'Genel kurul salonu terbiye salonudur' dedi, yeniden başkanlığa aday oldu

  20.09.2017 - 15:14:41  20 yııldır TÜRSAB Yönetim Kurulu başkanlığını yürüten Başaran Ulusoy aralık ayında yapılacak genel kurulda da aday olduğunu açıkladı.  TurizmGüncel

  Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde turizm Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED) üyeleri ile bir araya gelen Başaran Ulusoy, 2-3 aAralık'ta yapılacak genel kurulda da aday olduğunu açıkladı.

  TÜRSAB yönetimi, 2-3 Aralık'ta yapılacak genel kurul öncesi Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nde turizm basını ile bir araya geldi. Yoplantıya, Başkan Başaran Ulusoy, Genel Sekreter Çetin Gürcün ile yönetim kurulu üyeleri Numan Olcar ve İsmail Hakkı Yüksel katıldı.

  ''BİRBİRİNİ YİYENLER BANA KARŞI BİRLEŞİYOR''

  ''Genel kurul öncesi farklı düşüncede olan, birbiri ile kavga eden isimler benim sayemde birleşiyor'' diyen Başaran Ulusoy, ''geçen genel kurul öncesi birbirini yiyenler şimdi bana karşı birleşiyor. Görevimi çok iyi yapıyorum. Birbirlerini yemesinler de, tek bana karşı birleşsinler'' şeklinde konuştu.  ''YENİ ACENTE KURULMASINA NASIL MANİ OLURSUN?''

  Muhalefeti akıl dışı vaatlerde bulunmakla suçlayan Ulusoy, ''Yeni seyahat acentesi açtırmayacağız diyorlar. Burası Patagonya mı? Hangi ahlak, hangi etik değer, hangi ticaret kanunu ile yeni acente kurulmasına müsaade etmeyeceksiniz. Neymiş, yeni seyahat acentesi kurdurtmazsa seyahat acentelerinin değeri artacakmış. Sen yeni teşebbüs kurulmasına nasıl mani olursun? Bu konuda elinde sihirli bir formülü varsa versin hemen uygulayalım. Daha bunlar çocuk ama biraz iyi çocuklar olsunlar. Mahalledeki camları taşlamasınlar.'' dedi.

  ''HABERLERİ YOK''

  TÜRSAB'a sporu, siyaseti ve cemaatleri sokmadığını söyleyen Ulusoy, Bugün gördüğünüz şu tesis (Lütfi Kırdar Kongre Merkez) TÜRSAB tarafından kurulmuştur. Daha bundan haberleri yok. Ankara'daki okulumuzdan  Daha yeni binamızda benim ofisim haricindeki katlarda kimin bulunduğundan haberleri yok. Yeni seyahat acentesi kurdurmazsın ama küçük acentelerin hepsini ufalarsın. Ben ve arkadaşlarım buna müsaade etmedik, etmeyeceğiz. TÜRSAB üyelerinin kimi seçeceğini bilmiyorum ama kimleri seçmeyeceğini biliyorum'' dedi.

  ''YENİDEN ADAYIM''

  Ulusoy, TÜRSAB'a yeniden aday olup olmayacağı şeklindeki bir soruya ise, ''Biz bunlara müsaade etmeyeceğiz diyoruz. Ne demek bu? Evet yeniden adayım'' şeklinde yanıt verdi.

  Daha sonra söz alan Genel Sekreter Çetin Gürcün ise, şunları söyledi:

  ''YENİ ACENTE KURDURMAMANIN OLANAĞI YOK''

  ''Seyahat acentesi kurdurmayacağım sözüyle ilgili bir iki şey söylemek istiyorum. Bir zamanlar Çiller herkese 3 anahtar vaat etmişti. Yeni acente açtırmayacağım vaadi de böyle hafızalra kazınacak bir vaat. Keşke böyle bir imkan olsa. Arkadaşların elinde buna dönük bir çözüm varsa söylesinler. Ama bunun olanağı yok. Çünkü anayasaya, ticaret kanunlarına aykırı. Dahası 1618 sayılı yasanın içinde böyle bir kısıtlama yok. Biz buna yıllardır kafa patlatıyoruz. Son yıllarda 1618 sayılı kanunla ilgili ciddi çalışmalarımız var. Siyasi gelişmeler ve üst üste bakan değişiklikleri nedeniyle çıkarılamadı. Yasa taslağı şu anda bakanlıkta Meclis'e sevk edilmek üzere hazır bekliyor. Buna rağmen biz bakanlıkla beraber yasanın üzerinde son bir tur geçiyoruz. Bunu söyleyen arkadaşlarımız bu süreçte bizzat benimle beraber 4 yıl çalıştı. Bu konuya nasıl çözüm bulacağımız konusuna günlerce kafa patlattık. Bu konuyu bakanlık ile de konuştuk.

  ''TASLAKTA BAKANLIĞA ÖDENEN TEMİNATI 7 BİN LİRADAN 150 BİN LİRAYA ÇIKARDIK''

  Türkiye'de acente sayısı potansiyelin üzerinde artmıştır. Dahası belediyeler de seyahat acentesi kurmak istiyor. Biz yönetim olarak buna geçit vermiyoruz. Şanlıurfa Belediyesi ile mahkemeliğiz. İstanbul Büyükşehir Belediyesi başvurdu izin vermiyoruz. Yani elimizden geldiğince seyahat acentelerini korumaya çalışıyoruz. Fakat bu söz edilen konuda, iki tane çalışmamız vardı: bir, yeni kurulan seyahat acentelerinin bakanlık teminat miktarını yeni taslakta 7 bin liradan 150 bin liraya yükselttik. Aynı taslakta eski acentelerin ise mevcut teminatları ile devam etmeleri ve ancak teminatlarının bozulması durumunda 150 bin liraya tamamlamaları konusunda geçici bir madde koyduk. İkinci olarak taslağa sertifikasyon sistemi koyduk. Hangi alanda iş yapacaksa o alanda ayrıca sertifika alması gerekecek. Tur operatörü, kültür, MICE, kongre vs. Ama bakanlık taslağa, 'şu tarihe kadar yeni acente kurulması durdurulmuştur' diye madde koysa, daha Meclis'e gitmeden Kanunlar Kararnameler Genel Müdürlüğünde cımbızlanarak çıkarılır. Çünkü Anayasa'ya, ticaret kanunlarına aykırı.''

  TÜRSAB'ın şu andaki mevcut acente sayısı, bunlardan kaç tanesinin faaliyette olduğu ve krize rağmen nasıl 1000 civarında yeni acente açılabildiği sorusuna ise Ulusoy ve Gürcün'den şu yanıt geldi:

  ''KURULUYOR İSE KURULACAK''

  ''7 bin 150 tane seyahat acentemiz, 2218 tane de şubemiz var.

  Türkiye'de 1.5 milyon okuyucu var ama sürekli yeni gazete kuruluyor. Bu da onun gibi. Acente kuruluşuna engel olamıyoruz. Kuruluyor ise kurulacak.

  Piyasaya giren her acente kendi alanında iş yapacağını düşünüyor. Biz kurulsun istemiyoruz. Hatta engellediklerimiz var.

  ''KURULAN ACENTELERİN YÜZDE 70'İ DAHA ÖNCE KAÇAK ÇALIŞIYORDU''

  Sektörün içinde çalışıyor, gelip 'ben de acente kuracağım' diyor. Yeni acente sayısının artması, kaçak acentelere karşı yürüttüğümüz mücadelenin de bir sonucu. Bu işi kaçak yapanlara karşı mücadele ettiğimiz için belge almaya mecbur kaldılar. Bunların yüzde 70'i kaçak acente. Yeni acente sayısının artmasının bir diğer nedeni ise Türkiye'de havalimanı sayısınına artması. Anadolu kentlerine daha fazla uçuş yapılmasıyla birlikte bir uçak bileti potansiyeli oluştu. Tokat'tak bir kişi, 'buradan günde iki sefer var. günde 20 bilet satsam bana yeter' diye düşünerek acente açıyor.

  ''TÜRSAB'I SİZDEN BAŞKA YÖNETECEK KİMSE YOK MU?''

  Soru: Başaran bey 20 yıldır TÜRSAB'ın başkanlığını yapıyorsunuz. Geçtiğimiz yıllarda TÜRSAB'a yeniden aday olmayacağınızı açıkladınız ama yine oldunuz. Neden kararınızı değiştirdiniz? Sizden sonra TÜRSAB'ı yönetebilecek insan yok mu diye düşünüyorsunuz?  ''MUHTARLAR İZİN VERMEDİ''

  Ulusoy: Aday olmayacağımı bir defa söyledim. Köyüme dönüyorum dedim ama muhtarlar beni bırakmadı. Köyün muhtarları (acenteler) var.

  Çetin Gürcün: Başkan 'ben köyüme gidiyorum' dediğinde, şimdi acımasız bir mücadele veren arkadaşımız, 'başkan sen bir yere gidemezsin, bize bırakamazsın' diye evinde davet verdi.

  ''ASIL FAYDAYI 3 HARFLİ FİRMA SAĞLIYOR''

  Başaran Ulusoy: Bu eleştiriyi yapan arkadaşın benimle 14 yılı geçti. Diğer taraftan , Booking.com ile uğraşan biziz ama bundan fayda sağlayan üç harfli bir firma (ETS'den bahsediyor). Şu anda en fazla işi o yapıyor. Dahası, onlar neden TÜRSAB başkanlığı için bu kadar mücadele ediyor? Büyük paralarla Amerikanvari kampanya yürüttüler. Bizim öyle paralarımız yok. Camia bilse ki onlar benden daha iyi çalışacak, beni değil onu seçerler.

  ''TÜRSAB'I TİCARİ FAALİYETKERİN DIŞINA ÇIKARMAYI DÜŞÜNMÜYORUM''

  Soru: TÜRSAB'a yönelik en büyük eleştirilerden biri de kurumun ticari işler yapması. Muhalefet, genel kuurlu kazanmaları durumunda TÜRSAB'ın ticari faaliyette bulunarak acentelere rakip olmasının önüne geçeceklerini, TÜRSAB'ın ticari faaliyetlerini sonlandıracaklarını açıkladıkladılar. Siz de TÜRSAB'ı ticari faaliyetlerin dışına çıkarmayı düşünüyor musunuz?

  Ulusoy: Düşünmüyorum. Onlar mağazaları aldılar, müzeleri de almak için gayret gösteriyorlar.

  Soru: TÜRSAB yeni yapılacak olan müze ve ören yeri girişlerinin işletilmesi ihalesine girecek mi yeniden?

  Ulusoy: Onu yönetim kurulunda konuşacağız. Henüz değerlendirmedik. Biz ticaret yapıyorsak üyeşerimizin menfaatine yapıyoruz.

  Soru: Geçen dönem neden girmediniz ihaleye?

  Ulusoy. İhale bir yıllığına yapıldığı için girmedik. O fiyata ihaleyi alıp yapamazdık.

  Soru: İhaleye geçen yıl Zapsu ile birlikte girdiğiniz söyleniyor?

  Ulusoy: Hayır Zapsu ile girmedik. Başka bir kuruluşla girdik, almasını destekledik. Çünkü acentelerimizin menfaatine idi.

  Soru: İhaleye yine başka bir kuruluşla mı gireceksiniz?

  Ulusoy: Henüz belli değil. Doğmamış çocuğa don biçemeyiz ki. 24 Ekim'e kadar önümüzde süre var. Yönetim kurulunda tartışacağız. Mağazalara girmedik mesela biz. Neden? Çünkü çok teferruatlı bir iş.

  Soru: Peki TÜRSAB bilet işinden kar mı zarar mı etti? Çünkü bakanlığa borcunuz oluştu?

  Ulusoy: Bakanlığa borcumuz şuradan gelir; Kotayı dolduramadık. Bakanlıkla anlaşcağız sorun yok. Bakanlıkla problemimiz olmaz.

  Soru: O ihalede acentelere tanımlanan indirim yüzde 25 iken siz yüzde 20 verdiniz. Geri kalan yüzde 5 TÜRSAB'da mı, TÜRSAB LTD'de mi kaldı?  ''MÜZE BİLETLERİNDEN BİR LİRA KAR ETMEDİK''

  Ulusoy: O kalan para yüzde 5 değil. Kalan para ortalama yüzde 1.8-2.2 arasında. Bazı müzelere hiç zam yapmadık. Bu biletlerin basımı var, barkotu var, poliçesi var, alt yapısı var... Biz o işten bir lira kar etmedik. Ama acenteler kar etti. Oradaki personeli biz çalıştırıyoruz, kıyafetlerini biz alıyoruz, arabalar bize ait. Bakanlık bize, tekrar girmemizi rica etti, bu şartlarda girmeyiz dedik. Bu biletlerin basımından dağılımına bir maliyeti var.

  Gürcün: Denilebilir ki, 'neden bu giderler TÜRSAB bütçesinden karşılanmadı?' Siz bir meslek örgütüsünüz. Türkiye'de biletten yararlanan acente sayısı kabaca 600. Biz genel giderlerden bu masrafları karşılasak, müze bileti satmayan acenteler itiraz etmeyecek mi?

  Soru: Rekabet Kurumu neden TÜRSAB'a soruşturma başlattı?
   
  Ulusoy: Biz Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Hac ve Umre Kurulu'nda üyeyiz. Şikayet konusu, her sigorta şirketinin bu poliçeleri yapamaması. Kendi sigorta şirketimizi kurduk.

  ''AVUÇLARINI YALARLAR''

  Soru: TÜRSAB'a ceza çıkması ihtimali var değil mi?

  Ulusoy:
  Avuçlarını yalarlar.

  Gürcün: Bu işin avukatılğını yapan kişiye de tavsiyem şu; Avukatlığını yapsın ama avukatlığın dışındaki konulara girmesin.

  Ulusoy: Türkiye'de hac ve umre yapan acente sayısı 600. 83 tanesi şikayet etmiş. Bunların da muhtemelen 40 tanesi faal değil.

  Soru: Kesinlikle ceza almayız diyorsunuz?

  Ulusoy: Biz haklıyız diyorum. Neden ceza yiyelim

  Gürcün: Bu konuda bir yönlendirme var. Belgeleriyle ortaya koyacağız. Rekabet Kurumu'nun görevi, rekabetin engellenmesinin önüne geçmek. Booking.com bunun çok çarpıcı bir örneğidir. Bu şikayeti yapanlardan biri, sahte poliçenin önüne geçilmesi için bu kararı alanlardan bir tanesi. Kendisi o dönem Hac Komitesi Başkanıydı. Düşmanlık içinde mücadele yürüten arkdaşlar, biz zamanlar bizim yol arkadaşımızdı. Biz hiçbir zaman böyle bir tutuma girmeyeceğiz. Bugün gelsin, kendisiyle her konuda konuşmaya hazırım.

  Soru: Bu bir uzlaşma, görüşme işareti mi?

  Gürcün: Hayır. Ben insani değerlerden bahsediyorum. Burayı ele geçirmek ne kadar önemli, ne kadar büyük bir şey ki, bu işe milyonlarca lira bütçe ayırıyorsun.

  ''GENEL KURULDA İNSANLAR TERBİYE EDİLİR''

  Ulusoy: Bizim TÜRSAB genel kurulunda insanlar terbiye edilir. Bizim genel kurul solunumuzun adı ''TÜRSAB terbiye salonu''dur.

  Soru: TÜRSAB şirketleri, aidat gelirleri olan bir kurum. TÜRSAB mali olarak ne durumda. Parası var mı kurumun, ne kadar var? Borçları ne durumda?

  Ulusoy: Şirketlerin hesapları zaten bilançolarda var. TÜRSAB'ın 'birlik olarak' hiçbir borcu yoktur. Şirketlerin bina yapımından dolayı borcu var. Beş yıllık kredi borcu var. TÜRSAB gayet iyi yolda.

  ''O GİDERLER BU GELİRLERDEN KARŞILANIYOR''

  Gürcün: TÜRSAB'ın genel merkez dışında 39 tane ofisi var. Bu ofislerin içinde TÜRSAB'ın hizmetleri yürütülüyor ve bunların da giderleri var. Bu nedenle TÜRSAB'ın giderleri gelirlerinden fazla. Hep söyleniyor mesela, 'genel kurulda bu kadar insanın uçağı konaklaması nasıl karşılanıyor' diye. İşte o giderler bu şirketlerin yarattığı kaynaklardan karşılanıyor.

  Soru: Genel kurula katılanların giderlerini tüzük gereği mi, yoksa kendi inisiyatifinizle mi karşılıyorsunuz?

  Gürcün:
  Hayır, bu konuda yasal bir zorunluluk yok. Şirketlerden elde ettiğimiz gelirlerle üyeye genel kurula katılma imkanı sunuyoruz. Böylece genel kurulların daha geniş katılımlı olmasını özendirmek için böyle bir şeyi yapıyoruz.

  ''BYK SEÇİMLERİ NEDEN TAMAMLANMADI?''

  Soru: BYK seçimlerinin yapılmadığına ilişkin de eleştiriler var. Neden yapmadınız kimi BYK seçimlerini?

  Gürcün: Dört tanesi hariç tüm BYK seçimlerini yaptık. Geriye dönüp 2015 genel kurul sonrasını hatırlayalım: 2016'nın neredeyse tamamını terör saldırıları ve yeni olaylarla geçirdik. Biz BYK seçimi yapmak istediğimizde acenteler bize ''Biz dükkanımızı açamıyoruz, siz BYK seçimi derdindesiniz'' diye eleştiri getirdi. Acenteler, ''İşimiz gücümüz o kadar kötü ki, geçimimizle mi, yoksa sizin seçiminizle mi uğraşacağız'' dedi.

  Ulusoy: Biz BYK'lara siyaseti sokmadık. BYK'lar bölgede hizmet yapmak için göreve seçilmişlerdir.

  ''REFERANDUMDA TÜRSAB EVET DİYOR'' HABERİ

  Soru: Ama referandumda ''TÜRSAB var diyor'' şeklinde haber çıktı?

  Gürcün: O haberde bir sürü kurumun ismi kullanıldı. Bir kişi çıkıp da tekzip edebildi mi? Haberimiz yok. Haberimiz olmadan yazıyorlar.

  ''MUHALEFETİN HAVLU ATMASINA BAĞLI''

  Ulusoy:
  Biz geçmişe değil geleceğe bakıyoruz. Ben bölgelere seçilen arkadaşlara, 'siyaset yapmayın, taraf turmayın, benim de tarafımı tutmayın' derim.

  Soru: TÜRSAB başkanlığını nasıl sonladırmayı düşünüyorsunuz? Tören yapacak mısınız?

  Ulusoy: Muhalefetin havlu atma durumuna göre. Muhalefeti ise ben değil genel kurul bitirir.
  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 20.09.2017 - 15:14:41 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  ilker - 20.09.2017 16:47:20
  Eyvah yine aday. Hanı gecen sene sondu.Kanuni 46 yıl tahtta kaldı bu gıdısle egale edilir..


  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  İspanya'nın yükselişi 2018'de de sürüyor, 2 ayda 10 milyon turist aldı
  TÜRSAB'ın eski yönetiminden bakanlığa dilekçe: Son iki yılımızı...
  Bu 15 ülkeden turist getiren acenteler % 20 daha fazla destek alacak
  Almanya pazarında 17 yılda ne değişti, hangi destinasyon ne kadar pay aldı?
  Rosaviatsiya başkanı imzaladı, Azur Air'in tüm kısıtlamaları kaldırıldı
  Ruslar her 9 yurt dışı seyahatinden birini Türkiye'ye yaptı
  Intourist Rusya'da devlerin arasına girdi, işte bu yılki Türkiye planlaması
  Bakandan UBER açıklaması: Taksici esnafımız kendini check etmeli
  İspanya turizmde Avrupa bağımlılığından kurtulmak istiyor
  Alman tur operatöründen Türkiye ve Yunanistan uyarısı!
  Türk Hava Yolları, Semerkant'ı da uçuş ağına ekledi
  Bodrum MITT Moskova'da tanıtıldı
  Ryanair’den Dalaman’a müjdeli haber
  Pegas: Kriz bize kar etmediğimiz işlere girmemeyi öğretti
  Rus bakandan vize açıklaması: Önceliğimiz Rusların güvenliği
  Vakıftan Rixos Pera'ya 'marka tecavüzü' ve 'haksız kazanç' davası
  Bedirhan Bayka: Rusya'da 2020 hedefimiz 10 miyon turist
  Azur Air ile ilgili son dakika gelişmesi: Rusya Federal Havacılık Ajansı...
  Tez Tour, bu yıl Türkiye'ye kaç turist getirecek?
  Budak: Hükümet rutin tuizm destklerini bile planlayamıyor
  Concorde Hotels o anlaşmayı imzaladı
  Numan Kurtulmuş: Bu yıl 6 milyon Rus bekliyoruz, her şey dahile devam
  Rusların Tarkan'ı Alanya standında
  Orhan Sancar Rusya'da tur operatörlerinin aldığı riski anlattı
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun