Benzer Haberler:
  Mehmet Ersoy'un yardımcıları belli oldu
  Fuar ve tanıtım desteklerinde önemli değişiklik: Kapsam genişledi
  Mehmet Ersoy her hafta sektörle toplantı yapacak
  Numan Kurtulmuş'un yeni görevi belli oldu
  Sağlık turizmi torba yasaya girdi, USHAŞ adında şirket kuruluyor
  Turizmci İbrahim Güler kalbine yenik düştü
  İşte Rusya'daki en ucuz paket turlar ve Türkiye'nin durumu
  Emir Hepoğlu yazdı: Sen benim kim olduğumu biliyor musun?
  Üç kuruluş Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlandı
  Otelciye ve bakanlığa 'kat mülkiyeti' uyarısı: Travmalar yaşanabilir!

  'Turizmi ciddiye alırsak 5 yılda 50 milyar $ gelir seviyesine ulaşırız'

  25.09.2017 - 11:21:36  Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TÜGİK) Yüksek İstişare Konsey Başkanı Erhan Özmen, tuism sektörüyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Turizmin ciddiye alınması durumunda GSYH'ye katkısının 5 yılda 50 milyar dolara çıkacağını kaydeden Özmen, her sektörün ''Endüstri 4.0'ı iyi irdelemesi gerektiğini söyledi.  Dünya gazetesinin Ankara temsilcisi Ferit Parlak'ın sorularını yanıtlayan TÜGİK Yüksek İstişare Konsey Başkanı Erhan Özmen, "ABD bir turistten 2 bin 500 dolar kazanırken ve dünya ortalaması bin doların üzerindeyken, bizim 700 dolarda kalmamız düşündürücü" ifadelerini kullandı.

  ''ABD'DE BİR TURİST 2 BİN 500, BİZDE 700 DOLAR HARCIYOR''

  Dünya turizminde yıllık hacmin 2 yıl içinde 2 trilyon doları aşacağını dile getiren Erhan Özmen, "ABD bir turistten 2 bin 500 dolar kazanırken ve turist başına düşen gelirde dünya ortalaması bin doların üzerindeyken, bizim 700 dolarda kalmamız düşündürücü. Fransa 78 milyon turist sayısına ulaşırken, bizim 31 milyon da kalmamız da düşündürücü. Turizmi ciddiye alırsak, GSYH'ye katkısı 5 yılda 50 milyar dolara çıkar" dedi.  ''TÜRKİYE İLE İLGİLİ BİLGİ EKSİKLİĞİ VAR''

  Tanıtım konusunda daha aktif bir politikanın izlenmesi gerekliliğine dikkat çeken Özmen, "Dünya ülkelerinde Türkiye ile ilgili bilgi eksikliği var. Bilenler de sadece denizini, güneşini biliyor. Bu alanda maalesef iyi tanıtım yapamıyoruz. Yanı sıra bilgi kirliliği de var. Biz genç işadamları olarak elimizi taşın altına koyuyoruz, görev verildiği takdirde bu alandaki çalışmalarımızı hızlandırabiliriz" şeklinde konuştu.

  ''HER SEKTÖR ENDÜSTRİ 4.0'I İYİ İYİ RDELEMELİ

  Endüstri 4.0'ın Türkiye için önemine değinen Erhan Özmen, "Mesela, Endüstri 4.0 ile Almanya'da tekstil üretimi yapmanın, Pakistan'dan daha ucuz olacağı öngörülüyor. Her sektör bunu iyi irdelemeli ve kendini hazırlamalı" ifadelerini kullandı.

  Özmen, Dünya gazetesi temsilcilerinin sorularına şu yanıtları verdi:

  Genç işadamları olarak algı oluşturmak adına çeşitli sektörlerde çalıştaylar yapmaya başladınız. Son olarak turizmi ön plana çıkardınız. Nedir Türkiye'nin bu alandaki potansiyeli?

  ''DÜNYA ÜLKELERİ YIKICI BİR YARIŞA BAŞLADI''

  Tüm dünya ülkeleri yıkıcı bir yarışa başladı. Rekabet ve hız tehdit boyutlarına ulaştı. GSMH'leri artırmak için ne gerekiyorsa yapılıyor. Mesela ABD, 320 milyon nüfusuyla, ki dünyanın yüzde 4'üne karşılık geliyor, 18 trilyon dolarlık milli hasılaya ulaşıyor, ki bu da dünyanın yüzde 20'si anlamına geliyor. Yani dünyanın elde ettiği hasılanın yüzde 20'sini, dünya nüfusunun ABD'de yaşayan yüzde 4'ü sağlıyor. Nasıl sağlıyor? Üreterek, geliştirerek, turizmle, tarımla.

  Tıpkı teknoloji alanında olduğu gibi turizmde de ciddi fark atıyorlar değil mi?

  ''TURİZM GELİRİNİ 5 YILDA 50-60 MİLYAR DOLARA ÇIAKRMALIYIZ''

  Ciddiye alınması ve üzerinde düşünülmesi gereken bir konu bu söylediğiniz. ABD bir turistten 2 bin 500 dolar kazanırken ve dünya ortalaması bin doların üzerindeyken, bizim 700 dolarda kalmamız düşündürücü. Sadece ABD değil, Fransa 78 milyon turist sayısına ulaşırken, bizim 31 milyon da kalmamız da düşündürücü. Turizmi ciddiye alırsak, GSMH'ye katkısı 5 yılda 50 milyar dolara, 60 milyar dolara çıkmamız ve bunu aşmamız işten değil.

  Peki bu konuda Türkiye neler yapılmalı?

  Resmi rakamlara göre, yıllık bazda 1 milyar 235 milyon turist hacmine ulaştı dünya. Ve yine resmi rakamlara göre, bu turistler 1 trilyon 250 milyon dolar para harcamış. Resmi olmayan tahminler 2 trilyon doları aşıyor. Yanı sıra, yine resmi olarak 250 milyar doları aşan transfer tutarı var. Yine resmi tahminler 2 yıl içinde 2 trilyon doların aşılacağını söylüyor. Bizim buradan hak ettiğimiz payı almamız için tanıtım çalışmalarını ciddiye almamız lazım. Dünya ülkelerinde Türkiye ile ilgili bilgi eksikliği var. Bilenler de sadece denizini, güneşini biliyor. Bu alanda çok daha iyi tanıtımlar yapabiliriz. Yanı sıra bilgi kirliliği de var. Biz genç işadamları olarak elimizi taşın altına koyuyoruz, görev verildiği taktirde bu alandaki çalışmalarımızı hızlandırabiliriz. Kurumsal sosyal sorumluluk kapsamında Kıbrıs için bir proje geliştirdik örneğin.

  ''FARKLILIKLARLA TURİZMİ CANLANDIRABİLİRİZ''

  Farklılıklarla turizmi canlandırabiliriz. Örneğin KKTC'de üniversiteleri uluslararası konferanslar düzenlemeleri yönünde teşvik edebiliriz, iş başı eğitim adası haline getirilebilir, turizm tanıtımı ve pazarlaması dijital ortama taşınabilir, üniversite öğrencileri tanıtım için etkin kullanılabilir, Antalya KKTC arasında feribot bağlantısı kurulabilir... Bir de sanayi alanında olduğu gibi turizm sektöründe de artık daha katma değerli hizmet sunabilmeliyiz ki belirlenmiş hedeflere yaklaşma hızımızı da arttırabilelim.  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 25.09.2017 - 11:21:36 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  cok onemli bir tespit - 25.09.2017 15:00:57
  Biz de zaten 20 yildir niye bu kadar gayriciddi calisiyoruz keske biri bize ciddiyeti gosterse de hemen 50 milyar bulalim diye bekliyorduk
  Aslan Kral - 26.09.2017 11:10:30
  Doğru bir tespit. Turizmi ciddiye alması gereken kamu otoritesi. Alman turistin rakamları ortadayken siyasi gerilim turist sayısını etkilemedi diye açıklama yapan kamu otoritesi temsilcileri ne kadar ciddiye alınabilir?
  bir dost - 26.09.2017 12:03:21
  Cok önemli bir tespit adlı yorumcunun cok önemli tespitine katılıyorum ve kendisini sabah sabah beni güldürdüğü tebrik ediyorum. Tanrı onuda güldürmesi dileğim. Yukarıdaki genç işadımın endeks yorumdan anladığım kadarı ile, Genç arkadaş 4, siz turizmciler 0"sınız, ülen.


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  TÜRSAB heyetinin Bakan Ersoy'a yaptığı ziyarette hangi konu konuşuldu?
  Mehmet Ersoy'un yardımcıları belli oldu
  Rus büyükelçi vizeler için umutsuz konuştu: Rusya hazır değil
  16 yaşındaki stajyerin otelde ölümüyle ilgili dava sonuçlandı
  TÜRSAB'da 4 Yöre Temsil Kurulunun seçimleri daha tamamlandı
  Rusya'da bir seyahat şirketi iflası daha: Çıkış yolu bulamadık!
  Erdoğan bakanlık için Mehmet Ersoy'a ETS şartı mı koştu?
  Mehmet Ersoy her hafta sektörle toplantı yapacak
  İzmir turizmi ilk 6 ayda yüzde 20 büyüdü
  Fuar ve tanıtım desteklerinde önemli değişiklik: Kapsam genişledi
  Antik kentin üzerine yapılan AVM, imar barışı için başvuru yaptı
  CNR Expo Fuar Merkezinde 5 ayda ikinci yangın
  Rus tatil sitesi: Türkiye tatili fiyatları %2 düştü, satışlar %42 arttı
  Alman tur operatörü İzmir'de otel açacağını duyurdu
  Uyanık İngiliz turistler, bunlar olmadan reklamasyon davası açamayacak
  Türk Hava Yolları, Singapurlu şirketle yaptığı anlaşmadan çekildi
  Haziranda Türkiye'de hangi ülke vatandaşı kaç konut aldı?
  Sağlık turizmi torba yasaya girdi, USHAŞ adında şirket kuruluyor
  Numan Kurtulmuş'un yeni görevi belli oldu
  Iventum Global bu yıl 15 Hint düğünü yapmayı hedefliyor
  Rosati: Türk otelci fiyat arttırırken temkinli olmalı!
  Dünyanın en iyi hava yolu şirketleri açıklandı, THY 6 sıra birden geriledi
  Besa Group'un Bodrum'a yapacağı 50 milyon $'lık otel için imzalar atıldı
  'Henüz Türkiye'ye gelmemiş milyonlarca Rus turist var'
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  Ahmet Zeki Apalı kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  Bu yıl Türk turizmciler fiyat arttırabilecek mi?

  Evet, yüzde 20
  Evet, yüzde 10
  Evet, yüzde 5
  Fiyatlar değişmez
  Ücretsiz Abone Olun