Benzer Haberler:
  Yakup Dinler: Müşavirliklere işinin ehli insanların atanması şart!
  KAPTİD Yakup Dinler'le yola devam dedi
  Kapadokya'da ruhsatlandırma ve denetleme dönemi
  Yeni Şafak'tan 'sıra dışı' her şey dahil haberi: Kapadokya pilot bölge olsun
  Canlanma başladı, Türkiye'nin turizm bölgelerinde son durum ne?
  Yakup Dinler'in acı kaybı
  Kemer, Alanya, Kapadokya ve Side'de 2017 sezonu nasıl başladı?
  Kapadokya Havalimanı 5 ay kapalı kalacak
  Kapadokya'daki balon kazalarının sebebi kontrolsüzlük mi?
  Balon kazası bu yüzden mi yaşandı?

  Dinler'den Cappadox Fest'e sert eleştiri: Aklımızla dalga geçercesine...

  16.12.2017 - 19:37:53  Kapadokya'da düzenlenen Cappadox Festivali tartışmalara neden oldu. Kapadokyalı turimcilerin tepkisine rağmen her yıl 19 Mayıs'ta düzenlenen festivalin bu yıl farklı bir tarihte yapılacağına dair fuar idaresinden söz alan turizmciler, bu sefer de festivalin Ramazan Bayramına denk getirildiğini öğrenince çileden çıktı. Festivalin Ramazan Bayramına alınmasına tepki gösteren KAPTİD Başkanı Yakup Dinler, bu düşünce yapısının Kpadokya'ya ihanet olduğunu ifade etti.  Konuyla İlgili olarak bir açıklama yapan Yakup Dinler, şunları söyledi:

  ''Bugüne kadar tüm Kapadokya bu festivale tüm gücüyle destek verdi. Neden? Çünkü festivaller bir bölgeye düzenlendiği tarihlerde hareket katar, renk verir ve cazibe merkezi haline getirir. Organizasyon bugüne kadar bazı ufak tefek eksiklikler dışında gayet güzel gitti fakat bizlerin bu festivalle ilgili itiraz ettiği tek bir husus vardı, o da düzenlenme tarihi ile ilgili sıkıntıydı.  ''BİZİ SÜREKLİ YANILTTILAR''

  Festivalin 1'incisi 19 Mayıs tarihinde yapıldı. 1. festival sonunda yapılan yorum ve görüşlerde bir sonraki yıl tarihin değişmesi gerektiği çünkü 19 Mayıs haftasının Kapadokya'nın zaten en yoğun dönemlerinden birisi olduğu ve zaten dolu olan bölgeye çok az katkıda bulunduğundan bahsedildi. "Tamam bu sene zaten kendimizi ölçtük, seneye tarih değişecek" dediler, değişmedi. 2'incisi yine 19 Mayıs'ya yapıldı, yine itirazlar edildi "söz 3'üncüsü başka tarih" dediler yine bizi yanılttılar!

  ''UYGUN DÖNEMDE YAPILACAĞI SÖYLENDİ''

  Bu yıl Nisan ayında Valilik makamında yapılan ve benim de olduğum toplantıda bizzat ben bu durumu Pozitif'in yetkilisi Canan hanıma söyledim. Kendisi festivalin 4'üncüsünün kesinlikle 19 Mayıs tarihinde yapılmayacağını Haziran ayında daha uygun bir dönemde yapılacağını söyledi. Biz de bu hatadan er ya da geç dönülmesi gerektiğinin elzem olduğunu 19 Mayıs gibi "bayram" dönemlerinde bu tür organizasyonları yapmanın bölgeyi bir çekim merkezi yapmadığını ve bölgenin daha sakin olduğu dönemlerde yapılması gerektiğini kendilerine özellikle vurguladık. "Siz daha sakin bir dönemde yapın, bölgeye turist getirin bizde daha fazla destek verelim" dedik.

  ''AKLIMIZA DALGA GEÇERCESİNE...''

  Ne yazik ki 2 gün önce 4. Cappadox Festivali'nin tarihleri açıklandı, "aklımızla dalga geçercesine" organizatörler bu sefer Festivali 19 Mayıs Bayramı yerine Ramazan Bayramı dönemine almayı uygun(!) görmüşler.

  Buradan net bir şekilde ortaya çıkıyor ki bu festivalin Kapadokya'ya bir katkısı olması yönünde hiç bir çalışma içerisinde olmadıkları çok net. Olaya tamamen ticari bakıp, Kapadokya'nın en yoğun olduğu dönemlerde bu işi yapalım, Kapadokya'ya hal-i hazırda gelen kitleden yararlanalım ve gidelim düşüncesindediler. Yazık! Bu şekilde bir düşünce yapısında olmak Kapadokya'ya ihanettir.''

  ''HATADAN DÖNÜLSÜN''

  FibHaber'e konuşan Kapadokyalı turizmcilerden Kapadokya Hıll Butik Otel Sahibi Musa Ertaş; "Biz Festivalin Bölgemize faydalar sağlayacağını kabul ediyoruz ama böylesine önemli bir festivalin yılın en yoğun günlerine denk getirilmesi hiç mantıklı ve anlamlı olmamış. Eğer ki festival bir amaca hizmet etsin isteniyorsa o zaman bu konunun yeniden gözden geçirilmesini öneriyorum" dedi.

  ''AKIL TUTULMASI''

  Göreme Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Durmaz, Festivallere evet ama burada amaç eğer bölge turizmine katkı sağlamaksa tarihi kesinlikle hatalı. Festival için alınan tarih yanlış. Etkinliği düzenleyenlerin Bu tarihe yeniden bir ayar verilmesini bekliyoruz.

  ''DESTEK VERMEYİZ''

  Göreme Belediye Başkanı Nuri Cingil'de yaptığı açıklamasıda; Biz Göreme Belediyesi olarak, Gerek kasabamızın gerekse Kapadokya bölgemiz olsun tanıtımı konusunda ki hassasiyetlerimiz herkesçe bilinmektedir. Bu bağlamda da şuana kadar Cappadox Fest'e Göreme Belediyesi olarak ta gereken her türlü desteği sağladık bundan sonrada sağlarız ama bir şartla. Biz Festivali düzenleyen Canan hanımla daha önce yaptığımız görüşmemizde, kendileriyle Festivalin bölgemize katkılarını değerlendirdik. Bizim Canan hanımdan isteğimiz şuydu, Düzenlenen festivalin Kapadokya turizminin yoğun olmadığı tarihlerde yapılmasına ilişkin düşüncelerimizi kendilerine ilettik ve bu konuda uyarımızı daha önceden yaptık. O tarihlerde biz zaten doluyuz. Bu işi tatil olmayan tarihlerde yapın... Kendileride bu konuya özen gösterileceğini ve önem verileceğini söylemişti. Ama 2018 yılı için Festival tarihinin 14-17 Haziran olarak karar alındığını duyduk. Yani Ramazan bayramı günlerine denk gelen bir tarihte. Diğer bir değişle Kapadokya turizminin en yoğun olduğu günlerde. Biz tekrardan bunu önemle hatırlatmak istiyorum ki, Eğer tarihin değiştirilmemesi ve bu tarihte yapılması durumunda biz Göreme Belediyesi olarak bu festivale artık hiçbir destekte bulunmayacağız.  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 16.12.2017 - 19:37:53 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Çeşme-Alaçatı havalimanı ihalesini kazanan şirket belli oldu
  Dorak'ın patronundan Ulusoy'a şok suçlama: 3 milyon dolarımı...
  Bakan açıkladı: 1 milyar dolar yatırımla Mersin'e ikinci Belek kurulacak
  Mehmet İşler: Yunanistan'a 1.5 milyon turist gönderdik, 200 bin turist aldık
  İşte Türkiye'nin yeni Moskova Kültür ve Turizm Müşaviri
  Antalya'da bu zamana kadarki en büyük Hint düğünü yapıldı
  TUSİAD'dan seçim açıklaması: İstikrarı bocazak uygulamalardan kaçının
  Ali Koç Bodrum'da gövde gösterisi yaptı
  Hakan Bakar: Türk otelciler bu yıl çok iyi paralar kazanacak
  Oteller Rus turiste yer kalması için Avrupa'ya 'stop' çekiyor
  İngiliz Yotel, 3. havalimanına yapacağı 451 odalı otelle Türkiye pazarına giriyor
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  Kruvaziyerle turist getiren acentelere toplam ne kadar para verilecek?
  Jet2 bu sefer de Manchester kapasitesini arttırdı, Türkiye de listede
  Merkez Bankası yıl sonu dolar tahminini açıkladı
  Yabancılara satılan konutta Irak Suudi Arabistan ve İran lider
  İspanya 3 ayda 16.4 milyon turist aldı, işte pazar pazar son durum
  Thomas Cook, Cook's Club'la 'Motel One' tarzını sahillere getirecek
  Almanya seyahat pazarında sezon yavaş yavaş netleşiyor
  AB İlerleme Raporunda bu da var: Sıfırlayın!
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  Halil Korkmaz: İstanbul'a gelen turistten şehir vergisi alınmalı
  İstanbul Valiliğinden terör alarmı: Turizm bölgeleri ve sağlık turizmi...
  Corendon, 23 Nisan öncesi çocukları sevindirdi
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun