'Alman acenteler kendileri korkarken Türkiye tatilini nasıl satacak?'

  24.03.2016 - 09:30:23  Alman tur operatörleri, İstiklal Caddesi’nde yaşanan terör saldırısı sonrası Türkiye’ye dönük rezervasyon iptallerinin arttığını açıkladı. Operatörler, İstanbul’a dönük rezervasyonu bulunan müşterilere ücretsiz iptal ve değişim hakkı tanırken, Türkiye’nin tatil bölgelerinin güvenli olduğu yönünde güvence veriyor. Öte yandan, Alman'daki seyahat acentelerinin iş birliği kuruluşlarından Schemetterling Reisen'ın İzmir Özdere'de gerçekleştirmeyi planladığı genel kurulunu iptal etmesi Alman seyahat sektöründe büyük tepki topladı. Karara tepki gösterenler, ''Türkiye'ye gitmekten korkan Alman acenteler, destinasyonu nasıl satacak?' eleştirisini yaptı.  TurizmGüncel

  Alman seyahat dergisi fvw’ye açıklamalarda bulunan Alman seyahat uzmanları, İstiklal Caddesi’ndeki terör saldırısının zaten düşüşte olan Türkiye’ye dönük talebi daha da kötü etkileyeceği görüşünde birleşiyor. Almanya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’de bulunan vatandaşlarına kalabalık alanlardan ve turistik yerlerden uzak durmaları uyarısında bulunurken, Alman tur operatörleri de Türkiye’ye dönük rezervasyonlarda ücretsiz iptal ve değişim hakkı sunuyor.

  'EGE VE AKDENİZ'DE HİÇBİR PROBLEM YOK'
   
  Öger Tours Genel Müdürü Songül Göktaş Rosati, Alman Hükümeti’nin güvenlik uyarıları neticesinde İstanbul’a dönük şehir seyahati satın alan müşterilerine artık tatillerinin programlandığı şekilde gerçekleştirileceği garantisini veremediklerini ifade etti. Göktaş-Rosati, ‘’Bu sebeple 31 Mart tarihine kadar İstanbul seyahati satın almış müşterilerimize ücretsiz iptal ve değişiklik hakkı sunuyoruz.’’ dedi. Rosati-Göktaş, müşterilerinin yoğunlukla tercih ettiği Ege ve Akdeniz sahil destinasyonlarında ise hiçbir güvenlik sorunu olmadığının altını ısrarla çizdi. 
   
  Aynı şekilde, TUI 31 Mart tarihine kadar İstanbul seyahati almış müşterilerine; Der Touristik ise 30 Nisan tarihine kadar  seyahat satın almış olan müşterilerine iptal ve değişiklik hakkı tanıyor.

  STUDIOUS 'YAPACAK BİR ŞEY KALMADI' DİYEREK İPTAL ETTİ, GEBECO'DA DEĞİŞİKLİK YOK
   
  Öte yandan, kültürel tur spesiyalisti Studiosus, saldırılara İstanbul’a dönük 4 turunu iptal ederek tepki verdi.  Studiosus Yöneticisi Hans-Dieter Lohneis, iptal gerekçelerini ‘’Dışişleri Bakanlığı’nın uyarısı sonrası, İstanbul’a gitmeyi planlayan turistlerin yapacağı bir aktivite kalmamış durumda.’’ şeklinde açıkladı. Lohneis, ‘’Türkiye’ye dönük seyahat satın almış müşterilerimiz, 4 hafta öncesine kadar hiçbir gerekçe göstermeden seyahatlerini değiştirme hakkına sahipler.’’ şeklinde konuştu.
   
  Bir diğer kültürel tur spesiyalisti Gebeco ise, nisan ayında gerçekleştirmeyi planladığı İstanbul turunda değişikliğe gitmiş değil. Şirket sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, ‘’Rehberlerimiz ve İstanbul’daki partnerlerimiz tur sırasında ekstra özen göstermek ve büyük kalabalıklardan kaçınmak konusunda daha hassas olacaktır’’ denildi.

  EN RADİKAL TEPKİ SCHMETTERLING'DEN: TÜRKİYE'DEKİ GENEL KURUL İPTAL
   
  Öte yandan, en radikal tepki Almanya’daki seyahat acenteleri iş birliği kuruluşlarından Schmetterling Reisen’dan geldi. Schmetterling, 21-24 Nisan tarihleri arasında Kuşadası’nda yapacağı yıllık olağan genel kurulunu güvenlik gerekçesiyle iptal etti. Schmitterling tarafından yapılan açıklamada, üyelerinden güvenlik gerekçesiyle pek çok şikayet aldıkları, iptal kararı alınana kadar, zaten 600 katılımcıdan 100’ünün konferansa katılmaktan vazgeçtiği ifade edildi.  
   
  Schmetterling tarafından katılımcılara gönderilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:
   
  ‘’Katılımcılarımızın tepkileri, bizi konferansı Türkiye’de gerçekleştirme kararımızı sorgulamaya itti. Önümüzdeki 5 haftada yaşanacak gelişmeleri önceden kestirmek mümkün olmadığından, böyle bir kararı üzülerek almak zorunda kaldık.’’

  'TÜRKİYE'YE GİTMEKTEN KORKAN SEYAHAT ACENTELERİ DESTİNASYONU NASIL SATACAK?'
   
  Konferansın iptal edilmesi, Alman seyahat sektöründe büyük tartışmalara yol açtı. Fvw’nin sitesi üzerinden düzenlenen online ankete katılanların yüzde 59’u, kararın Türk turizm sektörüne çok kötü bir mesaj gönderdiğini ifade ederken; katılımcıların yüzde 41’i ise kararın arkasında yatan endişeyi anladıklarını söyledi. Kararı yanlış bulanlar, bu kararın Alman seyahat acentelerinin Türkiye’ye gitmekten korktuğunun göstergesi olduğunu, bu sebeple artık destinasyona dönük seyahatleri satmanın neredeyse imkansız olduğu eleştirisinde bulundu. Destekleyenler ise, şu anki şartlar altında bunun en doğru karar olduğunu iddia etti.
     Haberi Paylaşın :
  Bu haber 24.03.2016 - 09:30:23 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Türkiye Romanya’dan 160 bin paket tur yolcusu bekliyor
  Sadakat programı, yeni kategoriler... Airbnb otel müşterilerinin de peşinde
  Havaalanlarındaki o eziyeti ortadan kaldırmak için çalışma başlatıldı
  Anex Tour 20 Mart sonrası için harekete geçti
  Üç kişinin öldüğü otel yangını davasında otel sahibine tahliye
  DEİK'in Başbakana sunduğu turizm raporunda neler var?
  15 yılda 2.5 milyon misafir ağırladı, partnerlerine teşekkür etti
  'Antalya'da 5. otele gerek yok' dedi, Kıbrıs'a 150 milyon dolara otel açtı
  Marriott: Türkiye yeniden turistlerin gözdesi oldu
  Yunanistan hangi ülkeden ne kadar turizm geliri elde etti?
  Avrupa'da Türkiye rezervasyonları artarken, İspanya 2018'e nasıl başladı?
  TUI İngiltere'de Longman'ın koltuğuna oturacak isim belli oldu
  Hilton Adıyaman'da otel açtı
  TAV 175 milyon yolcuya hizmet verdi, 175 milyon euro kar etti
  Türkiye bu yıl ITB'ye iki bakanla katılacak
  Almanya seyahat pazarı 64.7 milyar euroya ulaştı, işte liderler
  Osman Ayık: Tahsislerin uzatlması sembolik bedellerle yapılmalı
  Bakan açıkladı: Booking.com bu sezon yeniden açılabilir
  Yağcı: Avrupa'daki erken rezervasyonlarda %60-80 artış var
  Bodrum'da 'acı' bir festival başlıyor
  Üç tane beş yıldızlı otelin yatırım teşvik belgesi iptal edildi
  Antalya önemli bir spor etkinliğine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor
  Konaklama sektörüne 371 milyon liralık yatırım teşvik belgesi verildi
  Rusya'da bir tur operatörü daha Türkiye operasyonlarına başladı
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun