Benzer Haberler:
  Mehmet İşler: Yunanistan'a 1.5 milyon turist gönderdik, 200 bin turist aldık
  Jet2 bu sefer de Manchester kapasitesini arttırdı, Türkiye de listede
  AB'den Türkiye raporu: Türkiye birlikten hızla uzaklaşıyor
  İşte Alman turistin Türkiye'de en çok aradığı oteller
  Macron'dan Suriye saldırısı yorumu: Türkiye ile Rusya'nın arasını açtık!
  Bakanlık Çin'de vites yükseltti: Bu yıl 500 bin turist ağırlarız!
  Erdoğan'dan turizm açıklaması: 36 milyona kilitlendik!
  Türkiye, Rusya ve Almany'dan toplam 11 milyon turist bekliyor
  Türkiye ile Rusya arasında 'turizm eylem planı' imzalandı
  Thomas Cook'un Türkiye anketinden ne çıktı?

  Intourist Rusya'da devlerin arasına girdi, işte bu yılki Türkiye hedefi

  16.03.2018 - 15:08:23  Intourist Ticaret Müdürü ve Genel Müdür Yardımcısı İsmail Bölükbaşı, şirketin 2018 planlamaları, Rusya'da sektörün durumu ve kuracakları hava yolu şirketine ilişkin açıklamalarda bulundu. Intourist'in Rusya'dan Türkiye'ye en çok turist getiren dördüncü tur operatörü olduğuna dikkat çeken Bölükbaşı, sektörde dillendirilen 'Bu yıl 6 milyon Rus turist gelir' söylemleri ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu.  TurizmGüncel - Moskova

  Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş'un Rusya'da tur operatörleri ile yaptığı toplantıda 6 milyon Rus turist rakamının dile getirildiğini belirten Bölükbaşı, bu rakamın mümkün olmadığını ifade etti. Bunun iki temel nedeninin olduğunu kaydeden Bölükbaşı, ''Bunlardan birincisi Rusya’da halkın ekonomik durumunun kötü olması. Rusya’da çalışanlar üç yıldır zam alamıyor. İnsanların geliri artması lazım ki tatile gidebilsin. İkinci olarak ise piyasada yeterli sayıda uçak koltuğu yok. Bundan birkaç yıl önce Transaero, geçtiğimiz yıl ise Vim Avia battı. Büyük sayıda uçağı olan hava yolu şirketleri piyasadan çekiliyor ve bunların yerini dolduran yok. Vim Avia battı ve 25 uçak bir anda piyasadan çekildi. Bunu neyle telafi edeceksiniz?'' şeklinde konuştu.  ''TÜRK HAVA YOLU ŞİRKETLERİNE KOLAY KOLAY İZİN VERİLMİYOR''

  Rusya’ya uçmak isteyen Türkiye merkezli hava yolu şirketlerinin önünde ise çok sayıda bürokratik sorun olduğuna işaret eden İsmail Blükbaşı, ''Mesela Moskova’ya, St Petersburg’a kimsenin girmesine kolay kolay izin vermiyorlar. Ama başka şehirlere izin verirken bu iki şehirde tekelin kırılmasını istemiyorlar.'' dedi.

  ''OTELCİLER BÜYÜK İNDİRİMLER VERDİĞİ İÇİN RUSLAR GELDİ''

  Geçen yıl Türkiye'ye 3.7 milyon Rus turistin gitmesinin otellerin verdiği ciddi indirimler ve devletin verdiği desteklerden kaynaklandığının altını çizen Bölükbaşı, ''Yani ortada bir turist patlaması durumu yok. Mart sonuna kadar otelleri yüzde 50 indirimlerle sattık. İkincisi ise devletin operatöre verdiği yolcu başına 35 dolara yaklaşan katkı vardı. Bunların tamamı paket fiyatlarını düşüren unsurlardı.'' sözlerini dile getirdi.

  ''AVRUPA'DAN TALEP VAR, OTELCİ HAKLI OLARAK...''

  Bu yıl Türkiye'ye Avrupa’dan ciddi bir talep olduğunun altını çizen Bölükbaşı, ''Almanya daha da düşecek diye beklerken birden tırmanışa geçti. İngiltere için de benzer bir durum söz konusu. Dolayısıyla otelci de haklı olarak ‘Rusya’ya şundan daha fazla kapasite ayıramam, indirim de bu kadar’ diyor.'' dedi.

  ''STOP SALE'E DEĞİL, ADİL OLMAYAN PAZAR DAĞILIMINA KIZIYORUZ''

  Bölükbaşı, otelcinin ‘stop sale’ çekmesine tur operatörlerinin neden kızdığı şeklindeki bir soruya ise ‘Otelcilerin pazar-kontenjan dağılımını adil bir şekilde yapması lazım. İngiltere nisan-mayısta iyi satılıyor diye bana stop çekersen, Rusya’nın yüksek olduğu haziran-temmuzda seni satmamı nasıl isteyeceksin. Otellerin çoğu da buna uyuyor zaten. Stop’lar erken rezervasyon indirimleri ile ilgili olduğunda ise buna saygı duyuyoruz. Çünkü herkesin farklı bütçesi ve planlaması var. ‘Bundan sonra yüzde 40 indirimle satmıyorum’ diyen otelciye bir şey söyleyemeyiz’ şeklinde yanıt verdi.

  ''BU YILKİ TÜRKİYE PLANLAMAMIZ 750 BİN''

  Geçen yıl Türkiye’ye 450-500 bin turist götürmeyi planladıklarını ve yılı 462 bin paksla kapattıklarını kaydeden İsmail Bölükbaşı, ‘Bu yıl ise 600 bini Antalya’ya, 150 bini ise Dalaman’a olmak üzere toplam 750 bin turisti Türkiye’ye götüreceğiz. Hava yolu ulaşımı ile ilgili sorun çıkmaz, iki ülke arasında sıkıntı yaşanmazsa bu rakamlar gerçekleşir. Biz kontenjanımızın yüzde 90’ının uçak koltuğunu garanti altına aldık’ dedi.

  ''TUR OPERATÖRLERİNİN PLANLAMALARI 4 MİLYON''

  Tur operatörlerinin planladığı koltuk sayısının 4 milyon civarında olduğunu ifade eden Bölükbaşı, ''Bu uçakların bir kısmı henüz yok. Biz de mesela eylül ayında satışlara başlarken uçak anlaşmalarımız yoktu. Önce satışa açıyor, sonra da otel ve uçak anlaşmalarını yapıyoruz. Çünkü nereden ne fiyat alacağımızı aşağı yukarı biliyoruz. Erken rezervasyonu özendirmek amacıyla, bir miktar zararına da olsa satışa erkenden başlıyoruz.'' şeklinde konuştu.

  ''TÜRKİYE PAHALI BİR ÜLKE''

  Türkiye'nin ucuz bir ülke olmadığının altını çizen Bölükbaşı, ''Türkiye pahalı bir destinasyon. Ortalama paket fiyatlarına bakılırsa Türkiye lider ülkelerden biri. Ucuz destinasyonlar var. Mesela Bulgaristan ucuz bir destinasyon. Bulgaristan paket fiyatları 200-250 dolarken, Türkiye paketleri 700 dolar civarıda. Tunus, İtalya... bunlar ucuz destinasyonlar. İspanya ve Yunanistan'da son dönemde fiyatlar arttı. Ama Belek, Kundu bölgelerindeki ciddi yatak kapasitesine sahip oteller yüksek fiyatlara satılıyor. İşin ilginç tarafı bunun alıcısı da var.'' ifadelerini kullandı.

  ''RUSYA'NIN İÇ TURİZMİ GELİŞTİRME ÇABALARI BAŞARISIZ OLDU DENEMEZ''

  Rusya'nın iç turizmi geliştirme çabalarının başarısız olduğunun söylenemeyeceğini kaydeden İsmail Bölükbaşı, Soçi ve Kırım'a yaklaşık 11 milyon Rus gidiyor. Öte taraftan devlet ne kadar destek de verse bu destinasyonların daha fazla büyüme şansı yok. Çünkü buralarda sezon çok kısa. Diğer taraftan Soçi ve Kırım'daki kalite Antalya ile kıyaslanamaz. Fiyat olarak aynı ama Türkiye'deki hizmeti buralarda alamıyor Ruslar.

  ''SON BİRKAÇ YILDA KÜÇÜK TUR OPERATÖRLERİNİN HEPSİ PİYASADAN SİLİNDİ''

  İsmail Bölükbaşı, Intourist'in artık Rusya'da büyük tur operatörleri arasına girip girmediği şeklindeki sorumuza ise, ''Biz geçen yıl yaptığımız paksla Türkiye'de dördüncü sıraya oturduk. Birinci sırada Pegas, ikinci sırada ODEON üçüncü sırada Anex ve dördüncü sırada biz vardık. Liste Tez Tour ve Biblio Globus şeklinde devam ediyor. Zaten Rusya'da 7-8 tane tur operatörü kaldı. Eskiden 20-30 bin paks kapasiteli çok tur operatörü vardı ancak son birkaç yılda hepsi silindiler. Burada büyüklerin ayakta kalmasının bir mantığı var. Büyüklerin ciddi finansal güçleri var.'' yanıtını verdi.

  HAVA YOLU ŞİRKETİ: SATIN ALMA VEYA KUMA DEĞİL, ORTAKLIK

  İsmail Bölükbaşı'na Intourist'in kurmayı planladığı uçak şirketini de sorduk. Bölükbaşı, planlamaya ilişkin şu bilgileri verdi:

  Bu konuda ciddi adımlar attık. Hava yolu şirketi satın almayacağız. Öte yandan yeni bir firma kurmak da çok zahmetli bir şey. Bir uçak firmasıyla ortak olup kendi uçaklarımızı getireceğiz. Büyük ihtimalle haziran ayında uçaklarımız gelecek. Ancak bu uçakları Rusya içinde kullanacağız. Çünkü biz Türkiye'ye çok önem verip bütün uçaklarımızı oraya çevirdik ve şu anda içeride boşluk doğdu.Bizim Rusya içinde de çok ciddi sayılarımız var. Soçi ve Kırım'a 400 bine yakın sayılarımız var. Kırım'da bir numarayız, Soçi'de ise ikinci sıradayız.

  Intourist'in 72 destinasyona operasyon yaptığı bilgisini veren İsmail Bölükbaşı, şirketin Rusya'daki toplam yolcu sayısının ise 1.5 milyon olduğunu açıkladı.   Haberi Paylaşın :
  Bu haber 16.03.2018 - 15:08:23 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  kessier - 17.03.2018 15:50:33
  ""Bundan sonra yüzde 40 indirimle satmıyorum’ diyen otelciye bir şey söyleyemeyiz" demiş . Ama aslında " BİZ KENDİMİZ KENDİ KAFAMIZDAN FİYAT BASIP SATIŞ YAPMAYA DEVAM EDERİZ, OTELLERİN BİZİ CİDDİ CİDDİ İKAZ ETMESİ FİLAN DA ÖNEMLİ DEĞİL ZATEN"demek istemiş bence


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Çeşme-Alaçatı havalimanı ihalesini kazanan şirket belli oldu
  Dorak'ın patronundan Ulusoy'a şok suçlama: 3 milyon dolarımı...
  Bakan açıkladı: 1 milyar dolar yatırımla Mersin'e ikinci Belek kurulacak
  Mehmet İşler: Yunanistan'a 1.5 milyon turist gönderdik, 200 bin turist aldık
  İşte Türkiye'nin yeni Moskova Kültür ve Turizm Müşaviri
  Antalya'da bu zamana kadarki en büyük Hint düğünü yapıldı
  TUSİAD'dan seçim açıklaması: İstikrarı bocazak uygulamalardan kaçının
  Ali Koç Bodrum'da gövde gösterisi yaptı
  Hakan Bakar: Türk otelciler bu yıl çok iyi paralar kazanacak
  Oteller Rus turiste yer kalması için Avrupa'ya 'stop' çekiyor
  İngiliz Yotel, 3. havalimanına yapacağı 451 odalı otelle Türkiye pazarına giriyor
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  Kruvaziyerle turist getiren acentelere toplam ne kadar para verilecek?
  Jet2 bu sefer de Manchester kapasitesini arttırdı, Türkiye de listede
  Merkez Bankası yıl sonu dolar tahminini açıkladı
  Yabancılara satılan konutta Irak Suudi Arabistan ve İran lider
  İspanya 3 ayda 16.4 milyon turist aldı, işte pazar pazar son durum
  Thomas Cook, Cook's Club'la 'Motel One' tarzını sahillere getirecek
  Almanya seyahat pazarında sezon yavaş yavaş netleşiyor
  AB İlerleme Raporunda bu da var: Sıfırlayın!
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  Halil Korkmaz: İstanbul'a gelen turistten şehir vergisi alınmalı
  İstanbul Valiliğinden terör alarmı: Turizm bölgeleri ve sağlık turizmi...
  Corendon, 23 Nisan öncesi çocukları sevindirdi
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun