rusya’da bir vadede 10 milyon hedefi mümkün mü? Son dönemde böyle rakamlar da telaffuz edilmeye başlandı. Pazarda Türkiye talebi açısından öyle bir potansiyel var mı?’’ şeklindeki sorumuza ise şu yanıtı verdi:

  ‘’Pazarda böyle bir potansiyel olduğunu düşünmüyorum. Hiçbir şeyin ters gitmediğini, imkansız ama fiyatların artmadığını varsaysak bile belki 5-6 yılda ancak böyle bir şey düşünebiliriz. Zaten şu anda toplam yurt dışı çıkışı 11 milyon civarında. Biliyorsunuz, bir rakamları bilmeden konuşuruz.’’

  ‘’AVRUPA’DA BÜYÜK KAYIP VAR’’

  Türkiye’nin Avrupa ülkeleriyle yaşadığı krizlere ve Avrupa pazarında yaşanan düşüşe dair de değerlendirmelerini paylaşan Koçkar, şu noktaların altını çizdi:

  ‘’Ben 16 Nisan’dan sonra bütün krizlerin biteceğini düşünüyorum. Turizmde Avrupa pazarında önemli kayıplar yaşanıyor. Avrupa’da Türkiye’ye karşı aşırı bir propaganda var. En yaygın olanının ise ‘Kişisel güvenliğinizi temin edemeyiz, başınıza bir şey gelirse karışmayız, vururlar, döverler...’ şeklinde yapıldığını görüyoruz. Bizim insanlarımız da özellikle Hollanda konusunda çok öfkelendiler, sokaklara döküldüler. İnsanlar da bu görüntüleri gördü. İstanbul’da Hollanda Başkonsolosluk Binası’ndaki Hollanda bayrağının indirilmesi görüntüleri de bu propagandanın altını iyice doldurdu. Hollanda pazarının bu sene büyük ölçüde zarar göreceğini tahmin etmek zor değil.

  Avrupa pazarı zaten 2016 yılında iyi değildi, şu anda 2016’nın da çok altında rakamlar var. Sadece Antalya’nın kaybı bile 1 milyondan fazla olacaktır. O yüzden biz Avrupa’nın kaybını telafi edemeyiz diyorum.’’

  ANEX TOUR ALMANYA’YA NEDEN TÜRKİYE SPESİYALİSTİ OLARAK GİRMEDİ?

  Bu yıl girdikleri Almanya pazarındaki hedef ve planlamaları hakkında da açıklamalarda bulunan Koçkar, ‘’Biz Almanya’da bir Türkiye spesiyalisti gibi çalışmayacağız. Programımızın büyük kısmını Türkiye oluşturacak ancak başka destinasyonlara da operasyon düzelteceğiz.’’ dedi.

  Neşet Koçkar, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

  ‘’Maalesef, Almanya’daki bizden önceki Türk tur operatörü arkadaşlar pek iyi bir imaj bırakmamışlar. O yüzden biz de pazara Türkiye spesiyalisti olarak değil, uluslararası, bir sürü destinasyonu olan bir şirket olarak girdik. Biraz temkinli gideceğiz. Belli bir güce eriştiğimizde Türkiye için neler yapabileceğimizi daha detaylı bir şekilde değerlendirme şansına sahip olacağız.’’

  ‘’ÜST SEGMENT RUS TURİSTLERİ KAYBETTİK’’

  Türkiye’nin ve otelcilerin artık Rusya pazarındaki stratejisini değiştirmesi gerektiğini belirten Koçkar, şunları söyledi:

  ‘’Son dönemde Türkiye’de yapılan bütün iyi tesisler, Rus turistlere yönelik yapılmıştı. Biz o kitleyi kaybettik. Bunun iki sebebi var. İlk olarak, o tür oteller çok arttı ve arz-talep dengesi bozuldu. İkinci olarak ise ekonomik kriz bu kitleyi öldürdü. Şöyle bir örnek vereyim: Diyelim ki bizim bünyemizde çalışan ve bundan 2 yıl önce 100 bin ruble maaş alan orta kademeli bir yönetici vardı. Karı-koca çalıştıklarında ayda 200 bin ruble maaş alıyorlardı. Bu da yaklaşık 6-7 bin dolar yapıyordu. Bunun ayda bin dolarını bir kenara ayırdıklarında her yıl böyle lüks otellerde tatil yapabiliyorlardı. Şimdi hem maaşları yarı yarıya düştü, hem de ikisinden biri işsiz kaldı. Şimdi satışları da görüyoruz. Birkaç tane üst segment otel satılıyor, sonra ucuzlar satılıyor.

  ‘’ARTIK AYNI ODAYI RUS TURİSTE 60 DOLARA, AVRUPALI TURİSTE 30 EUROYA SATMA DÖNEMİ BİTTİ''

  Biz 3 yıl önce hem pariteyi hem de bu gidişatı dikkate alarak Rusya pazarında fiyatların Avrupa’nın altına düşeceğini öngörmüştük. Nitekim şu an o duruma geldik. Daha önce Rusların 2 temel özelliği vardı: Birincisi, doluluğa katkıları vardı. İkincisi, otelci Avrupalılardan alamadığı parayı Ruslardan alıyordu. Şimdi artık otelcilerin oturup yeniden bir strateji edinmeleri gerekiyor. Artık aynı odayı Rus turiste 60 dolara, Avrupalı turiste 39 euroya satma dönemi bitti.

  ‘’YILLARCA RUSLARDAN ALDIĞIMIZ PARAYLA AVRUPALILARI SÜBVANSE ETTİK’’

  Zaten doğrusu da buydu. Adamın ekonomik geliri daha az, biz yıllarca Ruslardan aldığımız parayla Avrupalıları sübvanse ettik. İngiliz geldi otelin balkon boyuna kadar kontrol etti, en düşük parayı ödedi, bizim garip Ruslar aradaki farkı ödedi, bizim otelci arkadaşlar da para kazandı. Bu iş bugüne kadar böyle geldi. Hata yaptık. Otelciler zoraki de olsa bu uygulamadan artık vazgeçiyor. Artık tek fiyat politikasına geçme vakti geldi, ona ayrı buna ayrı fiyat olmaz. Ruslar bize eskiden ‘niye böyle’ diye sorarlardı, ‘sezonunuz kısa’ derdik. Artık bu da değişti, Ruslar da artık nisanda gelmeye başlıyor, Almanlar da. İkisinin de sezonu ekimde bitiyor. Bu durum gelirlere nasıl yansır, kur bu durumu ne kadar etkiler, onu şimdiden kestirmek zor. Bundan sonra otelcinin işi biraz daha zor. Çok fazla otel yatırımı da yapıldı, bölgeden biraz bunun da acısı çıkacak.

  ‘’RUSLARIN OLMADIĞI BİR DÖNEMDE ANTALYA’NIN NE DURUMA GELDİĞİNİ GÖRDÜK’’

  Rusların olmadığı bir dönemde Antalya’nın ne duruma geldiğini gördük. Bunu hiç unutmamamız; nazikliği, misafirperverliği, hoşgörüyü daha da arttırmamız lazım. Bizim için daha da önemli hale geldi. Avrupa’nın durumu ortada, bu durumun nereye gideceği belli değil. Hem politik, hem ekonomik hem de stratejik olarak Ruslarla uzun bir yolumuz olduğunu düşünüyorum. Bunu göz ardı etmemek ve ona göre davranmak lazım.’’

  ‘’ÖNÜMÜZDEKİ YIL FUARA KATILMAYACAĞIZ’’

  Son olarak MITT Moskova Fuarı’na dair değerlendirmeleri sorduğumuz Koçkar, şunları söyledi:

  ‘’Bu sene katılımcı sayısı önceki senelere göre daha az. Önümüzdeki yıl biz de katılmayacağız. Artık fuarlar miadını doldurdu. İnternet çağında fuarlar artık etkisini yitirdi. Eskiden kataloğunuzu yapardınız, insanlar hangi oteli satacağınızı fuarda öğrenirdi.’’
  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 16.03.2017 - 17:36:30 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  kerem - 17.03.2017 10:19:28
  Çok güzel ve faydalı bir röportaj. "Rusların olmadığı bir dönemde Antalya’nın ne duruma geldiğini gördük. Bunu hiç unutmamamız; nazikliği, misafirperverliği, hoşgörüyü daha da arttırmamız lazım." diye çok güzel bir tavsiyede bulunmuş Neşet Bey. Benim de kendisine bir tavsiyem var. Antalya" da görev yapan kontrat müdürü arkadaşların bir kulağını çekiverin. Telefonlara çıkmıyorlar, dönüş yapmıyorlar vs... Bu tür davranışlar sizin firmanıza hiç ama hiç yakışmıyor. Biz otelciler nezdinde firmanızın marka değerini düşürüyor. Saygılar...
  Turizm geleceği... - 18.03.2017 11:09:56
  Ah ah Levent Aydın turizmden elini eteğini çektin bak kimlere kaldı bu Rus turizmi! Adam meydanı boş buldu istediği gibi at koşturuyor, hotelcileri bir güzel şekilden şekle sokuyor. Hey gidi o güzel günler, bir daha geri gelmeyecek.
  Hasan B. - 18.03.2017 12:22:13
  Denize düşem Anex e sarılır.
  Beyler!! - 19.03.2017 20:40:15
  Cok dar bir perspektiften olaylara baktiginiz ,yorummlariniz dan anlasiliyor. o yuzden Sizin icin o guzel gunler bir daha gelmez.Sizde surekli denize dusersiniz.
  Beyler. - 20.03.2017 12:35:57
  Hiç dar bakmıyoruz gayet net ve acık. Vay hotelcinin haline diyorum.
  Selahattin Aziyade - 20.03.2017 13:24:08
  Turizmin ruhuna hep beraber bir Fatiha okuyalım arkadaşlar . Terör & Dikta konuşmaları birde sağda solda Fanatik Cübbeli lerin saldırı korkusu ile kim gelecek ...Gerçekleri söyleyin. Ağlama sızlama yazısı gibi olmuş ...Hangi şirket son yıllarda işin içinde çıkıyor ...% 30 devalüasyon olmasına rağmen ....Döviz o kadar değer kazanmasına rağmen ,Ülkenin Bu Politik çizgisi ile yolun sonu görülmüyor.
  Sevgili dostum - 23.03.2017 13:18:34
  Bu güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim,turizm uzun soluklu bir iştir elimizi ayağımızı çok şükür çekmedik.bangır bangır geliyoruz.sizi de aramızda görmekten mutluluk duyarız.


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  İşte Rusya'da satılan en pahalı paket turlar, listede Max Royal de var
  İspanya hangi ülkeden kaç ziyaretçi aldı? İşte ülke ülke veriler
  Otelcinin bloggera verdiği yanıt sosyal medyada viral oldu: İşçinin maaşını...
  Son 30 yılda Türk tur operatörleri eridi
  Neşet Koçkar'dan Mısır açıklaması: Rusya'da 5 milyonu zor buluruz
  Otel baskınında bilanço ağır: 14'ü yabancı, 18 ölü
  Türkiye'nin Afrin operasyonu: Kim ne diyor, neler yaşanıyor?
  Avrupa'nın Türkiye konusunda kafası karışık: Şimdi de İsviçre modeli
  Eskişehir'de tur otobüsü faciası: 11 ölü 44 yaralı
  VİDEO: Pilottan yürekleri ağızlara getiren iniş
  Valilik, alkol satışı olmayan şenliği 'alkolü özendiriyor' deyip yasakladı
  Mersin'de 6 alan 'kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesi' ilan edildi
  Emirates'ten 16 milyar dolarlık uçak siparişi
  TURYİD, İstanbul'da 'Global Gastronomi Zirvesi' düzenliyor
  Facebook'un yeni algoritması ne anlama geliyor, oteller ne yapmalı?
  Küresel otelcilik piyasasında 1.95 milyar dolarlık dev satın alma
  'Helal turizm' kavramı diğer otelleri itibarsızlaştırıp zor duruma düşürüyor'
  Intercontinental Hotel'e silahlı saldırı, ölü ve yaralılar var
  Meeting Point'in yeni markasıyla açacağı iki otelden biri Türkiye'de
  Türkiye'de en çok konut alan yabacı ülke vatandaşları belli oldu
  İnşaat şirketleri Kanal İstanbul arazilerini Araplara pazarlamaya başladı
  Tarihi Yarımada'nın silüetini bozan kuleler yasal hale geldi
  2017'de en çok hangi müzeler ziyaret edildi?
  2018'de Rusya manzarası: Türkiye paket turu uçak biletinden ucuz
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun