Benzer Haberler:
  88 odalı termal otel aylık 20 bin TL kira bedeli ile ihaleye çıkarıldı
  Bakandan online rezervasyon açıklaması: Vergilendirme nasıl olacak?
  İşte Firuz Bağlıkaya'nın binlerce acenteye gönderdiği adaylık mektubu
  Almanya'da yaz satışlarında durgunluk, kış satışlarında patlama
  İşte Almanya acente dosyası: Hangi acente grubu ne kadar para kazandı?
  İngiliz acenteler isyanda: Otellerle büyük sorunlar yaşamaya başladık
  Jolly Tur: İlk 5 ayda yüzde 40 büyüdük, 1 milyon yolcu hedefine ulaşacağız
  'Oteller 2017 yılını ciro anlamında yüzde 15 büyümeyle kapatır'
  'Oteller çok zor durumda, destek verilmezse yabancıların eline geçecek'
  Otel aramaları ile oda satışı arasında nasıl bir ilişki var?

  'Otelciler bize teşekkür etmişti, herhalde bu kararı hesap edemediler'

  5.4.2017 - 10:51:29  Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Booking.com'a getirilen Türkiye yasağı sonrası basın mensupları ile bir araya gelerek konunun detayları ve yapılan eleştirilere ilişkin açıklama yaptı. Toplantıya, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, Genel Sekreter Çetin Gürcün ve yönetim kurulu üyeleri Davut Günaydın, Burak Tonbul, Numan Olcar ve Kerim Çavuşoğlu katıldı. Anı Tur Yönetim Kurulu Başkanı Veli Çilsal, Jolly Tur Genel Müdürü Figen Erkan ve Tatil Sepeti Genel Müdürü Koray Küçükyılmaz da toplantıda konuya dair değerlendirmelerini paylaştı…
  TurizmGüncel

  Toplantının açılış konuşmasını yapan TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, ''Son 10 gündür basını meşgul eden Booking.com meselesiyle ilgili bilinmeyenleri açıklayacak ve basının sorularını yanıtlayacağız.'' dedi.
   
  ‘‘İSTEDİĞİMİZ ŞEY EŞİT ŞARTLARDA SAHAYA ÇIKMAK’’
   
  ‘’Bu toplantıyı 9 bin tane seyahat acentesi ile de yapabilirdik ama bunun için bir stadyum gerekirdi.’’ diyen Ulusoy, sözlerini şu şekilde sürdürdü:
   
  ‘’TÜRSAB olarak seyahat acentelerinin haklı olduğu bir konuda doğru bir yaklaşım ortaya koyduk. Evet, vatandaşların Booking.com'a ilişkin bir alışkanlığı var ve biz TÜRSAB olarak hiçbir zaman kamuoyunu ve vatandaşlarımızı karşımıza almak istemeyiz. Ama Türkiye bir hukuk devleti. Biz konuyla alakalı daha önce Rekabet Kurumu'na başvuruda bulunmuştuk. Bizim istediğimiz şey, eşit şartlarda sahaya çıkmak.
   
  ‘‘EN İYİ FİYAT BİZDE YAKLAŞIMI KABUL EDİLEMEZ’’
   
  Tatil konusunda her türlü şikayet eninde sonunda bize yansıyor. Bu kadar reklam yapan, gazetelere ilan veren acentelerimiz mağdur durumda kalıyor. Biz yasakçı bir anlayışı savunmuyoruz ama, 'en iyi fiyat bizde' şeklinde bir yaklaşım kabul edilebilir mi?
   
  ‘’OTELCİLER BİRLİĞİ BİZE TEŞEKKÜR YAZISI YAZMIŞTI’’
   
  Biz Booking.com ile Türkiye'deki kanunlar çerçevesinde mücadele ettik. Otelciler birliği de bize teşekkür yazısı yazmıştı. Herhalde mahkemenin bu kararı vereceğini hesap edememişlerdi.
   
  Mahkemenin kararı tamamen yurt içindeki satışları hedef alıyor. İç turizmin yüzde 20-30'unu yapan arkadaşlarımız var. Onlar da rekabetin içinde. Bize güvendiler, sabrettiler ve gerekli adımlar atıldı. Bu platformlardan isteğimiz şu; gelsinler eşit şartlarda mücadele etsinler. Diyecek hiçbir şeyimiz yok.
   
  ‘’NE YAPACAKTIK, TÜRSAB OLARAK PORTAL MI KURACAKTIK?’’
   
  Ne yapacaktık, TÜRSAB olarak portal mı kuracaktık? Bizim acentelerimiz zaten bu işi yapıyorlar. Booking.com garanti oda adı altında otelleri kapatıyor, benim acentem yer bulamıyor.
   
  ‘’ACENTELERİ MÜDAFAA ETMEZSEM BURADA NE İŞİM VAR?’’
   
  Otellerde Booking.com'un kapatılmasından önce ve sonra yapılan rezervasyonlar arasında artış olduğunu görüyoruz. İnsanlar alışıyor. 9 bin 500 seyahat acentesinin başarılı olduğunu ve kanunlara uyduğunu erken rezervasyon rakamlarından görebiliyoruz. Ben onları müdafaa etmezsem burada ne işim var?
   
  ‘’GELSİNLER ŞİRKET KURSUNLAR’’
   
  39 bölgede teşkilatı olan, Güneydoğu'yu kalkındırmaya çalışan bir kurum vatandaşı karşısına alır mı? Haksız rekabeti ortadan kaldıran çalışmalar yapmak durumundayız. Garanti oda sayısında anlayış göstersinler, en iyi fiyat taahhüdünden vazgeçsinler ve gelip şirket kursunlar bizim için sorun yok. Biz gidip İsviçre'de bu şekilde ticaret yapabiliyor muyuz?''  ÇETİN GÜRCÜN: BİR OTELCİ DERNEĞİ BAŞKANI HAKKINDA HUKUKİ İŞLEM BAŞLATACAĞIZ
   
  Sonrasında söz alan TÜRSAB Genel Sekreteri Çetin Gürcün ise, mahkeme kararının duyulduğu andan itibaren çok ses getirdiğini, ancak ilk etapta konu anlaşılmadan yanlış bilgiler verilmesi sonucu tüketicinin tepki verdiğini kaydetti. ‘’İşin diğer yanı olan otelciler de konuya yanlış yaklaştı’’ düyen Gürcün, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:
   
  Otelciler, şu anda kendilerinin de kaybetiği bir sistemi sahiplenme durumda. Bir otelci derneği başkanı TÜRSAB'a haksız ithamlarda bulunmuştur. Bu açıklamayı yapan kişiyi de kınıyorum ve gereken hukuki işlemleri başlatacağımızı buradan duyuruyorum. 
   
  ‘’BOOKING.COM KARARA SAYGI DUYDU, FAALİYETLERİNE SON VERDİ’’
   
  Söz konusu dava haksız rekabetin tespiti ve menni davası. Bu tür davalarda telafisi olmayan zararlar görüyorsanız, tedbir de istersiniz. Biz de öyle yaptık. Mahkeme de bir ara kararla tedbir kararını almış oldu. Takip eden günlerde Booking.com bize gönderdiği bir yazıyla karara uyacağını ve Türkiye içindeki faaliyetlerine son verdiğini bize bildirmiştir. Aksi taktirde, sitenin BTK tarafından engellenmesi durumunda siteye Türkiye'den tamamen ulaşılamayacaktı.
   
  ‘’TÜRKİYE’DE ÇALIŞMAK İÇİN YASALARA UYMAK ZORUNDASINIZ’’
   
  Karşımıza çıkan teknolojik sorunların aşılması için bakanlık nezdinde çalışmalarımız var. Yaptığımız iş yasayla düzenlenmiş bir iştir. Yani bu işi yapabilmeniz için bakanlıktan belge alacak, TÜRSAB'a üye olacak ve mevzuata uygun çalışacaksınız. Sadece paket tur sözleşmesinde bile 30-40 tane uyulması gereken kriter var. Dünyanın başka ülkelerinde bu tür yasalar olmayabilir ve Booking.com başka ülkelerde bu işi bu şekilde yürütüyor olabilir. Ama Türkiye'de çalışmak için bu yasalara uymak durumundasınız.
   
  Biz TÜRSAB olarak Booking.com'u daha önce de bu konu hakkında uyardık. Haksız rekabete neden olduklarını ve acentelerimizi zor durumda bıraktıklarını belirttik. Booking.com'un ilk faaliyet yıllarında sektörü bu kadar zarara uğratan bir tablo yoktu. Ne zaman ki kıyı otelleri de bu sistemin içinde dahil oldu, işin boyutu değişti.’’  BURAK TONBUL: YANLIŞ BİLGİLERLE SICAK SATIŞLARIN ETKİLENMESİNİ İSTEMEYİZ

  Gürcün'ün ardından kısa bir değerlendirme yapan TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Burak Tonbul ise, yurt dışından Türkiye'ye turist getiren tur operatörlerinin de konu hakkında bilgi almak istediğini ifade etti. ''Biz de en doğru bilgiyi birinci ağızdan kendilerine ilettik'' diyen Tonbul, ''Baştaki stres havası birkaç saat içinde dağıldı. Yaz geldi ve şimdi sıcak satış zamanı. Yanlış bilgilerle bu sıcak satışların etkilenmesini istemeyiz. Bu konu ile ilgili yurt dışında oluşan bir endişe, bir soru işareti bulunmuyor.'' ifadelerini kullandı. 
   
  VELİ ÇİLSAL: KENDİ OTELİMİ SATARKEN VERGİ VE MUHTASAR ÖDÜYORUM, BOOKING.COM HİÇBİR ŞEY ÖDEMİYOR


   
  TÜRSAB yöneticilerindan sonra söz alan Anı Tur Yönetim Kurulu Başkanı Veli Çilsal, Jolly Tur Genel Müdürü Figen Erkan ve Tatil Sepeti Genel Müdürü Koray Küçükyılmaz da konuya dair değerlendirmelerini paylaştı. ‘’Booking.com bir oteli 100 liraya satıyor ve ben bu siteye 15 TL komisyon ödeme yapıyorum.'' diyen Anı Tur Yönetim Kurulu Başkanı Veli Çilsal, ''Ben kendi acentemle kendi otelimi satarken muhtasar ve vergi ödüyorum. Ama Booking.com ödemiyor. Şimdi 3-5 evi olan bile Booking.com üzerinden kayıtsız bir şekilde pazarlıyor. Denetim yok, takip yok. Bütün terör olaylarının arkasında Booking.com rezervasyonları var.’’ şeklinde konuştu. 
   
  FİGEN ERKAN: TEKNOLOJİ KARŞITI DEĞİLİZ, PORTALLARLA EŞİT ŞARTLARDA ÇALIŞMAK İSTİYORUZ


   
  ‘’Dava ile birlikte Türkiye'deki acentelerin teknolojiye karşı olduğu, yenilikleri takip etmediği sonucu çıkarılıyor ama durum böyle değil.’’ diyen Jolly Tur Genel Müdürü Figen Erkan ise, şu değerlendirmeyi yaptı:
   
  ‘’Bu tip portallar Türkiye'de yeni değil, bu, uzun zamandır süregelen bir problem. Başaran bey bu portallarla iletişime geçerek yasal faaliyet yürütmeleri gerektiğini söyledi ama yanaşmadılar. Avrupa'da farklı kanun yapısı var.
   
  Karmaşık bir sektörde faaliyet yürütüyoruz ve işimiz zor. Omuz omuza çalışmamız lazım. Global internet sitelerinin veri güvenliği gibi konulara ne kadar uyduğu konusunda soru işaretleri vardır. Bu tip siteler hiçbir yaptırımla karşı karşıya kalmayacaklarını bildiklerinden çok daha geniş bir alanda faaliyet gösteriyor. Biz sadece eşit şartlarda çalışmak istiyoruz. Gelsinler; gelir vergisi, kurumlar vergisi ödeyip istihdam yapsınlar. O zaman başımızın üstünde yerleri var.
   
  Ben vergi öderken, diğer taraf bunu reklam gideri olarak kullanıyorsa, haksız rekabet doğuyor. Gelsinler, devletin bize söylediği kanunları onlar da baz alsın, istedikleri kadar ticaret yapsınlar.
   
  Mesela bizim müşterilere ulaşmak için izin almamız gerekiyor. Kurallara uygun hareket ettiğimiz için müşterilerimizin önemli bir kısmına ulaşamıyoruz. Ama bu portalların müşterinin onayı olmadan onunla iletişime geçme olanakları var.''

  KORAY KÜÇÜKYILMAZ: GLOBAL ÖLÇEKLİ İNTERNET TİCARETİ LOKAL SINIRLARI ZORLUYOR
   
  Son olarak söz alan Tatil Sepeti Genel Müdürü Koray Küçükyılmaz'ın değerlendirmeleri ise şu şekilde:

  ''Türkiye'de iş yapan herhangi bir firmanın faaliyetlerinin kısıtlanması hiçbirimiz arzu etmeyiz. Uluslararası firmaların ülkemizde faaliyet yürütmesi bizim için avantajdır; hem rekabeti geliştirir hem de yeni şeyler öğretir. Ama ortada bazı gerçekler var. 
   
  Genel anlamda Booking.com gibi hareket eden çok fazla yapı var. Temel problem, global ölçekli internet ticaretinin lokal sınırları zorlamasıdır. Lokal ölçekte bunlarla yarışılamaması durumu vardır. Bir rekabet olacaksa, tüm şirketler eşit şartlarda olmalıdır. Diğer türlü haksız rekabet durumları söz konusu olur.

  ''HAKSIZ REKABET HEM OTELCİYE HEM TÜKETİCİYE ZARAR VERİR''
   
  Bunun önüne geçilmezse keyfiyet ortaya çıkar ve bu da hem otelciye, hem de tüketiciye zarar verir. Örneğin, biz 1618 sayılı kanuna tabiyiz ve burada görev ve sorumluluklarımız tarif ediliyor. Yeterli olmayabilir, orası başka bir konu ama gerek online, gerek konvansiyonel iş yapanlar bu kanuna tabidir. Kanunun gereklerini yerine getirmeyenler de cezai müeyyide ile karşı karşıya kalır.
   
  Ayrıca Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın çıkardığı ve bizim de tabi olduğumuz çok sayıda kanun ve yönetmelik var. Bütün bu kanun ve yönetmelikler, tüketicinin de hakkını koruyan kanun ve yönetmeliklerdir.

  ''PORTALLAR BİZDEN UCUZA SATMIYOR, OTELLER BU PORTALLARA UCUZ FİYAT VERİYOR''
   
  Bu tip portallar aslında odaları daha ucuza satmaz. Oteller en iyi fiyat garantisini bu sitelere verdiği için daha ucuza satarlar. Bu da haksız rekabetin konusudur. Bir süre sonra bu tip portallar hakim güç haline gelir, yeni oyuncular piyasaya giremez ve tekelleşme olur.
   
  Bu konu sadece Türkiye'de değil, İngiltere'de Almanya'da, Fransa'da da tartışıldı ve gerekli cezalar verildi.
   
  Son husus ise bu tip portalların aracı olduğu ve muamele yapılmaması gerektiği söylemleri. Hepimiz aracıyız. Bir sitenin üzerinde fiyat kıyaslıyor, rezervasyon yapıyor, satın alıyor, iptal ve şikayetlerinizi buradan yapıyorsunuz, burası bir acentedir.''
     Haberi Paylaşın :
  Bu haber 5.4.2017 - 10:51:29 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Zeynep Ersoy - 5.4.2017 13:12:20
  Bir Otelci olarak bunların yaşanmasına inanamadığımız gibi birde bunun Terör olaylarıyla bağdaştırılması.Gerçekten neye nereye bağlayacaklarını şaşırmış durumdalar.
  Mehmet Biçer - 5.4.2017 22:19:54
  TURSAB a sormak istiyorum; 1- Tüketicilerin bir kısmı DNS ayarlarını değiştirerek Türkiye içinde booking.com u kullanmaya devam ediyor. Bu duruma nasıl engel olacaksınız? 2-Diyelim booking.com TURSAB"ın isteği doğrultusunda şirket kurdu ve yıllık 100.000 TL kar ediyor. Karı gok etmek için booking.com merkezden Türkiyedeki şirketine 110.000 TL tanıtım bedeli veya sistem kullanım bedeli veya how-know bedeli olarak fatura kesildi ve şirket 10.000 TL zarar ettirildi(Bunları hepsi olanak dahilinde ve yasalara uygun). Bu durumda zarar eden şirketten nasıl vergi alınacak?
  Mehmet Ağa - 6.4.2017 12:57:27
  Beni güldürdüler. -Hollanda ile yaşanan kriz sonrası ...Tursab hayatının YALAKALIK kararını alarak HÜKÜMET e mesaj gönderdi Emrindeyiz.O zaman aynı eylemi benzer ve o kadar güçlü sitelere neden yapmadınız? -Orada toplananlar yakında hepsi ödüller alırlar. _Otelciler batmış kimin umurunda...Hollanda gelmeyecek Alman gelmeyecek o gelmeyecek bu gelmeyecek ....Bunlara ne diyecek bu küçük adamlar. _Boş laflar söylenen toplantı olmuş...Çözüm yok .Yalan üzerine kurulu bir düzenin arkasına vagon ...Mr Ulusoy Koltuğu na öyle bir yapışmış ..Türk turizm i batmış Umurunda değil karakter meselesi tabii
  Cem Cinol - 7.4.2017 13:07:36
  Koray Küçükyılmaz, şu incileri yumurtlamış ""Temel problem, global ölçekli internet ticaretinin lokal sınırları zorlamasıdır. Lokal ölçekte bunlarla yarışılamaması durumu vardır. Bir rekabet olacaksa, tüm şirketler eşit şartlarda olmalıdır. Diğer türlü haksız rekabet durumları söz konusu olur."" Neresinden tutsan elinde kalacak kadar zavallı bir açıklama olmuş. Lokal ölçekte global ölçekli internet ticaretiyle yarışamıyorsan önünde iki yol var. Ya yarışacak duruma gelmeye çalışacaksın ya da beceremiyorsan, yarıştan çekileceksin. Tüm şirketlerin eşit rekabet şartlarında olmaları için, tüm şirketlerin aynı yeterlikte yapılanmış ve örgütlenmiş olması gerekir. Bir holding ile aynı sektörde faaliyet sürdüren bir KOBİ eşit şartlarda rekabet edebiliyor mu? Kapatın o zaman holdingleri. Siz iki kıçık kırık masa, bir bilgisayar ve Turizm Acentası ruhsatı alıp güya acentacılık yapacaksınız ya da çok büyük bir acenta kurarak, otelleri boş-dolu fiyat garantisiyle öldürmeden solunum aygıtına bağlı olarak yaşatacak, tekel oluşturup, bedavaya kapattığınız odaları istediğiniz fiyattan pazarlayacaksınız sonra da rekabete açık değiliz, bizi koruyun diye feryat figan ağlayacaksınız. Haydi canım sen de! derler insana. Yıllardır turizmin kanını emdiniz, şimdi tekerinize çomak sokuldu diye bağrışıyorsunuz. Mali gücü olan acentalar, diledikleri gibi, otellere fiyat baskısı yapıp, odaları sezonluk olarak yok pahasına kapatıp, müşteriye istedikleri fiyattan sattıkları zaman küçük acentalar ne yapıyor dersiniz? Burada haksız rekabet olmuyor mu? Sizin komisyonculuğunuzu yapmaktan başka bir çare bırakmadığınız ""lokal"" rekabet içindeki acentalalarla ""lokal ölçekte, eşit rekabet koşulları"" içinde misiniz (sizin deyişinizle). Hollanda"yla ortaya çıkmış siyasi bir krizde meydana dökülüp harmandalı oynamanız da ayrı bir komedi :)


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Kocadon'dan eleştirilere sert yanıt: Bizi aşağıya çekmeye çalışacağınıza...
  Rusya'da yurt dışına çıkışı yasaklanan kişi sayısı 1.6 milyona ulaştı
  Dünyaca ünlü otel grubu 3 lüks gemi ile kruvaziyer sektörüne giriyor
  Bakandan online rezervasyon açıklaması: Vergilendirme nasıl olacak?
  Hükümet, Kıdem Tazminatı Fonu'nda geri adım atıyor
  88 odalı termal otel aylık 20 bin TL kira bedeli ile ihaleye çıkarıldı
  Ruslar en çok hangi destinasyonları aradı, popüler operatörler hangileri?
  İşte Almanya acente dosyası: Hangi acente grubu ne kadar para kazandı?
  Hizmet sektörü haziran ayında güven kaybetti
  Almanya'da yaz satışlarında durgunluk, kış satışlarında patlama
  Rusya'da 70 bin turist daha tehlikede, tur operatörleri itibar kaybediyor
  Yaptırımlarla boğuşan Qatar Airways'den 808 milyon $'lık hamle
  İngiliz dışişlerinden turiste Türkiye uyarısı: Bunu yapmayın!
  İşte Firuz Bağlıkaya'nın binlerce acenteye gönderdiği adaylık mektubu
  THY'den bayram yoğunluğu uyarısı
  Uçan genel müdürden sektöre önemli uyarı: O çalışanlara sahip çıkın!
  Jolly Tur: İlk 5 ayda yüzde 40 büyüdük, 1 milyon yolcu hedefine ulaşacağız
  İngiliz acenteler isyanda: Otellerle büyük sorunlar yaşamaya başladık
  Hollandalı medya mensupları Bodrum'da
  Hikmet Atilla Türkiye Festivali'ni yazdı: Bundan sonra daha iyisi olmalı
  Alanya Sırp turizm yazarını ağırlıyor
  'Oteller 2017 yılını ciro anlamında yüzde 15 büyümeyle kapatır'
  THY en iyiler listesinde 5 sıra geriledi, Avrupa'da koltuğu Lufthansa'ya kaptırdı
  Mahkemeden Ulusoy için iflas kararı
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2017  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2017 sezonundan ne bekliyorsunuz?

  2016 yılı ile aynı olur
  2016'nın üzerine çıkarız
  2016'daki sayılara bile ulaşamayız
  Ücretsiz Abone Olun