Benzer Haberler:
  Tebligatlar Başaran Ulusoy'a ulaştırılamıyor mu, Ulusoy ne diyor?
  Azur Air Rusya'nın iyi charter hava yolu seçildi
  Ulusoy anlatıyor: Borçlar, biletler, çekler, senetler, binalar, alacaklar...
  Havacılık sektöründeki idari para cezalarına büyük zam
  DHMİ'ye yurt dışında 100 milyon dolara kadar şirket kurma izni
  İflas Erteleme Kurumu kaldırılıyor, işte yerine gelecek sistem
  İşte Türkiye'nin en çok hizmet ihracatı yapan turizm şirketleri
  Rus operatörler peş peşe açıkladı: Intourist'in ardından şimdi de TUI...
  Coral Travel Ukrayna, ikinci kez 'yılın en iyi turizm şirketi' seçildi
  Avrupa'nın ilk 5 yıldızlı hava yolu şirketi Lufthansa oldu

  Arca: Yeni iş modelimizle Tura Turizm'in cirosunu 4 yılda 6'ya katladık

  20.03.2018 - 14:35:32  Tura Turizm’in Perakende İcra Kurulu Üyesi ve ABC Turizm’in Yönetim Kurulu Başkanı Ayşin Arca, Tura Turizm'in desteği ile ilk kez hayata geçirdiği iş modeli ile şirketin cirosunu 4 yılda 25 milyon liradan 150 milyon liaya çıkardığını belirtti. Ayşin, Tura Turizm’in 2020 ciro hedefinin ise 350 milyon lira olduğun ifade etti.  Tura Turizm'in geliştirdiği iş modeli, müşteri ilişkileri ve şirketin hedefleri ile ilgili açıklamalarda bulunan Ayşin Arca, turizm firmalarının uzun yıllar canlılığını koruyabilmesi için geliştirdiği sistem doğrultusunda Tura Turizm bünyesinde ABC Turizm’i kurduğunu anlattı.  ''ŞİRKETİN CİROSUNU 4 YILDA 6'YA KATLADIK''

  ABC Turizmin özellikle köklü turizm firmalarını şirketlere bölerek daha profesyonel ekipler ile yönettiğini söyleyen Arca, bu sayede şirketin cirosunu 4 yılda 6'ya katladığını kaydetti. Arca, “Tura Turizm bize çok güvendi. Profesyonel kariyerim süresince sektörü incelediğimde olması gerekenin bu olduğunu ve turizm şirketlerinin birden fazla alanda faaliyet gösterdikleri zaman uzun vadeli yaşamaları için şirketler halinde bölünmeleri gerektiği tezini savunuyordum. Tura Turizm bunu gerçekleştirme fırsatı verdi. Ayrıca Tura Turizm, Türkiye içinde ve dışında yapacağı bütün seyahatlerde haklarını bize teslim etti” şeklinde konuştu.

  ''KÜLTÜR ALIŞVERİŞİ YAPIYORUZ''

  Hedef kitleyi çok iyi analiz ettiklerini ve turları bunlara göre yeniden düzenlediklerin belirten Ayşin Arca firmayı bir adım öne taşıyan en büyük farkın deneyim yaşatmaları olduğunu belirtti. Arca, “Biz gittiğimiz yerlerin fotoğraflarını çekmeye gitmiyoruz. Biz oradaki yaşamlara dokunmaya gidiyoruz. İnteraktif turlar yapıyoruz, hayatın içine giriyoruz. Hindistan Nepal’de bir ailenin evinde yemek yiyoruz. Amalfi’de zeytin toplattırıyoruz. Vietnam Kamboçya’da, pirinç toplayan kadınlarla beraber çalışıyoruz. Deneyim yaşattırıyoruz. Bunları da erişilmez fiyatlarla değil, Türk Lirası cinsinden sunuyoruz. Bu deneyimler tanışma ağırlıklı olduğu için biz sadece onları tanımıyoruz. Onların da bizi tanımasını sağlıyoruz. Bir anlamda kültür alışverişi yapıyoruz” dedi.

  ''MIAMI'DE OFİS AÇTIK, SIRADA GÜNEY AMERİKA, HONG KONG VE ARJANTİN VAR''

  Türk usulü iş yapış modelinin aslında dünyada aranılan ve istenilen bir model olduğunu, son zamanlarda hızla büyüyen Asya ülkelerinin de aynı iş anlayışı ile ilerlediklerini ifade eden Arca, Türk usulü hizmeti Amerika’ya taşıdıklarını belirtti. 2017 yılında Miami’de ABC Holidays firmasını kurduğunu açıklayan  Arca, Asya ve Avrupa’dan Amerika’ya gelecek olan turistlere Amerika’da var olandan daha dinamik bir hizmet anlayışı sunmayı planladıklarını ifade etti. Arca, ''Açtığımız bu ofisle aynı zamanda Türkiye’ye getirmek için anlaşmak istediği tur operatörlerinin Amerika içindeki operasyonlarını da yönetiyoruz. Bu sayede Türklere de Amerika turlarını daha erişilebilir fiyatlara sunabiliyoruz. “Bilet fiyatına tatil” sloganıyla ABD ile yaşanan vize problemine rağmen 2017’de 3 bin 500 vatandaşı Amerika ile buluşturduk. Bu seneki hedefimiz 5 bin Türk. Önümüzdeki 5 yıl içinde Güney Amerika, Hong Kong ve Arjantin’de de ofis açmayı planlıyoruz'' ifadelerini kullandı.

  ''TÜRKİYE'YE GELMEK İSTEMEYEN KURUMSAL FİRMALARA ABD'DE HİZMET VERİYORUZ''

  Son dönemlerde yaratılan algılardan dolayı Türkiye’ye gelmekte tereddüt gösteren kurumsal firmalara ABD’de hizmet vermek için yola çıktıklarını söyleyen Arca, “Bu demek değildir ki ülkemizden vazgeçtik. Aksine ülkemizden vazgeçen kurumsal ortaklarımızla bağımızı koparmamak adına ve devamlı kendimizi hatırlatmak için böyle bir yöntem bulduk. Yabancı misafirlerimiz buraya gelmiyorlar; biz onların gittikleri yerlerde bulunarak bağımızı koparmamaya çalışıyoruz. Sürekli Türkiye’yi sıcak tutmaya çalışıyoruz. Türkiye’nin birçok ülke ile kıyaslandığında hizmet anlayışı konusunda kültürel birikimlerinden gelen büyük bir başarısı var. Bu, dünyada itibarlı ve takdir gören bir başarıdır. Biz bu hizmet anlayışını ihraç ettik. Böyle bir ihtiyaç varmış ki büyük bir patlama yaşadık. Türkiye’ye gelmekten geçici olarak vazgeçen firmalara Amerika’da hizmet vermeye başladık. Dünyanın en büyük global brokerlarının bir tanesinin resmi ABD tedarikçisi olduk. Bir Türk olarak son 50 yılın en sancılı turizm döneminde yılmadık. Hem Türkiye’de hem de başka ülkelerde bu mücadeleyi vermemizin karşılığını aldık diye düşünüyorum” dedi.

  ''TUR OPERATÖRLERİNİN PROFSYONELLEŞMESİ GEREKİYOR''

  Türkiye’deki tur operatörlerinin birçoğunun profesyonelleşmesi gerektiğinin altını çizen Arca, “Aynı iş modelini uygulamamızı isteyen turizm acentaları mevcut. Ancak biz seçici davranmaya çalışıyoruz. Amacımız Türk turizmini yukarıya taşıyarak ekonomiye olan katkısını büyütmek" şeklinde konuştu.

  2018 HEDEFİ 60 BİN YOLCU

  2017 yılında 29 bin müşteriye hizmet verdiklerini belirten Arca, 2018 hedeflerinin ise 60 bin olduğunu belirterek, ''Türk müşteri de döviz düşerken değil de yükselirken tatil satın alma ğilimi daha yüksek. 'Döviz iyice yükelmeden seyahatimi alayım' diye bakıyorlar.'' dedi.

  ''KRUVAZİYERDE GERİ DÖNÜŞ 2020'Yİ BULUR''

  Toplantıya katılan Tura Turizm Yönetim Kurulu Üyesi Leyla Öner ise, kruvaziyer şirketlerinin açıkladığı Türkiye programlarının şu an için çok önemli olmadığını söyledi. Bu açıklamaların moral vermekten öteye geçmediğini dile getiren Öner, ''2015 yılında ortalama 100-150 sefer yapan kruvaziyer şirketlerinin 2019'da yapacağı 4-5 seferle kruvaziyerde geri dönüş olmaz. Gerçek toparlanmanın 2020'de olacağını düşünüyorum. 2015'ten önce sadece Tura Turizm'in 400'den fazla sefei oluyordu. Kruvaziyer turizminde 10 yıl geriye gittik.'' şeklinde konuştu.


  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 20.03.2018 - 14:35:32 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Çeşme-Alaçatı havalimanı ihalesini kazanan şirket belli oldu
  Dorak'ın patronundan Ulusoy'a şok suçlama: 3 milyon dolarımı...
  Bakan açıkladı: 1 milyar dolar yatırımla Mersin'e ikinci Belek kurulacak
  Mehmet İşler: Yunanistan'a 1.5 milyon turist gönderdik, 200 bin turist aldık
  İşte Türkiye'nin yeni Moskova Kültür ve Turizm Müşaviri
  Antalya'da bu zamana kadarki en büyük Hint düğünü yapıldı
  TUSİAD'dan seçim açıklaması: İstikrarı bocazak uygulamalardan kaçının
  Ali Koç Bodrum'da gövde gösterisi yaptı
  Hakan Bakar: Türk otelciler bu yıl çok iyi paralar kazanacak
  Oteller Rus turiste yer kalması için Avrupa'ya 'stop' çekiyor
  İngiliz Yotel, 3. havalimanına yapacağı 451 odalı otelle Türkiye pazarına giriyor
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  Kruvaziyerle turist getiren acentelere toplam ne kadar para verilecek?
  Jet2 bu sefer de Manchester kapasitesini arttırdı, Türkiye de listede
  Merkez Bankası yıl sonu dolar tahminini açıkladı
  Yabancılara satılan konutta Irak Suudi Arabistan ve İran lider
  İspanya 3 ayda 16.4 milyon turist aldı, işte pazar pazar son durum
  Thomas Cook, Cook's Club'la 'Motel One' tarzını sahillere getirecek
  Almanya seyahat pazarında sezon yavaş yavaş netleşiyor
  AB İlerleme Raporunda bu da var: Sıfırlayın!
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  Halil Korkmaz: İstanbul'a gelen turistten şehir vergisi alınmalı
  İstanbul Valiliğinden terör alarmı: Turizm bölgeleri ve sağlık turizmi...
  Corendon, 23 Nisan öncesi çocukları sevindirdi
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun