'Açığın alternatif pazarlarla kapatılması sanıldığı kadar kolay değil'

  27.07.2017 - 15:53:45  Hilton Dalaman Sarıgerme Resort & Spa Genel Müdürü Tunç Batum, Rusya ve Almanya gibi pazarlarda ortaya çıkan boşluğun alternatif pazarlar aracılığıyla kapatılmasının sanıldığı kadar kolay olmadığını söyledi. Batum, dengeli yurt dışı politikası ile 70 milyar dolar turizm gelirine ulaşmanın hayal olmadığını kaydetti.
  Hilton Dalaman Sarıgerme Resort & Spa Genel Müdürü Tunç Batum, 2023 hedeflerine ulaşmak için iç ve dış politik hareketlere dikkat çekti. Turizm sektörünün girdisinin yerli ve yabancı misafirlerin katkılarından oluştuğunu söyleyen Tunç Batum, "Dolayısıyla iç-dış politik veya ekonomik hareketlere karşı çok kırılgan yapısı var. İnsanlar tatil tercihlerini hem maddi hem de duygusal bir takım değişkenlere göre şekillendiriyorlar. Bu bağlamda Rusya krizinde de gördüğümüz üzere diplomasinin ortadan kalktığı ortamlarda çok ağır yaralar alıyoruz.''dedi.

  ''ANALİSTLER İKİ NOKTADA YANILIYOR''

  Benzer bir durumun şu sıralar Avrupa ile yaşandığına dikkat çeken Batum, analistlerin iki noktada yanıldığını kaydetti. Batum, ''Birincisi Rusya krizinde olduğu üzere bir yıl turist gelmedi ancak ertesi yıl hepsi geri geldi mantığı çok doğru bir çıkarım değil. Sırf bu örnek bile bize yumurtaları aynı sepete koymamamız gerektiğini gösterdi diyebilirim. Yani siz yalnızca tek bir pazar üzerinden yola çıkarak bütçenizi oluşturamazsınız. Kendi pazarlamanızı riski bölecek şekilde dağıtmanız gerekir. Yoksa, Almanya veya Rusya örneğinde olduğu üzere bu ülkelerle çeşitli nedenlerden dolayı sıkıntı çıktığında açılan boşluğu bir anda diğer bir pazarla doldurmanız çok zor olur. Diğer yanılgı ise; alternatif pazarların ikame edilmesi. Bu konu öyle sanıldığı kadar kolay değil. Bakınız Avrupa ile turizm kapasitemizin bugünlere gelmesi tam 35 yıllık bir yatırımın sonucudur. Avrupa ile ilişkilerinizi bu bağlamda değerlendirip bu pazardan gelen turizm girdilerinin son 30-35 yılda eriştiği büyüklüğe bakmanız gerekir. Aynı şekilde Rusya ise nereden baksanız 15 yıldır üzerine yatırım yapılan bir pazar. Sonuç olarak yeni pazarlar oluşturmak çok kolay değil, ciddi emek ve zaman gerekiyor. İnsanlar sanıldığı kadar kırgınlıkların üzerine hemen set çekmiyorlar, bu yatırımları yaparken duygu faktörünü unutmamak gerekir" değerlendirmesini yaptı.

  ''İSPANYA ÖRNEĞİNDE OLDUĞU GİBİ...''

  Türkiye’nin 2023 hedeflerinde turizmin rolüne de değinen Tunç Batum, "Biz 2023 vizyonunda turizmden 70 milyar dolar bekleyen, istihdamın ise yüzde 10’unu karşılayan bir sektör olmalıyız. İspanya örneğinde olduğu gibi. Turizm girdilerinin ithal ürün veya ikame ham maddeye ihtiyacı minimum olduğu için bu gelir, maliyetler çıktıktan sonra doğrudan artı haneye yazılıyor. Bu bağlamda artık hiçbir komşumuzla olumsuz ilişki yaşamak istemiyoruz sektör olarak. Nedeni ise kaybettiğimiz her yılın bilançosu bize geri toparlamak için en az iki-üç yıllık ciddi pazarlama ve imaj maliyeti çıkartıyor" şeklinde konuştu.

  ''450 BEŞ YILDIZLI OTEL TANITIMA YILDA 200 MİLYON DOLAR HARCIYOR''

  2023 vizyonu çerçevesinde yatırımlar yaptıklarını da söyleyen Tunç Batum, "Bakınız biz Hilton Dalaman olarak kendi bölgemizdeki ilk uluslararası yarışma yapılacak kapasitede bir golf yatırımı için kollarımızı sıvadık. Bu sektöre inancımız yüksek. Turizmi çeşitlendirmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Bu yıl bünyesinde olduğumuz DOKTOB ile Hint turizmini ülkemize kazandırmak için inanılmaz bir çaba içinde olduk ve olmaya devam ediyoruz. Pazarlama için Turizm Bakanlığı Tanıtım Fonu yaklaşık 60 milyon dolar harcarken, Türkiye’deki 450 adet 5 yıldızlı otel olarak senede yaklaşık 200 milyon dolar bütçeyi tanıtıma harcıyoruz. Yurt dışında özel PR şirketleri ile çalışıp tanıtım ataklarına devam ediyoruz. Bize benzeyen birçok otel, özel işletmeler, birlik ve odalar, tur operatörleri ve STK’lar benzer tanıtım çabaları içindeler. Herkesin söylemi aslında aynı. İnanılmaz bir kapasitemiz var. 70 milyar dolar hayal değil, ancak istenilen tek şey yurt dışı ilişkilerde dengeli yaklaşımlar" dedi.


  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 27.07.2017 - 15:53:45 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  İspanya'nın yükselişi 2018'de de sürüyor, 2 ayda 10 milyon turist aldı
  TÜRSAB'ın eski yönetiminden bakanlığa dilekçe: Son iki yılımızı...
  Bu 15 ülkeden turist getiren acenteler % 20 daha fazla destek alacak
  Almanya pazarında 17 yılda ne değişti, hangi destinasyon ne kadar pay aldı?
  Rosaviatsiya başkanı imzaladı, Azur Air'in tüm kısıtlamaları kaldırıldı
  Ruslar her 9 yurt dışı seyahatinden birini Türkiye'ye yaptı
  Intourist Rusya'da devlerin arasına girdi, işte bu yılki Türkiye planlaması
  Bakandan UBER açıklaması: Taksici esnafımız kendini check etmeli
  İspanya turizmde Avrupa bağımlılığından kurtulmak istiyor
  Alman tur operatöründen Türkiye ve Yunanistan uyarısı!
  Türk Hava Yolları, Semerkant'ı da uçuş ağına ekledi
  Bodrum MITT Moskova'da tanıtıldı
  Ryanair’den Dalaman’a müjdeli haber
  Pegas: Kriz bize kar etmediğimiz işlere girmemeyi öğretti
  Rus bakandan vize açıklaması: Önceliğimiz Rusların güvenliği
  Vakıftan Rixos Pera'ya 'marka tecavüzü' ve 'haksız kazanç' davası
  Bedirhan Bayka: Rusya'da 2020 hedefimiz 10 miyon turist
  Azur Air ile ilgili son dakika gelişmesi: Rusya Federal Havacılık Ajansı...
  Tez Tour, bu yıl Türkiye'ye kaç turist getirecek?
  Budak: Hükümet rutin tuizm destklerini bile planlayamıyor
  Concorde Hotels o anlaşmayı imzaladı
  Numan Kurtulmuş: Bu yıl 6 milyon Rus bekliyoruz, her şey dahile devam
  Rusların Tarkan'ı Alanya standında
  Orhan Sancar Rusya'da tur operatörlerinin aldığı riski anlattı
  Genel Haber Arşivi
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun