Endişelenme sırası şimdi acentelerde: Airbnb paket tur satmaya başlıyor

  4.11.2015 - 09:23:26  Airbnb, uzun süredir otellerin ve ister klasik olsun ister online, tüm tur operatörlerinin gözünde devasa bir diken. O kadar ki, bu kuruluşların baskılarına dayanamayan bazı ülke ve Berlin gibi bazı büyük kentler, Airbnb faaliyetini yasaklamayı bile düşünüyor. Şu an dahi durum bu şekildeyken, Airbnb'den sektörü oldukça zora sokabilecek bir haber geldi: Şirket, paket tur uygulaması 'Journeys'in denemelerine başladı.  TurizmGüncel

  Evindeki fazla yatağı günlük olarak kiraya veren milyonlarca kişi, vergi vermeden ve fiziki denetimlerin dışında kalarak pazar kazanırken, oteller, seyahat acenteleri ve tur operatörleri bundan doğrudan zarar görüyor. Üstelik vergi kayıpları da yaşanıyor.

  Ancak Airbnb son 4 yılda her yıl yüzde 100’e yakın bir oranda büyüme gösterdi. Şirket 2015’in ilk 10 ayında 80 milyon rezervasyona aracı oldu. Şirketin pazar değeri, dünyanın en büyük tur operatörü olan TUI’nin çok üstünde gösteriliyor.

  AIRBNB TUR OPERATÖRLÜĞÜNE Mİ SOYUNUYOR?

  Airbnb şimdi bambaşka bir gelişmeyle otel ve tur operatörlerini daha da panikletmeyi başardı. Şirket, tur operatörlüğüne soyunuyor. Airbnb’nin sahip olduğu müşteri portföyü, bilgi bankası ve marka değeri hesaplandığında, tehlikenin otel ve tur operatörleri için ne kadar büyük olduğu tahmin edilebilir.

  Şirket, şimdilik ‘deneme amacıyla’ ABD’nin San Francisco kentine ‘paket hizmetleri’ satmaya başladı. Yani müşteri yine kendi seçimine göre ve bir otele ait olmayan bir yatakta konaklayacak. Ancak Airbnb artık transfer, gezi turları, yemekler ve aktiviteler gibi ek hizmetleri ‘paket’ halinde satışa sunacak. Tur operatörlüğünden tek fark ise, konaklama imkanının büyük ihtimalle bir otele ait olmaması.  Henüz deneme aşamasında olan ilk 'paket tur' satışları, Airbnb tarafından seçilen kullanıcılara gönderilen davetiye yolu ile yapılıyor. Davetiyede, kullanıcılara 'Seyahat anlayışını değiştirecek  yeni bir adım atıyoruz. Bu tarihi anı bizimle paylaşmak ister misiniz?' sorusu soruluyor. Önerilen paketlerde, 1 öğün yemek, kullanıcı tarafından seçilecek yerde 3 gecelik konaklama, şehir turu, aktiviteler ve transferler yer alıyor. Fiyatlar 500 dolar ile 750 dolar arasında değişiyor.  AIRBNB YETKİLİSİ: ŞU AN YALNIZCA KEŞFEDİYORUZ

  ‘The Next Web’ internet sayfasına bu konuda bir demeç veren Airbnb yetkilileri, bu girişimin şimdilik ‘deneme’ amacını taşıdığını, başarılı olunması durumunda uygulamanın yaygınlaşacağını belirttiler.

  ABD turizm basınına göre Airbnb şirketinin bu alanda bu konseptle başarılı olması, piyasaya büyük etki yapacak ve kimi otel, tur operatörü ve seyahat acentelerinin ‘canı çok yanacak’. Zira Airbnb şirketinin altyapısı ve devasa müşteri bilgi bankası, kendisinin en kısa zamanda dünyanın en büyük tur operatörü yapabilir.

  SORUMLULUK OLMADAN TUR OPERATÖRLÜĞÜ OLUR MU?

  İşin ilginç yanı ise, Airbnb'nin bu 'yer hizmetleri'nin tamamını ev sahipleri ve yerel halk ile yürütmesi. Site üzerinde ev sahiplerine oda dışında teklif etmek istedikleri yemek, gezi ve benzeri aktiviteleri de önerme fırsatı veriliyor.

  Airbnb tur operatörlüğüne soyunsa da, aslında bir sorumluluk almıyor. Çünkü kullanıcılara iletilen davetiyelerde anlaşmanın şirket ile değil kullanıcı ve ev sahibi arasında olduğu belirtiliyor.

  Airbnb yetkilisi şu an deneme aşamasında olduklarını ve başarılı olurlarsa işi büyütebileceklerini söylese de, şu an dahi verdiği hizmetler oldukça tartışmalı olan Airbnb'nin tur operatörlüğü gibi geniş kapsamlı bir işi nasıl yürüteceği ve hangi araçları kullanacağı bilinmiyor.  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 4.11.2015 - 09:23:26 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Rusya paket tur pazarı 2018'de de aynı performansı gösterebilecek mi?
  İspanya'nın 10 aydaki ziyaretçi sayısı 77 milyona ulaştı
  İşte TÜRSAB genel kuruluna katılması kesinleşen acente sayısı
  Ferit Şahenk şimdi de o işe el attı
  Erdoğan çantasında 3 projeyle Yunanistan'a gidiyor
  İşte Soçi'nin 2017 yılında ağırladığı turist sayısı
  Hepoğlu'ndan 'duayenlere' ve 'çok bilmişlere': Benim de bir projem var!
  TÜSİAD Başkanı doların yükselişini bu iki nedene bağladı
  6 bin 600 yolcuya ve 2 bin 800 sürücüye Uber cezası
  Turizm tesis alanı 20 milyon liraya ihalye çıkarıldı
  Thomas Cook'un karı düştü, umudunu Türkiye ve Mısır'a bağladı
  Anex ve Bentour'un 2018 Almanya planları belli oldu
  TUI, İngiltere'nin bir havaalanından daha Antalya'ya uçuş başlatıyor
  Mehmet Şimşek piyasadaki dalgalanmalar için ne dedi?
  'Turizm sektörünün talepleri var'
  Suriye sorununda bir ilk!
  Dolar, Orta Vadeli Plan'daki 2019 hedefini de aştı
  Bağlıkaya'dan Antalya'da büyük buluşma: Neden aday oldum?
  Züppelik, fakirleri aşağılama... İngiliz hava yolu şirketine tepki yağdı
  İspanya otelcilik sektöründe 2.48 milyar euroluk dev satın alma teklifi
  Ünlü tatil köyü satılıyor
  Rekor: İstanbul'da 120 bin şişe sahte içki ele geirildi
  Neredekal ile HotelRunner'ın iş birliği otellere ne kazanadıracak?
  İstanbul'da 5 bin otelciye deprem eğitimi
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2017  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun