Endişelenme sırası şimdi acentelerde: Airbnb paket tur satmaya başlıyor

  4.11.2015 - 09:23:26  Airbnb, uzun süredir otellerin ve ister klasik olsun ister online, tüm tur operatörlerinin gözünde devasa bir diken. O kadar ki, bu kuruluşların baskılarına dayanamayan bazı ülke ve Berlin gibi bazı büyük kentler, Airbnb faaliyetini yasaklamayı bile düşünüyor. Şu an dahi durum bu şekildeyken, Airbnb'den sektörü oldukça zora sokabilecek bir haber geldi: Şirket, paket tur uygulaması 'Journeys'in denemelerine başladı.  TurizmGüncel

  Evindeki fazla yatağı günlük olarak kiraya veren milyonlarca kişi, vergi vermeden ve fiziki denetimlerin dışında kalarak pazar kazanırken, oteller, seyahat acenteleri ve tur operatörleri bundan doğrudan zarar görüyor. Üstelik vergi kayıpları da yaşanıyor.

  Ancak Airbnb son 4 yılda her yıl yüzde 100’e yakın bir oranda büyüme gösterdi. Şirket 2015’in ilk 10 ayında 80 milyon rezervasyona aracı oldu. Şirketin pazar değeri, dünyanın en büyük tur operatörü olan TUI’nin çok üstünde gösteriliyor.

  AIRBNB TUR OPERATÖRLÜĞÜNE Mİ SOYUNUYOR?

  Airbnb şimdi bambaşka bir gelişmeyle otel ve tur operatörlerini daha da panikletmeyi başardı. Şirket, tur operatörlüğüne soyunuyor. Airbnb’nin sahip olduğu müşteri portföyü, bilgi bankası ve marka değeri hesaplandığında, tehlikenin otel ve tur operatörleri için ne kadar büyük olduğu tahmin edilebilir.

  Şirket, şimdilik ‘deneme amacıyla’ ABD’nin San Francisco kentine ‘paket hizmetleri’ satmaya başladı. Yani müşteri yine kendi seçimine göre ve bir otele ait olmayan bir yatakta konaklayacak. Ancak Airbnb artık transfer, gezi turları, yemekler ve aktiviteler gibi ek hizmetleri ‘paket’ halinde satışa sunacak. Tur operatörlüğünden tek fark ise, konaklama imkanının büyük ihtimalle bir otele ait olmaması.  Henüz deneme aşamasında olan ilk 'paket tur' satışları, Airbnb tarafından seçilen kullanıcılara gönderilen davetiye yolu ile yapılıyor. Davetiyede, kullanıcılara 'Seyahat anlayışını değiştirecek  yeni bir adım atıyoruz. Bu tarihi anı bizimle paylaşmak ister misiniz?' sorusu soruluyor. Önerilen paketlerde, 1 öğün yemek, kullanıcı tarafından seçilecek yerde 3 gecelik konaklama, şehir turu, aktiviteler ve transferler yer alıyor. Fiyatlar 500 dolar ile 750 dolar arasında değişiyor.  AIRBNB YETKİLİSİ: ŞU AN YALNIZCA KEŞFEDİYORUZ

  ‘The Next Web’ internet sayfasına bu konuda bir demeç veren Airbnb yetkilileri, bu girişimin şimdilik ‘deneme’ amacını taşıdığını, başarılı olunması durumunda uygulamanın yaygınlaşacağını belirttiler.

  ABD turizm basınına göre Airbnb şirketinin bu alanda bu konseptle başarılı olması, piyasaya büyük etki yapacak ve kimi otel, tur operatörü ve seyahat acentelerinin ‘canı çok yanacak’. Zira Airbnb şirketinin altyapısı ve devasa müşteri bilgi bankası, kendisinin en kısa zamanda dünyanın en büyük tur operatörü yapabilir.

  SORUMLULUK OLMADAN TUR OPERATÖRLÜĞÜ OLUR MU?

  İşin ilginç yanı ise, Airbnb'nin bu 'yer hizmetleri'nin tamamını ev sahipleri ve yerel halk ile yürütmesi. Site üzerinde ev sahiplerine oda dışında teklif etmek istedikleri yemek, gezi ve benzeri aktiviteleri de önerme fırsatı veriliyor.

  Airbnb tur operatörlüğüne soyunsa da, aslında bir sorumluluk almıyor. Çünkü kullanıcılara iletilen davetiyelerde anlaşmanın şirket ile değil kullanıcı ve ev sahibi arasında olduğu belirtiliyor.

  Airbnb yetkilisi şu an deneme aşamasında olduklarını ve başarılı olurlarsa işi büyütebileceklerini söylese de, şu an dahi verdiği hizmetler oldukça tartışmalı olan Airbnb'nin tur operatörlüğü gibi geniş kapsamlı bir işi nasıl yürüteceği ve hangi araçları kullanacağı bilinmiyor.  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 4.11.2015 - 09:23:26 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Marriott: Türkiye yeniden turistlerin gözdesi oldu
  Yunanistan hangi ülkeden ne kadar turizm geliri elde etti?
  Avrupa'da Türkiye rezervasyonları artarken, İspanya 2018'e nasıl başladı?
  TUI İngiltere'de Longman'ın koltuğuna oturacak isim belli oldu
  Hilton Adıyaman'da otel açtı
  TAV 175 milyon yolcuya hizmet verdi, 175 milyon euro kar etti
  Türkiye bu yıl ITB'ye iki bakanla katılacak
  Almanya seyahat pazarı 64.7 milyar euroya ulaştı, işte liderler
  Osman Ayık: Tahsislerin uzatlması sembolik bedellerle yapılmalı
  Bakan açıkladı: Booking.com bu sezon yeniden açılabilir
  Yağcı: Avrupa'daki erken rezervasyonlarda %60-80 artış var
  Bodrum'da 'acı' bir festival başlıyor
  Üç tane beş yıldızlı otelin yatırım teşvik belgesi iptal edildi
  Antalya önemli bir spor etkinliğine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor
  Konaklama sektörüne 371 milyon liralık yatırım teşvik belgesi verildi
  Rusya'da bir tur operatörü daha Türkiye operasyonlarına başladı
  Belediye başkanı açıkladı: 5 otel grubu Gazipaşa'ya otel yapmak istiyor
  Firuz Bağlıkaya'dan KGF ziyareti: Acentelerin desteğe ihtiyacı var
  Özkan Hacıoğlu, Neredekal'ın 2018 hedeflerini açıkladı
  Meeting Point Muğla'da sezonu 8 aya çıkarmayı hedefliyor
  Rus turisti Türk oteller topladı, Soçi ve Kırım fiyat arttırmıyor
  TSE'nin 'helal otel' standartlarında neler var?
  Muğla'dan iç pazarda tanıtım atağı
  30-40 bin euro kaynak isteyen online yazılımı aylık 230 euroya satıyor
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  İzi Madem kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun