Benzer Haberler:
  'İzmir'in dağlarında çiçekler açar, otellerin plajında develer yüzer'
  TUI Rusya'dan Türkiye hamlesi: O ürünlerin oranını %60'a çıkaracak
  Thomas Cook: Mısır ve Türkiye talebi, kar marjı baskısını hafifletti
  Gerilimde son perde: İsrail 'Türkiye'ye gitmeyin' uyarısı yaptı
  Almanya'da nisan ayının paket tur şampiyonu Antalya oldu
  Mayıs tatilinde Rus turistin yüzde 53'ü Türkiye dedi
  Alman turist son iki haftada Türkiye'de en çok bu otelleri aradı
  Apollo, 2018'de Antalya'ya 20 bin turist getirecek
  ABD'den bölgeyi istikrarsızlaştıracak adım: O anlaşmadan çekildi
  Alman hava yolu şirketi Türkiye'ye 4, Yunanistan'a 14 yeni hat açtı

  'Türkiye'de hala uluslararası kimliğe sahip bir turizm fuarı yapılmıyor'

  2.05.2016 - 16:50:32  Mercan Travel Yöneti Kurulu Başkanı Cüneyt Mengü, ATM Dubai Fuarı'nı (Arabian Travel Market) ve Türkiye'nin fuarlar konusundaki eksikliğini kaleme aldı. Fuarda 89 ülkenin kamu nezdinde temsil edildiğini ifade eden Mengü, Türkiye'de hala uluslararası düzeyde bir turizm fuarı yapılamadığını belirtiyor.  İşte Mengü'nün ''Türkiye de uluslararası turizm fuarı düzenlemelidir'' başlıklı yazısı:

  25–28 Nisan 2016 tarihleri arasında Birleşik Arap Emirlikleri’nin ekonomi başkenti Dubai’de düzenlenen 23. ATM – Arabian Travel Market adındaki uluslararası turizm fuarı, dünya çapında WTM London ve ITB Berlin fuarlarından sonra en önemli 7 fuar arasında yer almaktadır. Uluslararası turizm endüstrisinin incoming (gelişler) ayağı, ülke ekonomilerinin vazgeçilmez faaliyet alanlarından birini teşkil etmektedir. Bu endüstrinin makroekonomiye etkileri; öncelikle büyümeyi destekler, dış ticaret açıklarının kapatılmasında son derece önemli bir enstrüman konumundadır,

  Gerek doğrudan gerekse dolaylı olarak toplam istihdam için vazgeçilmez bir öneme sahip olması hasebiyle tüm dünyada kamunun öncelikli ilgi alanı içinde yer almaktadır. Bu itibarla turizm sektörünün tüm birimleri tarafından mikro ekonomi yönünden çalışmalar yapılmaktadır. 

  Bu önemine binaen Uluslararası ATM fuarına Türkiye’nin de içinde bulunduğu 89 ülke kamu nezdinde temsil edilmesinin yanı sıra, bu ülkelere ait toplam 2900 profesyonel katılımcı stant alarak yer almıştır. Söz konusu fuarda hemen hemen kendi imkanları ile dünyanın her tarafından alıcı sıfatıyla ziyaretçi olarak gelen 36.000 kişiye B2B görüşmeler yapma imkanı sağlanmıştır. Ayrıca fuarda 2.75 Milyon Dolar bandında turizm şirketleri arasında ticari anlaşmaların yapıldığı da ileri sürülmektedir.

  Bu rakamlar incelendiğinde ATM gibi uluslararası turizm fuarlarının kimliği ve sahip olduğu kriterler dikkate alındığında ulusal bazda düzenlenen diğer fuarlar ile arasındaki fark açıkça görülmektedir. Bu cümleden hareketle Türkiye’de halen uluslararası kimliğe sahip bir turizm fuarı yapılamamaktadır. Her türlü turizm özelliklerine sahip, efsane şehir, güzelim İstanbul bir Dubai olamaz mı?

  Türkiye, ATM fuar alanında 2000 metrekare büyüklüğünde bir yer ile temsil edilmiştir. 700 metrekaresi Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü himayesinde eşit ebatlarda stantlarda turizm sektörünün 28 birimi yer almıştır. Geri kalan 1300 metrekarelik alanda ise farklı ebatlarda stantlarla turizm sektörün 34 kuruluşunun yanı sıra Ortadoğu ülkelerinden turist alan vilayetler ve kalkınma ajansları tarafından kullanılmıştır.

  Fuar girişinde Turizm Bakanlığı’nın organizasyonunda sergilenen bazı destinasyonlarla ilgili dev tanıtım panoları ve THY’nin fuar boyunca kocaman ekranlarda yansıtılan ilgi çekici sunumlar takdire şayandır.

  Dünya Turizm Örgütü verilerine bakıldığında 2000’de 690 milyon olan küresel seyahatçi sayısının 2015’de 1 milyar 184 milyona ulaştığı görülmektedir. 2020’de ise bu rakamların 1 milyar 560 milyon kişi ve 1 trilyon 750 milyar dolar gelire ulaşacağı tahmin edilmektedir. Bu rakamlara bakıldığında ekonomik sıkıntılar ve siyasi krizlere rağmen dünya genelinde seyahatin sürekli artış gösterdiği anlaşılmaktadır. 

  Bu gelişim trendi içerisinde bazı ülkelerde yıllar itibariyle aldığı payın azalmasına karşılık diğerlerinde artma eğilimi içine girmesi doğaldır. Başka bir ifadeyle ülkeler arasında daha fazla turist ve döviz geliri elde etmek için rekabet yoğun bir şekilde devam etmektedir.

  Türkiye açısından ATM’nin başarılı geçmesiyle birlikte bu çabaları engellemek için özellikle fuar bitimine 1 gün kala küresel güçlerin yönlendirmesiyle Bursa’da Ulu Cami yakınlarında vuku bulan intihar saldırısının ana hedefinin turizm olmasının yanı sıra bazı müttefik ülkelerin de terörle ilgili önceden uyarı yapması ve açıklamaları da düşündürücüdür.

  Özellikle tarihi ve turistik değeri olan mekanlar güvenlik güçlerince koruma altına alınmalı, vatandaşlar uyanık olmalı, günlük hayata ve tanıtıma yılmadan devam edilmelidir.

  Diğer taraftan Turizm Bakanlığı'nın STK temsilcileriyle Türkiye’ye fazla turist getiren seyahat acenteleriyle koordineli bir şekilde uluslararası fuarlara katılımda işbirliği yapmasında yarar görmekteyiz.

  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 2.05.2016 - 16:50:32 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Ethem Esendemir - 2.05.2016 17:47:42
  Eurasia Travel Market isimli Uluslararasi bir fuarimiz olsa nasil olur hocam? Fuar yeri de Antalya olsa, WTM-Vakantiebeurs-MITT den sonra ve ITB den once yapilsa. Insallah o gunleri gorecegiz.


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Merkez Bankası faiz arttırdı
  Kurumsal Acenteler Platformu United Airlines ile bir araya geldi
  Antalya'ya 22 günde 1 milyon 79 bin turist geldi
  İşte İstanbul ve Antalya otellerinin nisan ayı performansı
  Can Pulak Bodrum'un acil çözüm bekleyen sorunlarını yazdı
  İki ekonomistten iki farklı yorum: Dolar neden rekor üstüne rekor kırıyor?
  Tacettin Özden, 40 milyon euroya yaptığı yeni oteli anlattı
  Hilton'da bir dönem kapandı
  İngiltere'de 3 milyon turist son ana kadar bekleyecek
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  'İzmir'in dağlarında çiçekler açar, otellerin plajında develer yüzer'
  KKTC'deki casinolar üzerinden yurt dışına para mı çıkarılıyor?
  Numan Kurtulmuş nereden aday oldu?
  Turizm sektörünün en büyük kredi tedarikçisi Denizbank satıldı
  TUI Rusya'dan Türkiye hamlesi: O ürünlerin oranını %60'a çıkaracak
  Cem Polatoğlu Baracuda Tours'u yabancı şirkete sattı
  TÜRSAB'dan Halil Erol açıklaması: Yönetimi kötülemek amacıyla...
  VİDEO: Uçan otel müdüründen bu kez 19 Mayıs filmi: Duvarları yıkın!
  Taksiciler UBER aracına ve yolculara saldırdı
  Turizm sektöründe bugün neler oldu? 30 saniyede Günün Özeti
  Doluluk oranı % 85'i geçti, otellerden elde ettiği kira geliri % 90 arttı
  Fadıl Akgündüz mağdurlarından Adalet Bakanlığına uyarı
  Hükümet kamuya ait sosyal tesisleri satmaya hazırlanıyor
  Mahkemeden Onur Air ile ilgili önemli karar
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun