'1990'lı yıllarda yaptığımız turizm şimdikinden daha başarılıydı'

  13.02.2018 - 09:35:12  Havacılık alanında yazılar yazan gazeteci Musa Alioğlu, Avrupa'dan Türkiye'ye milyonlarca turist getiren Türk tur operatörlerinin destek alamadıkları için birer birer kapandığını belitti. 4 milyon nüfusu bulunan Gürcistan'dan 2.5 milyon turist gelişinin gerçekçi olmadığını kaydedn Alioğlu, Türkiye'nin 1990'lı yıllarda yaptığı turizmin bugünkünden daha başarılı olduğunu ifade etti.  TurizmGüncel

  Musa Alioğlu'nun ''TÜRSAB seçimleri ve turizmin az gelişmişliği'' başlıklı tazısı şöyle:
   
  ''Bazı meslek kuruluşlarının adının önünde yer alan "Türk" ve "Türkiye" kelimelerinin kaldırılması konusu gündeme gelince, aklıma TOBB (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) ve TÜRSAB (Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği) geldi. Acaba bu iki birliğin adından da Türkiye adı çıkarılacak mıydı? Elbette böyle bir şey olmayacak.  ''AZ GELİŞMEKTE OLAN TURİZMİN SIKINTILARI...''

  Fakat, asıl konumuz bu değil. TÜRSAB Türkiye'deki kaçak acenteler hariç  7 bin 383'ü merkez, 2 bin 503'ü şube olmak üzere toplam 9 bin 886 üyeye sahip tek meslek kuruluşu. Bu kurum bu günlerde genel kurul ile gündemde. Seçime girme hakkı olan üye sayısı ise, tüm tantanaya rağmen 4 bin 643 kişi. Aralık 2017'de yapılması gereken bu seçime,  21 yıldır başkanlık koltuğunda oturan Başaran Ulusoy ve Firuz Bağlıkaya girecekken, Ulusoy bir son dakika manevrasıyla seçimleri ileri bir tarihe atıp, aday da olmayacağını açıkladı. Sonra işe Kültür ve Turizm Bakanlığı el koyarak, Memnun Talha Çamaş, Mustafa Kutluoğlu ve Emin Nedim Öztürk'ten oluşan üç kişilik bir seçim komitesi atadı. Komite, Beşiktaş İlçe Seçim Kurulu'nun gözetiminde 17 Şubat veya 24 Şubat 2018'de seçimleri gerçekleştirecek. Bu arada Ulusoy'un aday olup olmayacağı veya yerine kimi sokacağı büyük merak konusu. Başaran Bey, hükümetin de desteğini alarak, her an bir atak yapabilir diye konuşuluyor kulislerde. Seçimin favorisi olarak Firuz Bağlıkaya ve ittifakları gösteriliyor. Biz bu seçimi ve olası gelişmeleri şimdi bir yana bırakıp, görünenin aksine az gelişmekte  olan turizmde yaşanan sıkıntıları ve de devletten yeterli destek alamayan tur operatörlerini mercek altına alalım derim.

  Türkiye'ye gelen turist sayısı konusunda yayınlanan rakamlara bakarak, sektörün geliştiğini ve hiç bir sorun olmadığını söyleyenlere sakın ola ki inanmayınız.

  Türkiye, elbette gelişiyor, büyüyor ve de turizm yatırımlarıyla adından söz ettiriyor. Ülkemizde, iklimi soğuk olan ülkelerin insanlarını cezbedecek sıcak bir iklimin yanı sıra güneşli günlerin sayısı da fazla.

  Anadolu yarım adası üzerinde kurulan bu ülke, bir çok medeniyete de ev sahipliği yapmış olduğu için, tarihsel ve kültürel anlamda, çok değerli özelliklere ve çok değerli, ama az bilinen varlıklara sahiptir.

  ''TURİZM PATLADI DİYEMİYORUZ''

  Tüm bunlara rağmen, tatil için ülkemizi tercih edenlerin sayısına baktığımızda rahatlıkla "Turizm patladı" diyemiyoruz. Geçmiş yıllarda ülkemize gelen turist sayısını ve turizm gelirlerimizi alt alta yazarak kafanızı karıştırmak istemem.  Sadece, son iki yıla bakarak, nereden nereye gelemeyişimizi açıkça görürüz.

  2016 yılında, dünya üzerindeki 100'ü aşkın ülkeden, Türkiye'ye 24 milyon 050 bin turist gelmiş. Yaşanan terör olayları, ve olumsuz siyasi gelişmeler nedeniyle ülkemize gelen turist sayısı azalmıştır. Örneğin, 2016'da bize en çok turist gelen Rusya'dan sadece 822 bin turist gelmiş.

   2017'ye geldiğimizde gelen turist sayısı totalde 30 milyon 706 bine yükselmiş. Ne yazık ki, Almanya, Hollanda, İsveç, ABD, Danimarka ve Finlandiya gibi bazı ülkelerden  gelen turist sayısında -10 ile -30 arasında düşüşler olmasına rağmen bir önceki yıla göre, 6,5 milyonluk bir artış gözlemliyoruz. Uçak düşürülmesi krizi nedeniyle gelmeyen Ruslar'ın tekrar geri dönmesi yüzde 465'lık bir artışı ve 4 milyon 647 bin gibi yüksek bir sayıyı da beraberinde getirmiştir.

  Bu rakamlara baktığımızda güzel bir artış var gibi görünüyor. Gerçek acaba bu mu? En çok turist geldiği açıklanan ülkelerden bizi şaşırtacak rakamlar çıkıyor ortaya.

  ''NÜFUSU 4 MİLYON BİLE OLMAYAN GÖRCÜSTANDA'DAN 2.5 MİLYON TURİST MÜMKÜN MÜ?''

  Örneğin, Almanya her zaman bu listenin birinci sırasında yer alıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, son iki yılda ortalama 3,5 milyon turistin geldiği bu ülkede yaşayan TC vatandaşlarını biz turist mi sayacağız. Ne gariptir ki ikinci sırayı da komşumuz Gürcistan alıyor. Nüfusu 4 milyon bile olmayan böyle bir ülkenin Türkiye'ye 2,5 milyona yakın turist göndermesi mümkün mü? Bu durumun serbest geçişten kaynaklandığı ortada. Bu kadar insana biz turist mi diyeceğiz?

  ''SOYDAŞLAR NE ZAMAN TURİST OLDU?''

  Yine listenin 4'üncü sırasında yer alan bir başka komşumuz olan Bulgaristan'dan gelen turist sayısının 1,5 milyon olması mümkün mü? Oradaki soydaşlarımız ne zaman turist oldu da bu listeye eklendi. KKTC'den gelmiş görünen 250 bin kişi gerçekten turist midir? Durumu böyle ele alırsak turist sayısı çok artmış diyebiliriz.

  Resmi rakamlara göre de sözde "turizm patlaması" yaşıyoruz da dersek olabilir. Milyarın üstünde nüfusu olan Çin'den sadece 150-200 bin turist getirebilmek, patlama fikriyle ne kadar örtüşebiliyor. Rakamların dile getirdiği 2017'deki 30 milyonu aşan turist sayımızın, gerçekte 25 milyon kadar olduğunu söyleyebiliriz.

  ''1990'LI YILLARDAKİ TURİZMİMİZ DAHA BAŞARILIYDI''
   
  Siz bakmayın, atılan nutuklara ve verilen demeçlere. Durum budur ve meselenin masaya yatırılmasının tam zamanıdır. Resmi gözetimdeki turizm kongreleri ve iyi niyet temennileri turisti çekebilecek ve ikna edecek yöntemler asla değildir. Kimseye haksızlık etmek istemem fakat, 1990'lı yıllardaki turizm faaliyetlerimizin daha başarılı olduğunu söyleyebilirim.

  ''TÜRK TUR OPERATÇRLERİ MÜŞTERİYE 'ÖNCE TÜRKİYE' DERDİ''

  Avrupa ülkelerinde  faaliyet gösteren Türk tur operatörleri, kapılarını çalan her müşteriye "Önce Türkiye" diyerek tatil paketi satmayı prensip edinmişlerdi. Şimdilerde ne yazık ki yabancıların eline geçen Öger Tur, sadece Almanya'dan 1 milyon turist getiriyordu. Yine İngilizlere satılan Ten Tur, Almanya, İngiltere, Belçika ve Avusturya'dan tam 1,5 milyon turisti Türkiye gitmek için ikna ediyordu.

  ''MARMARA, PAŞA TUR, MEDİTERA, TURSEM, SUNWAYS...''

  Almanya'daki Nazar Reisen 1 milyonu aşkın turiste Türkiye kapılarını açıyordu. Fransa'daki Marmara ve Paşa Tur'un 300 bin kişiyi, Hollanda'daki GTİ'nın 500 bin ve HTS'nin 250 bin kişiyi getirebilmesi az bir şey değildi. Belçika'daki Meditera ve Bosphorus, Avusturya'daki Taurus gibi şirketlerin hepsinin sahibinin Türk olması  bu başarının altında yatan tek gerçektir. İskandinav ülkelerine hakim olan Tursem Gurubu, kendi havayolu şirketi olan Sunways ile büyük işler başarıyorlardı. Ülkemize milyarlarca döviz kazandıran bu gerçek vatanseverleri unutmamalıyız.

  ''TUR OPERATÖRLERİ SİYASİLERİN TAVSİYESİYLE TÜRKİYE'Yİ PROGRAMDAN ÇIKARDI''

  Ne yazık ki, devletlerince desteklenen Avrupalı dev şirketlerle rekabet etmekte zorlanan bu firmalar, Türkiye'den destek almak bir yana, ekonomik krizin etkisiyle istemeyerek kapılarını da kapatmışlardır. Avrupalılar aldıkları Türk şirketlerinin portföyündeki müşterileri İtalya, İspanya, Yunanistan ve Mısır'a yönlendirdiler. TUI, Neckermann (Thomas Cook), Thomson ve First Choice gibi Avrupalı büyük turizm şirketleri, siyasi liderlerinin tavsiyeleriyle Türkiye'yi satış listesinden çıkarıp, satmaktan da daima kaçındılar. 

  Şimdilerde ise, devlet yeterli teşvik ve destek vermediği için, Avrupa'da sayıları çok azalan Türk tur operatörleri  öncelikle "Türkiye Paketi " satmak için büyük çaba ve gayret gösterip, tanıtım yapıyorlar. Belçika ve Hollanda'da Corendon Gurubu İskandinavya'da Detur, Türkiye'ye daha fazla turist göndermek için çırpınıyor.

  ''TÜRK TUR OPERATÖRLERİ RUSYA'DA 5 MİLYONU ZORLUYOR''

  Rusya pazarında başa güreşen, Pegas, Anex ve Coral, Türkiye'yi ön plana alan Türk sahipli tur operatörleri olarak, uçak krizinden doğan kayıpları telafi peşinde. Bu şirketler önemli başarılara imza atıp 5 milyon turist getirmenin yarışındalar.

  90'lı yıllarda Avrupalı turisti Türkiye'ye yönlendiren Türk tur operatörleri, ayrıca yolcularını da Türk charter havayollarıyla taşırlardı. Onur Air, Pegasus, Tur Avrupa, İstanbul Havayolları, Air Alfa, GTİ gibi şirketler Türkiye'ye gelen turistin yarıdan çoğunu taşıyıp ülkeye döviz kazandırırdı.

  Tur operatörleri batınca, bağlı olarak Türk charter şirketlerinin de bir çoğu kapandı.

  Şimdilerde, her yıl bakan değiştiği için, asıl meseleyi unutan turizmciler, turizm için gayret etmek yerine TÜRSAB genel kurulu için büyük bir mücadele veriyorlar. Yeni bir başkan neyi, ne kadar değiştirir bilmiyoruz. Tüm bunlar olurken, yeni bir sezon nelere gebe olacak, nasıl bir sonuç alınacak bunu öngörmeye çalışmalıyız.''  Haberi Paylaşın :
  Bu haber 13.02.2018 - 09:35:12 tarihinde eklendi.

  Kullanıcı Yorumları

  Kayıtlı yorum bulunamadı...

  Yorum ekleyin  Adınız :  

   

  Güvenlik Kodu :
  Yenile


   
  Diğer Başlıklar:
  Almanya seyahat pazarı 64.7 milyar euroya ulaştı, işte liderler
  Osman Ayık: Tahsislerin uzatlması sembolik bedellerle yapılmalı
  Bakan açıkladı: Booking.com bu sezon yeniden açılabilir
  Yağcı: Avrupa'daki erken rezervasyonlarda %60-80 artış var
  Bodrum'da 'acı' bir festival başlıyor
  Üç tane beş yıldızlı otelin yatırım teşvik belgesi iptal edildi
  Antalya önemli bir spor etkinliğine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor
  Konaklama sektörüne 371 milyon liralık yatırım teşvik belgesi verildi
  Rusya'da bir tur operatörü daha Türkiye operasyonlarına başladı
  Belediye başkanı açıkladı: 5 otel grubu Gazipaşa'ya otel yapmak istiyor
  Firuz Bağlıkaya'dan KGF ziyareti: Acentelerin desteğe ihtiyacı var
  Özkan Hacıoğlu, Neredekal'ın 2018 hedeflerini açıkladı
  Meeting Point Muğla'da sezonu 8 aya çıkarmayı hedefliyor
  Rus turisti Türk oteller topladı, Soçi ve Kırım fiyat arttırmıyor
  TSE'nin 'helal otel' standartlarında neler var?
  Muğla'dan iç pazarda tanıtım atağı
  30-40 bin euro kaynak isteyen online yazılımı aylık 230 euroya satıyor
  Otel müşteriyi 'pedofili' diye polise ihbar etti, gerçek sonradan ortaya çıktı
  Wyndham grubu, Avrupa'daki tatil şirketini 1.3 milyar dolara sattı
  Oleg Safonov'dan Türkiye tatil fiyatı açıklaması: Ciddi artışlar olacak
  Bir haftada ikinci yolcu uçağı kazası: Toplam 137 kişi hayatını kaybetti
  VİDEO - Firuz Bağlıkaya seçildiğinde ilk neler yapacak?
  VİDEO - Çetin Gürcün: Yeni yönetimde kaptanlığı ve abiliği ben yapacağım
  Rusya'da paket tur uçuşları charterdan tarifeliye kayıyor
  Genel Haber Arşivi
  Bizi Takip Edin
  Facebook Twitter
  Turizm'den PORTRELER
  Turizm'den Portreler
  İzi Madem kimdir?
  HER HAKKI TURİZMGUNCEL.COM'A AİTTİR   ©   COPYRIGHT 2018  ||  Genel RSS  || Güncel RSS  || Sektörel RSS  ||  Marka INTERACTIVE
  Anket
  2018 sezonunda Avrupa'da durum ne olur?

  Daha da geriye gider
  Bu yılla aynı olur
  2016 rakamlarına ulaşır
  2015 rakamlarına ulaşır
  Belirsizlik hakim
  Ücretsiz Abone Olun