'Açığın alternatif pazarlarla kapatılması sanıldığı kadar kolay değil'

  27.07.2017 - 15:53:45  Hilton Dalaman Sarıgerme Resort & Spa Genel Müdürü Tunç Batum, Rusya ve Almanya gibi pazarlarda ortaya çıkan boşluğun alternatif pazarlar aracılığıyla kapatılmasının sanıldığı kadar kolay olmadığını söyledi. Batum, dengeli yurt dışı politikası ile 70 milyar dolar turizm gelirine ulaşmanın hayal olmadığını kaydetti.
  Hilton Dalaman Sarıgerme Resort & Spa Genel Müdürü Tunç Batum, 2023 hedeflerine ulaşmak için iç ve dış politik hareketlere dikkat çekti. Turizm sektörünün girdisinin yerli ve yabancı misafirlerin katkılarından oluştuğunu söyleyen Tunç Batum, "Dolayısıyla iç-dış politik veya ekonomik hareketlere karşı çok kırılgan yapısı var. İnsanlar tatil tercihlerini hem maddi hem de duygusal bir takım değişkenlere göre şekillendiriyorlar. Bu bağlamda Rusya krizinde de gördüğümüz üzere diplomasinin ortadan kalktığı ortamlarda çok ağır yaralar alıyoruz.''dedi.

  ''ANALİSTLER İKİ NOKTADA YANILIYOR''

  Benzer bir durumun şu sıralar Avrupa ile yaşandığına dikkat çeken Batum, analistlerin iki noktada yanıldığını kaydetti. Batum, ''Birincisi Rusya krizinde olduğu üzere bir yıl turist gelmedi ancak ertesi yıl hepsi geri geldi mantığı çok doğru bir çıkarım değil. Sırf bu örnek bile bize yumurtaları aynı sepete koymamamız gerektiğini gösterdi diyebilirim. Yani siz yalnızca tek bir pazar üzerinden yola çıkarak bütçenizi oluşturamazsınız. Kendi pazarlamanızı riski bölecek şekilde dağıtmanız gerekir. Yoksa, Almanya veya Rusya örneğinde olduğu üzere bu ülkelerle çeşitli nedenlerden dolayı sıkıntı çıktığında açılan boşluğu bir anda diğer bir pazarla doldurmanız çok zor olur. Diğer yanılgı ise; alternatif pazarların ikame edilmesi. Bu konu öyle sanıldığı kadar kolay değil. Bakınız Avrupa ile turizm kapasitemizin bugünlere gelmesi tam 35 yıllık bir yatırımın sonucudur. Avrupa ile ilişkilerinizi bu bağlamda değerlendirip bu pazardan gelen turizm girdilerinin son 30-35 yılda eriştiği büyüklüğe bakmanız gerekir. Aynı şekilde Rusya ise nereden baksanız 15 yıldır üzerine yatırım yapılan bir pazar. Sonuç olarak yeni pazarlar oluşturmak çok kolay değil, ciddi emek ve zaman gerekiyor. İnsanlar sanıldığı kadar kırgınlıkların üzerine hemen set çekmiyorlar, bu yatırımları yaparken duygu faktörünü unutmamak gerekir" değerlendirmesini yaptı.

  ''İSPANYA ÖRNEĞİNDE OLDUĞU GİBİ...''

  Türkiye’nin 2023 hedeflerinde turizmin rolüne de değinen Tunç Batum, "Biz 2023 vizyonunda turizmden 70 milyar dolar bekleyen, istihdamın ise yüzde 10’unu karşılayan bir sektör olmalıyız. İspanya örneğinde olduğu gibi. Turizm girdilerinin ithal ürün veya ikame ham maddeye ihtiyacı minimum olduğu için bu gelir, maliyetler çıktıktan sonra doğrudan artı haneye yazılıyor. Bu bağlamda artık hiçbir komşumuzla olumsuz ilişki yaşamak istemiyoruz sektör olarak. Nedeni ise kaybettiğimiz her yılın bilançosu bize geri toparlamak için en az iki-üç yıllık ciddi pazarlama ve imaj maliyeti çıkartıyor" şeklinde konuştu.

  ''450 BEŞ YILDIZLI OTEL TANITIMA YILDA 200 MİLYON DOLAR HARCIYOR''

  2023 vizyonu çerçevesinde yatırımlar yaptıklarını da söyleyen Tunç Batum, "Bakınız biz Hilton Dalaman olarak kendi bölgemizdeki ilk uluslararası yarışma yapılacak kapasitede bir golf yatırımı için kollarımızı sıvadık. Bu sektöre inancımız yüksek. Turizmi çeşitlendirmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Bu yıl bünyesinde olduğumuz DOKTOB ile Hint turizmini ülkemize kazandırmak için inanılmaz bir çaba içinde olduk ve olmaya devam ediyoruz. Pazarlama için Turizm Bakanlığı Tanıtım Fonu yaklaşık 60 milyon dolar harcarken, Türkiye’deki 450 adet 5 yıldızlı otel olarak senede yaklaşık 200 milyon dolar bütçeyi tanıtıma harcıyoruz. Yurt dışında özel PR şirketleri ile çalışıp tanıtım ataklarına devam ediyoruz. Bize benzeyen birçok otel, özel işletmeler, birlik ve odalar, tur operatörleri ve STK’lar benzer tanıtım çabaları içindeler. Herkesin söylemi aslında aynı. İnanılmaz bir kapasitemiz var. 70 milyar dolar hayal değil, ancak istenilen tek şey yurt dışı ilişkilerde dengeli yaklaşımlar" dedi.


  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 27.07.2017 - 15:53:45 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  İşte Türkiye'nin en çok hizmet ihracatı yapan turizm şirketleri
  Dinler'den Cappadox Fest'e sert eleştiri: Aklımızla dalga geçercesine...
  Turizm sektörünün kullandığı krediler son üç yılda ikiye katlandı
  Ünlü otelci '300 milyon dolar dolandırıldım' dedi FETÖ'yü işaret etti
  İhracatın şampiyonları açıklandı, 37 milyar doların 7 milyarı THY'den
  21 turizm şirketine 2.7 milyar $'lık vergi, resim ve harç istisnası getirildi
  Travel Turkey İzmir Fuarının ziyaretçi sayısı açıklandı
  İmzalar atıldı, Rusya ile Mısır arasında uçuşlar yeniden başlıyor
  'Mısır kesinlikle Türkiye ile rekabet edecek, kritik nokta fiyat politikası'
  Aksu: Profesyoneller işini kaybetti, otelleri ikinci, üçüncü adamlar yönetiyor
  İşler: Travel Turkey İzmir'i pazarlamalı, fuar iyi yönetilmiyor
  'Haksızlıklara ve engellemelere rağmen değişimi gerçekleştireceğiz'
  Halil Korkmaz: Türkiye için hayran kitlesi oluşturmalıyız
  Kilit Global'e 'turizmde istihdam seferberliği' ödülü
  Yeni istihdam paketi açıklandı, öncelik hangi sektörlere verildi?
  Topkapı Sarayı'nda önemli keşif: Hünkar Hamamı bulundu
  Rus operatörler peş peşe açıkladı: Intourist'in ardından şimdi de TUI...
  Booking.com davasında önemli geişme: Mahkeme TÜRSAB'dan 500 bin lira...
  Türel'den yılbaşı süsü isteyen turizmcilere: Fettah Tamince gibi yapın
  Rusya'dan Mısır uçuşlarına ilişkin açıklama: Hazırız ama...
  Otel istatistikleri e-Devlet üzerinden tutulacak, sakıncalar neler?
  Ayık, Yağcı ve turizm çalışanlarından sektör değerlendirmesi
  Onlarca arazi özelleştirme kapsamına alındı, Datça imara açılıyor
  Avrupa'da bir hava yolu iflası daha: Niki iflas başvurusunda bulundu
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2017  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun