Benzer Haberler:
  Türkiye, turizmin milli gelire oranında rakiplerinin gerisinde kaldı
  ATAV: Avrupa ülkelerinde de ‘Türkiye Festivali’ yapılmalı
  ABD'den Türkiye'ye ek gümrük vergisi, Rusya'dan 'barikat' açıklaması
  Bakan Ersoy'dan Rusya pazarı ve ruble açıklaması: İşimize yarar!
  'Bunları yapacak bir bakan adını tarihe altın harflerle yazdırır'
  Borç yapılandırmaları için hukuki çerçeve oluşturuluyor
  Erdoğan Gümüş bu sefer Gürleyik Şelalesini yazdı
  'Döviz lazımsa dön turizme bak!'
  Sevinsek mi, üzülsek mi? İngiliz gazete Tükiye'yi böyle övdü
  İngiltere seyahat pazarı 2015 yılındaki dengeye doğru ilerliyor

  'Türkiye'de hala uluslararası kimliğe sahip bir turizm fuarı yapılmıyor'

  2.05.2016 - 16:50:32  Mercan Travel Yöneti Kurulu Başkanı Cüneyt Mengü, ATM Dubai Fuarı'nı (Arabian Travel Market) ve Türkiye'nin fuarlar konusundaki eksikliğini kaleme aldı. Fuarda 89 ülkenin kamu nezdinde temsil edildiğini ifade eden Mengü, Türkiye'de hala uluslararası düzeyde bir turizm fuarı yapılamadığını belirtiyor.  İşte Mengü'nün ''Türkiye de uluslararası turizm fuarı düzenlemelidir'' başlıklı yazısı:

  25–28 Nisan 2016 tarihleri arasında Birleşik Arap Emirlikleri’nin ekonomi başkenti Dubai’de düzenlenen 23. ATM – Arabian Travel Market adındaki uluslararası turizm fuarı, dünya çapında WTM London ve ITB Berlin fuarlarından sonra en önemli 7 fuar arasında yer almaktadır. Uluslararası turizm endüstrisinin incoming (gelişler) ayağı, ülke ekonomilerinin vazgeçilmez faaliyet alanlarından birini teşkil etmektedir. Bu endüstrinin makroekonomiye etkileri; öncelikle büyümeyi destekler, dış ticaret açıklarının kapatılmasında son derece önemli bir enstrüman konumundadır,

  Gerek doğrudan gerekse dolaylı olarak toplam istihdam için vazgeçilmez bir öneme sahip olması hasebiyle tüm dünyada kamunun öncelikli ilgi alanı içinde yer almaktadır. Bu itibarla turizm sektörünün tüm birimleri tarafından mikro ekonomi yönünden çalışmalar yapılmaktadır. 

  Bu önemine binaen Uluslararası ATM fuarına Türkiye’nin de içinde bulunduğu 89 ülke kamu nezdinde temsil edilmesinin yanı sıra, bu ülkelere ait toplam 2900 profesyonel katılımcı stant alarak yer almıştır. Söz konusu fuarda hemen hemen kendi imkanları ile dünyanın her tarafından alıcı sıfatıyla ziyaretçi olarak gelen 36.000 kişiye B2B görüşmeler yapma imkanı sağlanmıştır. Ayrıca fuarda 2.75 Milyon Dolar bandında turizm şirketleri arasında ticari anlaşmaların yapıldığı da ileri sürülmektedir.

  Bu rakamlar incelendiğinde ATM gibi uluslararası turizm fuarlarının kimliği ve sahip olduğu kriterler dikkate alındığında ulusal bazda düzenlenen diğer fuarlar ile arasındaki fark açıkça görülmektedir. Bu cümleden hareketle Türkiye’de halen uluslararası kimliğe sahip bir turizm fuarı yapılamamaktadır. Her türlü turizm özelliklerine sahip, efsane şehir, güzelim İstanbul bir Dubai olamaz mı?

  Türkiye, ATM fuar alanında 2000 metrekare büyüklüğünde bir yer ile temsil edilmiştir. 700 metrekaresi Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü himayesinde eşit ebatlarda stantlarda turizm sektörünün 28 birimi yer almıştır. Geri kalan 1300 metrekarelik alanda ise farklı ebatlarda stantlarla turizm sektörün 34 kuruluşunun yanı sıra Ortadoğu ülkelerinden turist alan vilayetler ve kalkınma ajansları tarafından kullanılmıştır.

  Fuar girişinde Turizm Bakanlığı’nın organizasyonunda sergilenen bazı destinasyonlarla ilgili dev tanıtım panoları ve THY’nin fuar boyunca kocaman ekranlarda yansıtılan ilgi çekici sunumlar takdire şayandır.

  Dünya Turizm Örgütü verilerine bakıldığında 2000’de 690 milyon olan küresel seyahatçi sayısının 2015’de 1 milyar 184 milyona ulaştığı görülmektedir. 2020’de ise bu rakamların 1 milyar 560 milyon kişi ve 1 trilyon 750 milyar dolar gelire ulaşacağı tahmin edilmektedir. Bu rakamlara bakıldığında ekonomik sıkıntılar ve siyasi krizlere rağmen dünya genelinde seyahatin sürekli artış gösterdiği anlaşılmaktadır. 

  Bu gelişim trendi içerisinde bazı ülkelerde yıllar itibariyle aldığı payın azalmasına karşılık diğerlerinde artma eğilimi içine girmesi doğaldır. Başka bir ifadeyle ülkeler arasında daha fazla turist ve döviz geliri elde etmek için rekabet yoğun bir şekilde devam etmektedir.

  Türkiye açısından ATM’nin başarılı geçmesiyle birlikte bu çabaları engellemek için özellikle fuar bitimine 1 gün kala küresel güçlerin yönlendirmesiyle Bursa’da Ulu Cami yakınlarında vuku bulan intihar saldırısının ana hedefinin turizm olmasının yanı sıra bazı müttefik ülkelerin de terörle ilgili önceden uyarı yapması ve açıklamaları da düşündürücüdür.

  Özellikle tarihi ve turistik değeri olan mekanlar güvenlik güçlerince koruma altına alınmalı, vatandaşlar uyanık olmalı, günlük hayata ve tanıtıma yılmadan devam edilmelidir.

  Diğer taraftan Turizm Bakanlığı'nın STK temsilcileriyle Türkiye’ye fazla turist getiren seyahat acenteleriyle koordineli bir şekilde uluslararası fuarlara katılımda işbirliği yapmasında yarar görmekteyiz.

  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 2.05.2016 - 16:50:32 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Ethem Esendemir - 2.05.2016 17:47:42
  Eurasia Travel Market isimli Uluslararasi bir fuarimiz olsa nasil olur hocam? Fuar yeri de Antalya olsa, WTM-Vakantiebeurs-MITT den sonra ve ITB den once yapilsa. Insallah o gunleri gorecegiz.


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Antalyalı turizmciler her şey dahilde standartları belirledi, işte detaylar
  Türkiye'ye gelen turistin masrafı neredeyse yarı yarıya düştü
  47 milyon liraya icradan aldığı oteli 225 milyon liraya sattı
  Türkiye, turizmin milli gelire oranında rakiplerinin gerisinde kaldı
  'Rubledeki değer kaybı Rusya'da Türkiye tatili fiyatlarını arttırabilir'
  ATAV: Avrupa ülkelerinde de ‘Türkiye Festivali’ yapılmalı
  İki patron örgütünden döviz krizi açıklaması: İnancımız tam!
  Bir döviz açıklaması da Türkiye Otelciler Birliği'nden
  Hayri İçli'nin Antalya'daki dev oteli icradan satışa çıkarıldı
  Çin'in online devi Ctrip, TL ile ödemeleri durdurdu
  Bentour Reisen'in kapak mankeni finalistleri belli oldu
  Amadeus 1.5 milyar dolara TravelClick'i satın aldı
  'Bir bütün olarak ele alınmadıktan sonra turizmde gidilecek yol yok'
  SWAP işlemlerine sınırlama, MB'den iki önemli açıklama
  Bugün Almanya'ya gitseniz, hangi ürünü kaç liraya satın alırsınız?
  Ersoy: Hedefimize gidecek planı adım adım hazırlıyoruz
  Emin Çakmak'tan İlham Aliyev gafı: Eger Ameriqan dolarisi...
  'Bunları yapacak bir bakan adını tarihe altın harflerle yazdırır'
  Rus bloggerlar ve Tunuslu otelciler birlikte bir rezalete imza attı
  Bakan Ersoy'dan Rusya pazarı ve ruble açıklaması: İşimize yarar!
  Doğuş Grubundan açıklama: Anlaşma sağladık!
  Erdoğan: İş adamlarına bağırıyorum, gelin buralara...
  ABD'den Türkiye'ye ek gümrük vergisi, Rusya'dan 'barikat' açıklaması
  Döviz krizinin olası sonuçları neler olabilir?
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 yılında Türkiye'ye gelen turist profilini nasıl buluyorsunuz?

  Geçtiğimiz yıllarla aynı
  Alt gelir grubunun ağırlığı artıyor
  Daha varlıklı turistler geliyor
  Ücretsiz Abone Olun